Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

CEAUN FONTA TRATAT TERMIC-READY TO USE

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#37
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostAMDG, on 6th June 2012, 23:44, said:

...
De ce crezi ca vasele de firma costa si de 10X mai mult decat chinezariile ?

marketing?

o caruta de produse "de firma" sunt produse in China ... sa fim seriosi


"de firma" nu mai este de mult o garantie a calitatii

#38
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
DA!

DA!

Sigur!
La banala oala de fonta (inclusiv cele "de firma"  :naughty:  ) se vad defectiunile cu ochiu' liber "de la o posta", sau "firma" stie sa le scunda mai bine  :notangel:  ?


[quote name='AMDG' date='6th June 2012, 23:44' post='11568897']
Sa fim seriosi  :rolleyes:

[url="http://www.amazon.com/inch-Traditional-Cast-Iron-Wok/dp/B00012F3FE/ref=sr_1_6?s=home-garden&ie=UTF8&qid=1330537454&sr=1-6"]http://www.amazon.com/inch-Traditional-Cas...7454&sr=1-6[/url]



Tre' sa mai gandesti inainte de a trage concluzii  :deadtongue:
De ce otel: se preteaza cel mai bine la foc "iute" , "soc termic", "greutate mai mica", "rezistenta in timp", "etc." Nu e nici un bai daca wokul de otel se indoaie  :lol: caracteristicile sunt la fel cu cele de fonta si culmea wokul e folosit pt. prejeli la temp. mari si in timp scurt pe cand fonta se foloseste la mancaruri gatite intr-un timp muuult mai lung  :worthy:

#39
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010
Eu am incetat sa mai comentez la ce abereaza AMDG.Nu are sens.Atata timp cat vorbeste din povesti si show-ri televizate si nu are nici macar o tigaie de"firma" vorbim degeaba.Crede ca daca produsul e scump e de 10 ori mai bun decat altul care nu e de "firma".El nu stie ca produsele care nu au rulaj au pretul de 10 ori mai mare.

#40
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Și nu sesizezi fina diferență dintre cineva care măcar s-a documentat cât de cât și altcineva care spune din prima că „nu se poate”? :)

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Ia nu va mai certati! Zepter rullz :roflmaofast:

#42
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008

View PostAries(ro), on 9th June 2012, 01:30, said:

Și nu sesizezi fina diferență dintre cineva care măcar s-a documentat cât de cât și altcineva care spune din prima că „nu se poate”? :)
"Fina dif. " la mine vine de peste 30 de ani de experienta in industria chimica si 5min. de documentare pe "goagal"  :P  !!

View Postrichelieu, on 9th June 2012, 10:20, said:

Ia nu va mai certati! Zepter rullz :roflmaofast:
Mda'.. numa' "ca cumperi " 10 CEAUN FONTA TRATAT TERMIC-READY TO USE in banii unei "cescute" Zep..r  :w00t: !

#43
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Și nu ai auzit de otel de 3 mm în industria chimică? Găsește tu în piață așa ceva și vorbim după.
Unii trăiesc degeaba, serios!

#44
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
3 (TREI) mm OTEL  :w00t: ?!?!?! Da' ce frate facem vapoare??? Si parca e vorba de "CEAUN FONTA TRATAT TERMIC-READY TO USE"  :console:
Poate nu stiai: coeficientul termic de dilatare, PRETUL, conductibilitatea termica a OTELULUI e mai mare ca la fonta si daia' nu se foloseste OTEL in BUCATARII ci.. FONTA  :naughty:

Edited by mihaiC1, 12 June 2012 - 14:50.


#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View PostmihaiC1, on 11th June 2012, 21:13, said:

Mda'.. numa' "ca cumperi " 10 CEAUN FONTA TRATAT TERMIC-READY TO USE in banii unei "cescute" Zep..r  :w00t: !

Pai da, numai ca mie nu-mi trebuie 10 ceaune de fonta tratate termic-ready to use, imi este suficienta o "cescuta" de-aia :D.
Glumeam oricum. Am intr-adevar acasa, doar zepter, pentru ca a fost un pitic de-al sotiei mele si trebuie sa recunosc, ca sunt tare bune.
Chestia e ca sunt lifetime, nu are ce sa se strice la ele, in afara de manerul de la capac, sau cate un maner de la oala, partea de plastic, care costa vreo 5 lei.

#46
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postrichelieu, on 12th June 2012, 16:12, said:

...
Glumeam oricum. Am intr-adevar acasa, doar zepter, pentru ca a fost un pitic de-al sotiei mele si trebuie sa recunosc, ca sunt tare bune.
Chestia e ca sunt lifetime, nu are ce sa se strice la ele, in afara de manerul de la capac, sau cate un maner de la oala, partea de plastic, care costa vreo 5 lei.


ai vazut undeva manere originale de Zepter? parca as schimba cateva, sa miroasa a nou  :D

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
La ei, la reprezentanta de pe Bd. Unirii, daca esti din Bucuresti. Acolo am comandat cand am avut nevoie de chestii de-astea si....in general le si au pe stoc...

#48
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
multumesc

e fain cand producatorii "se obosesc" sa mai vanda si piese de schimb, de multe ori arunci un aparat bun pentru ca nu gasesti un maruntis de 2 bani

#49
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
@mihaiC1
Tigăile De Buyer de care era vorba sunt făcute din oțel de 3mm; dacă te oboseai să te uiți și nu rămâneai la ideile fixe, aflai.
Da' e mai ușor să dai din gură inepții! Spor la dat, io am părăsit discuția.

Edited by Aries(ro), 12 June 2012 - 18:37.


#50
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
Pai nu vezi ca tu spui ineptii cu vase de 3mm OTEL grosime !!! La ce folosesc???
ADIO! Oricum topicul se refera la FONTA care poate fi de 3mm, ca daia' e din FONTA .. sa fie f. bune si sa coste putin  :w00t:  !!

#51
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
-_- De asta de 3mm si 32cm am si eu, este excelenta!
[ http://www.vanbourgondie.eu/media/catalog/product/cache/3/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/m/i/mineral_b_element_de_buyer.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totusi isi au si tigaile de fonta rostul lor in bucataria mea si wokul si oalele de cuptor :D

Edited by Dev, 16 June 2012 - 22:10.


#52
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

View PostDev, on 16th June 2012, 23:10, said:

-_- De asta de 3mm si 32cm am si eu, este excelenta!
[ http://www.vanbourgondie.eu/media/catalog/product/cache/3/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/m/i/mineral_b_element_de_buyer.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totusi isi au si tigaile de fonta rostul lor in bucataria mea si wokul si oalele de cuptor :D
O.K. Dev, daca e tigaia ta personala pune pe forum o poza cu doua oua fripte in ea  :coolspeak: sa vedem ca intr-adevar poza nu ne inseala sau cel putin tu nu ne minti

#53
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postmita72, on 16th June 2012, 23:41, said:

O.K. Dev, daca e tigaia ta personala pune pe forum o poza cu doua oua fripte in ea  :coolspeak: sa vedem ca intr-adevar poza nu ne inseala sau cel putin tu nu ne minti

suspicios esti bre ...  :)

PS: propun sa puna si un carnat langa cele 2 oua

#54
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
Totusi.. aici se vorbeste de FONTA.. nu de FIER FORJAT de 90$!!

Edited by mihaiC1, 16 June 2012 - 23:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate