Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4616 replies to this topic

#901
cata_gsm

cata_gsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.11.2011
salutare toate lumea vizitez de ceva vreme subiectele referitoare la saltele si AMOTIDA se pare ca e cel mai in masura sa dea informatii si sfaturi de care poate multi tineti cont , eu unul am tinut cont de sfaturile lui si ai multumesc  lui cel de sus ca mai exista persoane care se mai gandesc si la necunoscatori sa zic asa , sunt intr-o dilema si numai amotida cred ca ma poate ajuta , am fost la mobexpert si am probat saltele de la ei si m-am aruncat pe ele si am ajuns la concluzia ca are ffff multa dreptate sub 15 mil gasesti numai produse de cea ma proata calitate  , eu unul am ramas impresionat de saltele de la serta dar nu ma pot decide pe care sa o cumpar si daca ar putea sa ma ajute AMOTIDA as fi foarte recunoscator , am o lombosciatica si saltelele cu plasa de arcuri si ceva deasupra (vasco,burete nustu), imi spunea doamna de acolo cica mi-ar fi fost indicata, am gasit 2 saltele diferenta de vre-o 10 mil intre ele  dar nu stiu pe care sa o aleg daca ma poti indruma AMOTIDA cu respect ti-as multumi ( serta chicago este cea recomandata de doamna de acolo pret 180x200 29mil ,nus cata pricepere are dar spun ca a zis ca e mai indicata decat serta florida 39 mil ) m-am pus pe ambele cea de 39 mil probabil spuma de deasupra sau burete nu imi amintesc e de 6 cm pe langa cea de 29 din cate imi amintesc parca 3cm avea daca ai putea sa te uiti umpic la ele sa-ti dai cu parerea ti-as multumi din inima sau poate altceva tot de la serta , bani nu am cinestie ce dar au ei un sistem de o pot cumpara in rate cea ce ma bucura f mult chiar daca e dobanda de 34 % pt sanatatea mea e mai putin important cu respect multumesc si astept sfaturi

#902
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 cata_gsm, on 28th November 2011, 14:21, said:


Cataline,
1-Inteleg ca vrei sa dai niste bani multi pt saltea si ca vrei sa-i dai doar la mobexpert datorita ratelor ce-ti fac aia. Daca nu erau ratele ti-as fi spus sa mai cauti si la altii.
2-Lombosciatica am si eu (ultimile doua discuri de jos fisurate si inflamatii temporare plus scurgeri pe nervul sciatic). Cand am cautat eu cea mai buna chestie pentru asa ceva, am aflat ca cele mai bune saltele sunt cele din categoria medicala a saltelelor vascoelastice HD (highdensity) si doar acestea (adica nu orice fel de vascoza). Tocmai de aia si optiunea mea a fost tempur. Acestea le spun doar pentru ca voiam sa pun accentul pe faza cum ca de ce am ajuns eu fan a acestui tip. Urmatoarele genuri de saltele, coborand categoria, ar fi fost saltelele din arcuri independente (atentie: doar acelea fara balans) cu strat superior din vascoza, apoi cele din arcuri independente+latex si tot asa, coborand tot mai jos... cele mai nepotrivite saltele fiind cele din plasa de arcuri...
2-Problema e ca pe cele doua de care-mi spui (in speta Chicago si Florida) nu le-am probat, motivul simplu fiind ca vazand ca e vorba de saltele cu nucleu din plasa de arcuri nici nu le-am bagat in seama! Ce e cu ele insa...sunt doua saltele din cea mai slaba (tehnologic vorbind) categorie de saltele dar care sunt facute foarte-foarte bine pentru acest tip...Vorbim de materiale de calitate adica. Florida are stratul superior din latex (nu din vascoza!), Chicago are stratul superior din nustiu ce fiindca pe site nu scrie decat ca e din materiale elastice si atat.
3-Astfel stand treaba la punctul 3, eu personal consider ca pentru tine niciuna din cele doua nu ar fi o alegere buna!!! Deloc buna mai bine zis! Pe o saltea din plasa de arcuri coloana ta cu probleme nu va putea sta intr-o pozitie corecta (chiar de ar fi nucleul foarte ferm si straturile alea ce asigura si comfortul ti-ar pastra coloana oarecum binisor, sigur e ca nu e o varianta pentru multi ani). Degeaba e calitate foarte buna a materialelor daca sustinerea perfecta a coloanei in modul ei natural nu este facuta...
4-Ce as alege eu doar de la mobexpert? As alege Serta New York (arcuri independente+vascoza...dar bugetul se ridica enorm de mult) pentru o folosire garantata de vreo 10 ani; as alege chiar si una din cele doua natupalmuri pentru o folosire probabila de minimum 6-7 ani (si in combinatie cu o somiera buna) si asta doar daca nu ai o greutate foarte mare....abia mai apoi m-as uita si pe la altceva de pe-acolo...
5-Daca nu as fi conditionat de ratele de la mobexpert, as cauta si la orice alt magazin serios de saltele (as merge si la giuliaconfort, si la revaro dar si pe la altii fiindca se pare ca mai exista multi si prin Ro doar ca trebuie sa-i cauti...parca cineva zicea ca si cei de la Valentino au o saltea medicala Hd, ia legatura eventual si cu colegul ce zicea mai sus undeva de saltele sembella daca stie exact unde ar exista in Ro magazine a celor de la Concord caci pe site-ul lor german am vazut si vreo doua-trei saltele bunicele ce-i drept la preturi de te cam doare mintea, cauta mai tot ce se-nvarte in gamele superioare de saltele) si doar dintre tipurile vascoelastice HD (daca as putea gasi asa ceva) sau dintre cele cu arcuri independente cu strat superior din vascoza (nu neaparat foarte gros) (iar in alegere as avea ca criterii lipsa de balans, comfortul si garantia serioasa) sau chiar si alt fel de poliuretani highresilient (peste 35-40) de o fermitate potrivita cu simturile personale si cu garantii serioase de la firmele respective.

#903
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 amotida, on 28th November 2011, 15:46, said:


Mai in reclame la tv apar carduri cu dobanzi 0% si rate egale, nu merge cu alea? Nu le stiu termenii insa eu as merge si as intreba asa: "Vreau sa cumpar o saltea, care costa ceva bani. As dori sa stiu daca optand pt cardul xxx pot beneficia de rate egale cu dobanda 0%." Nu m-as crampona de ratele de la Mobexpert.  

Eu am un card si la mine la astfel de cheltuieli ratele sunt valide in cazul achizitiilor facute cu cardul. Am un card vechi, nu stiu ce conditii mai sunt acum si nu as recomanda banca mea acum.

#904
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

 amotida, on 28th November 2011, 13:37, said:

Tu inca mai esti in aceeasi faza de atata timp? Adica inca nu te-ai invrednicit sa te ridici din fata computerului sa mergi si la probat live? :) Nu de alta, dar sa nu patesti si tu ca januss care ajuns la fatza locului hotarat fiind isi da seama ca viscoelasticele nu-i sunt pe plac....
Despre cele doua...nu-mi plac. Am mai spus, eu chiar de sunt fan declarat al saltelelor  tip "memory", le apreciez doar pe alea care sunt de la anumite specificatii tehnice in sus; si alea doua nu sunt. Iar daca bugetul nu m-ar lasa sa achizitionez ceva mai de calitate, pur si simplu as alege alt tip de saltea si nu memory!

Eu am alta tactica...
Intai ma documentez f.bine pe Net, apoi fac lista de "vizionare" strict in ordinea preferintelor si in final plec "la atac" la magazine.
Pe locul 1 cu 98% sanse este Natupalm, pe 2 SULTAN ENGENES si cam atat.
Pe cele 2 de la Siesta, le-am descoperit zilele trecute, au langa mine un magazin de mega/super/hiper fite, dar care era inchis cand am trecut.
Credeam ca sunt ceva in genul Natupalm  ;)

#905
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
Doar pentru cei care pur si simplu din motive financiare nu isi pot permite sub nicio forma inspre a opta spre o saltea mai calitativa, spun urmatoarele:
Am vazut o saltea pe http://www.siestabed...a-lux-foam.html , care la un pret de 650 lei ofera o saltea 160/200. Habar n-am cum ar putea fi, daca e ok cum te simti pe ea dar, observ caracteristica tehnica a poliuretanului din care este facuta, adica de 45 kg/mc ceea ce este un indicator ok, garantie de 7 ani.
Eu zic ca n-ar fi rau ca cineva de pe-aici s-o probeze, sa ne spuna si cam cum se simte....Hai, va astept sa-mi spuneti...

#906
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.01.2007
Salut.
Ma poate lamuri cineva care este pretul corect.....

http://ikeadev.webta...w/code/40156688

sau

http://www.ikea.com/...ducts/20156694/

#907
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 catalin_barna, on 28th November 2011, 18:08, said:

Ma poate lamuri cineva care este pretul corect.....
Pe primul cand apesi iti apare aia de 160/200 la promotie, adica 1.699 lei.
Pe al doilea cand apesi apare aceeasi dar pe dimensiune de 90/200 si la pretul de 1.299 lei. Cand fixezi insa dimensiunea la 160/200 apare pretul de 1.899 lei.
Probabil ca pretul corect pentru una de 160/200 este cel de la prima adresa si probabil pentru o perioada limitata (deoarece e asa cum zic acolo, la promotie)

#908
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.01.2007
Am sunat la IKEA . Pretul corect este 1899, iar site-ul corect este www.ikea.com/ro

Ei spun ca e posibil sa fie un site ilegal. Ip-ul pentru http://ikeadev.webtailors.ro apartine RDS iar pentru http://www.ikea.com/ro/ apartine Artelecom.
Ma gandesc ca poate au avut hosting oferit de RDS mai demult si a ramas ceva prin serverele lor.....

Ma gandeam ca poate raman si cu bani sa ud salteaua...... :D dar se pare ca nu.....

#909
cata_gsm

cata_gsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.11.2011
AMOTIDA nu am de unde altundeva sa caut saltele bune ca nu prea da nimeni in rate sau daca da in rate iti treb. un card avantaj ceva de gen si eu am deja un card avatj. dar e 0 pe el, singura varianta de a cumpara o saltea este cea de care am spus ( rate cu 34% dobanda) nu ma numar printre cei care nu ar da mai mult de 10,15 mil pe o saltea pt ca ma gandesc ca suntem prea saraci ca sa cumparam ceva ieftin si prost si sa inlocuim in maxim 1 an cu altceva mai prost , prefer sa platesc jumatate din produs in avans sa zicem vre-o 15 mil si diferenta de inca 15 mil cu 34 % dobanda si sa ma simt bine in cea ce dorm decat ceva prost si sa ma ascund dupa deget ca  mi-e bine dar de fapt sunt rupt de oase dar ca sa numai faca nevasta galagie tac si inghit, nu sunt genul de persoana care sa am frica de nevasta sau stiu eu ce alte motive incat sa nu-mi iau ce e mai bun , sunt constient ca aia de la mob.expert ma ard la bani mai mult sau mai putin treaba lor , afacerea lor e sa arda ca fiecare firma in parte ce vreau eu de la tine daca ma poti ajuta sa te mai uiti odata te rog sau sa-mi spui care anume pe arcuri independete ar fi potrivita maxim 35,40 mil de la mob expert , nebuna aia de acolo imi spunea ca mi-ar trebui ce ti-am zis eu tie chicago si florida  cea ce tu zici ca nu e nici pe departe aia care mi-ar trebui si aia  de care pomeneai( new york) costa ceva bani dar ma gandesc ca mai sunt si altele si te-as ruga sa te uiti mai atent umpic daca nu cer prea mult si sa ma indrumi la mai multe variante din magazinul lor, de serta  stiu tot de la tine unde ai spus intr-un topic la cineva ca serta este un brand printre cei mai buni de pe piata , nu spun ca valenti, natupa,tenpur etc recomandate de tine nu sunt branduri mari dar astia ce au de la tempur sunt alea de te scufunzi in ele cea ce mie cred ca mi-ar trebui ceva mai tare nu sa ma scufund in ele mai astept sfaturi de la tine pt ca nu cumpar zilnic si nici nu as vrea sa iau ceva si sa fiu dezamagit , daca tu crezi ca new york face toti banii si ca alta mai buna nu este la ei in magazin pai aia va fi crede-ma dar poate mai sunt si alte variante  cu respect iti multumesc din suflet si mai astept rasp

Edited by cata_gsm, 29 November 2011 - 00:11.


#910
cata_gsm

cata_gsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.11.2011

 cata_gsm, on 28th November 2011, 12:06, said:

AMOTIDA nu am de unde altundeva sa caut saltele bune ca nu prea da nimeni in rate sau daca da in rate iti treb. un card avantaj ceva de gen si eu am deja un card avatj. dar e 0 pe el, singura varianta de a cumpara o saltea este cea de care am spus ( rate cu 34% dobanda) nu ma numar printre cei care nu ar da mai mult de 10,15 mil pe o saltea pt ca ma gandesc ca suntem prea saraci ca sa cumparam ceva ieftin si prost si sa inlocuim in maxim 1 an cu altceva mai prost , prefer sa platesc jumatate din produs in avans sa zicem vre-o 15 mil si diferenta de inca 15 mil cu 34 % dobanda si sa ma simt bine in cea ce dorm decat ceva prost si sa ma ascund dupa deget ca  mi-e bine dar de fapt sunt rupt de oase dar ca sa numai faca nevasta galagie tac si inghit, nu sunt genul de persoana  , sunt constient ca aia de la mob.expert ma ard la bani mai mult sau mai putin treaba lor , afacerea lor e sa arda ca fiecare firma in parte ce vreau eu de la tine daca ma poti ajuta sa te mai uiti odata te rog sau sa-mi spui care anume pe arcuri independete ar fi potrivita maxim 35,40 mil de la mob expert , nebuna aia de acolo imi spunea ca mi-ar trebui ce ti-am zis eu tie chicago si florida  cea ce tu zici ca nu e nici pe departe aia care mi-ar trebui si aia  de care pomeneai( new york) costa ceva bani dar ma gandesc ca mai sunt si altele si te-as ruga sa te uiti mai atent umpic daca nu cer prea mult si sa ma indrumi la mai multe variante din magazinul lor, de serta  stiu tot de la tine unde ai spus intr-un topic la cineva ca serta este un brand printre cei mai buni de pe piata , nu spun ca valenti, natupalm,tempur etc recomandate de tine nu sunt branduri mari dar astia ce au de la tempur sunt alea de te scufunzi in ele cea ce mie cred ca mi-ar trebui ceva mai tare nu sa ma scufund in ele mai astept sfaturi de la tine pt ca nu cumpar zilnic si nici nu as vrea sa iau ceva si sa fiu dezamagit , daca tu crezi ca new york face toti banii si ca alta mai buna nu este la ei in magazin pai aia va fi crede-ma dar poate mai sunt si alte variante  cu respect iti multumesc din suflet si mai astept rasp


#911
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 cata_gsm, on 29th November 2011, 00:06, said:

nebuna aia de acolo imi spunea ca mi-ar trebui ce ti-am zis eu tie chicago si florida  cea ce tu zici ca nu e nici pe departe aia care mi-ar trebui

Fata aia de-acolo nu e nebuna, are doar cunostinte prea putine in domeniul acesta si drept urmare ti-a recomandat o saltea din plasa de arcuri cu nucleul de baza foarte ferm (chicago). Nu contest ca momentan ar putea sa-ti fie buna (deoarece are si un oarecare strat din materiale elastice la suprafata), ceea ce contest eu este faptul ca sigur nu va prezenta o solutie prea buna pentru un timp indelungat.
In continuare citez ce spuneam eu candva despre saltelele din plasa de arcuri tot pe acest topic:
Saltelele cu plasa de arcuri pot da iluzia de confort la inceput (atat timp cat stratul superior de contact este in perfecta stare), dar ele nu ofera suficiente calitati inspre a reduce punctele de presiune. O saltea cu plasa de arcuri se bazeaza pe un numar variat de arcuri care imping inapoi corpul tau, toate cu aceeasi forta. Sustinerea este inadecvata, este imposibila, deoarece corpul tau nu impinge uniform. Acest lucru duce la formarea punctelor de presiune care conduc la circulatie proasta, dureri si dureri articulare, plus ca salteaua se clatina (balanseaza) la intoarcerile corpului. Actiunea arcurilor este ca absorbant al socurilor si reducerea uzurii straturilor superioare ale saltelei. Grosimea otelului din bobinele de arcuri da si fermitatea mai mare sau mai mica a suportului. Saltelele cu arcuri incep sa se deformeze dupa 1-2 ani. Realitatea este ca saltelele cu arcuri pierd pana si la 16% din sprijinul (suportul) lor intr-un singur an!
Saltelele cu arcuri trebuie rotite (cap-picioare, fata-spate)minim o data la 3 luni plus aerisiri cat mai dese. Plierea sau indoirea saltelelor cu arcuri este catastrofala pentru ele. Sistemul de plase de arcuri este o tehnologie veche (cca un secol) si desigur invechita

Salteaua pe care ti-a recomandat-o fata de la mobexpert este una cu materiale bune daaaar cu tehnologie invechita de mai bine de 20 de ani!!!
Este ca si cum am formula contrariul cunoscutei zicale romanesti si sa zicem: "branza proasta in burduf de calitate"!

Pozitia corecta sau incorecta a coloanei in timpul somnului este precum in fotografia atasata mai jos; sus, pozitia aceea trebuie sa ramana pentru intreaga perioada de utilizare a saltelei; la mijloc, pozitia incorecta pe o saltea ce nu poate oferi un sprijin adecvatt; jos, pozitia incorecta pe care coloana o poate lua pe o saltea prea ferma.

Tehnologia saltelelor cu arcuri a evoluat inspre a putea asigura si acestea un suport propice si astfel au fost concepute arcurile independente (d-aia iti spuneam ca o saltea buna de acolo este una precum new york)
................................................................................
..................
Vom vorbi mai multe, dar pentru aceasta vom trece pe PM (mesaje private) deoarece presimt eu ca vom avea chestii de spus care nu prea are rost in a ocupa spatiul aici...  Astfel, iti voi trimite peste putin timp un PM, iar tu vei continua sa-mi raspunzi acolo, nu aici

Attached Files



#912
sourcer*****

sourcer*****

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.08.2004
Pana la urma, saltelele de la Geladi cum sunt? Mentionez ca ma invart pe toate partile si imi place cel mai mult pe burta :). Un pret se poate gasi pe undeva sau e doar pe baza de comanda?

#913
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
In sfarsit ieri am fost in "turneu"  ;)
De la Ikea nu mi-a placut nimic. Cele cu arcuri nu le-am bagat in seama, nu ma intereseaza, iar celelalte, marea majoritate sunt prea moi.
La un moment dat m-am asezat cu fundul pe una (nu mai retin care) si am ajuns la somiera  :naughty: desi am doar 92 de kg.

La Mobexpert, am fugit direct la Natupalm, dar....nu mi-a placut  :confuzzled:
E ciudata senzatia, dar cred ca e buna pt.cei care dorm linistiti, eu ma intorc cam mult  Iar colega mea de dormitor a spus un NU hotarat.
In schimb mi-a placut SPUMA POLIURETANICA - SALTEA ROSE. Mi-a spus vanzatoarea (f.f. amabila)
ca au 3 categorii dpdv al duritatii, moale/medie/dura si ca poti alege ce vrei, sau se poate chiar jumate mediu si jumate dura, sau ma rog, fiecare cum vrea sa comande.
Din pacate am intrat in criza de timp si nu am mai apucat sa incerc LATEX deci trebuie sa mai fac un drum.
O sa incerc si CUMULUS si revin cu impresii.
Amotida - cum este Latexul comparativ cu spuma poliuretanica ? Banuiesc ca este putin mai tare, asa-i ?

#914
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 Sorin2505, on 1st December 2011, 22:30, said:

In sfarsit ieri am fost in "turneu"  ;)
De la Ikea nu mi-a placut nimic. Cele cu arcuri nu le-am bagat in seama, nu ma intereseaza, iar celelalte, marea majoritate sunt prea moi.
La un moment dat m-am asezat cu fundul pe una (nu mai retin care) si am ajuns la somiera  :naughty: desi am doar 92 de kg.

La Mobexpert, am fugit direct la Natupalm, dar....nu mi-a placut  :confuzzled:
E ciudata senzatia, dar cred ca e buna pt.cei care dorm linistiti, eu ma intorc cam mult  Iar colega mea de dormitor a spus un NU hotarat.
In schimb mi-a placut SPUMA POLIURETANICA - SALTEA ROSE. Mi-a spus vanzatoarea (f.f. amabila)
ca au 3 categorii dpdv al duritatii, moale/medie/dura si ca poti alege ce vrei, sau se poate chiar jumate mediu si jumate dura, sau ma rog, fiecare cum vrea sa comande.
Din pacate am intrat in criza de timp si nu am mai apucat sa incerc LATEX deci trebuie sa mai fac un drum.
O sa incerc si CUMULUS si revin cu impresii.
Amotida - cum este Latexul comparativ cu spuma poliuretanica ? Banuiesc ca este putin mai tare, asa-i ?

bun, deci nu sunt singurul care simte somiera sub cele de la ikea.. si nu am 90kg, am 60... de fapt la toate alea de 12 cm de la ei mai trebuie sa cumpri inca un topper de vreo cativa cm.. wow, ce strategie minunata..

cele cu arcuri sunt mai ok decat crezi cand te asezi pe ele, dar nu cele ieftine...

rose si combi mi-au placut si mie, dar zau daca m-am prins de diferenta cand am stat pe ele

Edited by LL13G, 01 December 2011 - 23:11.


#915
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
M-am asezat pe una cu arcuri (nu mai stiu care) si cand am facut putin balans pe orizontala, se misca precum piftia  :lol:
Pai cum naiba, cumpar saltea si mai cumpar si puiul saltelei, adica saltea + salteluta, ce dracu-i asta ?  :lol:
Tre sa vad si latexul ala cum este  ;)

#916
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 Sorin2505, on 1st December 2011, 23:19, said:

M-am asezat pe una cu arcuri (nu mai stiu care) si cand am facut putin balans pe orizontala, se misca precum piftia  :lol:
Pai cum naiba, cumpar saltea si mai cumpar si puiul saltelei, adica saltea + salteluta, ce dracu-i asta ?  :lol:
Tre sa vad si latexul ala cum este  ;)
mie mi se pare flexibil si molcut cel calarit in mobexpertul din pantelimon, iar cel din sun plaza mi s-a parut mai rigid, desi e aceeasi saltea...
daca mergi in mobexpertul din pipera sau cel din baneasa e aglomeratie mai mare si personalul mul tmia pus pe vanzari,a sa ca o sa fie oarecum ami deranjant la testat saltele

#917
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 29.05.2005
Ma intereseaza daca are cineva de pe forum saltea  Memory Foam de la Saltex, mai precis ma intereseaza daca o poate descrie cineva din propria experienta. Am vazut-o expusa la un magazin (gen hala) dar era foarte frig inauntru (nu stiu daca erau 5-6 grade) si salteaua era foarte, foarte tare (am avut impresia efectiv ca ma pun pe o bucata de lemn). Din cate am citit pe site-ul producatorului salteau e formata din poliuteran de inalta densitate peste care e pus un strat de memory foam de 5 cm grosimea totala a saltelei fiind de 23 cm. Ideea e ca vreau o saltea tare pentru probleme de spate dar nu chiar scandura. Vanzatorul mi-a spus ca salteaua este asa tare datorita frigului dar la temperatura camerei se mai inmoaie. De fapt mi-a spus ca si la temperatura camerei salteaua se simte destul de tare in sensul ca te sustine bine dar nu e ca lemnul datorita stratului de memory foam care intra in actiune in momentul cand te asezi pe ea. Deci ma intereseaza daca are cineva acest model de saltea si daca o poate descrie.

#918
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
eu m-am suit pe ea cand nu era frig, era rece, aveam un puilover pe mine si mi-era cald (eu sunt friguros)
comparativ cu natupalm de la mobexpert e mai tare.. natupalm deluxe de ex e mai molcuta dar ferma, dar nu ca cea de la saltex.

eu sunt f sceptic fata de saltelele saltex, cea cu arcuri impachetate are o senzatie ok, dar celelalte 2 cu plasa nu mi-au placut deloc..

e ceva ce nu-mi inspira incredere in saltelele lor desi stiu oameni care au de ceva vreme si sunt ok spun ei... am inteles ca si electrizeaza in urma unui schimb de PM-uri cu un user de pe aici :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate