Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4615 replies to this topic

#1027
aresdmh

aresdmh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 15.03.2010
Salutare tuturor si un AN NOU MAI BUN sa avem cu totii.
Eu mi-am luat acum 3 luni o saltea , dar nu inainte de a cauta, verifica si intreba mai peste tot(net, prieteni,magazine).
Sfatul meu este sa nu luati din magazine gen VREAU MOBILA.RO sau SALTELE ON LINE ptr ca ei le iau de la producatorii interni sau externi. Puteti gasi producatorii foarte usor cu un singur search pe google si 99% dintre ei au si showroom unde puteti proba saltelele si obtine info utile.
Eu asa am procedat si intr-un final am ales o saltea de la Magniflex-produse direct in Italia, probata in showroom in Bucuresti si mult mai ieftina decat in magazinele on-line. Ex: salteaua mea de 140/200 am reusit sa o cumpar cu 2500 lei, fata de 3500 lei in "magazinele de specialitate" plus garantie de 15 ani.
Va recomand tuturor sa vizitati showroom-ul si site-ul celor de la MAGNIFLEX

#1028
roxana_SCS

roxana_SCS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.11.2007

View Postb_free2dream, on 4th January 2012, 21:50, said:

Asa ca daca daca cineva o doreste astept un semn  pretul am mai spus e de 2650, am luat-o cu 2882 lei , am garantia si factura din data de 28.12.2011 plus o hartie in care scrie data vidarii ca ar fi fost 16.11.2011. Dimensiunile sunt 160x200x25cm

Multumesc si astept un doritor de NatuPalm supreme sa-mi dea un mesaj


din ce oras esti?
sorry daca ai mentionat deja, dar nu am fost pe faza :)

Multumesc!

#1029
b_free2dream

b_free2dream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.10.2008

View Postroxana_SCS, on 5th January 2012, 10:34, said:

din ce oras esti?
sorry daca ai mentionat deja, dar nu am fost pe faza :)

Multumesc!


Sunt din Bucuresti, scuze am uitat sa mentionez.

Multumesc si eu

#1030
masterA3

masterA3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.12.2004

View PostmasterA3, on 5th January 2012, 10:29, said:

salutare. cum am intrat in grupul 'prima casa' se pare ca trebuie sa imi aleg si ceva pe care sa dorm si acest aspect este foarte important pentru mine dar limita este data de buget. cum tot cautam pentru inceput cadrul de pat am ajuns la acest topic despre saltele pe care l-am citit pana la pagina 49 si am retinut multe treburi printre care cel mai de aplicat este urmatorul fapt : daca am dureri in zona lombara din cauza pozitiei pe scaun si din timpul noptii ar trebui sa ma orientez catre o saltea cu nucleu de arcuri ambalate individual si acoperita cu un strat de latex/polimeri cu/fara memorie si cu o inaltime de peste 20cm. acum ca am terminat scurta introducere :) as vrea sa zic ca aseara am fost in ikea la probat saltele si pentru bugetul nostru ne-a placut http://fara.redirect/HmOSg , 1299lei 160x200 . primesc cu caldura si alte alternative de la cine a testat si alte saltele sau persoane care cunosc 'fenomenul' dar nu au testat-o. chiar daca nu am citit tot topicul searchul mi-a indicat doar o relatare pentru acest model de saltea (recomandare facuta de amotida).

multam anticipat.

le : se pare ca nu am folosit functia search ca un om responsabil :) , raman in continuare doritor si de alte pareri + recomandari. multam.

#1031
KKiralina

KKiralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.01.2012

View Postamotida, on 28th November 2011, 19:01, said:

Doar pentru cei care pur si simplu din motive financiare nu isi pot permite sub nicio forma inspre a opta spre o saltea mai calitativa, spun urmatoarele:
Am vazut o saltea pe http://www.siestabed...a-lux-foam.html , care la un pret de 650 lei ofera o saltea 160/200. Habar n-am cum ar putea fi, daca e ok cum te simti pe ea dar, observ caracteristica tehnica a poliuretanului din care este facuta, adica de 45 kg/mc ceea ce este un indicator ok, garantie de 7 ani.
Eu zic ca n-ar fi rau ca cineva de pe-aici s-o probeze, sa ne spuna si cam cum se simte....Hai, va astept sa-mi spuneti...

Ar fi o idee, o baza simpla, de poliuretan Hd de 650 lei plus un topper NatuPalm de 1200 lei.

Ce parere aveti? Sta topperul, sau o "ia la vale" dupa doua nopti?
Straniu e ca toata salteaua Lux Foam costa mai putin de o husa de NatuPalm, care e 700 lei.

Azi am fost la Ikea si Mobexpert Baneasa. O sa revin cu un mesaj mai lung cu impresii despre saltelele de acolo.

#1032
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostKKiralina, on 5th January 2012, 19:19, said:

Straniu e ca toata salteaua Lux Foam costa mai putin de o husa de NatuPalm, care e 700 lei.
Lux Foam de la Siesta nu are spuma de memorie, e diferita si ca material, trecand peste faptul ca e facuta aici.

Saltex are una doar din spuma de memorie si e pe la 1000 de lei.

#1033
KKiralina

KKiralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.01.2012
Lux Foam de la Siesta nu are spuma de memorie, e diferita si ca material, trecand peste faptul ca e facuta aici.

Saltex are una doar din spuma de memorie si e pe la 1000 de lei.
[/quote]

Tocmai: Lux Foam + topper NP = 20 cm Poliuretan Hd + 5 cm Vascoza La 1850 lei

#1034
KKiralina

KKiralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.01.2012
Citind despre saltele m-am mai dumirit nitel si despre somiere. Si atunci m-am umplut de spume ve vanzatorii de la Ikea. Mi-am luat patul de acolo, cu ceva luni in urma si, ca tot romanul neinformat am luat ce saltea mi-au dat ei. Si anume un model basic SULTAN LURÖY.  Doua de 80x200 pentru patul dublu. Sunt ceva elastice dar partea proasta e ca au 5 cm latime si goluri de 7 cm. Luam o saltea scumpa si o facea varza cu gaurile astea, fara sa stiu de ce... Dupa ce imi venea sa imi dau cu ele in cap ca nu am deschis ochii am realizat ca pot sa mai iau inca doua la fel si sa le intercalez cu cele existente.
La fel am patit si cu balamalele dulapurilor, pe care le vroiam cu amortizor, dar mi-au configurat dulapul cu din cele simple. Noroc ca m-am prins inainte sa imi vina echipa de montare.
Oare nu e in interesul lor sa recomande ceva mai bun (si mai scump) clientilor? Poate ar fi bine sa faca scoala la McDonalds... Nu ca as aprecia cartofii prajiti mai mari pe care incearca sa mi bage pe gat acolo.

Apropos, azi, cat am stat pe la Ikea si am testa mai toate saltele, aproape o ora, nu a venit nimeni sa ma intrebe de "buna ziua".
Iar domul meu ma acuza ca sunt fan Ikea. <_<

Edited by KKiralina, 05 January 2012 - 21:12.


#1035
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

View PostKKiralina, on 5th January 2012, 22:10, said:

Apropos, azi, cat am stat pe la Ikea si am testa mai toate saltele, aproape o ora, nu a venit nimeni sa ma intrebe de "buna ziua".

La IKEA am avut senzatia ca fug de mine cei pe care-i "vanam" sa-i intreb ceva.
Si inca ceva, sunt total aerieni, nu-si cunosc marfa. Am intrebat de un produs si mi-au spus ca nu exista asa ceva, iar cand am scos
pliantul, se uitau ca la "masini straine"

#1036
KKiralina

KKiralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.01.2012
Asadar, azi am ajuns in Baneasa special pentru a testa saltele.
La Ikea m-am tolanit aproate tot si am decis sa le dau note, pe pliantul lor, ca altfel uitam care, ce si cum pana terminam cu toate.
Ordinea este cea din pliantul lor, preturile pt 160 cm, nota reflacta strict opinia mea personala:
Saltele din spuma (poliuretanica)
- Sultan Florvang - 10cm - medie - 399 lei - 6
- Sultan Flataker - 12cm - ferma - 749 lei - 5,5
- Sultan Favang -14cm- ferma -879 lei - 6,75
- Sultan Fidjetun (cu spuma memorie 5cm)- 14cm - moale - 1 099 lei - 6,5
- Sultan Fossing (are 3 cm latex) - 18cm - moale - 1 699 lei - 7
Saltele latex
- Sultan Elsfjord (100% latex sintetic) -14cm - ferma - 1 449 lei - 8  :coolspeak: Ii dadeam mai mult daca avea 20 cm!
- Sultan Engeens (20% natural, 80% sintetic) - 18cm - zice medie, mie mi s-a parut moale- 1 999 lei - 7
Saltele cu arcuri
- Sultan Jaren si Harestua erau niste glume proaste    :thumbdown:
- Sultan Huglo  - 17cm - ferma - 629 lei - 6
- Sultan Herand (arcuri impachetate)  - 17 cm - moale(citeste fleasca) - 4(cu indulgenta)
- Sultan Hagavic - 22cm - medie - 1 099 lei - 6,5
- Sultan Hamvic (cu latex si spuma) - 23 cm - ferma - 1 299 lei - 7 raport bun calitat-pret, zic eu
- Sultan Hjemas (cu latex) - 26 cm - medie - 1 999 lei - 6,5
- Sultan Hjartdal (cu memorie/vascoza) - 26 cm 1 899 lei - ferma - 7
Protectii de saltea - am testat doar 3
- Sultan Tarsta (spuma poliuretanica) - 399 lei - 5
- Sultan Tveit (latex) - 799 lei - 7,5
- Sultan Tafjord (vascoza cu memorie) - 899 lei - 8
Sultan Tafjord mi-a placut cel mai mult, insa husa prea groasa reducea efectul de memorie a vascozei. Senzatia era una placuta, si nu prea mai percepeai pe ce baza e pusa.
Una peste alta mi-a placut cel mai mult salteaua de latex tare (Elsfjord) dar e prea subtire. Imi dadea senzatia ca sunt binevenita in pat. Nu m-as mai fi ridicat. Mai ca as fi luat-o, daca era de 20 de cm, la aceiasi bani.
Cele cu arcuri imi par tot mai putin interesante.
O sa scriu si despre ce am vazut la Mobexpert, dar maine, ca se face tarziu si mai am treburi de facut.
Seara buna!

Edited by KKiralina, 05 January 2012 - 22:23.


#1037
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Protectie de saltea Sultan Tafjord am eu cam de jumatate de an. Este foarte comoda si te simti bine pe ea, dar parca totusi nu isi merita banii.

#1038
maestrofree

maestrofree

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.03.2010
Mai oameni buni oare numai mie mi se pare ceva anormal sa cumpar saltele SALTEX care sun facute in comuna pantelimon?
Voi chiar nu va dati seama ca aproape un sfert din viata o dormiti? Tocmai la saltea v-ati gandit sa va zgarciti?
Dau la pariu ca mai mult de jumatate din voi aveti patul mai scump decat salteaua, stiti ca nu dormiti pe scheletul de pat nu?

#1039
KKiralina

KKiralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.01.2012

View Postacquadigio, on 6th January 2012, 11:22, said:

Protectie de saltea Sultan Tafjord am eu cam de jumatate de an. Este foarte comoda si te simti bine pe ea, dar parca totusi nu isi merita banii.

Ceva similar, ca grosime, densitate si husa este aici, cam la jumatate de pret. Doar ca stau prost cu prezentarea (nu prea ai ce proba la ei) si stocurile. Au si varianta de 8cm.

Se comporta la fel dupa cele 6 luni? Vara nu tine prea cald?

View PostKKiralina, on 5th January 2012, 20:53, said:

Lux Foam + topper NP = 20 cm Poliuretan Hd + 5 cm Vascoza La 1850 lei

Erata:
Foam + topper NP = 20 cm Poliuretan 45 kg/mc Hd + 8 cm Vascoza 50 kg/mc La 1350 lei
Fimi-ar matematica de ras...

Uite NatuPalm Supreme in Australia, desi acolo marimile probabil difera putin probabil fiind standardul UK, King size fiind ceva mai mic de 160x200 ca la noi. http://www.furnish.c...u/prod11070.htm
Dar costa doar cat un NatuPalm Deluxe de la Mexp si are garantie pe viata. Intotdeauna m-am intrebat "viata cui?"

#1040
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006

View PostKKiralina, on 6th January 2012, 11:17, said:

Se comporta la fel dupa cele 6 luni? Vara nu tine prea cald?

Nu tine cald vara, deoarece are husa din lyocell. In schimb, pe Sultan Tarsta te incingi vara rau de tot. Initial luasem Tarsta, insa cand am vazut cum se comporta, am schimbat-o cu Tafjord si n-am mai avut probleme.

#1041
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postmaestrofree, on 6th January 2012, 10:23, said:

Mai oameni buni oare numai mie mi se pare ceva anormal sa cumpar saltele SALTEX care sun facute in comuna pantelimon?
Voi chiar nu va dati seama ca aproape un sfert din viata o dormiti? Tocmai la saltea v-ati gandit sa va zgarciti?
Dau la pariu ca mai mult de jumatate din voi aveti patul mai scump decat salteaua, stiti ca nu dormiti pe scheletul de pat nu?

nu mi se pare anormal sa cumpar o saltea facuta in pantelimon pt ca e facuta in pantelimon... malaezia, pantelimon, nu conteaza locul, conteaza cum e si cum iti place.

eu nu am luat saltex, am luat o saltea ieftina facuta in fetesti din multiple motive. mie saltex cu arcuri nu mi-au placut, cele cu spuma nu ma incanta, dar nu mi s-a parut mult diferita cea de la saltex din spuma de celelalte, poate si pt ca nu imi plac.

eu nu am dormit bine pe saltea din spuma de memorie lineaflex, care sunt considerate bune asa ca pt mine povestea cu memoria am cam incheiat-o
ca senzatie natupalm deluxe mi-a placut chiar mai mult si decat tempur, dar nah. memorie...

iar ca pat, ce pot spune.. daca as fi avut banii as fi cumparat un pat KLER la care daca as fi luat cea mai scumpa saltea Tempur salteaua ar fi fost sub jumatate din pretul patului, dar asta e, nu m-am descurcat in viata fenomenal cu banii, sunt mai sarac decat grecii :))

#1042
KKiralina

KKiralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.01.2012

View PostLL13G, on 6th January 2012, 13:09, said:

... am luat o saltea ieftina facuta in fetesti din multiple motive. mie saltex cu arcuri nu mi-au placut, cele cu spuma nu ma incanta, dar nu mi s-a parut mult diferita cea de la saltex din spuma de celelalte, poate si pt ca nu imi plac...
Scuze, dar pana la urma ce ai luat? Lux Foam?

#1043
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostKKiralina, on 6th January 2012, 12:37, said:

Scuze, dar pana la urma ce ai luat? Lux Foam?

da, am luat lux foam, e dura, nu e medie asa cum scrie pe site, cel putin mie asa mi se pare. e cam la fel de dura precum rose de la mobexpert

am testat-o inainte, insa nu am gasit-o decat in ghencea si acolo era intr-o husa de plastic si era racoare, am pus o salteluta moale pe care o aveam peste si o protectie de saltea :)

#1044
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005

View PostKKiralina, on 3rd January 2012, 22:21, said:

saltele-online pare un site destul de cunoscut. Insa am gasit aceleasi produse mult mai ieftin la alti comercianti.

Un simplu exemplu din o serie de saltele spaniole de la aparent cunoscuta firma Don Almohadon:
http://www.saltele-o...ama-memory.html 160x200 2.783 RON
http://www.vreaumobi...foam-bahama.htm 160x200 - 1.931(pret normal)/1.738(pret in promotie)
Saltelele de mai sus sunt diferite, comparatia nu-si are rostul. Am eu bahama-memory, e produsa in Bulgaria si dupa un an si un pic s-a facut dealuri si munti.

Cei care va duceti pe la mobexpert urcati-va si pe saltelele Serta(sunt cele americane NewYork, Florida ,etc...), dupa mine alea sunt saltele ADEVARATE la preturi pe masura.

Edited by mircea812, 06 January 2012 - 19:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate