Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Netrunner. O distributie promitatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#37
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 13YTe, on 14th May 2012, 09:38, said:

Problema nu sunt neaparat toate aceste distributii ci lipsa de respect din partea comunitatii si lasati-o mai moale cu aia "respect pentru dezvoltatori" daca i-ati respecta ati dona.
Respectul se castiga cand o aplicatie merge perfect, nu cand fiecare isi face aplicatia lui care nu (prea) merge.

#38
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Si contribuim la dezvoltarea Linuxului tocmai prin criticile aduse si prin semnalarea problemelor. O facem gratuit, pe la alte case cei care testeaza noutatile sunt platiti :)

#39
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Aplicatia lui, chiar si distributia lui o folosesti doar datorita marinimii de care da dovada si ti-o ofera asa cum e fara nici un fel de garantie.
Poate ca ar fi fost mai bine sa nu vi se ofere nimic si sa stati acolo unde lucrurile merg "perfect" si platiti 300-400euro/licenta Retail...
Ce tot atata va agitati, nu va plac distributiile existente?!? Puneti mana si faceti-va una pentru voi, eventual puneti si bagatii facilitatile pe care le visati iar la final nu o faceti publica ca sa nu mai ingroase randurile asa cum va plangeti. Daca aveti de unde alege e problematic, monopolul e extraordinar...
Eu unul ma bucur in fiecare zi ca exista variante... Nu-mi mai place Ubuntu, am imediat un substituent mi-am pus ROSA si nu mai ma plang de unity si alte chestii... Netrunner am folosit si sunt convins ca o sa mai folosesc, in plus o sa-l recomand in fata Linux Mint KDE, deoarece este mai apropiat de ceea ce-si doresc persoanele care abia iau contact cu mediul Linux.

Edited by 13YTe, 14 May 2012 - 09:02.


#40
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Frumoasa atitudine. Il recomanzi unor incepatori, ca apoi daca acestia observa ca ceva nu le convine, sa le spui sa nu comenteze sau sa se puna ei pe mesterit. Si mai ne miram de cota de utilizatori ai Linuxului.

#41
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Nu lucifer, gresit, n-am spus ca am ceva cu incepatorii (si eu ma numar printre ei) sau cu critica constructiva. Dar de cele mai multe ori nu stiti sa faceti o critica constructiva, sa propuneti ceva. Sa-ti dau un mic exemplu, am vazut o aplicatie care avea ceva probleme si stiam care sunt si cum se rezolva, am luat legatura cu dezvoltatorul i-am explicat ce si cum and voila la 2 zile diferenta a aparut o varianta noua a softului care repara ceea ce era gresit. Netrunner, idem la inceput am vazut diverse chestii in el care nu functionau asa cum ar fi trebuit, am luat legatura cu starbuck si a facut tot posibilul sa rezolve. Invatati sa vorbiti cand vreti sa obtineti rezultate, tehnica de comunicare a celor mai multi este foarte deficitara spre inexistenta.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

Quote

nu donati 1-2-X euro unui dezvoltator ca sa poata sa se intretina si sa creeze aplicatii cu mai multe facilitati
A face soft si a cersi ulterior nu mi se pare ok. Ori faci pe bani ori ai bani si o faci din alte motive. Altfel iti pierzi timpul degeaba...

#43
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
De aia studentii de la noi au renuntat la a mai cere sa invete QT si prefera .net framework si tot asa... pentru ca daca fac aplicatii gratuite si asteapta ca cineva sa le aprecieze munca raman cu asteptarea... Cat despre cersit, nu cerseste nimeni... e vorba de spiritul civic... de ce crezi ca un programator in loc sa stea si sa bea o bere cu prietenii ar fi obligat sa-ti faca tie diverse facilitati de care ai nevoie, sa investeasca ore de munca suplimentara (inafara serviciului) / energie / internet / bere / pizza s.a.m.d., crezi ca e amuzant sa faci aplicatii sau sa le rezolvi problemele?

Edited by 13YTe, 14 May 2012 - 09:23.


#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 13YTe, on 14th May 2012, 10:21, said:

daca fac aplicatii gratuite si asteapta ca cineva sa le aprecieze munca raman cu asteptarea
Sa fie sanatosi ! Nu eu i-am pus sa faca asta. Dar daca o fac atunci sa nu aiba pretentii la ceva si sa se planga de una sau alta.
Stiu ce inseamna programarea, din asta traiesc.

#45
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Dar cine a spus ca se plang? Utilizatorii sunt cei ce se plang ca nu au x-y-z chestii... Eu am explicat doar de ce programatorii evita sa investeasca timp in creearea de solutii mai profi... Pentru ca solutiile lor ar fi pe buzunarul lor iar intr-un final ei n-au nici o obligatie sa faca ce alte zeci/sute de mii poate milioane de utilizatori nu fac...

Edited by 13YTe, 14 May 2012 - 09:31.


#46
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 neagu_laurentiu, on 14th May 2012, 09:15, said:

A face soft si a cersi ulterior nu mi se pare ok. Ori faci pe bani ori ai bani si o faci din alte motive. Altfel iti pierzi timpul degeaba...
Greșești. Majoritatea (mai ales ăia mari) creatorilor de software open-source fac fix asta: pac software, vrei suport? scoate banu.

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Si eu am zis doar ca nu-i ok recomandarea de a dona pentru ca asa se vor dezvolta aplicatiile ! Aplicatiile se dezvolta in ritmul lor, ele nu asteapta bani prin aceasta metoda. Acele aplicatii care sunt nascute din nimic si asteapta bani din donatii sa evolueze nu ajung prea departe.


 OriginalCopy, on 14th May 2012, 10:33, said:

vrei suport? scoate banu.
Asta-i alta afacere, nu donatie.

Edited by neagu_laurentiu, 14 May 2012 - 09:36.


#48
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 neagu_laurentiu, on 14th May 2012, 09:35, said:

Si eu am zis doar ca nu-i ok recomandarea de a dona pentru ca asa se vor dezvolta aplicatiile ! Aplicatiile se dezvolta in ritmul lor, ele nu asteapta bani de la cineva. Ma refer la proiectele mari.  Acele aplicatii care sunt nascute din nimic si asteapta bani din donatii sa evolueze nu ajung prea departe.
Nu așteaptă donații ca să evolueze, dar donațiile accelerează evoluția.

#49
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Gandirea / abordarea ta laurentiu duce la monopol corporatist, practic numai cei mari care au bani vor putea sa dezvolte, ideile celor mici nu vor gasi finantare niciodata pentru a fi implementate...

#50
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu neaparat. Nu e nevoie de bani pentru a promova o distributie/aplicatie, ci de functionalitate. Dar cand incepe sa conteze numarul distributiilor/aplicatiilor, si nu functionalitatea lor, nu e bine.

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu am nimic nici cu marile corporatii nici cu lumea libera. Fiecare actioneaza in paralel.
Iar cei cu idei pot primi finantare sa-si duca visul mai departe, nu asta-i problema.
Dar a te apuca de ceva si singurii bani pe care te bazezi sunt numai din donatii atunci nu mi se pare durabila abordarea.

Edited by neagu_laurentiu, 14 May 2012 - 09:47.


#52
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 neagu_laurentiu, on 14th May 2012, 09:47, said:

Dar a te apuca de ceva si singurii bani pe care te bazezi sunt numai din donatii atunci nu mi se pare durabila abordarea.
Singurii? Asta sigur nu. De obicei ai oricum un job ;)

#53
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Puterea celor multi... Daca fiecare dintre noi, cei care utilizam o aplicatie (ex: pidgin) am dona 1 euro in 1 an acest program ar bate ca facilitati orice alt client IM,daca fiecare dintre noi ar implementa o linie de cod in el am obtine acelasi rezultat, atata timp cat nu ne implicam nu o sa progresam... De aia consider ca nu e o problema aparitia unor noi distributii, ele aduc pe masa noi abordari, noi concepte, noi solutii si alaturari mai mult sau mai putin fericite... unele au succes altele nu... Dar hai sa nu blamam Netrunner, ROSA, Ubuntu, Fedora, s.a.m.d. (exemplele sunt aleatorii) ca incearca sa faca lucrurile intr-un fel si ca sunt deficitare... Daca vrei ceva care sa nu fie deficitar trebuie sa te implici (fie cumperi acel produs, fie donezi bani sau orice fel de ajutor cuantificabil).

Edited by 13YTe, 14 May 2012 - 10:10.


#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Credeti ca Ubuntu (Canonical) dezvolta Unity in functie de donatiile primite ? Nici vorba.
Sunt contracte mult mai sigure (de tot felul) care-ti asigura stabilitatea financiara.

Mai vedeam pe Wikipedia cum cerea ala sa-si intretina serverele...  :surprise:  Pai daca nici el nu poate sa-si faca afacerea profitabila...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate