Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Gastrita , helicobacter , atacuri de panica , dureri stern

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vlad933

vlad933

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2011
Buna seara , ma numesc vlad si a 18 ani . acum 6 luni totul era ok ma duceam la sala si reusiesm sa slabesc 10 kilograme , cand deodata am simit o durere mare in stern . am plecat la mare , si dupa 2 zile cu somn cam putin , am facut un atac de panica iar apoi o nevralgie intercostala , cand am ajuns acasa am aflat ca am si helicobacter iar dupa aceea ca am o gastrita usoara dupa o endoscopie . am facut prima schema de tratament pentru helicobacter si nu a reusit . nu stiu daca au vreo legatura simtomele mele , nu pot sa mananc cum trebuie de cam 3 luni , spunetimi ce analize pot sa fac , ce doctor ma poate ajuta , tin sa mentionez ca sunt de mic mai bolnavicios si am sistemul imunitar la pamant racesc cam odata pe luna destul de grav .

#2
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Ce schema ai facut impotriva lui Helicobacter ? De unde stii ca nu a reusit ?
Cum de ai slabit 10 kile ? Nu cumva te-ai infometat ?
Nu ti-a recomandat nimeni (adica medic) sa mai iei cate un Distonocalm din cand in cand ??

Edited by oaspetele, 12 December 2011 - 23:27.


#3
Eugen93

Eugen93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2009
Si eu ma aflu exact in aceasi situatie (tot 18 ani si o schema de antibiotice fara efect). In cazul meu e vorba de amoxicilina + claritoromicina + omeprazol timp de 7 zile. Nici macar o idee mai bine nu m-am simtit. Am eructatii toata ziua in special dimineata cand ma trezesc si disconfort in stern. Sa inteleg ca sunt imun la antibiotice? Deocamdata m-am bagat pe naturiste (aloe vera, sunatoare, ghimbir, pelin).

Edited by Eugen93, 16 December 2011 - 19:19.


#4
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Nu tu esti imun.
Exista si alte scheme de tratament in cazul bacteriilor rezistente.
Omeprazolul se ia o luna.

#5
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Legat de atacul de panica si eu trec prin ele, la fel ca si tine am si nevralgie intercostala din august. Datorita atacului de panica poti sa ai durerile de la stomac. (Am avut si eu senzatii jenante, chiar diaree si greata ), la fel si lipsta poftei de mancare. Asa ca ai grija si invata sa iti controlezi cortizonul in corp  fiindca el face ravagii la stomac uite-te la aceste 2 filmulete! Linisteste-te in primul rand si incearca sa fii mai putin stresat fiindca stresul este cel mai ulcerigen factor. :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W_yo3dR-NHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H4HWPkRB_NE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alte recomandari : Schimba painea alba cu cea neagra (din cereale integrale) sau mamaliga (e foarte buna cu branza si iaurt), bea lapte degresat, precum multe iaurturi. Incearca mai multe legume fructe si ciorbe si fara prajeli.
Fa sport : plimbari, alergari usoare  o ora pe zi sau orice alceva ce iti place (face foarte bine la creier)
Bea ceai de coada soricelului (daca ai)
NU bauturilor carbogazoase. Nici apa minerala acida. Corpul omenesc e bazic si orice acid care il bagi in tine e de kkt.
Ce as vrea sa te mai intreb: Durerile de stern cat te tin? sub un minut ? Apar la efort? Le simti pe deoparte si de alta a sternului, dor cand apesi? Fiindca am avut si eu, din cauza nevralgiei intercostale am facut costicondrita. Nevralgia intercostala , costicondrita sunt niste boale de oase si nervi si se rezuma la dureri insa nu e nimic care sa iti ameninte viata, e adevarat ca sunt foarte sacaitoare si dureaza mult timp dar tot asa si trec cum au aparut cu multa odihna si aer curat :P  . Eu nevralgia o simt pe partea stanga  in zona inimii de obicei , si eram pe romanesste "cacat pe mine" ca am sa fac infarct ...am studiat foarte mult cardiologia (pe net) si mi-am dat seama ca lucrurile nu stau chiar asa rau. Deci te-as ruga si pe tine sa te linistesti. Odata ce te vei linisti vei vedea ca vei fi mult mai bine. Durerile vor fi mai putine,  chiar foarte putine , iti revine pofta de mancare si totul decurge normal.

Edited by albnegru55, 19 December 2011 - 19:36.


#6
badr_hari23

badr_hari23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2010
Ca sa scapati de gastrita trebuie sa urmati urmatorii pasi : in fiecare zi bea 2 litri de apa alcalina ( ph9,5) si evita toate mancarurile, legume, fructe care iti fac rau. In general legumele si fructele acide si spune stop prajelilor. Faci tratametul asta cel putin 6 luni si vezi scapa sigur de gastirta. Eu am deja 3 luni si jumatate si pot sa zic gastrita a trecut in proportie de 96 % Posted Image..mai fac inca 3 luni tratament si gata

Edited by badr_hari23, 26 September 2013 - 22:46.


#7
badr_hari23

badr_hari23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2010
update dupa 5 luni de apa alcalina : Am scapat de gastrita si acum pot sa manac ce vreau eu. Dupa 7 ani de gastrita mi se pare incredibil acum sa manac orice si fara sa mai simt arsura aia la piept.

#8
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
De unde ai luat apa alcalina?

#9
badr_hari23

badr_hari23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2010

 andu2012, on 17 noiembrie 2013 - 23:40, said:

De unde ai luat apa alcalina?

Magazinul asta este undeva in pipera, dar daca dai comanda peste 50 liltri sau 60 litri( nu mai stiu exact) transportul este gratutit. Uite iti dau numarul lor de telefon 0722.226.073.
Pentru inceput trebuie sa incepi tratamentul cu 8,5 ph ( cam 3 sapt), dupa cresti la 9 ph ( inca 1 luna) si dupa te opresti la 9,5 ph ( inca 4 luni). Trebuie sa bei 2 litri de apa pe zi ( 2 litri x30zile)=60 de litri apa pe luna = 90 Ron . Cand o sa gusti aceasta apa la inceput o sa ti se para ca are un gust ciudat, dar dupa 2 sapt nu mai simti nimic.

#10
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
stie cineva un site,o firma serioasa, care vinde apa alcalina??

#11
badr_hari23

badr_hari23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2010
www.apazen.ro sau [email protected]

#12
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Un varf lingurita bicarbonat si ati obtinut apa alcalina ( la 1 l.) sau un varf de sare neiodata. Aveti probleme serioase, grasimea va confera minim de imunitate, nu incercati sa slabiti ca ve-ti raci la doua saptamani nu la o luna. Ati facut probleme digesyive. Regim alimentar, fara medicamente.Helicobacter dispare prin regim alimentar,85% din populatie, o are.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate