Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Amendă record de 100.000 de lei pentru RCS&RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postmegafanro, on 14th December 2011, 14:48, said:

Asta poate în visul tău. :) Realitatea este însă alta la noi în românica.Posted Image
in nici un caz. interesul este sa vanda serviciul.
atat timp cat nu exista o unitate semnificativa in cerere, vor alege fix ce vor ei si nu-i condamn.
ca se trezesc 10 abonati ofticati ca nu mai au antena 2 in grila din 90 care oricum nu-i interesa sau nu stiau ce dracu e antena 2 crezi ca merita sa tii asa balast in spate cand locul ala il poti umple cu altceva?

da, o sa sariti ca ce, canalele lor proprii, alea de rahat. nu pricep care-i faza? e ca si cum ai zice ca macelaru' n-are voie sa-si puna in coltu' magazinului un loc in care sa vanda si mancaruri preparate de el, chit ca-s de tot rahatul.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

EU nu inteleg de ce UPC nu se extinde in zonele in care RCS-ul are monopol.
La mine exista si UPC si RDS. dar numai cand ma uit la cablu tras de UPC ma apuca rasul. RDS-ul intra in bloc cu fibra optica si UPC-ul cu cablu QR...
Cine stie despre ce e vorba o sa rada deasemenea.

#21
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

View Posta_d_y, on 14th December 2011, 14:45, said:

Si mie mi se pare o tampenie "mustcarry". EU l-as redenumi in "more_Interest". Sunt de acord pentru unele canale gen TVR-urile si primele 3 din topul audientelor gen : PRO TV , ANTENA 1 si care o mai fi. Dar 30 sau 25 cate sunt acum in niciun caz.
Sunt de acord cu tine. Trebuie redefinit acest principiu. Și așa sunt multe canale de umplutură.  30 de canale premium ar fi suficiente, plus TVR, la care să fie primele 5 din top-ul audienței. 40 de canale sunt suficiente într-o grilă. În cazul în care nu ar fi fost constrânși de lege, R.C.S.-ul ar fi fost astăzi mai suplu.

#22
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Posta_d_y, on 14th December 2011, 14:49, said:

a) Nu era vorba de plata facturii unde si aici sunt zeci de milioane de probleme si nu ma refer strict la RCS  ci la faptul ca unii HABAR Nu au pe ce lume traiesc. Ti-as putea da n exemple.

B) Sesizari scrise? :D Fii serios? Lucrez in media, stiu ce inseamna o SESIZARE. Probabil ca la noi singurul operator care tine cont de parerile  abonatilor  este UPC. Si cand spun UPC sunt obiectiv. Ei au aratat in ultimii 2 ani ca totusi concurenta conteaza si cand vezi ca ai  pierderi de abonati incepi sa actionezi.
a. platesc prin net factura de un an si ceva, n-am avut nici macar o singura problema. or fi, nu zic, da' nu am intampinat asa probleme, deloc si timp o fost destul.
b. sesizarile scrise si inregistrate sunt o obligatie si pot fi somati pentru a raspunde, favorabil sau nu, acestora.
am avut contract reziliat cu UPC-ul ca sa ma trezesc peste sase luni ca ma someaza cum ca n-am platit facturile. da, si UPC-ul este un etalon! :lol: sa mai pomenim ca oferta prin modem cablu pentru net in buricul bucurestiului, era o minunatie cum nu se mai pomenise.

va agitati ca niste printese... oricum stau si ma intreb cand si cum dumnezeu mai aveti timp sa va mai holbati si la TV, daramite sa mai constatati ca a disparut un program din grila cand eu abia stiu ca sunt canalele discovery si hbo

View Posteiffel, on 14th December 2011, 14:54, said:

La mine exista si UPC si RDS. dar numai cand ma uit la cablu tras de UPC ma apuca rasul. RDS-ul intra in bloc cu fibra optica si UPC-ul cu cablu QR...
Cine stie despre ce e vorba o sa rada deasemenea.
tot e bun! lol
puteau sa o faca din rg6u cu 10000 de amplificatoare pe linie :D

View Posteiffel, on 14th December 2011, 14:54, said:

La mine exista si UPC si RDS. dar numai cand ma uit la cablu tras de UPC ma apuca rasul. RDS-ul intra in bloc cu fibra optica si UPC-ul cu cablu QR...
Cine stie despre ce e vorba o sa rada deasemenea.
tot e bun! lol
puteau sa o faca din rg6u cu 10000 de amplificatoare pe linie :D

#23
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

View PostUrsul_Polar, on 14th December 2011, 14:52, said:

in nici un caz. interesul este sa vanda serviciul.
Poate în Ungaria. La noi și la un canal se face abonament.

View PostUrsul_Polar, on 14th December 2011, 14:52, said:

atat timp cat nu exista o unitate semnificativa in cerere, vor alege fix ce vor ei si nu-i condamn.
ca  se trezesc 10 abonati ofticati ca nu mai au antena 2 in grila din 90  care oricum nu-i interesa sau nu stiau ce dracu e antena 2 crezi ca  merita sa tii asa balast in spate cand locul ala il poti umple cu  altceva?
da, o sa sariti ca ce, canalele lor proprii, alea de  rahat. nu pricep care-i faza? e ca si cum ai zice ca macelaru' n-are  voie sa-si puna in coltu' magazinului un loc in care sa vanda si  mancaruri preparate de el, chit ca-s de tot rahatul.
Pot fi și 100% nemulțumiți că tot nu ar introduce Antena 2 și GSP, întrucât s-au certat. Așa că faza cu solicitările sunt pentru occident, nu pentru noi.  Și-ți spun că la R.C.S. nu se ține de cont de părerea abonatului, deoarece sunt numărul unu și se abonează în draci și nu mai prezintă interes. Oricum, și cu un singur canal în grilă tot numărul unu ar fi, întrucât ROMÂNUL pune botul la orice este ieftin.

#24
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,381
  • Înscris: 05.09.2005

View Posteiffel, on 14th December 2011, 14:54, said:

La mine exista si UPC si RDS. dar numai cand ma uit la cablu tras de UPC ma apuca rasul. RDS-ul intra in bloc cu fibra optica si UPC-ul cu cablu QR...
Cine stie despre ce e vorba o sa rada deasemenea.


Nu vreau sa par fan UPC cu toate ca daca as fi subiectiv as spune acest lucru. Uita-te la UPC . In ultimii 2 ani au investit foarte mult pe partea de tv. Au fost primii cu HD , primii cu 3d si au cea mai completa grila si echilibrata punct de vedere contractual. Insa, ma repet! Suntem in Romania unde  salariile sunt asa cum sunt. Ceea ce este ok este faptul ca piata este impartita si diversificata insa atunci cand te crezi mare si tare si cu tupeu , intervine o problema. SI uite unde e prostia. Platesti amezi tampite pentru niste lucruri simple . Ce poti face cu 10000 ron? Intr-o firma ca RCS?

Edited by a_d_y, 14 December 2011 - 15:04.


#25
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Posta_d_y, on 14th December 2011, 14:49, said:

B) Sesizari scrise? :D Fii serios? Lucrez in media, stiu ce inseamna o SESIZARE. Probabil ca la noi singurul operator care tine cont de parerile  abonatilor  este UPC. Si cand spun UPC sunt obiectiv. Ei au aratat in ultimii 2 ani ca totusi concurenta conteaza si cand vezi ca ai  pierderi de abonati incepi sa actionezi.
Le pasa din doua in doua. Altfel nu ar astepta sa vina iar primaria sa le taie coaxialele de pe stalpi ca sa intre si ei in Netcity. In momentul asta la UPC nu mai am certitudinea ca ajung dimineata la firma si am internet, cum aveam anul trecut de exemplu.

Edited by ParapantaFlavia, 14 December 2011 - 15:12.


#26
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postmegafanro, on 14th December 2011, 15:01, said:

Poate în Ungaria. La noi și la un canal se face abonament.

Pot fi și 100% nemulțumiți că tot nu ar introduce Antena 2 și GSP, întrucât s-au certat. Așa că faza cu solicitările sunt pentru occident, nu pentru noi.  Și-ți spun că la R.C.S. nu se ține de cont de părerea abonatului, deoarece sunt numărul unu și se abonează în draci și nu mai prezintă interes. Oricum, și cu un singur canal în grilă tot numărul unu ar fi, întrucât ROMÂNUL pune botul la orice este ieftin.
eu sincer as prefera sa nu mai fie nici un canal romanesc in grila, indiferent de ciondanelile lor intre antene, gps-uri si alte rahaturi. ca s-or fi suparat si vor sa lea arate ca pot si ei si si-o iau prin gura ca fara ei pierd o cota mare de piata, asta e. chiar nu ma pasioneaza ca pe posturile roanesti nu vezi absolut nimic interesant care sa merite atentie sau sa merite sa-ti pierzi timpul ce nu-l vei recupera niciodata.

si chiar ma indoiesc ca nu s-ar conforma daca utilizatorii ar fi suficient de convinsi ca le trebuie asa ceva.

nu-i doare ca pleaca 10 nemulutimit ca a disparut antena cand vin 100 care vor liga fundului, ii deranjeaza cand 80% dintre abonatii sunt sub semnul intrebarii daca nu le dai ce vor. si aia-i mai presus de orgoliul lor cu antenele si gsp-urile. banii pe care i-ar pierde si gaura in care ar intra de la un asa deficit de abonati nu compenseaza orgoliile, oricat ai crede tu in asa idee.

#27
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,381
  • Înscris: 05.09.2005

View PostParapantaFlavia, on 14th December 2011, 15:06, said:

Le pasa din doua in doua. Altfel nu ar astepta sa vina iar primaria sa le taie coaxialele de pe stalpi ca sa intre si ei in Netcity. In momentul asta la UPC nu mai am certitudinea ca ajung dimineata la firma si am internet, cum aveam anul trecut de execmplu.

Sper sa nu ma inteleaga lumea gresit. Nu tin nici cu UPC nici cu RCS si nici cu nimeni. Dar mi se pare o lipsa de respect si o MEGA tampenie sa iei o amenda pentru un lucru banal.

#28
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Cainele latra, ursul trece... Parerea mea e ca va tociti in zadar tastatura... :peacefingers:

#29
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,381
  • Înscris: 05.09.2005

View PostUrsul_Polar, on 14th December 2011, 15:08, said:

eu sincer as prefera sa nu mai fie nici un canal romanesc in grila, indiferent de ciondanelile lor intre antene, gps-uri si alte rahaturi. ca s-or fi suparat si vor sa lea arate ca pot si ei si si-o iau prin gura ca fara ei pierd o cota mare de piata, asta e. chiar nu ma pasioneaza ca pe posturile roanesti nu vezi absolut nimic interesant care sa merite atentie sau sa merite sa-ti pierzi timpul ce nu-l vei recupera niciodata.

si chiar ma indoiesc ca nu s-ar conforma daca utilizatorii ar fi suficient de convinsi ca le trebuie asa ceva.

nu-i doare ca pleaca 10 nemulutimit ca a disparut antena cand vin 100 care vor liga fundului, ii deranjeaza cand 80% dintre abonatii sunt sub semnul intrebarii daca nu le dai ce vor. si aia-i mai presus de orgoliul lor cu antenele si gsp-urile. banii pe care i-ar pierde si gaura in care ar intra de la un asa deficit de abonati nu compenseaza orgoliile, oricat ai crede tu in asa idee.


Tie nu-ti pasa , dar celorlalti? E ca la radio cand multi imi zic ca " BAI CAT DE PROASTA E PIESA ASTA" Insa imedait vin  8,12,17 persoane si au alta parere. De aceea exista sistemul " Research"

Edited by a_d_y, 14 December 2011 - 15:11.


#30
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View Posta_d_y, on 14th December 2011, 15:03, said:

(...)Ce poti face cu 10000 ron? Intr-o firma ca RCS?
...niște prime la directori...?!? :w00t:

#31
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View Posta_d_y, on 14th December 2011, 15:08, said:

...Dar mi se pare o lipsa de respect si o MEGA tampenie sa iei o amenda pentru un lucru banal...

Stai ca nu inteleg, tu zici ca e o tampenie ca au luat amenda pentru acel lucru banal... sau ca au fost ei tampiti (rcs-ul) si au provocat aplicarea amenzii ?:huh:

Edited by cristi0304, 14 December 2011 - 15:12.


#32
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,381
  • Înscris: 05.09.2005

View Postcristi0304, on 14th December 2011, 15:11, said:

Stai ca nu inteleg, tu zici ca e o tampenie ca au luat amenda pentru acel lucru banal... sau ca au fost ei tampiti (rcs-ul) si au provocat aplicarea amenzii ?:huh:


Vroiam sa zic faptul ca au luat o amenda pentru ca sunt aiuriti. Sunt la serviciu si scriu repede  :D

Multumesc de observatie :D

Edited by a_d_y, 14 December 2011 - 15:13.


#33
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Posta_d_y, on 14th December 2011, 15:10, said:

Tie nu-ti pasa , dar celorlalti? E ca la radio cand multi imi zic ca " BAI CAT DE PROASTA E PIESA ASTA" Insa imedait vin  8,12,17 persoane si au alta parere. De aceea exista sistemul " Research"
si eu ce-am zis mai sus, dom'le? :lol:

nu am zis ca daca sunteti cantitate neglijabila, evident ca nu se vor conforma?
faptul ca tu vrei ceva nu-i un adevar general, universal valabil, chiar daca ti-ai dori cu ardoare asa ceva :lol:

asta am zis si eu. daca toti spuneti "pai de ce dracu sa ma duc sa fac sesizari cand oricum nu le iau in calcul?"
evident ca n-o sa ia nimeni in considerare 1, 2, 10 cereri de genul, dar daca au un numar de 1.000.000 abonati din care 800.000 cer ceva, ma indoiesc amarnic ca nu se vor conforma. problema e sa-i faci pe aia 800.000 sa se sincronizeze :lol:

#34
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

View Posta_d_y, on 14th December 2011, 15:12, said:

Vroiam sa zic faptul ca au luat o amenda pentru ca sunt aiuriti. Sunt la serviciu si scriu repede  :D

Multumesc de observatie :D
Va mai urma si alta amenda crec pt GSP.....plus ca mai sunt canale in Musc Carry...care de ani de zile nu exista la RDS.

#35
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Posta_d_y, on 14th December 2011, 15:08, said:

Dar mi se pare o lipsa de respect si o MEGA tampenie sa iei o amenda pentru un lucru banal.
Pur si simplu RDS isi permite sa sfideze forma actuala a ineptiei "mustcarry" si o demonstreaza si CNA-ului pe cat posibil. Cand nu va mai fi rentabil probabil nu o vor mai face.

#36
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

View PostParapantaFlavia, on 14th December 2011, 15:14, said:

Pur si simplu RDS isi permite sa sfideze forma actuala a ineptiei "mustcarry" si o demonstreaza si CNA-ului pe cat posibil. Cand nu va mai fi rentabil probabil nu o vor mai face.
Pana la urma ciudat sau nu principiul must carry ar tb respectat pana la schimbarea legii. De ce ceilalti opeartori nu isi iau amenda pt faza cu must carry. Pe ei insa i-a durut mereu undeva de CNA, de abonati...de tot. Si cu Antena 2 au facut la fel. Procedura noramala stiu ca e instiintarea CNA cu privirea la modificarea grilei de programe analogica..si apoi scoaterea Antena 2. ei insa l-au scos si dupa aia au instiintat CNA.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate