Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Din 20 IAN 2012 ANCOM obliga providerii de internet sa includa Viteza Minima Garantata în contractele încheiate cu utilizatorii finali

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

Poll: Contractele cadru - TRANSPARENTA maxima pentru CLIENTI (110 member(s) have cast votes)

Ati fost vreodata nemultumiti de providerul dvs de servicii de telecomunicatii ?

  1. Da (100 votes [90.91%])

    Percentage of vote: 90.91%

  2. Nu (10 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

Daca Da, care dintre servicii v-au nemultumit ?

  1. Internet (90 votes [51.14%])

    Percentage of vote: 51.14%

  2. Televiziune (43 votes [24.43%])

    Percentage of vote: 24.43%

  3. Telefonie (43 votes [24.43%])

    Percentage of vote: 24.43%

Ati cerut providerului Dvs, inainte de semnarea contractului, "Conditiile generale ale contractului" (Contractul cadru) in forma SCRISA ?. Ati citit atent ce scrie acolo ?

  1. Da (48 votes [43.64%])

    Percentage of vote: 43.64%

  2. Nu (62 votes [56.36%])

    Percentage of vote: 56.36%

Vote Guests cannot vote

#1
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Nu cred ca spun o noutate, cand afirm ca toti ofertantii de INTERNET, afiseaza la reclame, prin acel "pana la xxx Mbps" (unde primul x poate avea valoarea ZERO !), de fapt o rata de transfer (viteza) MAXIMA. Cati dintre dvs ati intalnit un provider care in conditiile generale de oferta, sau CONTRACTUL CADRU sa va GARANTEZE o viteza MINIMA de transfer a datelor ?. Citeam prin paginile acestui forum -loc de "bastina" al multor laudatori ai anumitor provideri- parerea unuia care era ferm impotriva ideii de viteza minima garantata. Sunt sigur ca era unul sau una dintr-o echipa de marketing...
A venit o echipa a providerului la dvs acasa cu un laptop sa masoare viteza cu care se lauda in oferte...?! Cateva teste simple de download si de upload ?!!. Banuiesc ca ...mai rar spre  DELOC.  Va spun eu de ce: ptr ca vitezele lor reale sunt de obicei JENANT de mici fata de cele afisate !.[i] Daca ei ofera net "pana la 100 Mbps", ce-ar fi ca si noi -in calitate de clienti- sa le oferim plata lunara...asa cam circa aproximativ..."pana la 59 de LEI"... :naughty:
Asa ca SFATUL meu prietenesc este sa nu va inghesuiti la luat de PLASE, oferte de Craciun, abureli, asteptati macar pana in 20 Ianuarie 2012. Iata de ce: citez din Decizia ANCOM 1201 din 9 mai 2011 (Decizia 1201/2011):

A.6.4. Parametrii de calitate care trebuie inclusi in contractele incheiate cu utilizatorii finali si in conditiile generale de furnizare a serviciului, dupa caz
In contractele incheiate intre furnizori si utilizatorii finali si in conditiile generale de furnizare a serviciului, dupa caz, va fi inclus nivelul de calitate asumat de furnizor aferent indicatorului "termenul de solutionare a reclamatiilor primite de la utilizatorii finali".
   B. Indicatori de calitate tehnici
   B.1. Viteza de transfer a datelor
   B.1.1. Definitii
Viteza de transfer a datelor reprezinta rata de transmitere a datelor, masurata in kilobiti/secunda (kbps) sau megabiti/secunda (Mbps), realizata separat pentru transmiterea fisierelor de test specificate pentru sensul de incarcare (upstream) si, respectiv, descarcare (downstream), intre pagina de internet prevazuta la art. 5 alin. (1) din decizie si echipamentul terminal al unui utilizator final.
Viteza de transfer a datelor depinde de standardul conexiunii si/sau de tehnologia utilizata, in cadrul acestora fiind indicata viteza nominala sau maxima de transfer a datelor.
Viteza nominala/maxima de transfer a datelor este viteza specificata in oferta comerciala a furnizorului.
Viteza minim garantata de transfer a datelor este viteza minima pe care furnizorul se obliga sa o asigure conform ofertei comerciale si contractului incheiat cu utilizatorul final. In cazul in care furnizorul nu ofera o viteza minim garantata, acesta va mentiona explicit in contract ori in conditiile generale acest lucru.

Intrati pe portalul ANCOM, sau aici sau aici

:thumbup: Brava ANCOM, BUNA TREABA !!! -Faceti ORDINE si nu mai permiteti o piata PROST/SLAB reglementata !!!. Dupa atatea reclamatii la ANPC sau chiar la dvs, bine ca v-ati trezit. Imi venea sa cred ca sunteti cumparati  :cursing: !. Ca "adormiti"- cu atatia profesionisti pe acolo...nuuu...nu cred..... :nonobad:
Daca va fi asa cum a afirmat presedintele ANCOM,...dl. Cătălin Marinescu... "Prin asigurarea transparenței în ceea ce privește parametrii de calitate aferenți serviciului de acces la internet, utilizatorii finali își pot evalua furnizorul, precum și evoluția calității serviciului în timp" ...- VA FI (mai) BINE !.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Asta-mi place extrem, daca va fi cu adevarat implementat. Acum o sa se vada calitatea, si nu o sa mai auzim 'pana ala 7,2 mega'. Ce faci acum Cosmoteule, hm?
Nu am stat sa caut. Info este pe bune, da?

#3
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 23.12.2006

View PostYOUR_GOD, on 11th December 2011, 14:33, said:

Asta-mi place extrem, daca va fi cu adevarat implementat. Acum o sa se vada calitatea, si nu o sa mai auzim 'pana ala 7,2 mega'. Ce faci acum Cosmoteule, hm?
Nu am stat sa caut. Info este pe bune, da?

Nu stiu cat va ajuta acesta noua lege.
De exemplu la RDS este banda de pana la 100M/s, insa, ei iti garanteaza 128k. Inca de acuma exista banda garantata. (Pe mobil nu stiu sigur dar parca ar fi 64k :P)

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Ma gandesc ca daca prinzi 3 kile pe secunda si in contract se stipuleaza chiar si 128, poti lua masuri. Pana acum insa, nu conta viteza minima, doar maximul era prezentat in contract, limita pe care nu o atingeai niciodata. La Cosmote, am luat 6,8 mega din 7,2 max pe 3,5G. Kickass.
Si eu ma gandesc cum as putea garanta o anumita viteza si down/up, luand in calcul acoperirea retelei mele si obstacolele (ai viteza mare in cort, dar in casa de beton...). Da, chiar astept cu interes implementarea acestei legi.

#5
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
cand mi-or garanta ei minim 1MB/s pe torentele din australia le donez un rinichi :lol:

si inca ceva: de ce prostesc lumea cu 100Mbps cand pot sa zica 10MB/s, sau mai precis 12.5MB/s.
Dimensiunea hard disk-ului se masoara in bytes nu bits  :nonobad:

#6
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 23.12.2006

View Postreventon, on 11th December 2011, 14:43, said:

cand mi-or garanta ei minim 1MB/s pe torentele din australia le donez un rinichi :lol:

si inca ceva: de ce prostesc lumea cu 100Mbps cand pot sa zica 10MB/s, sau mai precis 12.5MB/s.
Dimensiunea hard disk-ului se masoara in bytes nu bits  :nonobad:

La harddisk e si mai nasol, ca ei iti spun dimensiunea prin impartire la 1000, nu la 1024 :)
Iar in retelistica, viteza e calculata in Mb, nu in MB.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Dar nu conteaza. Calculele le facem noi. Ideea este ca daca ar trebui sa fie o viteza minima garantata, nu stiu cum poate fi aceasta sustinuta. Cred ca per total, viteza ar creste simtitor. De exemplu, pentru a garanta un mega, pui neaparat 3. Sau, incepem sa umblam cu smecherii romanesti...

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Totusi,aici trebuie luate in considerare si specificatiile tehnologiilor folosite.NICIODATA nu se atinge viteza maxima a unei tehnologii,aia e data teoretic.Creati voi acasa o retea intre 2 pc-uri si pun pariu ca nu atingeti 100 MBPS(presupunand ca aveti placi care merg pana la 100).Sau luati un dispozitiv usb 2.0 cu viteze mari si bagati-l in pc vedeti atingeti limita de viteza usb 2.0 de 400 Mbps?

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Vorbim despre concurenta aici. Nu te tine infrastructura, asta e. Specifici acolo: trafic minim garantat, un kilo pe an si gata, nu praful in ochi acum de 100 mega si alte idiotenii, mai-mai de o inghiti galusca vreun gugustan plouat.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Garantarea traficului da,dar nu e vorba ca nu te tine infrastructura.Dipotriva,asta zic,chiar si in conditii de laborator vitezele teoretice ale unei tehnologii sunt foarte,foarte greu de atins.Vitezele alea sunt calculate CU overhead.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Probabil, nu ma pricep. Dar tocmai asta pe mine NU ma intereseaza. Pentru mine conteaza ce intra in telefonul meu, nu ce pleaca sau ar putea pleca de la ei. Asa nu vor mai aparea viteze de 'pana la... cer', ci minim x, ceea ce mi se pare pentru prima data corect. In felul asta, tot omul stie ce net isi permite, dupa un raport calitate pret real, nu minciuni ca pana acum.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nu se poate garanta real o viteza minima de catre un provider de internet, deoarece viteza depinde de o gramada de servere care nu sunt in propietatea si nici sub incontrolul providerului.
Sincer eu nu as avea incredere deloc intr-un provider care garanteaza o viteza minima - decat daca specifica clar in ce conditii, si asa cum este normal, atrage atentia ca pt. un prost ca nu depinde numai de ei.
Altfel este clar teapa sa garanteze pt. altii.
Poate sa fie un provider care limiteaza la 0 viteza spre adrese mai lente decat viteza gatrantata de el, si iar asta nu mi-ar fi absolut deloc pe plac.

Un provider serios face tot ce poate el pt sustinerea vitezei maxime urmarite, eventual isi alege si el furnizorii lui si conexiunile cele mai bune.
Un client pretentios, daca primeste servicii bune ramane cu el, sau daca nu e multumit renunta, si trece la altul mai bun, sau il schimba macar din principiu.

Oricum, cea mai mare problema acum in RO este lagul si nu viteza.
Viteza de internet in RO este printre cele mai ridicate din lume, la preturi mult mai accesibile fata de alte tari.

Metropolitan se ating cu cele mai ieftine abonamente cel putin 89 Mb/s daca nu chiar 97 Mb/s, si asta nu doar in Bucuresti, ci chiar de la Bucuresti pana la Cluj, deci mult peste limita metropolitana.
In alte tari este dezastru fata de RO.

Pe de alta parte, lagul, latenta de canectare la un link/server, este enervant de mare in prezent.
Acum 10 ani pe dialup lagul era mai mic cu mult.
Din 2004-2005- 2006 poate si 2007 ceva, pe cablu, lagul era incomparabil mai mic fata de ce este acum.
De ex. pe ebay puteai da refresh instant ca sa urmaresti o licitatie, pe cand acum in multe zone printre care si Bucuresti este practic inutilizabila treaba.
Eu am renuntat de 2 ani la RDS, care este o firma de rahat cu angajati de rahat, si nu as fi avut oricum treaba cu ei deloc daca nu ar fi cumparat providerul la care eram, si care oferea servicii incomparabil mai bune.
Acum am un provider foarte decent, insa lagul/latenta chiar daca este mult mai buna fata de RDS, nu se compara cu ce era inainte cu ceva ani in urma.

Edited by loock, 11 December 2011 - 15:23.


#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postcmgeorge, on 11th December 2011, 15:39, said:

Nu stiu cat va ajuta acesta noua lege.
De exemplu la RDS este banda de pana la 100M/s, insa, ei iti garanteaza 128k. Inca de acuma exista banda garantata. (Pe mobil nu stiu sigur dar parca ar fi 64k :P)
Nu stiu daca ai pus cei 128kbit la misto, da' daca imparti 100GB/s la 1mil abonati ramai cu fix 100kbit/s :D
Si daca-s mai multi clienti sau mai putina banda (ambele din cate stiu adevarate) 100kbit/s e chiar o estimare optimista.

#14
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Da legea asta va ajuta exact cat frectia la picorul de lemn. E prea greu sa poti estima viteza minima, asa ca mai toti operatorii cred ca o vor pune pe 0  :coolspeak:. Cand spun asta ma gandesc in special la retelele mobile (internetul prin EDGE, 3G ...) la care este foarte greu (daca nu imosibil) sa poti oferii o viteza minima garantata (diferita de 0). Eu daca as fi operator si ar fi legea asta in vigoare nici nu mi-as bate capul si as pune la viteza minima oferita 0 kbps, asa am scapat si de eventualele reclamtii de la abonati (de ex cand apar probleme tehnice cu reteaua si o ora vor avea 0 kbps). E clar ca practica cu viteze pana la x Mbps nu va disparea, probabil sus mare va scrie internet cu viteze pana la x Mbps is jos mic va scrie viteza minima garantata.

#15
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
..eu nu știu ce tot o dau unii cotită... că nu va ajuta, că e frecție, că e ...injecție  :confuzzled: . E o treabă bună pt client, e doar părerea unui consumator (un ...Lache) de astfel de "servicii" oferite cu mare pompă... și la o adikă....iete mama (e o piesă ce se cântă akuma...)... iete, iete...bip. I-aș întreba -așa ca printre două paralele...tăiate de o secantă...!) - pe cei care "cotesc"... voi când mergeți la piață, ați văzut pe undeva pe vreo etichetă, ever, scris ceva de genul "Mere Ionathan 3 lei/până la un Kil"  :nonobad: ?!!!

Nu mă pricep foarte bine la tehnica, dacă zero vor scrie acolo..la minimul garantat... tot spre zero vor avea și clienți....!. Unii tot o dau că ce avem noi e "spirt" față de alte țări ("alții moare și nu are..."). Da' poate nu mă'n'ntere ce .."are" alții- asta e o teză fumată și par(a)-fumată- ăia au și bani nene. Nu mă'ntere nici ce zic alții că la banii noștrii e prea bine.... Eu sunt consumator și am contract. Punct. Asta știu. Și tu strigi în gura mare prin piață că-mi dai suta de megi pe trei ciumegi....Păi de ce nu strigi că-mi dai mia de megi, adică de Gigei... pe trei... cercei.,  că tot un draq se numește. Revin la mere: dacă nu-mi bate kilu... la cântar, înseamnă că vrei să mă faci. Și dacă tu pe etichetă ai scris "3 lei/până la un kil", ei bine nu-ți plătesc ăia 3 lei ! :cursing:  Așa că prefer să mă duc la unul la care scrie clar "3 lei/kil".
Faptul că se aduce "cântarul" în ecuație, -care lipsea- asta găsesc eu bine. Cum-necum, e treaba tehnicienilor !
ANCOM ul zice că va pune online și o aplicație prin care fiecare provider să-și pună serviciul la testat, oricărui doritor de testat viteza. Adică pune "cântaru pe masă". SUPER- marfă !. După 20 ian 2012 eu sper la o concurență reală între provideri. Atunci să-i vedem !. Acum își copiază metehnele rele...unii altora... de prin contracte...a se citi rețete de dat plasă...
Vă dau un exemplu: un provider -nu dau nume, că nu e frumos- scrie -negru pe alb, în "condiții generale"- că el poate să-ți schimbe și structura și numele canalelor oferite pe tv, sau alți parametrii ai serviciului oferit, doar dacă te "notifică" telefonic...!!!". Am citit și nu mi-a venit să cred !. ...notificare prin telefon :naughty: .... adică să luăm un caz concret: ești plecat de acasă și răspunde kopilu, .."alo, suntem de la compania x, zi lu tac'tu că de mâine ai doar x kile per sec la net și țâșpe kanale, în loc de enșpe, și alea modificate, cum vrea mușchiu nostru".... Și închide... Te-a "notificat" ?!. Păi cum: te-a notificat. Are dovada....?!!! discutabil....du-te în instanță și dovedește că nu te-a anunțat...!!!

Să fiu în locul ANCOM-ului, le-aș cere prin REGULAMENT- să-și facă publice pe net sau pe portalul ANCOM, aceste condiții generale !. Cu cifrele "secrete invizibile" . Oricum acum providerul este obligat să ți-le ofere la cerere.... Da' de contracte fără "Condiții generale" ați auzit ?!!!. Mulți semnează ca "primarii"...doar partea a doua sau a treia....adică exact ce li se pune în față...

Clientul consumator trebuie educat, trebuie să știe fără echivoc ce drepturi are ! Gata cu aburelile !. Ca și la nea doctoru... să facem prevenție, nu doar tratamente... de genu' -cum zicea amicu Mache,- frecții la picior de lemn... :thumbup:

Edited by lache, 12 December 2011 - 10:38.


#16
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Eu in locul tau m-as abtine de la astfel de comentarii si analogii cu mere, pere si alte fructe daca nu cunosti partea tehnica a lucrurilor. Eu nu zic sa nu fie informat clientul cu parametrii tehnici exacti cu care ii se va oferii un serviciu, dar e foarte greu de estimat si garantat o viteza minima, mai ales pentru retele mobile. Si in plus nici nu e foarte relevant. Nu stiu cu ce te va avantaja pe tine cand firma x va specifica o viteza minima garantata de 128 Kbps si va merge tot timpul cu 1 Mbps iar firma y care va specifica 12 Kbps si va merge tot timpul cu 50 Mbps ... Nimeni nu va putea garanta o viteza de x Kbps tot timpul, pentru ca desigur se pot defecta echimpamente ale lor, ale altor provideri cu care sunt conectati ei, s.a.m.d ...

PS: Din punctul meu de vedre o viteza medie spune mult mai mult decat o viteza minima garantat de ...  sau o viteza de pana la ....

Edited by adrian001, 12 December 2011 - 18:31.


#17
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postadrian001, on 12th December 2011, 18:28, said:

Eu in locul tau m-as abtine de la astfel de comentarii si analogii cu mere, pere si alte fructe daca nu cunosti partea tehnica a lucrurilor. Eu nu zic sa nu fie informat clientul cu parametrii tehnici exacti cu care ii se va oferii un serviciu, dar e foarte greu de estimat si garantat o viteza minima, mai ales pentru retele mobile. Si in plus nici nu e foarte relevant. Nu stiu cu ce te va avantaja pe tine cand firma x va specifica o viteza minima garantata de 128 Kbps si va merge tot timpul cu 1 Mbps iar firma y care va specifica 12 Kbps si va merge tot timpul cu 50 Mbps ... Nimeni nu va putea garanta o viteza de x Kbps tot timpul, pentru ca desigur se pot defecta echimpamente ale lor, ale altor provideri cu care sunt conectati ei, s.a.m.d ...

PS: Din punctul meu de vedre o viteza medie spune mult mai mult decat o viteza minima garantat de ...  sau o viteza de pana la ....
garantarea vitezei se va face in serverul intern al companiei, nu in RoNIX, sau Frankfurt, sau peste tot cum abereaza unii

#18
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
@Adrian001- din păcate, nu poți fi în locul meu, nu ne-am dori asta nu ?!  :peacefingers: ; am subliniat că nu mă pricep la tehnică. Am deschis subiectul, nu pentru a comenta cum se va pune în aplicare măsura luată de ANCOM, în urma miilor de reclamații ale clienților nemulțumiți din toată țara. Analogiile sunt făcute pentru cei mulți, care nu stau să-și bată capul cu "partea tehnică a lucrurilor".
Subiectul deschis se dorește a fi doar un ecou, al "noii" reglementări".
Eu am convingerea că măsura asta a fost luată, după ce au fost consultați experți în materie, care au zis se poate și au găsit și modalitatea cum.
Pe mine mă avantajează ! - cum , cât, de ce - prietenii (cel puțin din câte constat din voting-ul de mai sus ) știu de ce... :thumbup:

Edited by lache, 13 December 2011 - 11:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate