Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

[Cat] timp face un colet din Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
mda..

Multam oricum pentru sfaturi si raspuns.

Astept sa vad ce-i zice prietenului meu posta germana.. Posted Image

De-acu in colo... never ever.. daca trimit cu DHl.. mai bine ma lipsesc, dau ceva mai multi bani dar iau altceva.. Pana si EMS-ul se misca mai bine.


L.E. Am reusit sa vorbesc la Cargus.. bineinteles apeland la sectiunea de comenzi.. pentru ca la oricare alt departament nu raspunde nimeni.

cica RT911xx7x24DE  - nu este un tracking comun pentru Cargus... si again... nu apare nicaieri la ei. Nici dupa nume nu au reusit sa ma gaseasca..

Astept... sa vad ce se mai intampla.

Edited by gtiu, 18 January 2016 - 15:41.


#38
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Cum de-a aparut DHL in discutie?
Posta germana a cumparat DHL si si-a schimbat denumirea din Deutsche Post in Deutsche Post DHL dar asta nu inseamna ca DHL are vreo legatura cu coletul tau. Si daca te uiti la pret si poti sa-ti dai seama ca n-are treaba cu DHL, ei lucreaza cu niste preturi uriase.
Singurii implicati in livrarea coletului tau sunt DP-DHL si Urgent-Cargus.

#39
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Da, scuze, stiu sa fac diferenta intre un traking DHL si unul DP...

DHL-ul a meritat banii de fiecare data...cand n-a fost nevoie de ceva de plata la taxe.

Mai putin partea in care iti cer o suma enorma pentru a folosi codul lor EORI sa plateasca un tva de 24 lei. Posted Image dar asta e alt subiect de discutie. (EMS-ul macar nu cer comisionul pentru plata TVA...)

Edited by gtiu, 18 January 2016 - 16:00.


#40
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Cred ca esti printre putinii care afirma ca DHL si-a meritat banii, nu de alta dar la ce preturi au, nu prea sunt orientati spre persoanele fizice sau, cel putin, nu spre salariile romanilor. Cum spuneai, merita cu ei doar daca prinzi un discount grozav si daca valoarea coletului e mica (daca vine din afara UE).

#41
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Din china in bucuresti... platit 24$ ( cand dai 310$ pe un telefon nu mai conteaza ff mult transportul) ...

mai ca n-a fost next day delivery... da in 30 ore au livrat coletul. D'asta zic ca merita banii... Livrare rapida, fara emotii...

Consider ca linistea mea sufleteasca si timpul pierdut cu telefoane, email-uri, agitat pe internet... merita mai mult decat 100 Ron cat as da pe transport. NU mai zic ca am packetul in casa in 3-4 zile.

De data asta .. a fost vina duduii de la Posta Germana care s-a facut ca nu intelege ce inseamna DHL express.. si a tipului de a lasa-o sa il puna la posta normala. Dar asta e... !!!

Edited by gtiu, 18 January 2016 - 17:00.


#42
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Hai ca revin cu update-ul...

Coletul n-a ajuns la mine... ci s-a intors la Destinatar.. Pe 21 il ridica de la posta. Coletul plin de stickere in Germana precum ca e foarte periculos: Ai dracu germani.. considera bateria de la un telefon mai periculoasa ca o fiola de ebola. Ma rog... telefonul aparea ca plecat in romania, dar el a fost redirectionat... gata si cu rigurozitatea germana.. e pa si pussy!

Coletul a fost pus din nou pe 22 dimineata la posta elevetiana. I-am zis ca vreau contentul, intre care si telefonul si ca imi bag picioarele .. cat oi plati TVA la valoaread declarata.. atat sa fie..

deh.. traim in Romania si asta ne mananca mai multi bani ca in orice alta tara bananiera.

De vineri dimineata apare ca fiind iesit din elvetia... astept de pe o zi pe alta sa-l vad in BSI.

#43
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Update la update... cu posta elevetiana s-a putut... acum dupa 3 zile lucratoare e in BSI. :)

#44
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Hai ca reinviez si eu threadul cu o intrebare. Am cumparat de pe ebay.de o tastatura, am platit 8 euro shipping, scrie ca e trimis cu posta germana sau ceva de gen. Deci nu curier, e si prea ieftin sa vina prin curier ma gandesc.

Cam in cat timp ajunge la noi, are cineva idee?

#45
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
In circa o saptamana ar trebui sa-l primesti, fie cu Cargus fie cu posta.

#46
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Ar fi mirific sa vina cu Cargus :) dar la banii aia nu ma astept.

#47
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Coletele preluate de Deutsche Post DHL (posta nationala germana) costa incepand de la 5 euro asa ca la 8 euro ai toate sansele sa-ti fie adus de Cargus sau posta romana.

#48
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Daca vine cu Cargus presupun ca ma suna ca am lasat numar de telefon.

La posta, o sa imi vina aviz nu?

#49
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
In mod normal e da la ambele intrebari.
Oricum, daca ai primit track number incearca-l pe site la Cargus peste cateva zile.

#50
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Nu mi-a trimis tracking number. A zis ca l-a pus la posta luni. Deci probabil saptamana viitoare in cel mai bun caz.

#51
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
I-am dat mail si mi-a dat asta: RE413908360DE

Nu apare pe site la Cargus nici la Posta .

#52
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Va aparea la Cargus (ma gandesc ca si la posta, daca ei livreaza) probabil ca luni sau miercuri, cand ajunge si este scanat de sosire in Oradea.

#53
Silvia93

Silvia93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2017
Am si eu o intrebare . Am de primit un colet din Spania prin Correos in Austria . Coletul a fost pus in data de 09 mai .. Si de atunci tot astept , inițial la posta sa spus că în 3-4 zile ajunge pachetul. Problema e ca mi s a dat un awb doar ca in daca dau sa urmăresc coletul imi apare doar ca e acceptat si inca e in tara de origine .  Are cineva idee cand doamne ar ajunge ? Nu de alta dar stau in stres ,Si nici nu pot pleca niciunde .

#54
husdupflorin

husdupflorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2017

View Postghevasalie, on 17 martie 2017 - 20:41, said:

Va aparea la Cargus (ma gandesc ca si la posta, daca ei livreaza) probabil ca luni sau miercuri, cand ajunge si este scanat de sosire in Oradea.

Salut,

In cat timp se face de obicei livrarea dupa ce ajunge in depozitul Cargus din Oradea?

Am un colet cu "Stare: Aflat in Oradea [Depozit]" de astazi, in jurul orei pranzului. Exista sanse sa il primesc maine in Cluj-Napoca?

Merci,
Florin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate