Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

F.M.I. si U.E.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
A inteles cineva de ce noi cotizam la F.M.I. si U.E., ca mai apoi aceste institutii sa ne imprumute pe noi, ca stat, in caz de necesitate? Cu alte cuvinte, ne imprumutam pe banii nostri?

De asemenea, la U.E. statul cotizeaza cu mult mai mult fata de F.M.I., ca mai apoi aceasta institutie sa ne dea nu numai imprumuturi ci si fonduri europene rambursabile? N-am inteles-o nici pe asta.

#2
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 21.11.2008
Evident ca: de Fraieri.

C-asa-i pe Mapamond, mai nou, toti Banii si toate Resursele unor Natiuni, etc., trebuie sau vor trebui sa treaca prin Mainile unora (Nu mai spun care, caci se stiu).

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
FMI: noi sintem printre aia care pun mai nimic si sint in top la luat, nu e ca pui ceva si iei tot banii aia daca ai nevoie de ei, e mai mult ca si cum ai plati comisioane normale la banca si banca ti-ar da un imprumut, din banii de comisioane nu ti-ai lua o casa de exemplu.

UE: Romania pierde constant bani pentru subventii si alte chestii similare pe care pur si simplu nu le cere (ministerele sint prea lenese sa faca hirtiile daca nu vine cineva sa de spaga, etc). Spaniolii si-au facut autostrazi si flota de pescuit pe banii englezilor. Asta e un singur exemplu, aproape un miliard (de euro) pierdut pentru un singur domeniu, pentru un singur an. Cine-i fraierul daca noi nu ridicam banii?

#4
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Fondurile alea nerambursabile sunt ale dracului de scumpe, in plus, la ele e mai complicat cu "comisioanele", si nu in ultimul rand, sunt insotite de o birocratie foarte rigida si o disciplina financiara pe masura cu care romanul nu prea-i obisnuit (indiferent ca vorbim de institutii publice sau firme private). Si, poate ca pe lista ar mai incapea inca un argument: cei care au negociat domeniile de activitate eligibile pentru aceste fonduri, nu au fost "pe subiect", adica, vreau sa zic ca nu prea erau la curent cu nevoile reale ale economiei private si la cele ale administratiei publice locale / regionale.

Edited by radian, 12 December 2011 - 11:21.


#5
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Sunt la curent cu problemele in ceea ce priveste accesare fondurilor europene. Am inteles acest lucru. Insa, nu la asta am facut referire.

De ce trebuie sa cotizam la toate institutiile internationale, ca mai apoi acestea sa ne imprumute pe noi? Nu mai degraba ii dam lu' Isarescu sa aiba grija de ei si apoi sa-i utilizam in caz de necesitate? La U.E. ar trebui sa cotizam doar pentru achitarea cheltuielilor curente, plata personalului, chirii, transport, etc.

Aici nu fac referire numai la Romania, ci la intreg mapamondul, ca nu suntem singurii care cotizam.

#6
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
confirm, a luat un vecin pentru vie asemenea fonduri, 10000 euro, pe langa faptul ca a trebuit sa faca o caruta de documente, a asteptat 3 ani si a investit 7000 euro din banii lui, a luat cu credit restul si acum cand i-au venit banii, abia si-a acoperit creditul cu dobanzile, daca investea romaneste ii ajungeau aia 7000 euro si nu se mai complica

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca tabloul cu vecinul nu este complet: aia 10000 sint bani extra. Normal ca romanul nu se gindeste la ziua de miine si pare preferabil sa bagi 7000 in biznizul tau daca iti ajung, fara dureri de cap, adio si n-am cuvinte. Dar daca se gindeste la ziua de miine e cu mult preferabil sa ia 10000 (nerambursabili) dupa ce baga 7000 (si sa bage in bizniz 17000 in total) chiar daca implica ceva hirtii si un an de asteptare.
Asta e valabil pentru orice proiecte, inclusiv autostrazi, cai ferate, etc.

#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostGabysh, on 12th December 2011, 12:26, said:

De ce trebuie sa cotizam la toate institutiile internationale, ca mai apoi acestea sa ne imprumute pe noi?

Este acelasi principiu ca la CAR. Imprumuturile se dau dintr-un fond constituit de participanti.

Edited by TLGsoft, 12 December 2011 - 12:10.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Din care nici unii nu sint multumiti: aia care dau banii ca de ce ii dau, aia care ii primesc ca "ba da de ce ne dau astia bani moca si la dobinzi mai mici decit piata, ca ce interese au ca bla bla".

#10
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostTLGsoft, on 12th December 2011, 12:08, said:

Este acelasi principiu ca la CAR. Imprumuturile se dau dintr-un fond constituit de participanti.
Adica noi ne imprumutam pe noi insine cu dobanda? De ce am face asta? Sunt intrebari la care, cred, nici seful FMI nu are habar.

Acelasi sistem precum la banca franco-belgiana de stat, care se imprumuta pe sine insusi cu dobanda, statul imprumuta statul. Cea mai de succes afacere.

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
cum să te împrumuți pe tine însuți???? Fondul ăla este pentru alții... tu ai dobitoci în conducere special puși să nu te atingi de el... nu te-ai prins încă???

Spațiul ăsta carpato-danubiano-pontic a fost belit de cînd se știe.
Că acum biru' se numește cotizație nu schimbă cu nimic problema.
Evoluăm lingvistic doar, principiile rămîn aceleași.
Era nevoie de o perioadă de îndobitocire de 20 de ani...
...de-acum, cum vor ei, așa vom face... doar că nu ne mai sulimenim și linge vîrful condurilor...
e mai simplu să rupi de la gura copiilor și bătrînilor... la mintea cocoșului.

Edited by sarac.lipit, 12 December 2011 - 12:35.


#12
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostGabysh, on 12th December 2011, 13:24, said:

Adica noi ne imprumutam pe noi insine cu dobanda? De ce am face asta? Sunt intrebari la care, cred, nici seful FMI nu are habar.

Foarte simplu: dobanda si conditiile imprumutului sunt stabilite de participanti. Scopul final este intrajutorarea participantilor, nu profitul fondului. Insa evident, cei care nu-si folosesc banii trebuiesc stimulati sa ii pastreze in fond si sa nu ii depuna la o banca. Deci trebuie sa existe o dobanda.

#13
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostTLGsoft, on 12th December 2011, 12:33, said:

Foarte simplu: dobanda si conditiile imprumutului sunt stabilite de participanti. Scopul final este intrajutorarea participantilor, nu profitul fondului. Insa evident, cei care nu-si folosesc banii trebuiesc stimulati sa ii pastreze in fond si sa nu ii depuna la o banca. Deci trebuie sa existe o dobanda.
Astea-s povești vînătorești... de cît timp le spui?

#14
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postsarac.lipit, on 12th December 2011, 13:37, said:

Astea-s povești vînătorești... de cît timp le spui?

Daca ai argumente economice, te rog sa le expui. Stiu ca este mai usor sa ataci persoana decat ideile, dar poate incerci sa aduci o contributie valida la discutie.

#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostTLGsoft, on 12th December 2011, 12:51, said:

Daca ai argumente economice, te rog sa le expui. Stiu ca este mai usor sa ataci persoana decat ideile, dar poate incerci sa aduci o contributie valida la discutie.
da. Procentul accesat de iluștrii noștri conducăreți. Nu-mi spune că-i vinovat bădia Gheorghe... că ''nu știe'' ce acte trebuiesc întocmite pentru a asfalta un drum...
Dă-mi tu alt argument mai puternic.

#16
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postsarac.lipit, on 13th December 2011, 13:06, said:

da. Procentul accesat de iluștrii noștri conducăreți. Nu-mi spune că-i vinovat bădia Gheorghe... că ''nu știe'' ce acte trebuiesc întocmite pentru a asfalta un drum...
Dă-mi tu alt argument mai puternic.

Discutia este despre de ce trebuie sa cotizam la FMI si UE pentru a lua imprumuturi. Eu am explicat de ce se intampla asa. Tu probabil te referi la altceva.

#17
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View PostTLGsoft, on 12th December 2011, 12:33, said:

Foarte simplu: dobanda si conditiile imprumutului sunt stabilite de participanti. Scopul final este intrajutorarea participantilor, nu profitul fondului. Insa evident, cei care nu-si folosesc banii trebuiesc stimulati sa ii pastreze in fond si sa nu ii depuna la o banca. Deci trebuie sa existe o dobanda.
Nu stiam ca Romania se numara printre cei care stabilesc mersul lucrurilor in cadrul FMI. Dupa parerea mea, Romania atat in cadrul FMI, cat si oriunde in alta parte, este doar o carpa de sters praful.

Totusi de cand FMI are cunostinte macro-economice in fiecare tara participanta. Pana la urma tot la ajutorul oamenilor din tara respectiva trebuie sa apeleze reprezentatii FMI pentru "ajutorarea tarii in colaps", ca am mari urme de indoiala vor reusi pe cont propriu sa scoata tara din faliment. Insa, istoria ne-a demonstrat ca in multe tari unde a aruncat cu bani, tara respectiva este tot in colaps economic.

FMI normal ca nu va face "profit" la sfarsit de luna, ca nu functioneaza ca o afacere. Insa, indirect fac profit companiile partenere cu FMI, care au contract cu aceasta institutie si, de asemenea, angajatii de top care au salarii uriase.

In alta ordine de idei, pentru ce m-ai cotizam si la stat (nu numai al nostru) daca acesti conducatori nu sunt in stare de ajutorarea tarii. Mai degraba cotizam la FMI ca ei sunt niste guru ai economiei.

#18
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostTLGsoft, on 13th December 2011, 12:21, said:

Discutia este despre de ce trebuie sa cotizam la FMI si UE pentru a lua imprumuturi. Eu am explicat de ce se intampla asa. Tu probabil te referi la altceva.
probabil da...
de exemplu, știi o țară pe care a redresat-o economic... ? Așa... de curiozitate...dacă tot facem CeARe-ul țigănesc... dar pe noi ne cam sare rîndul la luat. Frăieruți? Sau neștiutori?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate