Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

mufa rupta la alimentator de laptop !

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005

View Postandreic, on 12th December 2011, 22:39, said:

Pai tot chinezii fac si incarcatoarele de marca... atat ca nu pun brand sau pun brandul lor, practic e o sursa in comutatie, daca cauti in magazine de electronisti gasesti destul de ieftin.

Tot chinezii le fac numai ca pe unii dintre ei stau cu ochii reprezentantii firmei care-si pune sigla si in interior se gaseste exact ce a iesit de pe "planșa" proiectantilor ,adica un alimentator bine gîndit.
Celelalte alimentatoare ,la 50 de lei, desi poarta acelasi brand au fost facute prin subsoluri sau garsoniere.
Chiar daca se afla tot in Shenzhen.
Iar in aceste cutii,aparent identice cu OEM+urile,sint niste surse mai "de-a doua" incepind cu schema electronica cam slim,filtre de retea cam pauza ,ecrane EMF lipse la inventar ,amperi mai anemici,etc....

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbit 61, on 14th December 2011, 18:33, said:

desi poarta acelasi brand au fost facute prin subsoluri sau garsoniere.
Nu vad cum ai instala masini de printing si plantare si wave soldering micro-smd-uri in dormitor :) Chinezii sunt destepti fac productia de brand si pe aceeasi masina pe a lor in timpii ramasi sau conform contractului. Prin anii 80 erau cu vapoare & stuff... acuma nu mai e nevoie, aceleasi piese aceleasi matrite de cablaj... mai cu filter lipsa pe alocuri dar aici depinde si de pret. Ca un contraexemplu la mitul calitatii slabe a chinezariilor iti pun pe masa oricand transceiverele lor moderne care bat la fundulet Yaesu si altii in domenii gen sensibilitate, functii, si totusi facute 99-100% in China. Cand se doreste calitate se poate face, totul are insa un pret. Chiar nu mai e ce a fost in anii 90, s-au dotat cu aparate de varf dar pretul isi permit sa-l tina mic ca nu ii costa materialele si forta de munca e ieftina. Reprezentantul firmei brand nu cred ca sta cu nasul prin wafere sa vada daca pun aia ce trebuie in ele.

Edited by andreic, 14 December 2011 - 22:18.


#21
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si eu mi-am luat un alimentator pt laptop din China. A costat acum 2-3 ani, in jur de 8$, transport gratuit. Am zis ca la banii aia, merita sa am unul de rezerva. Dupa eticheta, pare mai original decat originalul, il folosesc de cand l-am primit, se comporta impecabil. Daca cumpar unul "original" de la noi, cu 150 -200 lei, garantat ca va fi identic cu cel pe care-l iei de pe ebay cu 10$.  Daca dau de 5-6 ori mai mult pe acelasi produs, nu-nseama ca-i si mai bun. Acum, sunt multi de pe la noi, ce cumpara din china cu 8$ si le vand cu 200 roni, e normal sa sara-n sus, sa nu cumperi "chinezisme", mai bine sa le cumperi de la ei. :)
Oricum, initiatorul nostru are (inca) un alimentator original bun, are nevoie doar de cablu+mufa. Mai bine ia o "chinezarie" cu 10$, daca moare, pune cablul la cel vechi.  Mai exista si varianta, sa-si ia cu 5 lei, o mufa hp cu 3 contacte (exterior+ interior+ pin central), sa apeleze la cineva care a trecut prin Casa Pionierilor, sa-i faca lipiturile, ca daca se zgarceste sa dea 4 lei pe un aparat de masura, sigur n-are nici cu ce lipi. :)

#22
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005

View Postandreic, on 14th December 2011, 22:14, said:

Nu vad cum ai instala masini de printing si plantare si wave soldering micro-smd-uri in dormitor :) Chinezii sunt destepti fac productia de brand si pe aceeasi masina pe a lor in timpii ramasi sau conform contractului. Prin anii 80 erau cu vapoare & stuff... acuma nu mai e nevoie, aceleasi piese aceleasi matrite de cablaj... mai cu filter lipsa pe alocuri dar aici depinde si de pret. Ca un contraexemplu la mitul calitatii slabe a chinezariilor iti pun pe masa oricand transceiverele lor moderne care bat la fundulet Yaesu si altii in domenii gen sensibilitate, functii, si totusi facute 99-100% in China. Cand se doreste calitate se poate face, totul are insa un pret. Chiar nu mai e ce a fost in anii 90, s-au dotat cu aparate de varf dar pretul isi permit sa-l tina mic ca nu ii costa materialele si forta de munca e ieftina. Reprezentantul firmei brand nu cred ca sta cu nasul prin wafere sa vada daca pun aia ce trebuie in ele.

M-am referit strict la alimentatoarele ,piratate, pentru laptop.
Si imi mentin parerea ca sint "petarde" asa cum sint si sursele de "2 lei" pentru desktop-uri.
Exemplul dat de tine cu transceiver-ele este irelevant in cazul de fata.
Te rog sa  nu te obosesti completind ceva in legatura cu cit sint de bengosi chinezii in  domeniul radio .
Am indicativ YO din '77.

73!

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbit 61, on 16th December 2011, 19:19, said:

M-am referit strict la alimentatoarele ,piratate, pentru laptop.
Si imi mentin parerea ca sint "petarde" asa cum sint si sursele de "2 lei" pentru desktop-uri.
Sunt firme renumite in China care le fac acum daca tu crezi ca orice e piratat e treaba ta dar pleci la drum cu o idee preconceputa :) Asa cum si la masini sunt o multime care fac piese nepiratate asa e si in electronica. Ca unele pot fi proaste e una dar cand te uiti in ele si vezi ca sunt facute cu aceleasi piese cel mult cablajul mai ergonomic e normal sa te intrebi, merita o gramada de bani in plus ? :)

Edited by andreic, 16 December 2011 - 20:52.


#24
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Ai si tu dreptatea ta.
La urma urmei de ce dracu' sa dai 30 de milioane pe un iphone ,de exemplu, cind  poti lua unul "identic" cu vreo 4 milioane. :w00t:

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbit 61, on 16th December 2011, 20:42, said:

Ai si tu dreptatea ta.
La urma urmei de ce dracu' sa dai 30 de milioane pe un iphone ,de exemplu, cind  poti lua unul "identic" cu vreo 4 milioane. :w00t:
Si ca sa glumim bine ala de 4 mil s-ar putea sa stie si flash deci un feature in plus :)

Edited by andreic, 16 December 2011 - 20:52.


#26
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Flash-u' ii fix pix.
Dual sim-ul si ,in mod cu totul special ,tv-ul face diferenta. :w00t:

#27
vioru

vioru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.09.2013

View PostBoy91, on 12 decembrie 2011 - 20:37, said:

Buna, am un laptop hp  620, i sa rupt mufa de alimentare exact pe langa fire (mufa de la sursa nu aia din laptop) Am incercat sa inlocuiesc mufa repsectiva cu o alta mufa, dar cand am taiat cablul de alimentare ca sa expun firul pozitiv si firul negativ am avut o surpriza si au fost 3 fire inloc de 2! Un fir albastru, unu negru si unu alb! Am conectat firul negru cu firul alb, dar laptopul se inchide, cum as putea sa leg firele respective la o mufa noua ?
Am si EU aceeasi problems, tu cum air rezolvat-o?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate