Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Romania la pensie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Salut,

Tocmai ce-am vazut pe Antena 3, la emisiunea In Premiera un reportaj despre ce inseamna pensia acum, si ce-ar putea insemna pensia pentru mine.
Recunosc ca m-am speriat.

Avand in vedere ca in maxim 2-3 ani voi fi si eu angajat, intrebarea mea este daca se poate sa renunt, ca si angajat, la a mai plati CAS-ul, sanatatea etc in favoarea unui contract cu o societate privata, adica banii mei sa se duca spre exemplu la ING, care sa-mi faca un plan de investitii etc, si cand trebuie sa ies la pensie sa nu am treaba cu statul. Pentru ca ma indoiesc ca o sa fie schimbat acest sistem gandit in anul 1880.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
din pacate nu, contributiile la pensie si sanatate sunt obligatorii

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Angajat fiind nu poti renunta. Ar fi fost democratic asa, sa-ti platesti unde vrei si daca vrei. Cand va fi nevoie si nu ai contribuit inghiti in sec dar macar ai facut-o in cunostinta de cauza.

#4
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011

View Post_Smiley_, on 11th December 2011, 21:46, said:

din pacate nu, contributiile la pensie si sanatate sunt obligatorii
Cred ca asta e lucrul care mi se pare cel mai groaznic, faptul ca trebuie sa contribui obligatoriu la aceste doua sisteme ale statului.

#5
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Esti naiv daca crezi ca ING iti asigura pensie dupa 40 de ani. Eu nu m-as baza pe acele pensii private nici macar intr-o tara normala, ce sa mai zic atunci de Romania care e paradisul fraudelor.

Cel mai sigur e sa-ti asiguri tu banii necesari dupa ce depasesti o anumita varsta dezvoltand propria ta afacere.

La CAS nu poti renunta daca esti angajat.
Eu de aceea si prefer sa lucrez pe cont propriu si sa nu ma angajez, pt ca asa nu poti fi constransa sa platesc taxe hotilor prin propriiri pe salariu si alte minuni

#6
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Recunosc ca nu am citit deloc legislatia in vigoare pe tema asta, si am postat in ideea ca se poate si-mi va si spune cineva cum se face.

Dar ideea a cazut ... si aia e :lol:

Oricum ... am sa ma gandesc la modul cel mai serios la un gen de acumulare a banilor pentru pensie pentru ca nu as vrea sa-mi plang de mila peste 30 de ani. Chiar vreau sa cred ca perioada de pensionare este rasplata muncii pe care ai depus-o in timpul vietii si nicidecum un chin.

@Nemesis- am spus ING pentru ca acolo avem asigurarile de viata in familie si etc.
Aveam si un fel de polita de acumulare ... in care am intrat si pot sa spun ca au fost foarte promti in a plati.

Totusi vorbim de o societate internationala cu o vechime in domeniu ... nu de Aviva sau OVB sau mai stiu eu ce altceva :)

Edit: ar mai putea fi Allianz spre exemplu

Edited by SirLaurentiu, 11 December 2011 - 22:00.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca platesti 3% din salariul minim pe economie timp de 30 de ani, nu se aduna decat cateva sute de lei. Din suma asta nu poti sa primesti pensie decat maxim un an sau doi, cel mult ...
Daca eu as administra un fond de pensii, in mod sigur as investi banii tai, dar as pastra tot profitul sau 99% din el pentru mine. Daca nu pot retine profitul, nu mai investesc deloc. Orice investitie presupune un risc, si as fi tampit ca eu sa-mi asum riscul si tu sa incasezi profitul. Mai bine las banii sa zaca. Peste 30 de ani, cu banii depusi nu vei mai putea cumpara nici o ceapa degerata. Banul se devalorizeaza in timp. Sa-ti explic:
  In 1998 bunica-mea a depus la CEC 14 000 de lei. A vandut doua vaci cu lapte si a mai adaugat ceva economii. Cu 14000 puteai cumpara 2 automobile Dacia noi noutze. A urmat inflatia din perioada anilor 90-94. Dobanzile au fost de 100% pe an, dar in 1995 avea la cec 120 000 de lei adica vreo doua salarii minime pe economie. Probabil ca intre timp, cu tot cu dobanzi, are 250 000 de lei vechi adica 25 de lei noi.
   Daca nu credeti ca povestea de mai sus e adevarata e inutil sa va spun ca sunteti ....

#8
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Partea buna este ca exista planuri de investitii cu risc minim care sa acopere macar inflatia + inca ceva pentru mine si pentru tine ca si investitor al banilor.

#9
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011

View Postcspot, on 11th December 2011, 22:29, said:

Daca platesti 3% din salariul minim pe economie timp de 30 de ani, nu se aduna decat cateva sute de lei. Din suma asta nu poti sa primesti pensie decat maxim un an sau doi, cel mult
Se aduna 7560 de lei la un salariu minim pe economie de 700 de lei (asa cum se anunta a fi din ianuarie). Pensie poti primi un an din banii astia, dar e o pensie de 630 de lei. Probabil ca speranta de viata va scadea pana ajungem noi la pensie si majoritatea nu va avea nevoie de mai mult.

Edit: Sigur nu ai gresit anul 1998 cand ai spus ca atunci a depus banii la CEC?

Edited by RandomHero, 11 December 2011 - 22:37.


#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ca angajat esti obligat sa contribui la fond de pensii (privat obligatoriu la varsta ta), dar nu e bine sa te bazezi pe el. Cand ii aud pe cate unii care contribuie cu plafonul minim si zic Da ba, da' eu o sa am pensie! mi se urca sangele in cap. Nu o sa aiba fraieru nici o pensie din MULTE motive. In primul rand varsta de pensionare e deja 65 de ani adica exact cat speranta de viata la barbati si o sa mai creasca (nu speranta, aia o sa mai scada din cauza stilului de viata, alimentatiei, etc.), deci sanse slabe ca fraieru' sa ajunga la pensie, in al doilea rand e scaderea demografica: in anii '80 se nasteau 400.000+ copii in medie pe an, anul asta s-au nascut pana in 100.000, iar la anul care se anunta si mai greu, se vor naste si mai putini ca lumea are obiceiul sa faca putini copii cand vremurile sunt grele. Astia de acum vor tine in spate pensionarii de atunci. Deja acum un muncitor trebuie sa tina in spate 2 pensionari si sunt problemele care sunt d'apoi peste 40 de ani cand un muncitor va trebui sa tina in spate 5 pensionari.
In al treilea rand cat contribuie majoritatea fraierilor e plafonul minim. Logic ca va avea si pensie minima (minim dai, minim primesti). Acum nu stiu cat de bine isi imagineaza fraieru ca va trai cu pensia minima (daca va ajunge la varsta aia).
Acum nici cu marirea plafonului nu sunt de acord ca d.p.m.d.v. totul e o teapa si va pierde mai multi bani. E bine ca da minim dar e rau ca se si asteapta sa traiasca din aia.

Edited by dan84, 11 December 2011 - 23:16.


#11
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostRandomHero, on 11th December 2011, 22:35, said:

Se aduna 7560 de lei la un salariu minim pe economie de 700 de lei (asa cum se anunta a fi din ianuarie).
Gresit din nou: se strang 117.876 lei (da, peste un miliard de lei vechi).

Salariu minim acum: 670 lei
CAS platit de angajat: 70 lei
CAS platit de angajator din munca angajatului: 139 lei
Total CAS lunar: 209 lei
209 lei x 12 luni x 47 ani (65-18) = 117.876 lei (1.178.760.000 lei vechi, 27.162 Euro). Maruntis ziceti?

Sa luam salariul mediu, 2.022 pe luna.
CAS platit lunar: 633 lei
Total CAS barbati (65 ani): 357.012 lei / Total CAS femei (60 ani): 319.032 lei
Deci dai la pensii vreo 82.266 Euro, adica vreo 3 garsoniere care daca le inchiriezi iti aduc peste 450 euro lunar (1.952 lei).

Regula de baza e ca pentru un salariu mediu primesti o pensie medie, adica 776 lei pe luna.

In cazul unei femei, speranta de viata e 77,4 ani, varsta standard de pensionare este de 60 de ani, 17.4 ani de pensie, 209 luni * 776 lei = 162.184 primiti inapoi. Adica 51% din ce a platit femeia in timpul vietii.

Speranta de viata e 69,8 ani la barbati, varsta standard de pensionare la barbati e 65 de ani. Deci barbatii primesc doar 4.8 ani pensie, adica adica 58 luni de pensie.

58 luni x 776 lei = 45.008 lei.

Cat reprezinta cei 45.008 lei primiti din totalul de 265.860 lei dati de barbat la stat? Doar 17%.

Clar acum de ce pensia e o gluma proasta?

Edited by Astor, 11 December 2011 - 23:57.


#12
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Draci, imi pare rau, eu am calculat strict doar 3% din 700 luati pe 30 de ani, n-am luat in calcul toate celelalte surse de bani care construiesc suma ta (la care inca ma uit crucis).

#13
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Calculele de mai sus sunt pentru cazul fericit in care se reuseste mentinerea sistemului de pensii in stadiul actual. Dar pentru ca in viitor se anunta 2 pensionari la un salariat (sunt deja 1.33) atunci  nebun e ala care crede ca dupa o viata de munca are grija statul sa se relaxeze fericit.

Tragedia e ca pensionarii astia pe care-i vedem murind de foame pe la cozi sunt cei care au construit tara asta. Pe vremea lor s-au facut blocurile in care traim, orasele in care locuim, centralele care ne dau curent si soselele pe care ne plimbam. Ce face tineretul de 20 de ani incoace pentru generatiile viitoare? Nimic, absolut nimic, slujesc toti ca sclavii pe la diferite corporatii straine, nu se ridica nici o scoala noua, nici o fabrica noua, nici o investitie in viitor. Mila mi-e de pensionarii din ziua de azi, dar jale va fi de urmatorii pensionari.

#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postcspot, on 11th December 2011, 22:29, said:

In 1998 bunica-mea a depus la CEC 14 000 de lei. A vandut doua vaci cu lapte si a mai adaugat ceva economii. Cu 14000 puteai cumpara 2 automobile Dacia noi noutze. A urmat inflatia din perioada anilor 90-94. Dobanzile au fost de 100% pe an, dar in 1995 avea la cec 120 000 de lei adica vreo doua salarii minime pe economie. Probabil ca intre timp, cu tot cu dobanzi, are 250 000 de lei vechi adica 25 de lei noi.
   Daca nu credeti ca povestea de mai sus e adevarata e inutil sa va spun ca sunteti ....
Pai nu e adevarata. Tu vrei sa zici ca cele 2 vaci faceau cat 2 dacii, numai ca o dacie nu era 7000 de lei era 70.000 de lei.
Chiar daca banii in perioada aia s-au devalorizat teribil, calculele tale sunt gresite, au fost dobanzi cu mult peste 100% iar din 95 pana in 2011, 120.000 de lei ar fi devenit mult mai multi decat 25 de lei noi, dobanzile numai in ultimii ani fiind formate din o singura cifra pana acum cativa ani erau formate din 2 cifre. sigur ca nu ti-ai putea lua un logan dar nici inainte nu puteai sa iei 2 dacii cu 14.000 de lei adica pretul platit pe 2 vaci, sa fim seriosi. cu 14000 cumparai un televizor color cu tub elcrom

Edited by onlyone, 12 December 2011 - 00:48.


#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

RandomHero, on 11th December 2011, 23:35, said:

Edit: Sigur nu ai gresit anul 1998 cand ai spus ca atunci a depus banii la CEC?

Ba da! Era de fapt 1988. Eroare de tastare.  Scuze!

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAstor, on 11th December 2011, 23:49, said:

x 12 luni x 47 ani
Cat timp acele sume nu se depun undeva ci se cheltuie lunar (asa-i mecanismul) nu are rost sa analizam acea "acumulare". Sistemul ca sa-l schimbi acum e aproape imposibil pentru ca vor fi generatii intregi ce vor trebui alimentate din bugetul constituit pe impozitele platite (16%) ori nici asta nu ajunge astazi pentru cele curente.

#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Voi faceti o confuzie intre speranta de viata si speranta de viata din momentul in care iei pensie, in prima intra si cei care au murit la nastere sau de tineri.

#18
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostRemicade, on 12th December 2011, 07:58, said:

Voi faceti o confuzie intre speranta de viata si speranta de viata din momentul in care iei pensie, in prima intra si cei care au murit la nastere sau de tineri.
Nu, la speranta de viata nu se baga si mortalitatea infantila (sub un an). Dar aia care au murit cu un an inainte sa iasa la pensie, nu au contribuit toata viata lor? Ok, sa calculam cum vrei tu, ignorand fraierii care crapa inainte sa iasa la pensie:


Salariu mediu 2.022
CAS lunar 633
Luni pensie barbati 176
Luni pensie femei 264
Pensie medie 776
Pensii primite femei 204.864
Pensii primite barbati 136.886
Total pensii platite femei 319.032
Total pensii platite barbati 357.012
Procent pensii primite din total femei 64%
Procent pensii primite din total barbati 38%


PS: mare atentie ca la fondurile private tot felul de comisioane, desi legea zice ca primesti inapoi minim cat ai depus, fara sa tina cont de inflatie, totusi cat ai depus nu e cat au "primit" pentru ca au comisioane. Adica nici acolo nu primiti cat ati depus, ignorand inflatia care poate reduce economiile de zeci de ori.

Edited by Astor, 12 December 2011 - 09:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate