Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

O problema cu un Samsung (android)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
BruT16

BruT16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.11.2010
In primul rand nu stiu daca am postat in categoria corecta, am tot cautat dar aici am considerat cel mai corect sa postez.
Detin un Samsung Galaxy Fit, acum 2 zile am incheiat un contract cu 50 MB trafic lunar(asta nu prea conteaza momentan). Am incercat sa-l conetez la wireless acum cateva ore, imi gaseste modemul cu wireless in telefon, pun parola WEP, dau connect si ramane la stadiul "Se obtine adresa ip..." si acolo ramane zeci de minute.. Am sunat la relatii cu clientii la Cosmote, mi s-a spus ca nu e treaba lor, ca modemul nu e de la ei. Am sunat la clicknet, m-au trimis la Cosmote s.a.m.d.

Daca n-am postat bine, stergeti sau mutati topicul. Sper sa numai gresesc alta data.
Multumesc.

#2
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 BruT16, on 21st December 2011, 02:56, said:

In primul rand nu stiu daca am postat in categoria corecta, am tot cautat dar aici am considerat cel mai corect sa postez.
Detin un Samsung Galaxy Fit, acum 2 zile am incheiat un contract cu 50 MB trafic lunar(asta nu prea conteaza momentan). Am incercat sa-l conetez la wireless acum cateva ore, imi gaseste modemul cu wireless in telefon, pun parola WEP, dau connect si ramane la stadiul "Se obtine adresa ip..." si acolo ramane zeci de minute.. Am sunat la relatii cu clientii la Cosmote, mi s-a spus ca nu e treaba lor, ca modemul nu e de la ei. Am sunat la clicknet, m-au trimis la Cosmote s.a.m.d.

Daca n-am postat bine, stergeti sau mutati topicul. Sper sa numai gresesc alta data.
Multumesc.


Face asa cand nu-i parola corecta.
Conecteaza-l undeva undeva unde e net free si vezi ce face.

#3
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Scoate parola de la router si vezi daca se conecteaza asa. Daca se conecteaza inseamna ca ai parola gresita... sau poate trebuie schimbata metoda de encriptare din router. WPA e recomandat.
Daca nici asa nu merge vezi ce setari ai in router.

#4
BruT16

BruT16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.11.2010
Am incercat sa pun astazi parola de 5-6 ori si intr-un final a mers. Acum scrie "Conectat la ..". Imi da toate informatiile, ip-ul, Semnal: Excelent dar internetul nu merge. Am scos cartela din telefon pentru ca se conecta tot la internetul de la Cosmote. Acum chiar nu stiu ce sa-i mai fac. Nu ma pot conecta la nimic, nici la internet, nici la gps, nici la market la nimic, nimic.

#5
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Tu nu cumva ai internet de la RDS prin PPOE si iti bagi userul si parola in calculator si nu in router?
:)

#6
BruT16

BruT16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.11.2010
Am internet de la Click Net, modemul Zyxel, 4 intrari cu fir si wireless. Este conectat laptopul la wireless si merge perfect. Nu pricep de ce nu ar merge pe telefon..

#7
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
ai incercat sa lasi conexiunea wireless necodata sa vezi daca se conecteaza?

#8
BruT16

BruT16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.11.2010
De cand am modemul nu prea am umblat la el, adica l-am pus si a stat acolo linistit. N-am umblat la parola sau chestii dastea. Adica nu prea ma pricep.. Nici acum nu m-as incurca daca as gasi o solutie sa fac telefonul sa mearga.

#9
BruT16

BruT16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.11.2010
Ceva nautati despre cum sa rezolv si eu problema cu internetul prin wireless? :D

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 vierme, on 21st December 2011, 10:15, said:

Scoate parola de la router si vezi daca se conecteaza asa. Daca se conecteaza inseamna ca ai parola gresita... sau poate trebuie schimbata metoda de encriptare din router. WPA e recomandat.
Daca nici asa nu merge vezi ce setari ai in router.
WPA2-PSK si criptare AES only este recomandat.

@BruT16 Cosmote si Clicknet chiar nu sunt obligati sa te ajute in problema ta, din ce am citit mai sus mai mult ca sigur tu consideri ca parola de la router este aceeasi cu cea mentionata pe contactul de la Clicknet.
Cateva persoane deja ti-au sugerat sa scoti de tot parola de pe router (ii zice router daca transmite internetul si prin Wi-Fi, nu modem :) ), da tu nu... betmen, betmen...
Vezi ce model de router ai in casa si documenteaza-te putin despre cum se poate configura.
Topicul trebuia postat aici pt. ca de fapt ai o problema cu setarile din router, nu cu telefonul.
http://lmgtfy.com/?q=configurare+router+%5...l+routerului%5D

Edited by gumball3000, 27 December 2011 - 12:27.


#11
BruT16

BruT16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.11.2010
Nu am luat parola de pe contractul de la clicknet, am luat parola de pe spatele routerului, unde scrie clar WEP etc.
Am sa incerc sa ma descurc singur, desi nu cred ca o sa-mi iasa ceva.. Poate mai apare cineva care a avut aceeasi problema pana rezolv eu.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De obicei pe spatele routerului este trecut un PIN pt. Wi-Fi Protected Setup care nu e acelasi lucru cu parola de pe Wi-Fi.
Nici nu are cum sa-ti iasa ceva daca nu cauti pe net cum se poate seta routerul pe care il ai.

#13
eagle08

eagle08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2008
Salut .
Și eu am o problemă asemănătoare și am întors internetul pe toate părțile fără să reușesc să găsesc ceva inteligibil . Pe scurt , am un SGS și nu am nici un fel de problemă atunci când mă conectez la rețele wifi deschise . Din păcate la servici , unde am cea mai mare nevoie de conexiunea wifi , nu mă pot conecta deoarece rețeaua este securizată wep . Menționez că am dreptul să mă conectez legal , folosesc parola primită , totul apare o.k. , se conectează , apare ip-ul și calitatea conexiuni ca fiind excelentă , dar atât ... nu pot accesa nimic de pe net , nici Market , nici browser , nimic nu se conectează . Am contactat Administratorul de rețea , dar din păcate nici el nu a putut să mă lămurească chiar dacă problema îi este cunoscută . Ceea ce este nasol , este faptul că lucrez la o firmă satelit al unui concern si adminul se află la centrală , la o distanță de 300 de kilometri de orașul unde lucrez eu . Am întrebat colegii iar rezultatul a fost mai mult decât ciudat . Iphon-urile și Nokia se conectează fără probleme , dar telefoanele Android doar o mică parte , aproximativ 2 din 10 și nimeni nu știe de ce . Vă rog mult să mă ajutați . Am mare nevoie de această facilitate a telefonului deoarece conexiunea 3G , chiar dacă o am nelimitată , consumă de cel puțin două ori mai multă baterie și este extrem de lentă față de wifi . Mulțumesc anticipat !!!

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
In primul rand nu imi dau seama ce administrator de retea poate fi acela care securizeaza cu WEP reteaua... schimbati securizarea in WPA2-PSK si criptare AES only.
Apoi verifica daca exista o versiunea mai noua de android pt. telefonul tau si updateaza-l.

Am mai vazut topicuri pe net prin care se scria ca nu functioneaza wi-fi-ul prin criptare wep.
Daca nu se poate rezolva prin renuntarea la wep, dar ai un PC (preferabil laptop cu placa wi-fi) cu windows7 poti sa transformi acel pc in access point si sa transmiti netul mai departe.
EX: http://forum.softped...t...=829669&hl=

#15
eagle08

eagle08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2008

 gumball3000, on 31st December 2011, 11:45, said:

In primul rand nu imi dau seama ce administrator de retea poate fi acela care securizeaza cu WEP reteaua... schimbati securizarea in WPA2-PSK si criptare AES only.
Apoi verifica daca exista o versiunea mai noua de android pt. telefonul tau si updateaza-l.

Am mai vazut topicuri pe net prin care se scria ca nu functioneaza wi-fi-ul prin criptare wep.
Daca nu se poate rezolva prin renuntarea la wep, dar ai un PC (preferabil laptop cu placa wi-fi) cu windows7 poti sa transformi acel pc in access point si sa transmiti netul mai departe.
EX: http://forum.softped...t...=829669&hl=

Cum , de ce și ce fel de admin avem asta nu pot judeca , dar ceea ce este sigur este faptul că nu pot schimba cu nimic modul de securizare al rețelei . În al doilea rând folosesc Gingerbread și chiar dacă nu ar fi așa , nu are legătură nici pe departe cu problema . Chiar dacă nu sunt la prima tinerețe totuși nu sunt tehnofob și nici ageamiu . Pe lângă telefon am și laptop primit de la servici care se conectează fără probleme dar asta ma poate ajuta doar în birou , lucru de care logic nu am nevoie . Locul unde lucrez este mare , cu ateliere de producție , birouri etc. Funcția pe care o am îmi cere mobilitate și de aceea am nevoie de smartphone care să comunice în permanență cu serviciul de mail , sincronizare de documente , calendar etc. Dacă cineva cunoaște soluția problemei , nu mă refer la soluții gen actualizări sau schimbări de wpa_suplicant , lucruri care din start sunt aiureli , vă rog să mă ajutați .

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poti sa incerci un custom ROM care sa fi rezolvat problema cu wi-fi-ul pe wep sau poti sa-ti transformi laptopul in acces point cu connectify (doar daca ai windows 7).
In functie de versiunea de samsung galaxy (i9001,i9003 etc) pe care o ai verifica mai intai daca exista si un update oficial.
Poti sa mai cauti si pe net modelul tau de telefon + cateva cuvinte cheie referitoare la problema ta poate gasesti si o cale mai simpla de rezolvare.

#17
BruT16

BruT16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.11.2010
Din cate am citit mai sus, ca sa-mi transform laptopul in acces point, imi trebuie un adaptor.. Automat o noua investitie din care nu stiu daca o sa-mi iasa ceva.. Adica nu stiu daca o sa mearga sigur.. Eu cred ca e ceva din mode, o restrictie sau nu stiu ..

#18
eagle08

eagle08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2008

 BruT16, on 31st December 2011, 22:54, said:

Din cate am citit mai sus, ca sa-mi transform laptopul in acces point, imi trebuie un adaptor.. Automat o noua investitie din care nu stiu daca o sa-mi iasa ceva.. Adica nu stiu daca o sa mearga sigur.. Eu cred ca e ceva din mode, o restrictie sau nu stiu ..
Chestia cu laptop-ul funcționează foarte bine , nu trebuie decât să te folosești aplicația indicată pe care o găsești în Market . Eu unul folosesc chestia asta pentru a transfera documente rapid între telefon și laptop de vre-o 8 sau 10 luni de zile . Din păcate mie nu-mi rezolvă problema . Soluția este undeva în setările telefonului .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate