Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Microfon extern camera video pentru NBC.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ovidan

ovidan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.11.2005
Vreau sa-mi cumpar un microfon pentru NBC, si sunt in mare dilema, orice sfat este binevenit.
Nu s-a discutat decat sporadic despre acest subiect.
Ma bazez pe experienta voastra ca sa ma ajutati in luarea acestei decizii.
Va multumesc.

#2
ovidan

ovidan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.11.2005
Foarte tare, 105 vizualizari si nici un raspuns, am pus aceeasi intrebare si pe un site strain, din 15 vizualizari am primit 7 raspunsuri.
Multumesc pentru nimic romani.
PS. Da Gunx, sunt multi pe aici grabiti sa ajute.

Edited by CristianAdrian, 23 April 2012 - 10:15.
scos citat


#3
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă te uiți și pe alte forumuri vei vedea că orientările sunt așa:

-shotgunuri de aceeași marcă cu camera venite la pachet
-shotgunuri Azden sau Rode

Profile direcționale sau supercardioide, obligat pe conexiune XLR.
Cel mai bun microfon este cel care ți-l permiți, costurile ajung de la cîteva sute la cîteva mii de euro.

#4
butoias2007

butoias2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 25.09.2008
Bine zici @vgabi...

Microfoanele RODE sunt foarte reusite si renumite... incearca sa mergi pe marca aia, sunt si altele bune dar in general RODE sunt foarte bune.
  Iar la modele, depinde pana unde te poti incadra cu bugetul... nici eu inca nu am microfon extern pe camera, dar o sa imi iau cand voi simti nevoia.

#5
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
un microfon se poate construi relativ simplu si cu rezultate acceptabile zic eu, am trimis MP cu cateva experiente in acest sens si probele de sunet

#6
ovidan

ovidan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.11.2005
Am gasit pe ebay in sua un Sennheiser ME62 cu tot cu modul K6P la 199 dolari, l-am cumparat pe acesta, deocamdata este ok.

#7
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Eu zic ca si un http://www.bhphotovi...hotgun_Mic.html face treaba excelenta,e stereo,calitate japoneza.Si nu costa chiar asa mult ca un Rode.Ce nu-mi place e ca nu-ti arata daca s-a descarcat bateria...dar se poate trai si fara!

Edited by CristianAdrian, 23 April 2012 - 10:15.
scos citat


#8
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
arata si mie unde scrie ca e stereo

Edited by c_anicai, 25 March 2012 - 12:19.


#9
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
- Azden ECZ-990 este un microfon stereo directional ( stereo shotgun ) destinat folosirii impreuna cu camerele video prosumer , consumer sau cu aparatele HDSLR.
- In kit sint incluse pe linga microfon un windscreen din burete si montura pentru patina universala .
- Microfonul este alimentat de o baterie AAA ( neinclusa ) si are o autonomie > 400 ore.
- Iesirea este cu jack de 3.5mm ( se poate monta pentru alte aplicatii un cablu adaptor Azden 12x jack -xlr )

Sursa,F64, :naughty:
http://www.f64.ro/pr..._5mm/index.html

#10
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
dupa ce il cumperi sa ne zici care e treaba cu stereofonia.

http://www.azdencorp...p...at=0&page=1

#11
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
nu-ti raspunde mai nimeni ptr ca unii se tem ca vede concurenta. vezi ca e un microfon stereo ff bun pe partysound din ro., la vreo 155lei. eu l-am luat si sunt multumit. am mai avut un azden smx10 dar mi-a fost furat cand filmam ceva in caracal. l-am lasat un pic pe o banca cu niste cabluri si a disparut...

#12
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Cred ca are dreptate,Azden ECZ-990 este mono...asta dupa ce-am mers la west buy si am testat....Ce micr. spuneai ca ai luat de la partysound?..aaa,gata stiu..Multam!

Edited by atlet1305, 09 May 2012 - 19:07.


#13
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Am luat și eu un mic AKG Perception 170, profil cardioid, cu alimentare phantom pt camera Panasonic AC130, acum să văd ce scoate. :)

#14
Discovery_bn

Discovery_bn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.12.2007
Salutare tuturor!

Eu am un RODE NTG2 pe un Canon XF100. Best quality!

Best regards!

#15
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
O intrebare: de ce se prefera microfoanele shotgun si nu omnidirectionale ? Am vazut lume care se plangea ca se aude sunetul diferit la restaurant cand te intorci cu camera in alta directie. Ceva solutii pentru chestia asta ?

#16
rares2006

rares2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.11.2006

View Postvgabi, on 25 august 2012 - 14:13, said:

Am luat şi eu un mic AKG Perception 170, profil cardioid, cu alimentare phantom pt camera Panasonic AC130, acum să văd ce scoate. Posted Image

Salutare.Este ok microfonul? Cum se comporta in restaurant la volum mare?Are protectie de burete pentru vant?

#17
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
E ok eu îl folosesc doar la sală pt ambianţă. Nu are protecţie de burete şi asta face ca afară să ai nişte pocnituri la vînt pt că este f sensibil.
La interior chiar cu muzica în blană se comportă bine, fiind un mic pt înregistrări.
Am setat din cameră -40 dB pt a mai reduce din sensibilitate. Are şi pe el un buton cu -20 dB.

#18
rares2006

rares2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.11.2006
Merci pentru informatii.Mai studiam si varianta asta http://www.westbuy.r...camcorders.html ,dar si pretul creste.Nu mai vorbesc de cele de la Panasonic.

Edited by rares2006, 24 July 2013 - 14:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate