Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

[Cat] timp face un colet din Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
dumymyky

dumymyky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.12.2007
eu am un colet in feucht de pe 14 mai de la ora 03.26. 14 a fost luni. la comanda anterioara am inteles ca era weekend si a zacut pe acolo vreo 3 zile. acum nu inteleg de ce sta asa mult.  :wallbash:

#20
dumymyky

dumymyky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.12.2007

 dumymyky, on 16th May 2012, 10:06, said:

eu am un colet in feucht de pe 14 mai de la ora 03.26. 14 a fost luni. la comanda anterioara am inteles ca era weekend si a zacut pe acolo vreo 3 zile. acum nu inteleg de ce sta asa mult.  :wallbash:


gata a ajuns in romania. sa vedem acum cat timp ii ia cargusului sa il aduca :))

#21
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Toata marfa din Germania sosita azi in Oradea a plecat mai departe spre livrare, asadar maine ar trebui sa primesti coletul.

#22
dumymyky

dumymyky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.12.2007

 ghevasalie, on 17th May 2012, 21:53, said:

Toata marfa din Germania sosita azi in Oradea a plecat mai departe spre livrare, asadar maine ar trebui sa primesti coletul.

l-am primit azi la pranz :)

#23
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Invii un pic subiectul asta. Am de primit saptamanal din Germania cate un plic cu acte. Acum le trimit cu posta germana recomandate - 5.5 euro si pana in provincie fac o saptamana.
Am vreo optiune mai rapida, chiar cu livrare in Bucuresti?

Multumesc

#24
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Prin curierat rapid il primesti a doua zi si in provincie si in Bucuresti dar pretul e mult mai mare decat cei 5.5 euro pe care ii platesti acum.

#25
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Am inteles. Sa incerc sa le trimit pe bucuresti sa vad cat fac.

#26
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Eu primesc si trimit colete/bani cu Posta Atlassib. 1 E/kg. La plicuri, nu stiu cum e, dar poti suna la ei sa intrebi care-s tarifele.
In maximum 3 zile de la livrare, ajunge pachetul de acolo aici sau invers.
De vreo 2 ani nu mai sunt probleme, inainte mai scotoceau prin pachete.

#27
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Va salut, Intrebare de noob...
Am cumpar de la o firma din DE cateva produse, (materiale pt vopsitorie), ei mi-au zis ca-mi trimit produsele prin UPS ...
Eu le-am luat pe PF - se va face ceva vama la ele?, valoarea coletului este de 150 Euroi... ma voi trezii in cateva zile cu agentul de la UPS la usa?

#28
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Pentru produse din Uniunea Europeana nu se mai face si nu se mai plateste vama, asadar stai linistit ca nu mai ai nimic de plata, maine ar trebui sa te trezesti cu curierul la usa.

#29
guguletz

guguletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2007
Cei care folosesc curierat rapid nu au si nu vor avea nici o problema.
Dar cei care au folosit curier rapid si gasesc necesar sa comenteze pe-aci isi imagineaza ca toata lumea comanda telefoane de pe eBay, nu pricep ca pot exista pachete de zeci de kilograme, dar care au valoare mica. Fiindca e greu, daca te costa 100E tot coletul, sa platesti 800E pe curierat rapid e o mare idiotenie. Si atunci apelezi la DHL Packet (Deutche Post), in nici un caz la DHL Express (fara nici o legatura una cu alta: la prima raspunderea se opreste la granita cu Cehia, la a doua e pe tot traseul pana acasa la tine).
Cu DHL Packet (Deutsche Post) nu ajung coletele doar de 2-3 ori mai lent ci de 8-10 de ori mai lent fiindca raspunderea se termina la granita Germaniei -cum e si normal ! De acolo intervine insa posta Ceha/Slovaca, apoi posta Ungara, dupa care posta Romana. Daca la fiecare nod se incheie programul pe la 4-5, pachetele trebuie manipulate si ele, cate o tanti Jeni e plecata putin la alimentara, cel cu actele e racit si vine peste 2 zile, etc... toti timpii astia se aduna la fiecare nod intermediar si rezulta 2 saptamani in plus.
Ce ma mira pe mine e ca asta se-ntampla permanent, adica tanti Jeni e zilnic plecata la alimentara cand vin coletele, iar cel cu actele e racit si vine peste 2 zile indiferent de perioada anului.

Edited by guguletz, 20 October 2014 - 22:58.


#30
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
De fapt, in realitate, coletele sunt incarcate in Germania pe camion si nu mai e nicio tanti Jeni pana la Oradea. Abia de aici apar intarzierile, din Germania pana la Oradea camionul face 25 de ore. Iar tanti Jeni lucreaza doar la Posta, cei ce au norocul sa le ajunga coletele la Cargus, le primesc, de regula, a doua zi dupa ce intra in tara.
In rest, ai dreptate, DHL nu e implicata deloc in aceste transporturi.

Edited by ghevasalie, 21 October 2014 - 22:02.


#31
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Inviu si eu threadul putin...

am o "scrisoare" - de fapt un mic colet, pus la Posta Germana - DHl paket - in data de 5.ian 2016. Pe data de 7 posta germana zice ca a plecat din Frankfurt. Suntem in 18 ianuarie.. si inca nimic. Nici pe Posta Romana, nici pe Urgent-Cargus,... pur si simplu packetul s-a evaporat si trakingul nu a fost inregistrat pe nicaieri ca fiind in trecere. Sau ca a ajuns in Bucuresti.

Chiar si daca venea cu bicicleta... venea in 10 zile...  Corect?!

#32
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Inseamna ca esti nefericitul castigator al unei livrari cu Cargus.
De anul acesta au trecut la un alt soft, soft care nu recunoaste deocamdata codurile de bara de la Deutsche Post. Pe langa asta, se misca si cu incetinitorul, au dificultati in a le emite alte note de transport si de aici intarzierile masive in livrarea coletelor DP.

#33
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Curios:

am sunat saptamana trecuta la Vama oradea: Un domn foarte amabil mi-a zis ca nu tine de ei, fiind transport intra-comunitar, si mi-a dat numere de tel de la un alt oficiu vamal postal de acolo.
Doamna de mi-a raspuns, mi-a zis ca nu a intrat coletul in tara.. si ca in momentul in care intra in tara, poate fi vazut si pe situl postei Romane.

Am sunat la Urgent-cargus si am vorbit cu un prieten de acolo...ma rog, el e la urgent.... nu apare nicaieri in sistemul lor precum ca ar fi preluat packetul. A zis ca suna la Cargus in tunari sa vada... dar au sistemul comun si sa nu-mi fac mari sperante!

Sincer nu stiu ce sa mai cred... din data de 7 packetul e evaporat in neant.. nu stie nici una din autoritati .. nici vamesii nici BSI nici Cargus..   absolut nimic de un pachet.

Edited by gtiu, 18 January 2016 - 14:36.


#34
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Cum iti spuneam, soft-ul cel nou folosit de Cargus nu recunoaste codurile de bara DP asa ca, chiar daca ai coletul fizic in depozitul Cargus din Oradea, informatic nu apare nimic. Sunt sigur ca, coletul tau e in Oradea si asteapta la rand sa-i fie emisa o noua nota de transport cu care ti se va livra.
Poti suna la ei dar n-o sa-ti confirme nimeni asta.

#35
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
presupunand ca or sa raspunda... nu de alta dar de 3 zile (lucratoare) descarc telefonul sunand la numerele lor de contact..si nu raspunde nimeni... cica sunt toate liniile ocupate.

daca le dau nume si adresa nu pot sa verifice daca coletul este fizic la ei?

macar stiu ca a ajuns la Cargus si astept cuminte sa imi vina randul la procesare..

Din cate zici tu, sunt niste nene 2-3 la numar care stau si iau fiecare colet si printeaza note de transport.... si de aici si delay-ul. Banuiesc ca o sa primesc intr-o buna zi un telefon precum ca e curierul la usa si vrea sa faca livrarea :)

Vai stema noastra....

#36
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Pai au sute de colete fara nicio informatie, n-o sa se apuce nimeni sa-ti caute coletul dupa nume si adresa, o sa-ti spuna ca la ei n-a ajuns.
Si da, sunt cativa oameni care asta fac, iau fiecare colet la mana si fac alte note de transport pe care sa le poata scana si urmari. In vechiul soft aveau o baza de date cu adresele celor ce au mai primit colete cu ei si doar selectau de acolo destinatarul, in cel nou trebuie sa o refaca de la zero iar cum softul nou merge impiedicat, dureaza si 5 minute la un singur colet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate