Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

CEAUN FONTA TRATAT TERMIC-READY TO USE

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#1
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010
Va salut pe toti,
Sunt un fan al gatitului la ceaun de fonta.Am incercat tot felul de ceaune: ceaun de fonta emailat,ceaun de fonta neemailat,ceaun din tabla emailata,ceaun din otel, ceaun din cupru dar acum am gasit ceva foarte curios un ceaun de fonta tratat termic-ready to use.De aratat arata foarte bine,arata chiar ca cel de la bunica mea.Vreau sa-mi cumpar unul dar mai intai as vrea sa stiu daca cineva a folosit asa ceva.Va rog ajutati-ma daca stiti ceva.Asa arata CEAUNUL

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
am eu unu care nu e identic, dar materialul pare a fi la fel.
de obicei prajesc in el cartofi si pot sa zic ca este perfect pentru treaba asta. cartofii ies perfecti.
acum nu stiu ce alte mancaruri vrei tu sa gatesti dar eu doar la prajit il folosesc.

#3
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

 onlyone, on 12th December 2011, 20:49, said:

am eu unu care nu e identic, dar materialul pare a fi la fel.
de obicei prajesc in el cartofi si pot sa zic ca este perfect pentru treaba asta. cartofii ies perfecti.
acum nu stiu ce alte mancaruri vrei tu sa gatesti dar eu doar la prajit il folosesc.
Din cate am inteles eu chestia asta cu tratamentul temic este ca nu se prinde mancarea de fonta,cred ca la prajit e bun,dar eu nu am prajit nici o data cartofi in ceaun

#4
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
incearca ! sunt deliciosi ! mai ales cartofii noi ... :yes:

#5
Cleanul1900

Cleanul1900

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2011

 mita72, on 12th December 2011, 20:41, said:

Va salut pe toti,
Sunt un fan al gatitului la ceaun de fonta.Am incercat tot felul de ceaune: ceaun de fonta emailat,ceaun de fonta neemailat,ceaun din tabla emailata,ceaun din otel, ceaun din cupru dar acum am gasit ceva foarte curios un ceaun de fonta tratat termic-ready to use.De aratat arata foarte bine,arata chiar ca cel de la bunica mea.Vreau sa-mi cumpar unul dar mai intai as vrea sa stiu daca cineva a folosit asa ceva.Va rog ajutati-ma daca stiti ceva.Asa arata CEAUNUL

Bai eu sincer nu sunt un fan al gatitului dar pot sa spun ca sunt un fan al mancatului, si apropo de ceaunul asta de care vorbesti vreau sa iti spun ca a facut un prieten saptamana trecuta o mancare de fasole iesita din comun. Nu ma pricep eu la ceaune dar amicul meu zicea ca e marfa asta "ready to use". Alte date despre el nu am dar as putea sa aflu mai multe daca esti asa de interesat.

#6
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Ready to use se refera la faptul ca este  asezonat  din fabrica.
Fonta trebuie "pregatita" inainte de a fi folosita, ca sa prinda o pelicula care impiedica alimentele sa se lipeasca si sa se arda.

Edited by Mocebon, 13 December 2011 - 14:31.


#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Adica il ungi si-l bagi la cuptor pana intra in el si repeti.

#8
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

 Mocebon, on 13th December 2011, 14:30, said:

Ready to use se refera la faptul ca este  asezonat  din fabrica.
Fonta trebuie "pregatita" inainte de a fi folosita, ca sa prinda o pelicula care impiedica alimentele sa se lipeasca si sa se arda.
Ready to use inseamna ca ceaunul e gata de folosinta si nu trebuie sa-i mai faci ceva tratamente Asta scrie si pe site-ul de unde l-am gasit AICI
Ce intelegi tu prin a ""asezona"",A asezona din cate siu eu este greseala de tipar.Nu stiu ce legatura are cu ceunul asezonarea

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,753
  • Înscris: 12.08.2008
Ceaunele de fonta au "prostul obicei sa rugineasca", (de acolo am luat ceaun, disc si tigaie toate din fonta) care e protejat cu ceara de albine! si dupa ce il "arzi" trebuie spalat bine (ca mai ramane iz de ceara), oricum fonta curata se unge cu grasime (vegetala- animala) dupa curatare, dupa mai multe preparate se formeaza o pojghita de arsura, mai bine zis carbon (cam ca teflonul!) care nu trebuie indepartata! banuiesc ca fonta a fost impregnata la suprafata cu ceva "arsura"-carbon pt. a fi gata de utilizare  ^_^

#10
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

 mihaiC1, on 13th December 2011, 17:28, said:

Ceaunele de fonta au "prostul obicei sa rugineasca", (de acolo am luat ceaun, disc si tigaie toate din fonta) care e protejat cu ceara de albine! si dupa ce il "arzi" trebuie spalat bine (ca mai ramane iz de ceara), oricum fonta curata se unge cu grasime (vegetala- animala) dupa curatare, dupa mai multe preparate se formeaza o pojghita de arsura, mai bine zis carbon (cam ca teflonul!) care nu trebuie indepartata! banuiesc ca fonta a fost impregnata la suprafata cu ceva "arsura"-carbon pt. a fi gata de utilizare  ^_^
In parte ai dreptate,dupa mai multe cautari mi-am dat seama de fapt ce e cu asezonarea lui Macebo sau pojghita neagra de care zici tu.De fapt fonta se unge cu un ulei vegetal si este introdusa la temperaturi inalte.Fiecare ulei vegetal are asa numitul ""smoke point"" adica punctul de fum.Peste temperatura punctului de fum, uleiul polimerizeaza si creeaza o pelicula care protejeaza fonta sa nu rugineasca,este o pelicula care face ca fonta sa fie ""non stick"" adica sa nu lipeasca iar cel mai important lucru este ca nu este toxica.
Cred ca am sa-mi iau unul sa-l incerc.Daca mai aflati ceva spuneti-mi si mie.

#11
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

 Cleanul1900, on 12th December 2011, 22:09, said:

Bai eu sincer nu sunt un fan al gatitului dar pot sa spun ca sunt un fan al mancatului, si apropo de ceaunul asta de care vorbesti vreau sa iti spun ca a facut un prieten saptamana trecuta o mancare de fasole iesita din comun. Nu ma pricep eu la ceaune dar amicul meu zicea ca e marfa asta "ready to use". Alte date despre el nu am dar as putea sa aflu mai multe daca esti asa de interesat.
Intreaba-l te rog de unde l-a luat,poate are si o poza

#12
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 mita72, on 13th December 2011, 16:18, said:

Ready to use inseamna ca ceaunul e gata de folosinta si nu trebuie sa-i mai faci ceva tratamente Asta scrie si pe site-ul de unde l-am gasit AICI
Ce intelegi tu prin a ""asezona"",A asezona din cate siu eu este greseala de tipar.Nu stiu ce legatura are cu ceunul asezonarea
Nu e greseala de tipar, doar ca n-ai auzit tu pana acum... :)
Asezonare se numeste procedeul prin care este pregatita (arsa) fonta inainte de folosire.
Asta e tot tratamentul la care e supusa si asta inseamna "ready to use" in cazul de fata... ca nu mai trebuie s-o arzi tu.

#13
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
dupa topicu asta am scos ceaunu de la naftalina

#14
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010
Eu l-am cumparat si vreau sa va spun ca este cel mai tare ceaun care l-am avut vreo data
Am sa-i fac niste poze si am sa vi le arat
E cool rau de tot

#15
Cleanul1900

Cleanul1900

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2011

 mita72, on 13th December 2011, 19:56, said:


Intreaba-l te rog de unde l-a luat,poate are si o poza
Mai chiar i-am cerut niste poze dar cum ca a fost plecat de sarbatori nu am mai vorbit cu el de ceva vreme dar imi amintesc ca zicea ca l-a cumparat de pe net , nu mai stiu cum ii zicea la site dar stiu ca era ceva cu gratare de gradina sau ceva de genu...

#16
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

 Cleanul1900, on 11th January 2012, 16:31, said:

Mai chiar i-am cerut niste poze dar cum ca a fost plecat de sarbatori nu am mai vorbit cu el de ceva vreme dar imi amintesc ca zicea ca l-a cumparat de pe net , nu mai stiu cum ii zicea la site dar stiu ca era ceva cu gratare de gradina sau ceva de genu...

Multumesc pentru ajutor dar l-am cumparat deja
Sunt foarte multumit de el.
L-am si testat sa vad daca se prinde mancarea de el.Nevasta-mea a facut si gem in el.Nu se prinde nimic.Au dreptate astia cu ""asezonarea"" lor.
Trebuie doar sa nu-l speli cu detergent si sa-l ungi cu un strat subtire de ulei dupa ce l-ai curatat
Tot la astia am gasit si niste oale de fonta.Pacat ca nu sunt asezonate

#17
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,753
  • Înscris: 12.08.2008
Se poate spala cu detergent neabraziv si nu cu "bureti metalici"! Ideea e sa nu ajungi la metal, sa zgarai stratul! Daca a ruginit se pune putin otet cu apa, se fierbe, apoi se spala si se pregateste mancarea imediat ca sa nu apuce sa rugineasca. A meu, fiind din fonta neagra, fara "asezonare", a trebuit ars cu grasimi de mai multe ori ca sa prinda stratul protector.

#18
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

 mihaiC1, on 12th January 2012, 12:00, said:

Se poate spala cu detergent neabraziv si nu cu "bureti metalici"! Ideea e sa nu ajungi la metal, sa zgarai stratul! Daca a ruginit se pune putin otet cu apa, se fierbe, apoi se spala si se pregateste mancarea imediat ca sa nu apuce sa rugineasca. A meu, fiind din fonta neagra, fara "asezonare", a trebuit ars cu grasimi de mai multe ori ca sa prinda stratul protector.
Multumesc de informatie
Sti cumva care e diferenta intre fonta cenusie si fonta neagra? ma refer la ceaune
De fapt din ce fonta ar trebui sa fie facute ceaunele: cenusie sau neagra?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate