Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

500 mb de ajuns py symbian belle?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
wanda_fluffy

wanda_fluffy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.01.2007
hello

ma tenteaza un nokia 700. Nu as vrea sa imi fac abonament (de-abia am scapat de el), ci l-as lua la liber cu o cartela vdf cu 500 mb inclusi. Intrebarea mea este daca acesti 500 mb ajung pt  trafic internet mediu, cu wifi acasa si la servici?

Am avut un htc wildfire care a mancat imediat (2 zile max)  150 mb.


Multumesc

#2
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
iti recomand sa ramai la android si nu la ultimele esecuri ale nokia
mie pe galaxy s imi ajung 700MB o luna, cu conditia sa nu ma uit la orice fel de stream video gen youtube

#3
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010

View Postwanda_fluffy, on 13th December 2011, 00:04, said:

hello

ma tenteaza un nokia 700. Nu as vrea sa imi fac abonament (de-abia am scapat de el), ci l-as lua la liber cu o cartela vdf cu 500 mb inclusi. Intrebarea mea este daca acesti 500 mb ajung pt  trafic internet mediu, cu wifi acasa si la servici?

Am avut un htc wildfire care a mancat imediat (2 zile max)  150 mb.


Multumesc

Depinde ce vrei sa faci cu el. Daca te uiti pe ytube cand esti pe cartela nu ai nici o sansa sa iti ajunga . In trest pentru navigare folosesti opera (sunt f.multe siteuri si in varinata mobila) de ce nu ?

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,848
  • Înscris: 14.08.2007

View Postreventon, on 13th December 2011, 00:11, said:

iti recomand sa ramai la android si nu la ultimele esecuri ale nokia
700 e un telefon super ok, mic si elegant, de unde ai scos-o cu "esecurile"? Telefonul se misca super bine (1 Ghz si 512 RAM pe Symbian e absolut suficient iar Belle e si optimizat serios, placa grafica are 128 MB RAM ca si SGS daca nu ma insel), are ecran superb AMOLED, filmeaza HD la calitate ok, pentru o fata e printre cele mai faine telefoane zic eu (androidele din categoria asta de pret sunt in cea mai mare parte uratele). De fapt e si cel mai mic smartphone de pe piata. Nu are la fel de multe aplicatii ca un Android, dar gasesti tot ce are nevoie un om obisnuit.

Eu am un Nokia N8 cu Symbian Anna, folosesc Opera Mini pt browsing in general, am wi-fi la servici si acasa si abonament 3G de 150 MB, folosesc Twitter, Facebook, Whatsapp, doua widgeturi de email puse pe ecran care verifica emailurile la 15 minute (aduc doar headerul de la email), Youtube, instalez gramezi de aplicatii (am peste 300) si de un an de zile nu am consumat niciodata aia 150 MB (la Orange). Sigur ca nu ma apuc sa downloadez harti, jocuri de sute de mb sau clipuri video mari pe 3G, iar in Cluj ai wi-fi gratuit in multe locuri (mall-uri, restaurante, chiar si in piete publice, etc) ... pana la urma depinde ce faci, 500 MB pt Opera Mini (care are compresie a datelor si e cel mai rapid browser pt Symbian) e enorm. Opera Mini 6.5 iti arata si cat trafic economisesti, de ex mie imi arata acum ca in loc de 712 MB am consumat doar 83 MB (intr-o luna si ceva cred). Cand pica netul pe desktop(sa zicem odata pe luna cate o ora-doua) mai folosesc telefonul si ca modem 3G si tot n-am depasit aia 150 MB (evident ca nu fac trafic aiurea cand e picat, nu intru pe youtube, doar strictul necesar). 100 MB extra la Orange ar costa doar 0.5 euro pe abonamentul meu (doar dai un SMS ca sa incarci 100 MB extra), deci n-ar fi mare lucru, dar n-a fost cazul pana acum.

Edited by utopium, 13 December 2011 - 01:16.


#5
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
128mb placa grafica? sti vorba lui Caragiale? "Amice, esti idiot?"

@papusa, iti ajung 500 mb daca nu esti tot timpul pe net si pe yt. un mail, o vreme, un mess e ok.

Edited by rasistu, 13 December 2011 - 07:46.


#6
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
eu am pus mana pe jde telefoane

nici un alt sistem de operare nu se compara cu android si ios, ca aplicatii, dezvoltare, performanta

cu atat mai mult ca nokia ala are un ecran destul de mic de rezolutie inferioara, dar suficienta iar placa video nu este cat cea de pe sgs

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,848
  • Înscris: 14.08.2007

View Postrasistu, on 13th December 2011, 07:44, said:

128mb placa grafica? sti vorba lui Caragiale? "Amice, esti idiot?"
Lamureste-ne tu istetule atunci cat are placa grafica ... cea de pe N8 are 32 de MB, iar cea noua are de 4 ori mai mult, adica 128 de MB. Ce nu intelegi?

Uite aici, ce zice un Nokia Developer Expert pe forumul Nokia:

http://www.developer...701-GPU-upgrade!

"There is a major GPU upgrade in these new Symbian devices.
Dedicated graphics memory is upgraded from 32 MB (N8, E7 etc) to 128 MB. As it's dedicated GPU separated from the main ARM CPU you still need to be aware of some tricks to keep the GPU hungry and not to upload any textures in the main rendering etc.
Graphics memory upgrade will definitely give more space for textures and augmented reality should be much easier now.
Graphics performance is also boosted from 200 MPixels/s to 1000 MPixels/s! As the screen resolution is still the same NHD this will give a lot of per pixel performance for heavy shader effects.
It does not hurt that the CPU is also 1 GHz now and there is 512 MB's of RAM in these devices"

De fapt te poti uita direct pe specificatiile Nokia: http://www.developer...ifications/700/

Broadcom BCM2763 chip, GPU @ 250 MHz with 128 MB

Cine ziceai ca e idiot? :)


View Postreventon, on 13th December 2011, 09:39, said:

cu atat mai mult ca nokia ala are un ecran destul de mic de rezolutie inferioara, dar suficienta iar placa video nu este cat cea de pe sgs
SGS are un chip PowerVR SGX540 tot de 1000 MPixels/s ca si Nokia 700, aceiasi memorie grafica, dar rezolutie mai mica ... deci ar trebui sa fie chiar mai rapid ;)

Edited by utopium, 13 December 2011 - 14:41.


#8
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
da, ai dreptate, imi cer scuze!

#9
guttuso

guttuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 31.03.2010
eu am nokia 700 de cateva zile si se misca brici, filmute HD fara sacadare, jocuri, absolut orice fara probleme. e un tel reusit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate