Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

[Cat] timp face un colet din Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Alexe1995

Alexe1995

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 18.12.2009
Trebuie sa primesc un colet din Germania care a plecat pe data de 13 de la ei. Cam cat timp face pana ajunge in Romania respectiv Piatra Neamt?

#2
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cu ce a fost trimis?

PS: Daca e cu posta clasica, probabil ca pana vinerea viitoare il ai sigur.

Edited by figo1988, 17 December 2011 - 21:23.


#3
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Pai dureaza cam doua-trei zile zic eu, doar dureaza ceva drumul. Si depinde de unde vine din Germania, si depinde de masina cu care e trimis si de alti factori.

#4
Alexe1995

Alexe1995

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 18.12.2009
pai cu posta clasica e trimis cel mai sigur de dureaza atata.. ca de pe 13 a plecat.. dar la posta clasica cum ridic coletul? ma duc la posta romana ca sa-l ridic sau cum?:-? Cand ziceti posta clasica va referiti la posta lor nu?

#5
nellox333

nellox333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.06.2007
Cu ce a fost trimis?Caruta ,tren, reni cu Mos Craciun? :naughty:

#6
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Daca este trimis cu posta, vei primi acaza instiintare ca a sosit sau mergi cam dupa o saptamana cu buletinul( din Franta camatat face).

#7
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011

 S3Se7, on 17th December 2011, 21:23, said:

Pai dureaza cam doua-trei zile zic eu, doar dureaza ceva drumul. Si depinde de unde vine din Germania, si depinde de masina cu care e trimis si de alti factori.
Spui ca depinde de multi factori si dai o estimare care reprezinta minimum prin FedEx/DHL? :)
FedEx/DHL aduce din Germania in mimumum 1 zi in Bucuresti si in minimum 2 zile in provincie. Poate dura si 3-4 zile, mai ales in perioada asta.
Daca a fost trimis cu altceva mai lent, poate face lejer 7-10 zile.

#8
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
probabil ca dupa craciun o sa il ai .,. (intre craciun si revelion)
(mie cam asa mi a venit o tastatura)

Edited by Campers, 17 December 2011 - 22:28.


#9
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 19.08.2005

 strabun_backup_2, on 17th December 2011, 22:11, said:

Spui ca depinde de multi factori si dai o estimare care reprezinta minimum prin FedEx/DHL? :)
FedEx/DHL aduce din Germania in mimumum 1 zi in Bucuresti si in minimum 2 zile in provincie. Poate dura si 3-4 zile, mai ales in perioada asta.
Daca a fost trimis cu altceva mai lent, poate face lejer 7-10 zile.
FedEx/DHL aduce din Germania si livreaza a doua zi in majoritatea localitatilor din Romania. 3-4 zile poate dura doar daca socotesti si zilele de week-end, altfel nu.

@Alexe1995
La colete, Deutsche Post lucreaza aproape exclusiv cu Cargus in Romania, pentru Posta Romana raman scrisorile si foarte putine colete. Din cauza acestei perioade se poate intampla ca unele colete sa mai intarzie cate o zi insa daca nu-l primesti cel tarziu luni, inseamna ca nu a fost trimis cu Deutsche Post sau esti unul din marii ghinionisti carora le livreaza Posta Romana.
Oricum, daca ti se livreaza cu Posta Romana, vei primi o instiintare sa te duci sa-ti ridici coletul de la oficiul postal la care esti arondat. Cu Cargus vei primi coletul acasa.

#10
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011

 ghevasalie, on 18th December 2011, 17:47, said:

FedEx/DHL aduce din Germania si livreaza a doua zi in majoritatea localitatilor din Romania. 3-4 zile poate dura doar daca socotesti si zilele de week-end, altfel nu.
Nu.
FedEx si DHL aduc coletele a doua zi in Bucuresti (de regula, pentru ca se poate sa fie si a treia zi). FedEx (care de fapt e reprezentata de IRS in Romania) si DHL au contract cu Fan Courier, respectiv Cargus (pana la urma DHL chiar a cumparat Cargus) pentru distributia nationala. Fan si Cargus livreaza dupa inca o zi (Fan si Cargus nu livreaza in provincie in aceeasi zi).
1 zi FedEx + 1 zi Fan/Cargus = 2 zile pana in provincie. Primesc lunar din Germania zeci de colete prin FedEx si DHL si asa se intampla, cum am scris mai sus.

#11
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 19.08.2005
Daca te referi la serviciul rutier, ai dreptate, dureaza cam trei zile din Germania. Eu ma refeream la serviciul aerian, care livreaza in ziua urmatoare preluarii.

#12
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011

 ghevasalie, on 23rd December 2011, 21:23, said:

Daca te referi la serviciul rutier, ai dreptate, dureaza cam trei zile din Germania. Eu ma refeream la serviciul aerian, care livreaza in ziua urmatoare preluarii.
Aerian.
Numai ca aerian e doar pana la Bucuresti. Din Bucuresti mai departe in RO e rutier.

#13
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 19.08.2005
Despre FedEx nu ma pronunt fiindca nu am date suficiente insa DHL are avioane pe Bucuresti, Arad si Cluj-Napoca. Toate avioanele au sosirea dimineata, astfel ca marfa este livrata in aceeasi zi in majoritatea localitatilor.

#14
Alexe1995

Alexe1995

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 18.12.2009
azi a ajuns coletul.. nu a venit cu posta romana ci cu DPD-ul.. daca am retinut bine numele.

#15
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,875
  • Înscris: 18.12.2011
Din DE de la DVBSHOP pus in 19 primit in 22 decembrie cu Cargus
Transport 17.25 iepuroi dai un ban dar stai in fata si ai un Craciun Fericit

#16
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Pina acum nu a intirziat niciodata atit de mul un colet de la Bike24 trimis cu DHL... la track apare coletul din data de 4.05 ca fiind la Feucht, un fel de depozit. Am cumparat pe 02.05 si pina pe 04.05 asta a fost tot, deja sint 4 zile in care nu s-a miscat nimic. De acum ca sa nu mai fie timpi morti voi comanda doar luni. In Romania vine prin Cargus?

#17
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 19.08.2005
Nu este vorba de DHL Express, cu care ai fi primit coletul a doua zi, ci de Deutsche Post DHL.
Fac 26 ore cu camionul din Feucht pana la Oradea, acolo sunt descarcate si li se emite o nota de transport Cargus iar in ziua urmatoare sunt in livare.
In general, cam asa se petrec lucrurile.

Ma mir ca sta atat de mult coletul tau in Germania deoarece sunt patru camioane pe saptamana intre Germania si Romania si in ultimele zile n-au fost incarcate chiar full.

#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Da, nu e prima data cind am comandat la ei, de marti pina vineri ajungeau dar acum am comandat miercuri si am zis ca daca nu se schimba statusus pina vineri macar luni sa apara ceva... tot blocat la Feucht este. Pe siteul Cargus nu apare nimic deoarece cred ca primeste alt numar. Ar fi interesant sa primesc astazi si sa se actualizeze statusul.
I-am intrebat si nu mi-au raspuns. Ciudat, miine se face o saptamina de cind am facut plata.
PS: am gasit modificat statusul... http://nolp.dhl.de/n...ndedSearch=true

Edited by danghetau, 08 May 2012 - 07:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate