Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Noua taxă auto a fost aprobată de Parlament

- - - - -
  • Please log in to reply
708 replies to this topic

#19
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Observ ca acum sunt afectati mult mai multi oameni.....si cu toate astea tot se doarme . Idiot mai e neamul asta romanesc !

La multi dintre loganisti (2004-2007) si nu numai le-au `furat` 2000-3000 E din buzunar si nu vad niciun fel de forma de protest ! Tot samsarii sa preia initiativa ? Samsarilor le convine acum, -25% taxa !

E mai misto ca inainte ,vor aparea sute/mii de Dacii inmatriculate in BG ! :wacko:  Adica si pentru cei neafectati direct de aceasta schimbare ,mai multa chinuiala la asigurari !

Edited by polizei, 16 December 2011 - 19:58.


#20
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
NU  SE POATE  APLICA RETROACTIV  ACEASTA TAXA.  A  FOST  TAXA DE  INMATRICULARE,  MASINA  E  INMATRICULATA. GATA. Vor  reveni.
Eu  am  de luat  bani  de la  vreo  3  masini,  daca se  da ceva  inapoi. Daca  mai  gasesc  chitantele.
Vreun link  ceva  spre  modul de  calcul ?

#21
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
trebuie sa organizam ceva un protest :cursing:  

Nu este doar un protest contra taxei de poluare agresiva ci este si un atac direct la romanism! Apoi ce va mai urma? fiecare cu a doua carte de indentitate de bulgaria ??

#22
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
mai  e putin  pana la  alegeri.

#23
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postsanddy1964, on 16th December 2011, 20:23, said:

NU  SE POATE  APLICA RETROACTIV  ACEASTA TAXA.  A  FOST  TAXA DE  INMATRICULARE,  MASINA  E  INMATRICULATA. GATA. Vor  reveni.
Conform  Art.15 alin (2) din Constitutie:"Legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile." nu se poate.

Cu toate astea anul trecut CCR a admis legea pensiilor ca fiind constitutionala .Deci asta cu taxa de inmatriculare nu ar fi prima lege cu efecte retroactive ! Singura sansa poate ca este in instanta....dar pana acolo pierzi timp si bani (devalorizarea masinii) !

In concluzie statul ne considera PENALI (are toate motivele) si putem avea si legi retroactive sau cu efecte retroactive !  :lol:

Edited by polizei, 16 December 2011 - 21:49.


#24
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Taxa nu se aplica retroactiv pentru ca nu se numeste taxa de inmatriculare. Se numeste taxa de poluare.
De ex Loganul din 2005 nu a fost taxat. Cu prima ocazie de revanzare se va taxa . Nu se revinde, nu se taxeaza, deci nu e retroactiva.
S-au gandit baietii bine cand au inlocuit numele taxei  spunandu-i "de poluare".

#25
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Vor da navala vecinii de peste Prut la masini ieftine ?

Edited by mihai!, 16 December 2011 - 22:33.


#26
TAG21

TAG21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.11.2008

View Postpolizei, on 16th December 2011, 20:55, said:

Observ ca acum sunt afectati mult mai multi oameni.....si cu toate astea tot se doarme . Idiot mai e neamul asta romanesc !


+ 1 ...
+ 10 ...
+ 100 ...
+ 1,000 ...
+ 10,000 ...
+ 100,000 ...
+ 1,000,000 ...

Cita dreptate ai !  Dar cine sa te auda ???  ....  Neamul romanesc doarme !   :thumbdown: ........... nu stiu ce-si doarme .... somnul de veci banuiesc   :angry: .... altii ar fi explodat pina acum (ie: grecii, ungurii, sarbii etc ...) ................   MAMALIGA  insa ramine calma si imperturbabila !!!   :curse:  :frust: :death:  


astia suntem .... cu astia defilam, neamuleeee !!!!

#27
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
daca nu ma insel  inmatricularea pe Bg nu va mai fi asa usoara, daca nu chiar aproape imposibilia...cel putin asa citeam zilele astea pe net.

#28
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Teoretic nu este retroactiva pentru ca se plateste la transcriere ,dar practic are efect retroactiv asupra unui autoturism deoarece valoarea de piata este diminuata foarte mult intr-o perioada foarte mica de timp. .

Sunt incidenta acestei legi intra si parcurile auto(mai ales societatile de leasing) care cu siguranta au masini E3 expuse spre vanzare, iar asta am impresia ca se traduce ca  un prejudiciu.

Edited by polizei, 16 December 2011 - 22:55.


#29
vitamin

vitamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.11.2011
oare UE va mai interveni de data asta?

pdl-ul s-a gandit bine, in vreme de criza se vand mai mult sh decat noi, deci bani mai multi incaseaza pe vanzarile de sh.

#30
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View Postmariusmalini, on 16th December 2011, 00:32, said:

Apropo...sa le dam niste idei la baietii astia destepti care pun tot felul de taxe de la an la an...:

1)-taxa pe fumat !  :thumbup: :naughty: ,mergand pe  deviza ca:POLUATORUL PLATESTE! :coolspeak:

Putintica rabdare @mariusmalini. Taxa pe fumat exista deja indirect prin accize. Inca o taxa pe fumat ar insemna o dubla taxare.(vezi dubla taxare pentru asigurarea de sanatate a angajatului si angajatorului). Asa ca nimic nu e imposibil.

Pai la o prima vedere taxa  pare o masura luata pe genunchi:
1. Nu rezolva problema inmatricularii rablelor in Bulgaria
2. La buget nu se obtin venituri, intrucat ea a scazut, plus  returnarile care nu-s tocmai de neglijat.
3.     Aplicarea retroactiva pentru masinile duse pana in 2007 cand era alta legislatie (taxe vamale+euro3) face ca recuperarea taxei sa fie facila prin justitie.

Totusi nu inteleg o treaba: tot anul ministrul mediului a vorbit de o taxa anuala de poluare platita in raport cu norma de poluare a masinii. De ce s-a “sucit”?

#31
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostTAG21, on 16th December 2011, 22:33, said:

+ 1 ...
+ 10 ...
+ 100 ...
+ 1,000 ...
+ 10,000 ...
+ 100,000 ...
+ 1,000,000 ...

Cita dreptate ai !  Dar cine sa te auda ???  ....  Neamul romanesc doarme !   :thumbdown: ........... nu stiu ce-si doarme .... somnul de veci banuiesc   :angry: .... altii ar fi explodat pina acum (ie: grecii, ungurii, sarbii etc ...) ................   MAMALIGA  insa ramine calma si imperturbabila !!!   :curse:  :frust: :death:  


astia suntem .... cu astia defilam, neamuleeee !!!!

Eu in 2008 am facut 110km pana in Bucuresti si am iesit in Piata Victoriei pentru ca sa-mi cer dreptul ... si nu numai. Adusem o masina pe vechea taxa si la cateva saptamani dupa ce am adus-o au bagat taxa marita cu 100% sau 200% . Desi am fost putini (vreo 300-400 de persoane cu toate ca se anuntau de 10-20x mai mult) din care 80-90% samsari ,macar mi-am obtinut dreptul de a plati 300-400E si nu 800-900E ! Am ramas destul de dezamagit de prezenta la protest , oare numai samsarii `muncesc` pe bani , oare numai samsarii au sange in instalatie ?

Ideea este ca daca nu strigi nu te aude nimeni !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B1oAlP9Cic4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by polizei, 17 December 2011 - 03:27.


#32
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Bulgarii si samsarii sunt in extaz acum. Isi toarna sampanie in cap.
Bulgarii se intelege de ce, iar samsarii ca 1. scade taxa de prima inmatriculare cu 25% si 2. masinile din RO achizitionate inainte de 2007 se vor da pe nimic deci merg luate si vandute in afara.

L.E.: Asiguratorii isi dau pumni in c0a|e. Foarte multi or sa dea cu fiarele in gard sa ia banii de pe dauna totala. Pana si asiguratorii seriosi or sa ajunga ca Carpatica, sa nu plateasca in caz de accident.

Edited by dan84, 17 December 2011 - 05:15.


#33
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
de cend incepe efectiv sa se aplice noua lege , de la 01.01.2012 sau mai tarziu ?

#34
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Asa cum inteleg eu din textul de lege, se aplica numai masinilor aflate la prima transcriere. Adica, daca masina a fost adusa inainte de 2007, sau dupa si a fost scutita de taxa, si este vanduta pt prima data pe teritoriul Romaniei se plateste taxa. Daca masina a fost adusa inainte de 2007, sau dupa 2008 si nu s-a platit taxa (Euro5), insa este detinuta de un al doilea proprietar, nu se mai plateste taxa la vanzarea catre un al treilea.

Legea se aplica din momentul in care apare in Monitorul Oficial, probabil in zilele care urmeaza.

(1) Obligația de plată a taxei intervine:
a) cu ocazia înmatriculării unui autovehicul în România;
B) la repunerea în circulație a unui autovehicul după încetarea unei exceptări sau scutiri dintre cele la care se
face referire la art. 3 și 8;
c) la reintroducerea în parcul auto național a unui autovehicul, în cazul în care, la momentul scoaterii sale din
parcul național, i s-a restituit proprietarului plătitor valoarea reziduală a taxei, în conformitate cu prevederile
art. 7.
(2) Obligația de plată a taxei intervine și cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în
România, asupra unui autovehicul înmatriculat pe teritoriul Statului Român anterior datei de 1 ianuarie 2007.
(3) Obligația de plată a taxei intervine și în cazul autovehiculului înmatriculat pentru prima dată, în
România, după 1 ianuarie 2007 care întrunește cumulativ următoarelor condiții:
a) pentru el nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme și autovehicule sau taxa pe poluare pentru
autovehicule;
B) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, după intrarea în vigoare a prezentei
legi.

Sursa: http://www.b1.ro/pic...t-taxa-auto.pdf

Edited by abunea, 17 December 2011 - 11:33.


#35
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Bulgarii vor importa masini din Romania, nu vor mai merge pana in Germania. Apoi romanii vor merge la ei sa le cumpere.
Guvernantii astia chiar sunt prosti , nu numai hoti!

#36
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postkos_funny, on 16th December 2011, 22:09, said:

Taxa nu se aplica retroactiv pentru ca nu se numeste taxa de inmatriculare. Se numeste taxa de poluare.
De ex Loganul din 2005 nu a fost taxat. Cu prima ocazie de revanzare se va taxa . Nu se revinde, nu se taxeaza, deci nu e retroactiva.
S-au gandit baietii bine cand au inlocuit numele taxei spunandu-i "de poluare".

Pai nici in 2009 nu era taxa de poluare. Era taxa la operatiunea de inmatriculare si servea ca si acuma la INMATRICULARE. Nu cred ca rezista paragraful respectiv. E clar efectul retroactiv al aceleasi masuri. BAIETII AU PIERDUT TAXA VAMALA CE ERA ODATA si de atunci tot inventeaza prostii ca sa ciuguleasca cateva zeci de milioane la buget. Intotdeauna taxele la masini s-au platit la capacitatea cilindrica si restrictiile erau la NORMA DE POLUARE. DECI E RETROACTIVA TAXA.
Acu N ani, se dadea lege ca de la 1 Ian 2002 sa zicem, nu se mai aduc masini EURO 3 fara taxe sau Euro 4 mai tarziu si plateam VAMA si TVA. Noroc ca se lua inapoi TVAul de la neamt.
Dupa aia am intrat in UE si idiotii s-au grabit sa bage taxa de INMATRICULARE IN FUNCITE DE CE PARAMETRI? Deci:
Se platea la capacitatea cilindrica, an si luna de fabricatie si norma de poluare ce trebuia specificata neaparat? DA. Atunci e aceeasi taxa ca si acuma.Nu e alta. I s-a schimbat numele si nu trebuie aplicata masinilor care nu sunt sub incidenta ei in mom de fata. Cand fabrici masini noi sau aduci de afara, DA, sa le aplice ce vor ei, chit ca e o prostie in Uniunea economica si Monetara si FSICALA ce va veni sua nu in viitor.( Mentionez ca am decartat in ultimii ani bani grei la taxe de inmatriculare poluare, etc.)
Atentie ca baietii care dau legi din astea nu sunt prosti dar nu i-as face destepti doar pt ca ca sunt hoti cu acte in regula.
Opozitia a marait ceva la subiectu asta?Cred ca nu pt ca principalul idiot care a marit taxele de inmatriculare a fost Cretiniceanu sa poate vinde in liniste conservele alea de Citroen.

Quote

(4) Autovehiculele dotate cu cutie de viteze care poate funcționa în regim automat nu intră încategoria celor exceptate de la plata taxei.

  :lol:  :lol:  :lol:  sunt  chiar  idioti!


Edited by sanddy1964, 17 December 2011 - 12:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate