Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

pentru un laptop de configuratie medie...

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
GT399

GT399

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2011
Buna ziua! Detin si eu un laptop acer ferrari cu procesor de 2 ghz, are instalat 4 gb de ram, si o placa video cam slabuta de la ati, asadar ma intreb cum ar trebui sa mearga un arhicad 15 in 64 biti, deoarece la mine nu merge deloc, se misca entitatea pe ecran fooarte greu... in 3D ma refer aici.
Multi dintre dvoastra ma veti privi cu un zambet spunandu-mi ca la o astfel de configuratie nici nu trebuie sa ma astept la mai mult, insa intrebarea mea ce vine nu este de ce nu merge, ci mai ales de ce cand aveam windows in 32 biti mergea, si acelasi sistem fizic.
Pe saitul arhicad spune clar ca in 64 biti se recomanda chiar utilizarea, de ce sa mearga mai greu fata de 32?
Ce pot face, schimbari, inlocuiri de componente (upgraduri video, ram, etc), pentru a putea utiliza rezonabil aceasta versiune de arhicad 15, in special in modul tridimensional? Vis a vis de laptopul asta pe care l-am mentionat mai sus..
(nvidia quadro, am inteles recomandarea lor, dar sa dau o caruta de bani si apoi sa vad ca trebuia facut mai mult in plus... ) Ce parere are un profesionist despre problema mea?
Va multumesc

#2
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
Aici gasesti cerintele minime de sistem pentru a rula acest soft. Vezi ca ai link si catre placi grafice recomandate.

#3
GT399

GT399

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2011
Multumesc, insa ma gandeam daca exista si cineva "patit" pe aici, care sa-mi spuna daca e "ok" ca sistemul sa nu mai raspunda cand e deschis Arhicadul in 3D, prin "ok" referindu-ma strict la problema de configuratie slaba si nu la cine stie ce alte erori de instalare, poate, sau , mai situ eu ce nu am facut bine... de nu merge, desi cum am mai spus, in 32 mergea, tot arhicad 15...  

Nu se spune ca arhitectura de 64 biti ajuta procesorul decat sa-l ingenuncheze, chiar daca se consuma o plaja usor mai mare de rami, insa deloc exagerat incat sa nu mai mearga sistemul. Mai ramane chestia asta cu placa video care nu e nvidia, ceea ce recomanda constructorul softului Arhicad.
Ma rog... uneori astea mai sunt si chestiuni pur teoretice, nu-i asa?

#4
decster

decster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2005

View PostGT399, on 6th December 2011, 01:03, said:

Multumesc, insa ma gandeam daca exista si cineva "patit" pe aici, care sa-mi spuna daca e "ok" ca sistemul sa nu mai raspunda cand e deschis Arhicadul in 3D, prin "ok" referindu-ma strict la problema de configuratie slaba si nu la cine stie ce alte erori de instalare, poate, sau , mai situ eu ce nu am facut bine... de nu merge, desi cum am mai spus, in 32 mergea, tot arhicad 15...  
Nu se spune ca arhitectura de 64 biti ajuta procesorul decat sa-l ingenuncheze, chiar daca se consuma o plaja usor mai mare de rami, insa deloc exagerat incat sa nu mai mearga sistemul. Mai ramane chestia asta cu placa video care nu e nvidia, ceea ce recomanda constructorul softului Arhicad.
Ma rog... uneori astea mai sunt si chestiuni pur teoretice, nu-i asa?
Salut,
din cate stiu, Archicad-ul in 3D pentru rotirea cladirii foloseste numai placa video. Deci driver-ul pentru placa nu este instalat corect, ori in "3D Window Settings" este setat pe Internal Engine.

#5
GT399

GT399

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2011
Multumesc!
O sa incerc sa reinstalez driverul, daca nu se imbunatateste schimb iar Windows pe 32 de biti...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate