Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#3619
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
TONI2308@
Este, mai inainte de orice, o chestiune de optica, de perceptie...
Si, cu toata obiectivitatea posibila, in perceptia mea, comuna dealtfel, Hilding nu este nici pe departe un "nume" in industria mondiala de profil.
Mult mai interesant poate ar fi sa discutam de nevoia dvs. de a "dezgropa" o postare veche de sase ani... Posted Image ... sau poate de ce ar fi nevoie sa discutam de unii de care oricum mai nimeni nu a auzit in Romania noastra...
Totusi, daca tot ati incercat sa-mi discreditati cumva afirmatiile, hai sa spunem si cateva vorbe despre Hilding, sa vedem cine sunt ei si sa lasam pe cititorii acestui topic sa judece daca Hilding este sau poate fi considerat vreun asa mare "nume" in domeniu...
Hilding deci este o veche firma care producea si vindea in principal asternuturi si diverse produse complementare; ulterior s-au apucat si de mobila si saltele. In timp s-au bucurat de succes economic si s-au dezvoltat admirabil, ajungand din anii 2000 sa detina indestula putere financiara incat sa poata sa se transforme intr-un grup financiar si sa treaca la achizitiile pachetelor majoritare de actiuni a multor fabrici de saltele in diverse parti ale lumii, preponderent in Europa de Est si Asia. Astfel, comportandu-se strict precum un fond de capital, prin achizitii succesive in ultimii ani au reusit chiar sa achizitioneze pachete majoritare la branduri mai respectabile si chiar cat de cat cunoscute, culminand in 2013 (an ulterior postului meu din 2011 Posted Image ) cu achizitia lui Carpe Diem (care da, este un "nume" in domeniu, chiar daca este doar un mic producator "de nisa"). Si toate astea facandu-le exclusiv ca o firma de investitii cu capital privat, procedand la achizitii si vanzari diverse.
In portofoliul grupului, in ceea ce priveste productia, probabil mai bine de jumatate din afaceri sunt inca in sectorul de lenjerie, in rest, majoritatea fabricilor de saltele sunt in piete nationale si regionale orientate pe produse low si middle, majoritar vanzarile lor fiind in acest sector. Dealtfel, ei singuri declara precum ca au orientare pe "nevoile" locale (precum alde Previ si Saltex la noi...producem ieftinataturi ca asa vor majoritatea clientilor... asta ca sa facem o gluma aici Posted Image , nicidecum nu as insinua ca cei doi ar putea sa ajunga vreodata la nivel al calitatii marcilor din grupul hilding) , ca sunt subcontractori/furnizori pentru diverse lanturi de magazine de mobila, etc... Spuneti de Ikea... pai da, hilding face diverse produse (nu neaparat saltele!) pe care le da la alde Ikea care si le rebranduieste... Si va intreb eu: stiti vreun "nume" mare in vreo industrie care se ocupa de treburi dintr-astea?!!! Un producator cu "nume" isi respecta acel nume, nu-si vinde produsele pentru a fi rebranduite. Si, apropo, sa nu credeti ca toate saltele ce le vinde Ikea pe aiurea sunt facute de catre Hilding, poate doar unele sau uneori chiar niciuna...nici macar nu se stie care anume sunt facute de catre cine! Si asta nu doar pentru Ikea o face... si pentru Jisk, precum si pentru o gramada de altii (preponderent asiatici).
Acestea fiind spuse (si ar mai fi si altele dar poate deveni obositor) in sustinerea afirmatiei mele cred ca e destul... Dar chiar si asa, in caz ca nu am fost suficient de edificator, "gresala" mea e una a unui "mic copil" in contradictie cu afirmatia dvs, citez:

 TONI2308, on 05 ianuarie 2017 - 15:11, said:

HILDING sunt poate cei mai mari in domeniu - in toata lumea
Ca despre Hilding, in calitate de grup financiar ce detine diverse marci ce produc si saltele in diverse locuri ale lumii, se poate spune ca este un jucator oarecum important in aceasta piata, da, cumva s-ar putea spune... Dar cum ar putea afirma cineva ca "sunt poate cei mai mari in domeniu-in toata lumea" cand vanzarile totale ale acestui grup de firme nu reusesc sa ajunga nici macar la 2% din vanzarile mondiale?!!! Ca sa nu mai zic si ca, daca cineva s-ar apuca de cautat info pe largul net despre cele mai bune saltele, nicidecum nu ar da peste... Hilding...De unde si pana unde "poate cei mai mari in toata lumea"?!!! Mai mari in ce?!
Si spunand aceste lucruri, mai mult pentru curiozitatea unora, mai adaug niste chestiuni asa ca de sectiune "Stiati ca?":
-Top 6 in consumul mondial de saltele este reprezentat, in ordine de urmatoarele 6 tari: US, China, Brazilia, Germania, Canada si Franta; aproximativ 70% din consumul global este in doar aceste 6 tari!;
-Mai mult de o patrime din consumul mondial de saltele o au Statele Unite; (apropo TONI2308, acolo nu regasesti nicio marca membra a grupului Hilding, nici macar in top 15!)
-A doua cea mai mare consumatoare este China (apropo TONI, pe piata asiatica totala, nicidecum Hilding nu este vreun nume tare cunoscut... poate doar de Slumberland sa fi auzit destui, care da este controlata de Hilding... Pe acea enorma piata unul din cei mai importanti jucatori este Zhejiang Huaweimei... m-as mira sa fi auzit vreodata de ei.... sunt mari, sunt enormi, dar nici de ei n-as zice ca sunt un "nume" Posted Image )
-In Brazilia si Canada, inafara de marcile locale, de restul vanzarilor sunt responsabile tot marii producatori din US si, in mai mica parte, din Italia;
-In Europa de Vest, cam tot ce misca mai bun (nu neaparat ca procente totale vanzari) sunt produsele italiene si americane... apoi, la indestula distanta vin altii ...francezi, englezi, nordici, etc...Nicidecum insa in topuri nu-i regasesti pe oarecum banalii Hilding... Unele branduri controlate de Hilding vand mai mult prin Rusia si Statele Baltice, prin Polonia, Croatia si da, prin mai toata Asia.

Edited by amotida, 07 January 2017 - 20:08.


#3620
TONI2308

TONI2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.01.2012

 amotida, on 07 ianuarie 2017 - 20:00, said:

TONI2308@
Este, mai inainte de orice, o chestiune de optica, de perceptie...
Si, cu toata obiectivitatea posibila, in perceptia mea, comuna dealtfel, Hilding nu este nici pe departe un "nume" in industria mondiala de profil.
Mult mai interesant poate ar fi sa discutam de nevoia dvs. de a "dezgropa" o postare veche de sase ani... Posted Image ... sau poate de ce ar fi nevoie sa discutam de unii de care oricum mai nimeni nu a auzit in Romania noastra...
Totusi, daca tot ati incercat sa-mi discreditati cumva afirmatiile, hai sa spunem si cateva vorbe despre Hilding, sa vedem cine sunt ei si sa lasam pe cititorii acestui topic sa judece daca Hilding este sau poate fi considerat vreun asa mare "nume" in domeniu...
Hilding deci este o veche firma care producea si vindea in principal asternuturi si diverse produse complementare; ulterior s-au apucat si de mobila si saltele. In timp s-au bucurat de succes economic si s-au dezvoltat admirabil, ajungand din anii 2000 sa detina indestula putere financiara incat sa poata sa se transforme intr-un grup financiar si sa treaca la achizitiile pachetelor majoritare de actiuni a multor fabrici de saltele in diverse parti ale lumii, preponderent in Europa de Est si Asia. Astfel, comportandu-se strict precum un fond de capital, prin achizitii succesive in ultimii ani au reusit chiar sa achizitioneze pachete majoritare la branduri mai respectabile si chiar cat de cat cunoscute, culminand in 2013 (an ulterior postului meu din 2011 Posted Image ) cu achizitia lui Carpe Diem (care da, este un "nume" in domeniu, chiar daca este doar un mic producator "de nisa"). Si toate astea facandu-le exclusiv ca o firma de investitii cu capital privat, procedand la achizitii si vanzari diverse.
In portofoliul grupului, in ceea ce priveste productia, probabil mai bine de jumatate din afaceri sunt inca in sectorul de lenjerie, in rest, majoritatea fabricilor de saltele sunt in piete nationale si regionale orientate pe produse low si middle, majoritar vanzarile lor fiind in acest sector. Dealtfel, ei singuri declara precum ca au orientare pe "nevoile" locale (precum alde Previ si Saltex la noi...producem ieftinataturi ca asa vor majoritatea clientilor... asta ca sa facem o gluma aici Posted Image , nicidecum nu as insinua ca cei doi ar putea sa ajunga vreodata la nivel al calitatii marcilor din grupul hilding) , ca sunt subcontractori/furnizori pentru diverse lanturi de magazine de mobila, etc... Spuneti de Ikea... pai da, hilding face diverse produse (nu neaparat saltele!) pe care le da la alde Ikea care si le rebranduieste... Si va intreb eu: stiti vreun "nume" mare in vreo industrie care se ocupa de treburi dintr-astea?!!! Un producator cu "nume" isi respecta acel nume, nu-si vinde produsele pentru a fi rebranduite. Si, apropo, sa nu credeti ca toate saltele ce le vinde Ikea pe aiurea sunt facute de catre Hilding, poate doar unele sau uneori chiar niciuna...nici macar nu se stie care anume sunt facute de catre cine! Si asta nu doar pentru Ikea o face... si pentru Jisk, precum si pentru o gramada de altii (preponderent asiatici).
Acestea fiind spuse (si ar mai fi si altele dar poate deveni obositor) in sustinerea afirmatiei mele cred ca e destul... Dar chiar si asa, in caz ca nu am fost suficient de edificator, "gresala" mea e una a unui "mic copil" in contradictie cu afirmatia dvs, citez:
Ca despre Hilding, in calitate de grup financiar ce detine diverse marci ce produc si saltele in diverse locuri ale lumii, se poate spune ca este un jucator oarecum important in aceasta piata, da, cumva s-ar putea spune... Dar cum ar putea afirma cineva ca "sunt poate cei mai mari in domeniu-in toata lumea" cand vanzarile totale ale acestui grup de firme nu reusesc sa ajunga nici macar la 2% din vanzarile mondiale?!!! Ca sa nu mai zic si ca, daca cineva s-ar apuca de cautat info pe largul net despre cele mai bune saltele, nicidecum nu ar da peste... Hilding...De unde si pana unde "poate cei mai mari in toata lumea"?!!! Mai mari in ce?!
Si spunand aceste lucruri, mai mult pentru curiozitatea unora, mai adaug niste chestiuni asa ca de sectiune "Stiati ca?":
-Top 6 in consumul mondial de saltele este reprezentat, in ordine de urmatoarele 6 tari: US, China, Brazilia, Germania, Canada si Franta; aproximativ 70% din consumul global este in doar aceste 6 tari!;
-Mai mult de o patrime din consumul mondial de saltele o au Statele Unite; (apropo TONI2308, acolo nu regasesti nicio marca membra a grupului Hilding, nici macar in top 15!)
-A doua cea mai mare consumatoare este China (apropo TONI, pe piata asiatica totala, nicidecum Hilding nu este vreun nume tare cunoscut... poate doar de Slumberland sa fi auzit destui, care da este controlata de Hilding... Pe acea enorma piata unul din cei mai importanti jucatori este Zhejiang Huaweimei... m-as mira sa fi auzit vreodata de ei.... sunt mari, sunt enormi, dar nici de ei n-as zice ca sunt un "nume" Posted Image )
-In Brazilia si Canada, inafara de marcile locale, de restul vanzarilor sunt responsabile tot marii producatori din US si, in mai mica parte, din Italia;
-In Europa de Vest, cam tot ce misca mai bun (nu neaparat ca procente totale vanzari) sunt produsele italiene si americane... apoi, la indestula distanta vin altii ...francezi, englezi, nordici, etc...Nicidecum insa in topuri nu-i regasesti pe oarecum banalii Hilding... Unele branduri controlate de Hilding vand mai mult prin Rusia si Statele Baltice, prin Polonia, Croatia si da, prin mai toata Asia.

nu  are rost sa-mi descrieti istoria firmei Hilding , am citit despre ei inaintea d-tra
dar afirmatia :

Hilding sa fie un "nume" in domeniu?! Poate doar pentru polonezi! Firmele cu "nume" sunt multe in lumea asta dar Hilding nu este printre acelea... si nici o firma cu "nume" nu produce saltele la o mie de lei bucata..

oare nu credeti ca e cam putin exagerata ????

nu incerc sa dezgrop nimic si nu am intrat pe forum ca sa va discreditez cariera in domeniul saltelelor asta ca sa stati linistit(a)
doar am vrut sa culeg informatii si eu de la cetatenii care poate au deja un produs anume de la ei .... punct.
va las in continuare linistit in expertizarea saltelelor

#3621
MencitaC

MencitaC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.01.2017
Bună seara,

Doresc să cumpăr o saltea bună din latex. Am fost și am încercat saltelele din latex de la Ekon și de la Mobexpert. Am văzut că sunt mai multe saltele din latex în magazinele online, după caracteristicile lor pe care mi le puteți recomanda, dintre cele de mai jos:

https://www.mobexper...60x200-cm-10828 - doar 2 ani garanție

http://www.minetconf...e/somnomed.html

http://saltele-din-l...air®_latex-127

http://dreamlandstud...2_pana_la_90_kg

http://dreamlandstud...ensiune-140x200

http://www.domusflex...me_standard-200

http://www.lineaflex...Biocomfort.html - 2 ani garanție

Și am mai găsit la Ikea Ungaria și Italia salteaua Morgongava din latex 85% natural și 15 % sintetic, pe care mi-o poate cumpăra o rudă din Ungaria și să o trimită/aducă în țară- http://www.ikea.com/...115/#/20272113.

Mulțumesc mult și aștept păreri.

#3622
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
http://timflex.ro/la...ex-biosan-latex

Recomand doar in combinatie cu somiera.


#3623
MencitaC

MencitaC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.01.2017

 froome, on 12 ianuarie 2017 - 22:47, said:

http://timflex.ro/la...ex-biosan-latex

Recomand doar in combinatie cu somiera.

Mulțumesc mult.  Aveți salteaua, sunteți mulțumit de ea? Voi suna mâine la Timflex să întreb dacă au posibilitatea de a îmi realiza salteaua dintr-o placă de latex de 18 cm.

#3624
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Da, sunt multumit.


#3625
kmelia11

kmelia11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2017
Recomand saltele de latex pentru extra comfort, calitate si rezistenta in timp

Edited by kmelia11, 17 January 2017 - 11:24.


#3626
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

 MencitaC, on 12 ianuarie 2017 - 22:25, said:

Bună seara,

Doresc să cumpăr o saltea bună din latex. Am fost și am încercat saltelele din latex de la Ekon și de la Mobexpert. Am văzut că sunt mai multe saltele din latex în magazinele online, .............

Și am mai găsit la Ikea Ungaria și Italia salteaua Morgongava din latex 85% natural și 15 % sintetic, pe care mi-o poate cumpăra o rudă din Ungaria și să o trimită/aducă în țară- http://www.ikea.com/...115/#/20272113.

Mulțumesc mult și aștept păreri.
Asa saltea, cu asa calitati costa peste 6000 roni, daca contine cu adevarat 85 % latex origine naturala si nu spuma din latex. La ei vad un pret: 160 x 200 = 2700 roni.
O saltea di latex eftin cu adaos de substante descrise mai jos, peste 3 - 4 ani incepe sa se usuce pe la margini si elimina praf.

............Il lattice è una resina naturale che viene estratta dalla pianta del caucciù (Havea). Per la realizzazione dei materassi in lattice si può utilizzare la resina naturale al 100% oppure miscele di lattice naturale e sintetico clonato sino ad arrivare a lastre composte unicamente con lattice sintetico.
Il lattice naturale è più elastico, leggero e forte.
Il lattice sintetico è più corposo, duro, ma più omogeneo e costante.
Inoltre nella fase di schiumatura del lattice possono essere aggiunte delle sostanze quali gesso, talco o che, essendo poco costose rispetto al lattice, diminuiscono i costi ma anche le qualità del prodotto finito.
La maggior parte dei materassi in lattice in commercio non superano il 25% di lattice naturale.

Edited by dormeu, 17 January 2017 - 17:49.


#3627
MencitaC

MencitaC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.01.2017

 kmelia11, on 17 ianuarie 2017 - 11:19, said:

Recomand saltele de latex pentru extra comfort, calitate si rezistenta in timp

Recomandaţi o saltea anume, de care sunteţi mulţumită?

 dormeu, on 17 ianuarie 2017 - 17:48, said:

Asa saltea, cu asa calitati costa peste 6000 roni, daca contine cu adevarat 85 % latex origine naturala si nu spuma din latex. La ei vad un pret: 160 x 200 = 2700 roni.
O saltea di latex eftin cu adaos de substante descrise mai jos, peste 3 - 4 ani incepe sa se usuce pe la margini si elimina praf.

............Il lattice è una resina naturale che viene estratta dalla pianta del caucciù (Havea). Per la realizzazione dei materassi in lattice si può utilizzare la resina naturale al 100% oppure miscele di lattice naturale e sintetico clonato sino ad arrivare a lastre composte unicamente con lattice sintetico.
Il lattice naturale è più elastico, leggero e forte.
Il lattice sintetico è più corposo, duro, ma più omogeneo e costante.
Inoltre nella fase di schiumatura del lattice possono essere aggiunte delle sostanze quali gesso, talco o che, essendo poco costose rispetto al lattice, diminuiscono i costi ma anche le qualità del prodotto finito.
La maggior parte dei materassi in lattice in commercio non superano il 25% di lattice naturale.

Descrierea de pe site nu conţine foarte multe informaţii, dar am văzut că oferă o garanţie de 25 de ani.

#3628
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

 MencitaC, on 17 ianuarie 2017 - 17:57, said:


Recomandaţi o saltea anume, de care sunteţi mulţumită?



Descrierea de pe site nu conţine foarte multe informaţii, dar am văzut că oferă o garanţie de 25 de ani.
Mai crezi in Mos Craciun ?  :)

#3629
MencitaC

MencitaC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.01.2017

 dormeu, on 18 ianuarie 2017 - 13:18, said:

Mai crezi in Mos Craciun ?  Posted Image

Nuu, deloc :)

#3630
andrei83

andrei83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.12.2002
Stie cineva care sunt diferentele concrete intre Natupalm Deluxe si Supreme?
https://www.mobexper...160x200cm-11107
https://www.mobexper...160x200cm-19679
Nu pot sa inteleg de ce un magazin asa mare nu e in stare sa afiseze niste informatii mai de doamne ajuta. Nu scrie nimic despre saltelele astea.

Edited by andrei83, 23 January 2017 - 00:24.


#3631
aissa

aissa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.06.2007
De Napsie a auzit cineva? Din ce gasesc sunt noi pe piata (iulie 2016) iar feedback-urile de pe site au iz de reclama.Totusi,ma gandeam daca a luat cineva contact cu produsele lor...poate aflu o parere mai aproape de realitate.
http://www.napsie.ro/

#3632
andrei83

andrei83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.12.2002
Din informatiile tehnice mi se pare ca e cam salbuta salteaua aia :
Spumă vâsco-elastică cu memorie (2cm)
Spumă cu celule deschise de susținere. Densitate: 40kg/m3 (3cm)
Arcuri din spumă (5cm)
Spumă poliuretanică cu densitate mare. Densitate: 28kg/m3 (8cm)
Husă de poliester cu fermoar și tratament anti-bacterian
Deci, 2 cm spuma cu memorie e frectie, nu se simte mai deloc. Densitate startului de sustinere e de doar 28 kg/m3 , mi se pare putin. Pretul e decent in schimb iar parerile par pozitive dar nu te poti baza pe ele, multe putand fi false.

#3633
andrei83

andrei83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.12.2002
Stie cineva daca Mobexpert are vreodata saltelele la reduceri? Sau vreun cod de reducere promotional ?

#3634
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postandrei83, on 05 februarie 2017 - 19:23, said:

Stie cineva daca Mobexpert are vreodata saltelele la reduceri? Sau vreun cod de reducere promotional ?

Incearca in Outlet:

http://outlet.mobexp...tegorii/saltele

#3635
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006
Salut, am ajuns in stadiul "cumpara patul" :)) ... caut ceva cat mai inalt, 75-80 cm (in genul patului de hotel)... Ce recomandati pentru a obtine aceasta inaltime? Pat cu somiera de lemn? o somiera baza stand alone cu salteaua?

Legat de saltea, pana acum am dat de "Serta" New York de la mobexpert, maine ma duc sa vad si Morfeus. Am alte variante mai ieftine pentru o saltea medie spre moale la 30+ cm. Am gasit la o firma din Rep. Moldova, un pat ce vine cu o saltea fabricata in China, cu urmatoarele specificatii, ce parere aveti:

Inaltimea saltelei – 35 cm
   Tara de origine – China
   Sarcina de presiune pe un loc de dormit – pana la 150 kg
   Nivelul de duritate – categoria de rigiditate medie
   Garantie – 60 luni
   Caracteristici tehnice:
–Tesatura naturala, placuta la atingere
-Vata Dacron
-Poliuretan de 3.5 cm, cu densitatea de 25 kg/m3
-Poliuretan de 0.6 cm, cu densitatea de 25 kg/m3
-Panza netesuta
-Memory Foam cu infuzie de Aqua Gel de 2 cm
-Poliuretan 2 cm
-Placa de bumbac tratat termic
-Bloc de arcuri independente de 26 cm
-Placa de bumbac tratat termic
–Pinza netesuta
-Poliuretan de 0.6 cm densitate de 25 kg/m3
-Vata Dacron
–Tesatura din bumbac natural

Edited by phat_sua, 11 February 2017 - 01:32.


#3636
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
E slab poliuretanul la densitatea aia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate