Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vietnam - Cambogia - Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
serbank

serbank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2013
Am achizitionat si eu bilete de avion pentru Vietnam, (abia) pentru luna februarie, pe ruta Paris - Ho Chi Minh. In linii mari, planul ar fi sa vizitam Ho Chi Minh, Delta Mekongului, insula Phu Quoc si apoi Cambodgia, cu siguranta Siem Reap si poate si Phnom Penh.

Astept cu placere sugestii/sfaturi.

Multumesc!

#20
serbank

serbank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2013
Avand in vedere ca nu mi-a raspuns nimeni, m-am descurcat singur. Posted Image

Programul va fi asa:

3 nopti ho chi minh
1 noapte Delta Mekong
inca 1 noapte in Ho chi Minh
3 nopti Phu Quoc
1 noapte Phnom Penh
3 nopti Siem Reap
1 noapte Ho chi Minh

Probabil par nopti multe in Ho chi MInh, dar avand in vedere orele de zbor, probabil vom avea maxim 2 zile pline in acest oras.

In continuare astept cu placere sugestii & stuff.

Merci

#21
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Nu stiu de ce ai facut backtracking la Saigon, puteai sa ceri celor de la care ai luat Mekong tour sa te lase in Can Tho, de-acolo ai zbor direct catre Phu Quoc.
In Saigon ai ce face fara grija cateva zile, mi s-a parut mult mai interesant decat Hanoi, Kuala Lumpur, Singapore, etc. Dar depinde de preferinte. Daca vrei sa mananci toate lighioanele, aici gasesti. Eu am bagat sobolan si niste viermi (vii) de palmier excelenti, si caine, insa pentru caine trebuie sa umbli ceva, gasesti doar pe o straduta in centru, destul de ascuns, sunt vreo 3-4 tarabe care doar asta vand, caine. Intrebi de Cay To. Nu rata muzeul razboiului, nu sunt foarte fan muzee insa asta e foarte interesant, daca mai ai dubii referitoare la "gandurile bune" ale oamenilor care aduc "democratia", recte americanii. Merita si o vizita la Palatul Reunificarii. Seara mergi la piata Benh Tranh, gasesti multe de mancat si foarte bune.
In Phu Quoc inchiriaza o motoreta si plimba-te pe insula. Plaja misto, adica cu nisip alb, etc este in sudul insulei, insa acolo nu gasesti cazare. Eu am stat la Bamboo pe care ti-i recomand cu draga inima, sunt mai departe de sat (la vreo 15 km) insa daca-ti iei motoreta (10$/zi) nu-i problema. E foarte linistit si frumos acolo, chit ca-i mai scump decat in restul locatiilor. La motoreta cand inchiriezi sa fii atent ca e slabita frana pe spate daca pui frana brusca pe aia de pe fata de rastorni si apoi te ard la banii de reparatii.
Merita sa iei perle, sunt vreo 2 ferme cu preturi foarte bune, daca e pasionata doamna (daca mergi cu doamna).
La Cambogia nu ma bag, n-am fost.

#22
serbank

serbank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2013
Salut,

Multumesc pentru raspuns. Sincer sa fiu n-am un motiv f intemeiat pentru care ma intorc in Saigon. Mi s-a parut complicat cu orele/transportul. In fine...

Caine nu pot sa zic ca ma tenteaza, dar niste insecte si sarpe / sobolan chiar vreau sa mananc...daca stii sa-mi recomanzi un restaurant ar fi super. In Phu Quoc o sa stau chiar la Bamboo, am platit deja avansul :).

Edited by serbank, 27 November 2014 - 15:31.


#23
yr1

yr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 21.04.2006
am fost anul trecut in Siem Reap si pot sa-ti spun ca m-as intoarce cu cea mai mare placere. Pentru vizitat Angor, am luat un bilet dupa ora 15.00 (parca) si am avut acces si a doua zi, fiindca cica e must-see si apusul si rasaritul. O vizita la Angor iti poate lua si o saptamana (au permise pentru o saptamana) dar iti ajung si o zi si jumatate sa vezi cele mai spectaloase locuri. Doar sa-ti iei un ghid, sau macar un sofer cu tuk tuk sa va plimbe pe acolo, pentru ca distantele in interiorului Angor-ului sunt destul de mari. Toate detaliile astea le poti aranja la cazare. Mai sunt tot felul de alte excursii de o zi, centrul Siem-ului este foarte misto, mancarea e super buna, asa ca n-o sa te plictisesti :)

#24
serbank

serbank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2013
Multumesc de raspuns.

In Siem am luat deja un tur, nu prin hotel. Am gasit pe tripadvisor unii mega laudati, e adevarat, putin mai scumpi. Pe langa turul de la temple, ne vor duce si in zonele rurale, mai precis in satul Kampong Kleang, la vreo 6 de km de Siem.

#25
serbank

serbank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2013
Alexxx, imi poti spune te rog daca tu ai avut aranjat transfer de la aeroport la Bamboo? Daca da, cat a costat? E mai rentabil sa aranjezi cu hotelul sau sa iei taxiul? Merci!

#26
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Siem Reap.
E bine sa te grabesti sa ajungi in aeroport pentru ca toata lumea va merge sa plateasca taxa si sa obtina viza. Se poate obtine online dar exista o suprataxa.
Dolarul american este moneda aici, restul il primesti tot in dolari, preturile sunt in dolari si numai sub un dolar primesti in riali.
Exista un ghiseu in aeroport la iesire pentru taxiuri si pana in oras este 7 usd pret fix.
Taximetristul ne-a facut o scurta prezentare a zonei si ne-a facut o oferta pentru urmatoarele doua zile sa ne plimbe la temple. Nu mi-a placut pretul de 50usd/zi si parca voiam sa merg cu tuk-tuk-ul ( influenta de la Imperator). Mercurialul la tuk-tuk-uri era afisat la hotel si am comandat unul pentru ziua urmatoare.
Am plecat de dimineata si am vizitat Bayon, Ta Prohm si Angkor Wat. A doua zi am mers la Banteay Srei si Angkor Wat pentru a urca la ultimul etaj. Cu o zi in urma a fost inchis pentru ca era zi sfanta si am ales sa ajungem din nou la pranz pentru a scapa de marele popor chinez.
Nu am mers la apus sau rasarit pentru ca fotografiile de pe net nu m-au convins sa fac acest efort.
Satul de pe lac a ramas pe uscat din cauza secetei asa ca am vazut doar templele. Drumul pana la Banteay Srei trece prin sate si a fost super. In a doua zi a batut un pic vantul si implicit a fost praf in aer.O esarfa sau chiar masca era buna.

Attached Files


Edited by sil200, 22 March 2016 - 13:42.


#27
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008

 sil200, on 22 martie 2016 - 13:40, said:

Siem Reap.
E bine sa te grabesti sa ajungi in aeroport pentru ca toata lumea va merge sa plateasca taxa si sa obtina viza. Se poate obtine online dar exista o suprataxa.
Dolarul american este moneda aici, restul il primesti tot in dolari, preturile sunt in dolari si numai sub un dolar primesti in riali.
Exista un ghiseu in aeroport la iesire pentru taxiuri si pana in oras este 7 usd pret fix.
Taximetristul ne-a facut o scurta prezentare a zonei si ne-a facut o oferta pentru urmatoarele doua zile sa ne plimbe la temple. Nu mi-a placut pretul de 50usd/zi si parca voiam sa merg cu tuk-tuk-ul ( influenta de la Imperator). Mercurialul la tuk-tuk-uri era afisat la hotel si am comandat unul pentru ziua urmatoare.
Am plecat de dimineata si am vizitat Bayon, Ta Prohm si Angkor Wat. A doua zi am mers la Banteay Srei si Angkor Wat pentru a urca la ultimul etaj. Cu o zi in urma a fost inchis pentru ca era zi sfanta si am ales sa ajungem din nou la pranz pentru a scapa de marele popor chinez.
Nu am mers la apus sau rasarit pentru ca fotografiile de pe net nu m-au convins sa fac acest efort.
Satul de pe lac a ramas pe uscat din cauza secetei asa ca am vazut doar templele. Drumul pana la Banteay Srei trece prin sate si a fost super. In a doua zi a batut un pic vantul si implicit a fost praf in aer.O esarfa sau chiar masca era buna.

Ti-ai luat bilete pt Angkor pt o zi sau 3?

#28
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Pe 3 zile, dar am fost doar doua. Daca  ar fi fost tentant rasaritul aveam posibilitatea de a mergea si in dimineata celei de a trei zi.

Attached Files


Edited by sil200, 22 March 2016 - 17:05.


#29
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Lectie de pozat!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate