Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#3637
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004
Salut,
As dori sa achizitionez aceasta saltea, cu dimensiunea 190x80 cm - http://www.rame-pat....fort-air-fresh/
Cateva caracteristici:
Structura Saltelei:
Spuma poliuretanica HD-High Resilience (densitatea 35-38 kg/mc) si strat de memory 3 cm (densitatea 60 kg/mc)
material vascoelastic care se adapteaza la temperatura corpului si reduce nevoia de schimbare a pozitiei in timpul
somnului ceea ce permite o odihna profunda 
Garantia este de 10 ani si poate fi returnata in 30 de zile.
Ce parere aveti, poate este cineva care a mai cumparat de la aceasta firma.
Multumesc.

Edited by Eugen1968, 12 February 2017 - 23:50.


#3638
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
ce parere aveti despre Prestige Roll Memory?   oscilez intre aceasta saltea si Green Future Viva ambele in varianta 180x200
o sugestie?

prestige 700 lei
green future 520 lei

preturi pt 180x200

Edited by gabriel_gavrila, 21 February 2017 - 19:45.


#3639
icoman

icoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.12.2006

 gabriel_gavrila, on 21 februarie 2017 - 19:28, said:

ce parere aveti despre Prestige Roll Memory?   oscilez intre aceasta saltea si Green Future Viva ambele in varianta 180x200
o sugestie?

prestige 700 lei
green future 520 lei

preturi pt 180x200


In gluma iti pot raspunde (no offence): "Sunt si astea niste saltele !" ;

Si pentru duduia de la Somproduct poate ne lumineaza ce inovatii tehnologice acreditate sunt incluse in saltelele lor, dobandite prin investitii in cercetare si nu copiate de la "vecinul" ?

Chiar sunt curios ...

Edited by icoman, 23 February 2017 - 09:09.


#3640
rusugaby

rusugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 02.04.2005
Salutare,

doresc sa achizitionez o saltea (140x200) de tarie medie + medie/tare.
Saltele am gasit multe pe net, cu pareri pro si contra, insa nu stiu cat de fiabile sunt in timp.
Salteaua va fi folosita de o persoana de aprox 100 kg ce sta mai mult in pat (invaliditate).
Deci gradul de utilizare va fi foarte, foarte ridicat.
Majoritatea saltelelor au garantie de 5 ani, probabil in conditii normale de utilizare.
Garantie mare: 25 ani am gasit la JYSK, insa nu prea sunt review-urile legate de calitatea saltelelor lor (nu stiu daca garantie mare = fiabilitate mare).

Nu am idee ce s-ar preta in acest caz mai special - saltea cu arcuri sau spuma...

Ce parere aveti de saltelele de mai jos? (poate exista vre'un utilizator pe forum)

https://jysk.ro/dorm...ed-clima-hybrid
https://jysk.ro/dorm...old-f85-wellpur

Orice alte sugestii sunt binevenite.

Multumesc anticipat

Edited by rusugaby, 23 February 2017 - 12:57.


#3641
valyemil81

valyemil81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.01.2007
Buna ziua,

Va cer parerea in legatura cu alegerea unei saltele
O sa va expun cat pot de scurt cateva detalii care sunt sigur ca va vor ajuta spre a ma conduce spre o alegere buna.
- Salteaua va avea 180/200
- Eu am 93 kg, 1.82cm, posibila cifoza (nu m-am dus pana acum la un doctor dar sunt mai adus de spate, dureri de spate in zona respectiva. Dorm in general pe o parte si pe spate.
- Sotia 1.70 dureri in zona mijlocului (lombar) si cervicale. Doarme preponderent pe o parte, pe burta si o parte, si rar pe spate.
- al 3-lea mebru este baietelul nostru de 2 ani care doarme cu noi in pat pentru moment. El doarme ca toti copii adica in toate pozitiile posibile si mai ales imposibile.

La casa parintilor am achizitionat acum ceva ani (7+) o saltea dormeo cred ca din primele modele (nu stiu ce model) dar ca si detaliu stiu ca are un fir care ar trebui sa fie pe pamant sau ceva metalic pentru descarcarea de "electricitate". Eu am fost multumit de ea cat am dormit acolo.

In prezent ne-am orientat catre:
- pikolin aspen - 2700ron (https://www.salterra...olin-28cm.html) asta dupa ce ne-am dus intinsi sa testam modelele zermatt si mistral dar reprezentanta de acolo ne-a spus ca vara iesi ca din dus din ele din cauza materialului si a spumei
- previ coco memory foam - 1850ron (https://www.saltelep...am-4-cm_51.html) initial ne-am dus pentru modelul coco latex foam dar a fost prea tare pt cele 30sec de proba
- dormeo 2+12 fresh - nu am fost sa testam inca
- somproduct - bio latex si bio latex small - nu am fost sa testam inca
- saltele-online.ro modelele antistres cocos-latex, latex ultraflex, sirena ultraflex si yoga latex cocos - nu am testat

Va multumesc pentru timpul si rabdarea acordata cat si pentru sfaturile viitoare

Edited by valyemil81, 07 March 2017 - 17:46.


#3642
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
O parere despre aceasta?
https://www.dedeman....0x200/p/8049210
Sau, in general, despre aceste arcuri pocket?

#3643
samsseba

samsseba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.12.2012
Buna ziua.
A incercat cineva produse de la acest producator?
http://www.maderoman...la-23cm-140x200
Multumesc pentru eventualele pareri.

#3644
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Depinde si de ce asteptari ai.
O sa tina un an, max. 2, apoi o arunci.
Numai bine.

#3645
ilicescu

ilicescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2008
eu am gasit cateva sfaturi aici: https://salteleforum...ltele-and-shit/
ăsta nu vinde saltele, de fapt nu vinde nimic. stie despre ce e vorba cand subiectul e SALTELE.  plus ca e amuzant!

#3646
razvant33

razvant33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2017
Nu vă recomand să vă comandați de la Ekon din Bulgaria (saltele-din-latex.ro). Sunt de preferat acele site-uri unde vi se ofera expres posibilitatea să returnati produsul după o perioadă de testare sau în cazul în care se defectează ceva la el și mai este încă în garanție. Eu personal am comandat de la ei un topper pe care am dorit sa-l returnez după o noapte de nesomn. Mi-au spus de la bun început că nu îmi restituie decât jumătate din sumă, fără să mai punem la calcul și cheltuielile de transport pe care tot eu urma să le suport. Până la urmă l-am returnat deoarece nu aveam ce face cu el. Am încercat să apelez și la protecția consumatorului dar mi-au spus că nu au ce să le facă deoarece firma are sediul în altă tară. Deci aveti grijă de unde comandati!!!!!!!!!

#3647
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
Cei care ati luat saltele cu spuma cu memorie, ati dat gauri pentru ventilarea saltelei?Daca da cum ati distribuit gaurile?

#3648
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Da cat mai multe posibile, sau mai bine cumpara o somiera, altfel salteaua va face mucegai.
Spor.

#3649
Benducci

Benducci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.04.2017
Pot recomanda Salteaua Superlux ortopedica Milano Royaflex care are o dimensiune de 140 x 200 cm si o inaltime totala de 24 de cm. O comercializeaza Drimus.

Avantaje:
Saltea ortopedica de dimensiune medie, 140 x 200 cm.
Inaltime de 24 cm.
Fermitate crescuta.
Margini intarite, ce previn lasarea saltelei in timp.
Materialele ce intra in componenta au fost tratate impotriva mucegaiului si acarienilor.
Salteaua prezinta doua fete, de vara si de iarna.
Husa exterioara este matlasata in totalitate, cu un material siliconic.

Dezavantaje:
Gradul de fermitate crescut poate fi inconfortabil pentru unii utilizatori.

Parca 3 ani ofera ei garantie....nu mai stiu sigur.

#3650
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Buna ziua,

Am nevoie si eu de ajutor.
Am nevoie de o saltea 120/190, nu gasesc pe toate site-urile asa o dimensiune, am gasit la som product, dar nu stiu pe care sa o iau, m-am uitat si pe site-ul salttera, pot face un efort sa iau si de la ei.Dar inca sunt in dubii daca sa iau numai cu arcuri sau cu arcuri si un strat de spuma, deoarece nu am incredere in noua inventie- spuma!! Ce ma sfatuiti? Pana la urma cele salterra sunt cele mai bune? Eu am pe patul mare un prestige de mai bine de 10 ani si este in conditii ok,nu s-a deformat deloc, doar uzura se vede si trebuie sa o schimbam.
Va rog poate ma ajuta cineva...Multumesc

#3651
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Pai cei de la Pikolin sunt recunoscuti in Europa, deci nu sunt neica nimeni. Incearca varianta cu arcuri normazone si un strat de latex, e mai ok fata de spuma.
Spor.

#3652
ilicescu

ilicescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2008

 alipiticot, on 08 aprilie 2017 - 06:32, said:

Buna ziua,

Am nevoie si eu de ajutor.
Am nevoie de o saltea 120/190, nu gasesc pe toate site-urile asa o dimensiune, am gasit la som product, dar nu stiu pe care sa o iau, m-am uitat si pe site-ul salttera, pot face un efort sa iau si de la ei.Dar inca sunt in dubii daca sa iau numai cu arcuri sau cu arcuri si un strat de spuma, deoarece nu am incredere in noua inventie- spuma!! Ce ma sfatuiti? Pana la urma cele salterra sunt cele mai bune? Eu am pe patul mare un prestige de mai bine de 10 ani si este in conditii ok,nu s-a deformat deloc, doar uzura se vede si trebuie sa o schimbam.
Va rog poate ma ajuta cineva...Multumesc
Eu am gasit ceva informatii si pe https://wordpress.co...5217/posts/105. Pana la urma cred ca astea cu arcuri sunt si bune si convenabile ca pret. Mai ramane doar sa alegi producatorul! daca gasesti ceva interesant la un pret pana in 650-700 lei, trimite si tu info.

 cher-cher, on 30 septembrie 2005 - 20:43, said:

Eu am cumparat saptamana trecuta de la Metro saltele din astea superortopedice si sunt foatre multumit. Imi plac, dar trebuie sa stii ca sunt din acelea ceva mai "dure". Inainte am avut Relaxa, erau mai moi. Oricum ma odihnesc perfect in ele. Cat despre diferenta, cred ca cele s.o. sunt un pic mai tari decat cele ortopedice. Zic asta pentru ca fiu-meu are una ortopedica obisnuita (dar alta marca) si e un pic mai moale.

daca tot e intrebarea pe buzele tuturor, am gasit informatii chiar interesante, de la unul care asta a lucrat: https://wordpress.co...145217/posts/52

#3653
bogdanmihael

bogdanmihael

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2017
Eu am cumparat pentru mama zilele trecute de pe un site, din cate am inteles sunt noi in domeniu. Ideea e ca au preturi foarte accesibilie in comparatie cu alte site-uri pe care m-am uitat si saltele foarte bune si cunoscute. Eu am achizitionat o saltea ortopedica de la Adormo. Stiu ca nu a trecut foarte mult timp dar pana in momentul de fata mama e multumita. Nu au o gama foarte variata de saltele dar cred ca gasesti ceea ce cauti. Este vorba despre www.perfectsleep.ro
Eu am aflat de ei printr-un flyer pe care l-am primit zilele astea. Sper ca ti-am fost de ajutor Posted Image PS: nu am avut ocazia sa testez o saltea cu memorie insa si eu sunt cam sceptic in privinta lor. Sunt de parere ca cele cu arcuri sunt cele mai ok.

Edited by bogdanmihael, 17 April 2017 - 11:07.


#3654
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
interesanta mama ta. acelasi mesaj l-am vazut si aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

corinadaniela

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate