Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#3763
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Du-te si la mobexpert outlet din pipera.

//Acum vad ca ai pus un link catre diamond hard, d-aia am eu dar a mea are si un toper din spuma de vreo 5cm. Eu sunt foarte multumit de ea pana acum:)

#3764
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
La Mobexpert outlet au niste jeguri de saltele, am fost acolo. In ultima saptamana am vazut si testat aproape tot ce se putea in zona bugetului de 2000 de lei si deja mi-e sila de ce vad - calitate mizerabila, preturi in bataie de joc. Si ma refer la saltele cu pret intreg sau cumva adus acolo prin reducere.

Ma rog, idea e ca am fost la Salterra si pana la urma am luat Pikolin Quebec, astazi urmeaza sa o primesc.Asta a insemnat o marire de buget de 40-50%, insa cred ca am facut o alegere buna. Plus ca mi-a placut interactiunea si argumentele au fost pertinente. Nu ca la Mobexpert unde toti sunt prosti de dau in gropi si nesimtiti pe deasupra...cred ca pierd astias o gramada de vanzari din cauza dobitocilor.

#3765
puiutu73

puiutu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.02.2007
Buna ziua !

Am si eu o intrebare, mai ales pentru @don_King, cred ca el cunoaste saltelele EKON.
Cei de la saltele-online vand saltele EKON?
Ca mie imi par la fel cu cele de pe saltele-ekon.
Va rog sa nu fie considerata reclama...
Intreb deoarece la primul magazin pot plati in rate fara dobanda, iar la al doilea nu.
Si la ce cheltuieli am acum, ma avantajeaza prima varianta.

Multumesc anticipat.

Edited by puiutu73, 08 December 2017 - 10:23.


#3766
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Io am saltele Prestige superortopedice, cu arcuri, acasa si dormim excelent. Inclusiv ai mei parinți când vin în vizită.

#3767
offwiththeirheads

offwiththeirheads

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.01.2018
Puteti sa imi ziceti va rog, in Bucuresti, la care mobexpert au cele mai multe saltele expuse?

#3768
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postoffwiththeirheads, on 08 ianuarie 2018 - 10:21, said:

Puteti sa imi ziceti va rog, in Bucuresti, la care mobexpert au cele mai multe saltele expuse?
Cred ca au mai peste tot aceleasi saltele. In cel din Baneasa inainte isi petrecea f mult timp patronul. Nu stiu daca mai e asa, dar oricum ma gandesc ca prezenta lui pe acolo fae ca lucrurile sa mearga mai bine in magazinul ala.

#3769
utilizatorul

utilizatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.06.2005
Dupa un an de zile in care am studiat, vazut, probat, cumparat, returnat, etc, diverse saltele, imi scriu si eu parerea aici.
Prima mea concluzie este ca nu exista saltea ieftina si buna. Cei care sustin asta sunt genul de persoane care pot dormi bine oriunde, care adorm unde ii prinde oboseala, fie in pat, pe scaun, in tramvai, sau pe covorul din sufragerie, si nu au probleme cu spatele. Pentru cei interesati de saltele de calitate si eventual au probleme lombare atunci alegerea saltelei e mai dificila si mai costisitoare.
Am testat urmatoarele saltele:
1. Initial, fara sa stiu nimic sau sa ma documentez despre saltele, am cumparat 2 saltele ieftine ~700-800RON bucata, marci diferite (una Prestige si una nu mai stiu exact, dar luate din Carrefour). Niste porcarii de saltele de pe care ma sculam intepenit de spate. Acuma dupa multe luni de studiat saltele, parerea mea e ca orice saltea din gama asta de pret e o mizerie, practic niste arcuri de cea mai proasta calitate peste care se pune un burete ordinar o husa care in mod normal ar trebui folosita la cel mult la tapitat cotetul la gaini.
2. Apoi am cumparat o saltea din spuma cu memorie de la jysk (F110 gold wellpur). Era facuta din spuma de cea mai proasta calitate, care mirosea ingrozitor a chimicale. Dupa o saptamana de aerisire pe balcon nu s-a schimbat nimic, salteaua emana in continuare un puternic miros chimic. Am dormit totusi o noapte pe ea si dimineata m-am trezit cu ochii rosii si cu gatul iritat de la chimicale. Am returnat-o imediat. Dpdv meu, pentru mine JYSK nu mai exista ca magazin daca isi permit sa vanda astfel de saltele toxice, gama Gold fiind gama lor superioara. Restul modelelor pe care le-am vazut la ei mi s-au parut niste glume proaste, nu merita nici macare luate in considerare.
3. Am inceput sa ma documentez pe forumuri despre saltele si am fost prin diverse magazine. La Previ nu m-a impresionat nimic, mi s-au parut niste saltele mediocre, n-am dorit sa mai fac experimente. La Saltex la fel, mi s-au parut de calitate mediocro-indoielnica. Prin Ghencea, modele multe, in general proaste si foarte proaste (carrefour style).  Am fost apoi la Mobexpert unde am gasit si ceva saltele de calitate. Mi-au placut unele saltelele din gama SERTA (preturi intre ~3000 - 5000 RON) si modelele DIAMOND HARD si PREMIER HARD (1700 - 2200 RON)
4. IKEA - saltelele lor sunt foarte moi. Fiecare vine in 2 variante, "mediu si ferm", dar eu personal le consider ca fiind "moale si mediu". De aici singurul model care mi-a atras atentia si  mi-a placut a fost modelul HESSENG (2400 RON la reducere pentru membrii IKEA Family). Mai erau vreo 2 modele cat de cat decente dar nu m-au impresionat in mod deosebit. Am cumparat HESSENG-ul care este o saltea bunicica, arata bine e facuta din materiale de calitate, naturale. Am ales modelul  de fermitate medie, acela mi s-a parut cel mai confortabil la testarea din magazin dar acum imi pare rau ca nu l-am ales pe cel ferm. Pentru o persoana >70-80kg e un pic cam moale si nu ofera suport lombar corespunzator.
5. Apoi am ajuns la Salterra, magazin despre care imi pare rau ca nu am aflat mai devreme. Au foarte multe modele de saltele de calitate care arata si se simt ca fiind de calitate. Preturi de la 2000RON in sus. Cele care mi-au placut sunt din gama  2500 - 3500RON. De aici am luat cea de-a doua saltea, din gama Pikolin si care pentru mine, dpdv confort este peste cea de al IKEA.

Asadar saltelele de calitate costa. Eu unul n-am gasit nimic decent sub 1500 RON dar se gasesc suficiente saltele de calitate in gama 2000-3000RON.
Referitor la spuma cu memorie si faptul ca ar fi toxica: Da, este, pentru ca marea majoritatea saltelelor de spuma ce se comercializeaza la noi folosesc spuma de cea mai proasta calitate, imbibata de chimicale si de provenienta incerta. Exista pe piata spume low VOC si high VOC, saltelele de calitate folosesc spume low VOC. De asemenea, o saltea complet din spuma are emanatii mai mari decat o saltea de arcuri + spuma. Daca dormiti pe perne din spuma treaba se complica si mai tare intrucat trageti direct in nas chimicalele emanate. Eu am ajusn la concluzia ca o saltea de arcuri cu strat confort din spuma de calitate sau latex e alegerea cea mai buna. O saltea nu trebuie sa miroasa. Daca o scoateti din plastic si incepe sa miroasa si are nevoie de 30 zile de aerisire, treaba e clara.
Sunt sigur ca multi din cei care spun ca e inadmisibil sa dea 2000-3000 RON pe o saltea nu au aceasta problema cand e vorba sa dea suma asta pe un telefon pe care il schimba dupa 3 ani.

Edited by utilizatorul, 08 January 2018 - 18:58.


#3770
utilizatorul

utilizatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.06.2005
Am uitat sa metionez mai sus, pentru ca ma tot intreba lumea despre Dormeo in timp ce cautam saltele: Nu am avut nici macar curiozitatea sa intru in magazinele lor sa vad saltelele Dormeo. Asta din cauza ca reclamele de tip teleshopping, din punctul meu de vedere, se adreseaza unei anumite categorii de persoane, cu un anumit grad intelectual, cu care eu unul nu ma identific.

Edited by utilizatorul, 09 January 2018 - 17:10.


#3771
ionutfox78

ionutfox78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.01.2015
Salutare! Am ajuns si eu la capitolul saltele si din ce am testat pana acum la Mobexpert, Jisk, Timflex, Previ, Lineaflex si Saltera doar saltelele de la ultimele doua m-au convins. Suntem in mare dilema deoarece nu reusim sa ne hotaram de la care din cele doua sa cumparam. Ca pret saltelele sunt apropiate ... 3800- 4000 ron in urma discount-ului aplicat la fata locului (EIRE VASCO PIKOLIN si Wellness)
Mi-a placut postul colegului utilizatorul... bine argumentat .Sunt pe aici cumparatori de la cele doua firme sa imi poata spune cum se comporta saltelele lor in timp? Nu reusim sa ne hotaram pe care sa o achizitionam.

Edited by ionutfox78, 31 January 2018 - 20:17.


#3772
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012

View Postionutfox78, on 31 ianuarie 2018 - 19:58, said:

Salutare! Am ajuns si eu la capitolul saltele si din ce am testat pana acum la Mobexpert, Jisk, Timflex, Previ, Lineaflex si Saltera doar saltelele de la ultimele doua m-au convins. Suntem in mare dilema deoarece nu reusim sa ne hotaram de la care din cele doua sa cumparam. Ca pret saltelele sunt apropiate ... 3800- 4000 ron in urma discount-ului aplicat la fata locului (EIRE VASCO PIKOLIN si Wellness)
Mi-a placut postul colegului utilizatorul... bine argumentat .Sunt pe aici cumparatori de la cele doua firme sa imi poata spune cum se comporta saltelele lor in timp? Nu reusim sa ne hotaram pe care sa o achizitionam.

Eu am Regina Pikolin, nu pot sa spun cum se comporta in timp (o am din  decembrie), dar pot sa-ti spun ca sunt foarte incantata de alegerea facuta.

#3773
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Buna seara,
Problema la mine este urmatoarea....In urma unui RMN mi-a iesit ca in zona lombara L5-S1 am o hernie de 5 mm fapt care ma forteaza sa schimb salteaua.
Momentan am una cu arcui veche pe care as vrea sa o schimb cu una super/ortopedica.
Bugetul ar fi de maxim 1300 RON.
Aici in Ploiesti nu prea ai unde sa probezi saltele : am fost la dedeman, saltconfort etc...dar au numai saltele ieftine iar pe alea mai scumpe nu le puteam da jos din raft asa ca m-am intors la...online
Ceea ce ma pune pe ganduri inainte de achizitionare este ca unele saltele contin chimicale daunatoare organismului, oare acestea contin chimicale ?

Online am ajuns pe somproduct care mi-a fost si recomand de persoane cunoscute mie.
Principala candidata ar fi asta https://www.somprodu...cm-grosime.html

Alte saltele tot de la ei dar si cu memorie

1) https://www.somprodu...-cm-memory.html
2) https://www.somprodu...cm-grosime.html
3) https://www.somprodu...detasabila.html
4) https://www.somprodu...cm-grosime.html

Orice parere/sugesti va fi foarte apreciata !

Edited by IrishRiver, 07 February 2018 - 21:41.


#3774
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Daca miros cand le pui in camera e posibil sa ai o pb cu chimicalele din saltele.

Medicul ce a spus, e de la saltea sau de la pozitie, activitate?

#3775
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
De la neglijenta in sala de forta este.

#3776
gabitza76

gabitza76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.07.2008
Bna ziua
Sunt interesata si eu de o saltea din latex natural, dimensiuni obisnuite 160 x 200 cm. Cei de la Timflex nu mai au acele saltele cu miez Gomma Gomma. Exista alte optiuni pe piata noastra cu un latex de calitate? Bugetul ar fi intre 3500-5500 lei
Noi avem pana in 80 kg , ambii parteneri si preferam suprafete de dormit cu fermitate medie si nu ne place caldura in exces cand dormim, deci ar trebui sa evitam suprafete care se incalzesc ra dar suntem deschisi si catre alte optiuni demne de luat in calcul, stiu eu ceva spume dar mai de calitate si care nu emana  mirosuri si nu se deformeaza, sau combinatii *(am vazut ca acestea sunt tendintele mai "noi", li se spune hybrid Posted Image, ce o mai insemna si asta) . Cateva sfaturi va rog de la cei care utilizeaza de mai mult timp, adica peste perioada de garantie
Initial alesesem
http://www.lineaflex...tex-ergonomico/
http://www.salterra....n-handmade-20cm

Posesorii de saltele latex ma pot ajuta cu cateva pareri dupa o perioada de utilizare de cel putin un an?
Doar din probat nu poti alege, toate mi se par confortabile mai ales ca sunt noi si petrec prea putin timp ca sa-mi formez o parere clara. Te mai pazeste si vanzatorul si cred ca asta inhiba Posted Image

#3777
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Eu am de latex de mai bine de 2 ani, excelentă, păcat că nu o mai importă cei de la Timflex.
Dacă ar fi să schimb salteaua și nu aș găsi latex, as merge pe arcuri împachetate cu strat de latex.
Spor.

#3778
gabitza76

gabitza76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.07.2008
Problema cu mirosul trebuie sa o iau in calcul la saltelele dinlatex? Chiar miros si pentru cat timp?
Saltele Lineaflex, Magniflex cateva pareri va rog , cum se comporta, isi pastreaza proprietatile, forma, fermitatea marginilor?
Despre salteaua http://dreamlandstud...ltea-latex.html stie cineva daca producatorul este chiar Dunlopillo? Am intrebat si mi-au confirmat ca da, dar nu mi se pare ca seamana cu modelele de aici http://www.dunlopill....uk/mattresses/,oricum momentan nu o mai aduc

#3779
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postgabitza76, on 12 februarie 2018 - 12:44, said:

Problema cu mirosul trebuie sa o iau in calcul la saltelele dinlatex? Chiar miros si pentru cat timp?
Saltele Lineaflex, Magniflex cateva pareri va rog , cum se comporta, isi pastreaza proprietatile, forma, fermitatea marginilor?
Despre salteaua http://dreamlandstud...ltea-latex.html stie cineva daca producatorul este chiar Dunlopillo? Am intrebat si mi-au confirmat ca da, dar nu mi se pare ca seamana cu modelele de aici http://www.dunlopill....uk/mattresses/,oricum momentan nu o mai aduc
Intreaba-i pe Dunlopilo, nu pe cei din magazin.
Ia cauta pe topicul asta povestea cu Serta si Mobexpert, elucidata de un alt utilizator al forumului.

Mie-mi plac saltelele din latex, dar nu am luat una. Daca te intereseaza sa fie latex natural ar trebui sa ii intrebi ce procent de latex natural e in saltea, dar nu cred sa fie din latex natural cea din linkul de mai sus.

#3780
gabitza76

gabitza76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.07.2008
Da imi doresc o saltea din latex, am probat la http://saltele-dinot...roduct/rugiada/ si nu mirosea, se simtea divin,insa pe langa pretul prohibitiv , reprezentanta insista pe alt model, din spuma care cica se vindea cel mai mult, aproape la fel de scumpa
Incerc sa gasesc ceva asemanator, cu aceeasi calitate, adica miezul acela din latex sa fie de calitate, natural cel putin 85%, pana la urma nu cred ca sunt asa multi fabricanti de miez, la un pret mai prietenos dar sa nu-mi iau vreo teapa cu asa zisul latex gen P__vi si altele , tocmai pentru ca am citit toate paginile pe aici. Si din pacate nici la Tmflex, cea din latex  gomma gomma nu mai aduc
Asa am selectat din modelele care s-ar incadra in bugetul meu pe care l-am tot suplimentat cand am vazut ca nu reusesc sa gasesc ceva de calitate la un pret decent si au ramas in lista sa merg sa le si probez la Lineaflex http://www.lineaflex...tex-ergonomico/ sau https://www.salterra...dmade-20cm.html
Cam acestea ar fi in bugetul meu. Saltelele Pikolin au tot fost laudate pe aici deci ar avea un vot in plus
Mai este una la Morfeus http://www.giuliacon...saltea-kamilla/  o caciula de bani si asta. Poate sunt utilizatori care ma pot ajuta cu o opinie, eventual dupa ceva folosire
De altfel la toate aceste saltele am vaut pretul pe afara este muult mai mic, chiar si la Cignus cu vreo 400/500 euro
Cu Dunlopillo e alta poveste, pe site-ul oficial din Anglia sunt niste saltele, pe cele din Germania altele si din ce am inteles de la utilizatorul Amotida sunt niste saltele foarte bune ( scria cu cateva pagini in urma) deci ar ramane si acestea in lista numai sa am unde proba una, poate imi poate el oferi mai multe detalii, pare un GURU al salteleleorPosted Image , sper sa nu se simta deranjat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate