Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Acte necesare deschidere cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
al3xadryan

al3xadryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.12.2011
In primul rand buna seara. Problema mea este urmatoarea:
As dori sa deschid un cinema in oras la mine deoarece nu exista si sunt sigur ca ar merge ca si business. Intrebarea pentru cei care au trecut  prin asa ceva sau stiu este urmatoare: Ce acte imi sunt necesare pentru a deschide un cinema? Spatiul l-as putea inchiria in oras unde era vechiul cinema dar nu mai functioneaza de cativa ani buni(mentionez ca respectiva cladire este foarte veche si sunt sigur ca ar trebui investiti foarte multi bani in renovarea ei);ca sa inchiriez acea cladire de la primarie care ar fi pasii? Pentru a putea reda filme in cinema care sunt pasii? (ca imi inchipui ca nu descarci filmul de pe torent si il redai in cinema:)) in cladirea in care vreau sa deschid cinema-ul ce autorizatii imi trebuie sa deschid si un mic "bufet" sau cum se zice  in care sa vand popcorn, suc, etc? Si nu in ultimul rand ce ar trebui sa fac sa obtin si acele fonduri europene nerambursabile pentru a deschide o afacere?(mentionez ca dispun si eu de un capital destul de mare dar nu strica si niste bani de la stat:D).
Filmele de unde trebuie cumparate pentru a putea fi redate in cinema?Trebuie drepturi de autor ca sa le poti reda ? Sincer va rog sa ma ajutati ca nu stiu nimic despre asta si as  vrea sa stiu totul despre aceasta afacere inainte de a ma apuca sa investesc vreun ban.
P.S
Multumesc celor care imi vor da raspunsuri, si sper ca e bine cum am deschis topicul daca nu imi cer scuze:D...

Edited by al3xadryan, 17 December 2011 - 18:58.


#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postal3xadryan, on 17th December 2011, 18:41, said:

In primul rand buna seara. Problema mea este urmatoarea:
As dori sa deschid un cinema in oras la mine deoarece nu exista si sunt sigur ca ar merge ca si business. Intrebarea pentru cei care au trecut  prin asa ceva sau stiu este urmatoare: Ce acte imi sunt necesare pentru a deschide un cinema? Spatiul l-as putea inchiria in oras unde era vechiul cinema dar nu mai functioneaza de cativa ani buni(mentionez ca respectiva cladire este foarte veche si sunt sigur ca ar trebui investiti foarte multi bani in renovarea ei);ca sa inchiriez acea cladire de la primarie care ar fi pasii? Pentru a putea reda filme in cinema care sunt pasii? (ca imi inchipui ca nu descarci filmul de pe torent si il redai in cinema:)) in cladirea in care vreau sa deschid cinema-ul ce autorizatii imi trebuie sa deschid si un mic "bufet" sau cum se zice  in care sa vand popcorn, suc, etc? Si nu in ultimul rand ce ar trebui sa fac sa obtin si acele fonduri europene nerambursabile pentru a deschide o afacere?(mentionez ca dispun si eu de un capital destul de mare dar nu strica si niste bani de la stat:D). Multumesc celor care imi vor da raspunsuri, si sper ca e bine cum am deschis topicul daca nu imi cer scuze:D

In primul rand sa ai srl cu obiect de activitate difuzare productii cinematografice.apoi sa intri in contact cu centrul national al cinematografiei,cu anf ca am impresia ca trebuie sa fii membru la ei si in asa fel o sa ai acces la productii cinematografice. sala sa fie izolata fonic excelent,instalatia de sunet sa fie profesionala( aparatura adusa de afara ca in romania e de 2-3 ori mai scumpa).Daca redai de pe pelicula ai nevoie de o anumita aparatura,daca redai de pe alt suport ai nevoie de alta aparatura.Pentru bufet autorizatiile normale pentru alimentatie publica.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
al3xadryan, cam ce varsta ai tu ?

#4
al3xadryan

al3xadryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.12.2011

View PostMembruAnonim, on 17th December 2011, 18:11, said:

al3xadryan, cam ce varsta ai tu ?
21 de ani voi face in iunie.
tocmai am terminat liceul si am decis ca ar fi mai bine sa imi deschid o afacere decat sa mai pierd 4 ani din viata mergand mai departe si la facultate..(asta e doar parerea mea)

View Postady_77, on 17th December 2011, 17:59, said:

In primul rand sa ai srl cu obiect de activitate difuzare productii cinematografice.apoi sa intri in contact cu centrul national al cinematografiei,cu anf ca am impresia ca trebuie sa fii membru la ei si in asa fel o sa ai acces la productii cinematografice. sala sa fie izolata fonic excelent,instalatia de sunet sa fie profesionala( aparatura adusa de afara ca in romania e de 2-3 ori mai scumpa).Daca redai de pe pelicula ai nevoie de o anumita aparatura,daca redai de pe alt suport ai nevoie de alta aparatura.Pentru bufet autorizatiile normale pentru alimentatie publica.
Nu stiu de aia te intreb.Eu cinema vreau sa deschid nu un club unde o sa fie muzica data foarte tare.Deci nu vad rostul pentru care ar trebui izolata fonic cladirea?Tinand cont de faptul ca am in gand sa o inchiriez de la primarie si voi avea destul de multi bani de bagat in renovari "capitale", sa o mai si izolez fonic stiind ca va fi inchiriat spatiul nu prea imi convine parca...
Ps. Multumesc de raspunsul de mai sus

Edited by al3xadryan, 17 December 2011 - 19:33.


#5
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postal3xadryan, on 17th December 2011, 19:14, said:

21 de ani voi face in iunie.
tocmai am terminat liceul si am decis ca ar fi mai bine sa imi deschid o afacere decat sa mai pierd 4 ani din viata mergand mai departe si la facultate..(asta e doar parerea mea)

foate multe acte sunt nevoie. deschide mai intai un srl si consulta contabilul in vederea deschiderii activitatii..

eu personal daca as fi parlamentarm european niciodata nu voi fi de acord cu alocarea de fonduri nerambursabile pentru distractii. lumeea nu are ce a manance iar astia dau bani pentru distractii de parca romanl nu o poate face si acasa.

#6
al3xadryan

al3xadryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.12.2011

View Poststarpom, on 17th December 2011, 18:33, said:

foate multe acte sunt nevoie. deschide mai intai un srl si consulta contabilul in vederea deschiderii activitatii..

eu personal daca as fi parlamentarm european niciodata nu voi fi de acord cu alocarea de fonduri nerambursabile pentru distractii. lumeea nu are ce a manance iar astia dau bani pentru distractii de parca romanl nu o poate face si acasa.
"Romanul" poate viziona si acasa un film dar cand mergi cu un grup de prieteni la cinema e mult mai distractiv. Iar cei care nu au ce manca cum zici tu  cine nu ii lasa sa isi faca si ei un plan de afaceri sa obtina acel fond nerambursabil? In opinia mea oricine ar putea obtine acele fonduri daca si-ar da silinta si nu ar mai muri de foame.
Dar cum romanul nostru e puturos si asteapta sa i se dea fara sa faca nimic cam slabe sanse asa ca tot sarac va ramane. PS. sa nu deviem de la subiect totusi

#7
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postal3xadryan, on 17th December 2011, 19:29, said:

21 de ani voi face in iunie.
tocmai am terminat liceul si am decis ca ar fi mai bine sa imi deschid o afacere decat sa mai pierd 4 ani din viata mergand mai departe si la facultate..(asta e doar parerea mea)


Nu stiu de aia te intreb.Eu cinema vreau sa deschid nu un club unde o sa fie muzica data foarte tare.Deci nu vad rostul pentru care ar trebui izolata fonic cladirea?Tinand cont de faptul ca am in gand sa o inchiriez de la primarie si voi avea destul de multi bani de bagat in renovari "capitale", sa o mai si izolez fonic stiind ca va fi inchiriat spatiul nu prea imi convine parca...
Ps. Multumesc de raspunsul de mai sus

tu faci cum vrei,eu ti-am spus cum se face,daca nu e izolat fonic,o sa sune ca dracu!

#8
al3xadryan

al3xadryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.12.2011

View Postady_77, on 17th December 2011, 19:02, said:

tu faci cum vrei,eu ti-am spus cum se face,daca nu e izolat fonic,o sa sune ca dracu!
Dupa cum ti-am zis mai sus nu stiu si de aia te-am intrebat:p nu e nevoie sa te enervezi:))

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postal3xadryan, on 17th December 2011, 19:29, said:

21 de ani voi face in iunie.
tocmai am terminat liceul si am decis ca ar fi mai bine sa imi deschid o afacere decat sa mai pierd 4 ani din viata mergand mai departe si la facultate..(asta e doar parerea mea)


Nu stiu de aia te intreb.Eu cinema vreau sa deschid nu un club unde o sa fie muzica data foarte tare.Deci nu vad rostul pentru care ar trebui izolata fonic cladirea?Tinand cont de faptul ca am in gand sa o inchiriez de la primarie si voi avea destul de multi bani de bagat in renovari "capitale", sa o mai si izolez fonic stiind ca va fi inchiriat spatiul nu prea imi convine parca...
Ps. Multumesc de raspunsul de mai sus

Multumesc. Atat vroiam sa stiu

#10
al3xadryan

al3xadryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.12.2011

View PostMembruAnonim, on 17th December 2011, 19:08, said:

Multumesc. Atat vroiam sa stiu
Ce anume vroiai sa stii daca am facultate facuta sau nu ?:P

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce ti se pare asa bizar ca te intreaba lumea de varsta si studii?  Ce ai cerut tu este aproape similar cu a spune ca vrei sa deschizi o banaca sau sa mergi pe LUNA.Tu ai idee ca--ti trebuie cateva MILIOANE bune DE EURO ca sa realizezi tehnic (din punct de vedere al actelor si licentelor nici nu discut pentru ca nu cunosc dar sigur nu e ieftin)un cinematograf 2D obisnuit NU 3D ,NU IMAX.Ai pomenit de torente! Crezi ca un ecran cinema se umple cu 1080p comprimat MKV.Ai nevoie de Proiectoare  4K daca lucrezi in digital sau 35mm la pelicula.Ai idee ca un gigant din asta poate cantari pana la 1 tona si costa 1milion de Euro.Numai cati bani trebuie sa bagi in renovarea salii alea de cinema si instalatie de sunet.
Eu zic sa revii cu picioarele pe pamant ca nu esti Becali.Fa un club de Lux in sala respectiva dar si asa iti trebuie o caruta de bani.Apropo de ce buget dispune Mamica si Taticu.

#12
al3xadryan

al3xadryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.12.2011

View Postgeo123, on 17th December 2011, 19:33, said:

Ce ti se pare asa bizar ca te intreaba lumea de varsta si studii?  Ce ai cerut tu este aproape similar cu a spune ca vrei sa deschizi o banaca sau sa mergi pe LUNA.Tu ai idee ca--ti trebuie cateva MILIOANE bune DE EURO ca sa realizezi tehnic (din punct de vedere al actelor si licentelor nici nu discut pentru ca nu cunosc dar sigur nu e ieftin)un cinematograf 2D obisnuit NU 3D ,NU IMAX.Ai pomenit de torente! Crezi ca un ecran cinema se umple cu 1080p comprimat MKV.Ai nevoie de Proiectoare  4K daca lucrezi in digital sau 35mm la pelicula.Ai idee ca un gigant din asta poate cantari pana la 1 tona si costa 1milion de Euro.Numai cati bani trebuie sa bagi in renovarea salii alea de cinema si instalatie de sunet.
Eu zic sa revii cu picioarele pe pamant ca nu esti Becali.Fa un club de Lux in sala respectiva dar si asa iti trebuie o caruta de bani.Apropo de ce buget dispune Mamica si Taticu.
O fi cum zici tu nu sunt cu picioarele pe pamant dar "milioane de euro" cred ca exagerezi destul de mult si daca  ai sa dormi tu mai bine la noapte ca stii suma de care dispune mamica si taticu  e undeva in jurul la 100 de mii de euro.


Si de unde dumnezeu scoti sumele astea imense eu cred ca tu ar trebui sa cobori cu picioarele pe pamant la o simpla cautare pe net "proiectoare 4k" uite ce zice

Chiar daca proiectoarele 1080p se apropie de cifre de vanzare decente, din pacate sau din fericire, marii producatori imbratiseaza deja urmatorul val: continutul 4k, a carui rezolutie nativa este 2560 x 1600 pixeli.

Pentru cei dornici de un upgrade si cu un buget serios, cu 28.000 de dolari poate fi achizitionat varful de gama in ceea ce priveste proiectoarele home cinema de la SONY, sub numele sau VPL-PW1000ES. Este adevarat, acesta este si singurul proiector 4K al companiei, avand insa in vedere cei 2000 lumeni si motorul de upscaling Reality Creation, s-ar putea sa nu mai aveti niciodata nevoie de alt proiector.

Din pacate, daca vreti un pachet complet, inclusiv cu un player compatibil cu acelasi standard 4K, nu doar un proiector, trebie sa mai scoateti din buzunar 65.000

Edited by al3xadryan, 17 December 2011 - 20:57.


#13
flyaway_7073

flyaway_7073

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 30.03.2010
fa domnule cum consideri ca e bine. nu e o idee rea.
eu nu consider ca romanii sunt puturosi cum spui tu. cred ca nu toti au pile, aia e.
nu te lua dupa toti desteptii cu milioanele lor de euro, ai pus bine cifrele, sunt apropiate de adevar.
si cinema sa fie ca e mai frumos :) nu cluburi.
bafta.

#14
al3xadryan

al3xadryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.12.2011

View Postflyaway_7073, on 17th December 2011, 20:23, said:

fa domnule cum consideri ca e bine. nu e o idee rea.
eu nu consider ca romanii sunt puturosi cum spui tu. cred ca nu toti au pile, aia e.
nu te lua dupa toti desteptii cu milioanele lor de euro, ai pus bine cifrele, sunt apropiate de adevar.
si cinema sa fie ca e mai frumos :) nu cluburi.
bafta.
Multumesc de sfatul tau:D ala imi zice mie sa cobor cu picioarele pe pamant dar cred ca el e cel care trebuie sa coboare cu picioarele pe pamant:D

#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu cred ca voi bateti campii rau de tot... Ala e proiector de HOME USE voi ganditi cand spuneti.Ce cinema ati vazut voi echipat cu asa ceva? 2000 lumineni :death: cand la diagonala de cinema iti trebuie 20.000.plus ca ala nu e 4K nativ(2560X1600 nu e egal cu 4K)si totusi e 65.000.
Vorbiti sa treaca vremea ca nu-i autorizeza nimeni cinema cu scule din astea.Sunt reguli THX bine puse la punct.Daca era esa de simplu si ieftin deschideau toti cinema si televiziuni.

#16
al3xadryan

al3xadryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.12.2011

View Postgeo123, on 17th December 2011, 20:39, said:

Eu cred ca voi bateti campii rau de tot... Ala e proiector de HOME USE voi ganditi cand spuneti.Ce cinema ati vazut voi echipat cu asa ceva? 2000 lumineni :death: cand la diagonala de cinema iti trebuie 20.000.plus ca ala nu e 4K nativ(2560X1600 nu e egal cu 4K)si totusi e 65.000.
Vorbiti sa treaca vremea ca nu-i autorizeza nimeni cinema cu scule din astea.Sunt reguli THX bine puse la punct.Daca era esa de simplu si ieftin deschideau toti cinema si televiziuni.
Ma asta inteligentul cu milioanele tale de euro :cursing:    ia uitete aici:OFERTA SISTEM CINEMA 3D non DCI cu Polarizare pt. 50 persoane
8000 de euro fara tva(cu tva 9920)
http://www.3d-shop.r...mp;iProduct=517
Pentru 50 de perosane asta. Iar in acea sala sa zicem ca vor incapea un maxim de 200 de perosane ar ajunge undeva la un 50 de mii de euro sistemul cinema complet.(aproximativ zicand). De ce oare nu te documentezi si tu putin inainte de a scrie aberatiile care le scrii? Eu in primul rand nu am specificat ca vreau sa deschid cinema-ul cu aparatura de ultim racnet da?

#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
nu va mai certati,lasati omul sa intrebe ca de aia e forum.bun,ca sa iti faci o idee in cluj in cadrul unui mall s-a deschis cinema odeon.au investit grecii ~5 milioane de euro dar au 8 sali.dar acolo s-a ridicat totalul (bar,sala de asteptare,aparatura,amenajat sali cinema,etc).un cinema nu se face asa :mah,io ma gandesc sa pun un proiector si un cearceaf pa un parete si iau 5 lei la lume sa se uite la film.dupa ce faci toate lucrurile astea (ipotetic vbind ca termini toti acesti pasi) trebuie sa faci un contract cu o firma ce iti ofera tie CONTRA COST,dreptul de a rula filmele ce apar.avand in vedere ca exista vreo 3 in tara (atatea stiu eu,ele cam detin monopol) si inclusiv colosii astia din romania(odeon,cinema-city,si care or mai fai) se bat pe filme si negociaza preturi de achizitie de ~100.000 euro/film (gen transofrmers,avatar,etc),eu spun sa te mai gandesti inca o data la ce te bagi.dupa aceea gandeste-te la costurile de mentenanta(=intretinere) pt un cinematograf.curentul iti vine 400 de milioane (vechi)/luna (pt un cinema cu 8 sali) dar iti trebuie firma de curatenie,aprovizionare cu produse,angajati,chirie,etc....


in concluzie sa nu ma mai lungesc,cu tot respectul,fa altceva cu banii aia si nu te baga in asa ceva pentru ca mai bine iei fiecare euro din aia 100.000 pe care ii ai si ii tai cu forfecuta:)

#18
al3xadryan

al3xadryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.12.2011

View Postzile_san, on 17th December 2011, 20:32, said:

nu va mai certati,lasati omul sa intrebe ca de aia e forum.bun,ca sa iti faci o idee in cluj in cadrul unui mall s-a deschis cinema odeon.au investit grecii ~5 milioane de euro dar au 8 sali.dar acolo s-a ridicat totalul (bar,sala de asteptare,aparatura,amenajat sali cinema,etc).un cinema nu se face asa :mah,io ma gandesc sa pun un proiector si un cearceaf pa un parete si iau 5 lei la lume sa se uite la film.dupa ce faci toate lucrurile astea (ipotetic vbind ca termini toti acesti pasi) trebuie sa faci un contract cu o firma ce iti ofera tie CONTRA COST,dreptul de a rula filmele ce apar.avand in vedere ca exista vreo 3 in tara (atatea stiu eu,ele cam detin monopol) si inclusiv colosii astia din romania(odeon,cinema-city,si care or mai fai) se bat pe filme si negociaza preturi de achizitie de ~100.000 euro/film (gen transofrmers,avatar,etc),eu spun sa te mai gandesti inca o data la ce te bagi.dupa aceea gandeste-te la costurile de mentenanta(=intretinere) pt un cinematograf.curentul iti vine 400 de milioane (vechi)/luna (pt un cinema cu 8 sali) dar iti trebuie firma de curatenie,aprovizionare cu produse,angajati,chirie,etc....


in concluzie sa nu ma mai lungesc,cu tot respectul,fa altceva cu banii aia si nu te baga in asa ceva pentru ca mai bine iei fiecare euro din aia 100.000 pe care ii ai si ii tai cu forfecuta:)
mdah ce sa zic destul de interesant raspunsul tau dar dupa cum ziceai 8 sali de cinema bar etc imi inchipui ca aparatura ultim' model au folosit aia si e vorba de un judet  in schimb la mine e un oras cu 13.000-15000 de locuitori aproximativ si imi propun o singura sala cu un bufet. intradevar o sa ma mai gandesc nu am zis ca chiar o sa si deschid cinema-ul dupa cum ziceai chiar tu "eu doar am intrebat":D deci de asta am deschis topicul asta ca sa stiu daca sa deschid un cinema sau nu, sa va dati cu parerea, sa imi ziceti daca or fi de ajuns banii; cum sta treaba in domeniul asta, etc .....multumesc de raspunsul tau

Edited by al3xadryan, 17 December 2011 - 22:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate