Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#3709
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Eu nu m-am uitat pe linkurile tale, dar am de cativa ani o saltea de la Saltex, Poket Spring cu arcuri cusute individual, si ma declar extrem de multumit de ea. Asa ca o recomand ...
dar nu de la emag ca acolo e mai scumpa cu 200 de lei ...

Edited by touche, 01 August 2017 - 14:12.


#3710
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Revin. Cei de la Timflex nu mai au salteaua cu Latex in oferta.

Am mai trecut inca o data prin Mobexpert Baneasa care au angajati total habarnisti, nu am putut sa obtin nici o informatie despre salteaua lor cu latex in afara de "are 80% latex natural si 20% sintetic". In plus, au adus o saltea noua care mi s-a parut interesanta, acest model, dar tot ce am putut scoate de la ei e ca "am impresia ca e produsa de o firma din Malaezia". Sapand pe net vad ca e intr-adevar o firma malaeziana, dar nici pe site-ul lor nu exista altceva in afara de vrajeala de marketing.

In alta ordine de idei, la Kika am vazut ceva ce mi s-a parut confortabil, produsa de acestia. Din ce inteleg e un combo de spuma HR + memory foam cu o duritate mai mare, care nu se afunda atat de tare ca Natupalm-ul pe care l-am folosit in trecut. Dar, la fel, informatii tehnice despre straturile folosite si densitati, ioc.

Edited by Ringwraith, 08 August 2017 - 22:35.


#3711
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Am reusit sa aflu mai multe despre acea saltea de la Kika ce m-ar interesa, si ar fi cam asa:

6 cm - visco cu densitate 50 kg / m3,
5 cm - visco cu densitate 85 kg / m3,
11 cm baza poliuretanica cu densitate 30 kg / m3.

Cineva experimentat poate zice daca e de bine sau de rau? Citind niste posturi mai vechi ale lui Amotida eu concluzionez ca e asa si asa, densitatea stratului de baza e cam slaba, dar spuma e medie.

Pe de alt aparte, citesc ca Tempur 21 are 2 x 85 + 8 x 85 + 11 x 35, asadar asta nu ar fi asa de departe. Si din ce am testat in magazine consider Tempur-ul 21 prea moale, prea apropiat de Natupalm-ul pe care l-am tot folosit.

Edited by Ringwraith, 10 August 2017 - 21:34.


#3712
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostJ0ny_muhaha, on 28 iulie 2017 - 09:36, said:

Buna ziua, sunt in cautarea unui saltele 180x200, bugetul fiind pana in 1000 lei. Am crezut prima oara, ca na, ce poate sa fie complicat..o saltea(gresala mare), momentan m-am hotarat sa fie din spuma, ortopedica. Ce am vazut pana acuma sunt variantele acestea:

https://www.emag.ro/...1/pd/DJK9G7BBM/
https://www.emag.ro/...2/pd/DQZML2BBM/
https://www.emag.ro/...0/pd/D3M513BBM/
https://www.emag.ro/...7/pd/DFQ1SYBBM/
https://www.emag.ro/...0/pd/DPZS1MBBM/
https://www.emag.ro/...0/pd/D0BH13BBM/
https://www.emag.ro/...0/pd/DF8P13BBM/

Grea alegere, daca puteti sa ma ajutati cu o recomandare, sau daca stiti voi alta varianta. Va multumesc anticipat:D
Salteaua e ca femeia...trebuie incercata inainte sa o iei.....acum tu stii mai bine, dar vezi sa nu te trezesti ca o sa ai probleme de la saltea.....Nu te lua dupa ce zice unul sau altul....testeaza salteaua si dupa aia vezi pe care s-o cumperi.....

#3713
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Daca ai noroc prinzi una buna si fara sa o incerci sau neincercata de altul.

#3714
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Salut,
vreau sa-mi schimb salteaua pentru ca vreau un pat mai mare, actuala  este din spuma fara memorie si tot din asta as vrea sa-mi iau.
Ce mi-ati recomanda la un buget de 1200lei (180x200)? PS: o iau de pe emag.

#3715
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Ma uitam la asta de la Previ cu latex

Pareri?

#3716
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Parerea mea este ca saltelele se probeaza personal. Cei care au luat asa ceva ti-ar putea spune cum se comporta in timp, dar nu daca e potrivita pentru tine.

#3717
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Lasa ca e saltea, nu nevasta. Eu vreau sa fie ferma si fara memorie. Ma atrage asta ca zice ca se ventileaza singura sau ceva genu si ajuta pe cei care transpira noaptea.

#3718
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
@badsica hai ca ma bag cu tine in seama pe toate topicurile :))) dai o bere cand te muti :)))

Eu am luat saltea de la previ. Una de latex. Iti recomand. Desi patroana e putin nebuna, sa-ti faci timp sa mergi la ei la magazin (sunt aproape de noi). Sunt machedoni si mai negociază. A mea este foarte ferma, prima luna nu a fost pe placul meu - pana m-am obişnuit, dar de atunci ni as mai dormi pe o alta saltea.

#3719
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postbobalex18, on 15 august 2017 - 07:20, said:

@badsica hai ca ma bag cu tine in seama pe toate topicurile Posted Image)) dai o bere cand te muti Posted Image))

Eu am luat saltea de la previ. Una de latex. Iti recomand. Desi patroana e putin nebuna, sa-ti faci timp sa mergi la ei la magazin (sunt aproape de noi). Sunt machedoni si mai negociază. A mea este foarte ferma, prima luna nu a fost pe placul meu - pana m-am obişnuit, dar de atunci ni as mai dormi pe o alta saltea.

Cu mare placere dau, numai ca o sa mai dureze putin :)

Deci ai din asta Saltea Latex Foam Clima - tare? Vreau sa stiu daca e combinatia cu latexul asta sau e doar asa de marketing. O sa ma duc si in magazin sa le testez dar vroiam sa am lectia invatata de acasa.

#3720
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
A mea nu mai apare pe site. Este dpar latex cu un strat de cocos la mijloc - fermitate dura. Pe dimensiunile tale parca a avea un pret de 4000+ si dupa negocieri la sange am platit 2200-2300. Plus 50 de lei transport

#3721
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Interesant discountul pe care l-ai obtinut, de fapt mai interesant e adaosul lor :lol:
Cred ca o sa o iau totusi pe aia din linkul de mai sus, pentru ca deja simt ca ma pierd in detalii :)

#3722
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Cam putini cei 3cm de latex dar e ok per total raportat la preț.


#3723
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostIngN, on 13 august 2017 - 10:17, said:

Daca ai noroc prinzi una buna si fara sa o incerci sau neincercata de altul.
Adica una sigilata...mai rar in zilele noastre dar cine stie....

#3724
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
O chestiune, folositi protectii pentru saltea se justifica achizitionarea? ma refer la saltelele acelea mai subtiri in comparatie cu saltelele de baza, nu la "paturici".
In ce conditii considerati ca sunt necesare? merci

Edited by Sara_28, 29 August 2017 - 10:42.


#3725
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 11.03.2012
Folosesc de ceva vreme (3 ani) o protectie de saltea strict pentru faptul ca sunt un izvor de transpiratie, modelul folosit e cel tip cearsaf cu spatele cauciucat de la ikeea. Am inceput sa il folosesc pentru ca se pata mult de transpiratie husa de la saltea si e incomod sa o spal asa protectia e mult mai rapid de curatat. De transpirat transpir pe orice saltea, ca e din arcuri sau memorie e la fel.
Confirm ca Natupalm isi mentine forma si caracteristicile de cand o am si a facut 5 ani.

#3726
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Are sens ceea ce spui, e de inteles, merci de feed-back. Eu ma refer la acele protectii care vin peste saltea si sunt groase (~7cm spre exemplu am vazut un model la ikea). In esenta nu-i vad rostul dar sunt curioasa daca este nevoie de una in cazul in care optez pentru saltea cu arcuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate