Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#73
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Primele review'uri metacritic au sosit.Le puteti vedea aici : Reviews

Exact cum ma asteptam...va fi ok dar in nici un caz nu se va ridica la nivelul LOTR.

LE : Au aparut si pe Rotten Tomatoes : Review

Edited by Dany noob, 06 December 2012 - 21:00.


#74
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Sunt in dubii, lamuriti-ma si pe mine.

La IMAX ruleaza versiunea clasica (deci nu cea de 48 fps), dar la nivel de IMAX, adica foarte ok. In salile normale ruleaza versiunea asta de 48, dar din cate stiu eu, e mai naspa decat la IMAX pt ca sunt ecranele mai mici si claritatea e mai slaba.

Ce merita mi mult? Clasicul IMAX sau 48-ul in sala normala?

#75
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Nici eu nu inteleg faza asta cu 48fps, ziceau ca e revolutie , ca nu stiu ce si bla bla bla, dar acuma aflu ca doar in 1000 de cinema-uri din intreaga lume o sa ruleze 48 fps din care doua in Romania, in Bucuresti.

#76
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Mergi pe Imax.Mult mai mult conteaza dimensiunea ecranului/rezolutiei decat FPS-ul.

#77
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Am gasit o aplicatie interesanta unde se poate vedea destul de clar diferenta dintre 24fps si 48fps :

http://frames-per-second.appspot.com/

Va jucati voi cu setarile.

#78
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Chestia asta cu 48 de fps mi se pare un gimmick destul de slabut. Asta pentru ca daca ne uitam la filmele care sunt filmate in format digital (Collateral, Miami Vice, Sin City si multe altele) vedem ca exista deja o tendinta sa fie mai fluida imaginea comparativ cu cele filmate pe pelicula. Asta din cauza ca pe digital se poate seta "din mers" cati fps sa aiba filmarea respectiva...e o treaba mult mai ieftina si care exista de cand s-au bagat camerele digitale in Hollywood. Ca sa nu mai zic de cadrele in slow-motion, unde se filmeaza la in jur de 100 fps si apoi in post-procesare se baga in 24, cum e normal.
Bineinteles, acum ca a venit The Hobbit treaba asta a iesit in evidenta pentru ca Peter Jackson a ales-o in filmul lui, pe pelicula - nope, m-am inselat, tot pe digital a filmat-o si el, my bad. Asta nu inseamna decat ca e mai fluida imaginea, mai aproape de adevar pentru spectatori, dar nu spectaculara ci ne arata ca foloseste de 2 ori mai multa pelicula decat in mod normal.
Si eu recomand iMAX-ul pentru ca e ceva radical diferit, nu diferenta de la 24 la 48 fps...

Edited by M0n0, 10 December 2012 - 17:41.


#79
liquido

liquido

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.02.2007
Pentru cine nu a vazut seria  "behind the scenes" sau "production diaries" cu secvente in care arata cum este facut filmul recomand cateva linkuri de pe youtube precum:
Canalul lui Peter Jackson pe youtube (se gasesc episoadele 1-9 HD )
http://www.youtube.c...sonwingnutfilms  

Episoadele 1-8 (legate intr-un singur video fara 9) HD
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9hBr8Vr7eW8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu am vreo legatura link-urile de mai sus. Mi se par doar interesante.

Edited by liquido, 10 December 2012 - 22:55.


#80
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostM0n0, on 10 decembrie 2012 - 17:38, said:

Si eu recomand iMAX-ul pentru ca e ceva radical diferit, nu diferenta de la 24 la 48 fps...
Mersi frumos! Diferenta de la 24 la 48 e vizibila? Adica chiar se vede substantial o imbunatatire?

#81
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
http://procinema.ro/...te-debutul.html

#82
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
In sfarsit am prins si eu loc liber pt martea viitoare. Nici asta nu e chiar cum doream, dar nu mai aman ...

#83
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Eu luni o sa ma duc :D .

#84
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
In ce oras ?
Si la ce ora ai prins loc ?

Eu tot incercam sa rezerv la 20:00 pe randurile 10 sau 11, in mijloc.

#85
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
In Arad :D , la ora 15:40 pe randul 9 la mijloc, sala are 14 randuri, sunt primul care a rezervat :D .

#86
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Io ma duc sambata la varianta 3D 48fps. Am ales asta in loc de IMAX din doua motive:
- nu sunt entuziasmat de filmul in sine, dar sunt curios cum arata la 48 de fps-uri;
- la IMAX era deja plin cand m-am trezit :P

Daca o sa-mi placa, o sa-l mai vad o data si la IMAX ca sa compar. Nu puteau si ei sa aduca varianta IMAX 48 fps...

#87
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View Postkratima, on 12 decembrie 2012 - 01:27, said:

Daca o sa-mi placa, o sa-l mai vad o data si la IMAX ca sa compar.
Exact asa am decis si eu. Filme la IMAX am mai vazut, dar in format de 48 nu, asa ca merg vineri la versiunea de 48 si eventual apoi o sa merg si la IMAX.



Daca vrei (tu sau oricine altcineva) IMAX, am rezervare si pt IMAX Posted Image , locuri centrale, foarte bune (prima rezervare, deci am ales ce era mai bun), de la 13.30, vineri - e prima premiera. Eu nu ajung pentru ca filmul in format 48 incepe la 12.20 si nu se termina pana la 13.30.

Edited by malls, 12 December 2012 - 12:15.


#88
kAos

kAos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 20.12.2005
Malls = Arwen de pe RAM ? :)
Mi-am facut si eu rezervare pentru HFR 3D. Sunt tare curios cum o sa fie.

#89
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,453
  • Înscris: 04.05.2006
Si eu am rezervare la premiera, ora 20:00 la Grand cinema Digiplex. Locuri VIP Posted Image..or smth...

L.E. A..si acum vad ca-i in format HFR.

Edited by richelieu, 12 December 2012 - 14:07.


#90
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostkAos, on 12 decembrie 2012 - 12:49, said:

Malls = Arwen de pe RAM ? [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mhm :D


Eu nu va inteleg pe voi, cei din Bucuresti, care aveti sansa sa vedeti filmul in format 48 si totusi va duceti sa-l vedeti in format clasic, la acelasi pret.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate