Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Berlin

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#55
iulisan1970

iulisan1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.02.2010
Buna ziua !
Voi merge si eu intr-o excursie de 7 zile la Berlin. Voi fi cazat linga NOLLENDORFPLATZ.
Ca sa ajung in POSTDAM trebuie sa iau trenul regional RE1 ? Sau metroul S7 ?

#56
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Cumpara din gara bilet: "Day Ticket Berlin ABC" - 7 eur/pax - include pentru o zi ( tren dus-intors + transport loco ) - la nivel de an 2012.
Am luat S7 din Alexanderplatz ==> Potsdam ( unul la 10 min. )

In gara Potsdam ai "Centru de Informare Turistica", vezi poza.
Cumparat "Premium Day Ticket" – 19 eur/pax + taxa foto 3 eur/zi/toate palatele - la nivel de an 2012.
bus 606  Potsdam Hbf ==> Potsdam, Campus Universität/Lindenallee, de acolo vezi totul pe jos, in complexul Sanssouci:

  • New Palace


  • ◦Schloss Charlottenhof


  • ◦Roman Baths / Romische Bader


  • ◦Chinese House / Chinesisches Haus


  • ◦Friedenskirche – gratis la interior


  • ◦Picture Gallery / Bildergalerie


  • ◦New Chambers / Neue Kammern


  • ◦Orangery / Orangerieschloss


  • ◦Sanssouci Palace
Bafta !

Attached Files



#57
iulisan1970

iulisan1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.02.2010
Multumesc metalactual !

#58
iulisan1970

iulisan1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.02.2010
Ma poate ajuta cineva cu o harta turistica care sa contina si liniile de metro, autobuz, etc.
Multumesc anticipat.

#59
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postiulisan1970, on 13 iunie 2015 - 05:57, said:

Ma poate ajuta cineva cu o harta turistica care sa contina si liniile de metro, autobuz, etc.
Multumesc anticipat.

http://www.s-bahn-be...-Liniennetz.pdf

acum daca intelegi ceva este alta chestie. dar cand ajungi acolo exista o gramada de posibilitati sa te informezi si sa primesti brosuri.

#60
iulisan1970

iulisan1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.02.2010
Multumesc business.
O stiu.  Eu vroiam o harta cum e cea cu traseele autobuzelor de noapte (turistica suprapusa cu traseele autobuzelor pe strazi)...Sa vad cat de departe sunt obiectivele de statiile de metrou sau de autobuz.
Cred ca voi ramine cu posibilitatea informarii la fata locului.

#61
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Cel mai "smecher" bus din Berlin este Nr. 100.
Vezi daca te "coafeaza", ajunge in foarte multe puncte de interes.
Vezi si ruta bus-ului Nr. 200.

#62
iulisan1970

iulisan1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.02.2010
multumesc. o sa studiez traseele lor.

#63
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna vom merge la Berlin 2 pers sapt viitoare. Am citit multe info interesante de la voi. Ce as mai vrea sa stiu:

De la aeroport trebuie sa ajung la Postdamer Platz aprox, unde este hotelul. care este cea mai buna ruta?

De la aeroport bus TXL/ X9 apoi metrou - cu schimbare unde?

Vom sta 5 zile - de miercuri pana luni. Cel mai bun bilet pt transport public mi s-a parut 7 day ticket la 30 Euro, deoarece doar cel pe o zi e 7 euro deci ori 5 deja depasim. Vreo alta sugestie?

Localuri pentru masa: imi place Shaorma/kebap, deci daca are cineva recomandari de un local/ lant de magazine cu shorma buna in zonele turistice mi-ar fi de mare ajutor. In general avem un buget destul de redus, deci vom evita restaurantele scumpe. Eventual am inteles ca la supermarket poti cere sa ti se faca sendvis cu mezelurile alese de tine.

AAh, si as vrea sa fac putin shopping de cosmetice: pe scurt sa-mi fac o rezerva de sampoane, machiaj, igiena etc pe care sa le iau cu mine in bagajul de cala. Parca am inteles ca e o farmacie mare in Haupbahnhof - alte idei? :)

Edited by castoras, 26 June 2015 - 14:05.


#64
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Cu TXL pana la Brandenburger Tor si de acolo pe jos sau cu S1(directia Wannsee)pana la Potsdamer Platz(e o statie)

#65
iulisan1970

iulisan1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.02.2010
Castoras !
Daca aterizezi pe Tegel iei autobuzul X9 pina la Zoologischer Garten, dupa care schimbi cu metroul U2 in directia Pankow.

#66
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Multumesc tuturor! Ceva idei de mancat - rcomandari de kebap nu are nimeni nu?

#67
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcastoras, on 28 iunie 2015 - 19:57, said:

... Ceva idei de mancat - recomandari de kebap ...

Urmăreşte discuţiile ce încep de aici (pag. 39 - 41). Şi poţi răsfoi tot topicul înapoi (primele 38 de pagini), merge repede, sunt puţine posturi despre Berlin şi s-a vorbit sigur de döner-kebab şi în primele 38 de pagini.


Sănătate şi toate cele bune !

#68
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Gasesti doner, produse de panificatie/patiserie si carnati peste tot! Chiar si in zonele urltra turistice, de ex, daca mergi pe Wilhelmstrasse sa vezi pe unde era cancelaria lui Hitler s.a.m.d, chiar vis-a-vis de unde este panoul care indica locul in care era respectiva cancelarie, e(sau, ma rog, cel putin era anul trecut)un fast food d-asta cu doner unde am mancat, pretul bun si mi-a placut. La gara/statia de metrou Friedrichstrasse, sunt multe standuri cu mancare, de la dunkin donuts la carnati. Chiar si langa Poarta Brandenburg era o ghereta cu carnati,

#69
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Kebab se gaseste in Berlin la orice colt.

Am o lista pentru tine cu cele mai bune Kebaburi din Berlin testate de mine:
1. Mustafas Gemuesekebab este in Mehringdamm 32 (Kreuzberg) si 2,9eur costa un Kebab (doar din pui). Daca mergi in Berlin trebuie sa ajungi la Mustafa, Kebabul lui este cunoscut in Germania,Austria ca fiind cel mai bun. Singura problema este ca poti astepta si 40-50 de minute la coada, in rest nu il evita.

2. Tot in Kreuzberg este si Tadim. La Tadim in comparatie cu Mustafa primesti Kebab din 100% vita, costa 2,8eur. Adresa este: Adalbertstrasse 98 la Kottbusser Tor. La fel ca la Mustafa si aici cam ai de asteptat. La Tadim poti sa incerci chiar si Lachmacun care este super.

3. All in One Kebab se afla in Berlin Mitte pe strada Rosenthaler Strasse 43. Pe langa carne foarte delicioasa, all in one are o gama imensa de legume si combinatii care le poti baga in Kebab. Pretul este de 3,30eur si un lucru tare este ca au 23 de ore deschis.

4. Meraba Neuland Doener il gasesti in Prenzlauer Berg pe strada Greifswalder Strasse 32. Aici pretul este de 4,5eur pentru o portie de Kebab dar asta dintr-un bun motiv. Carnea folosita este una bio, fara sa fie modificata cu diferite chimicale. Asta este un motiv pentru care Meraba este cunoscut. Iti recomand si un Falafel cu Halloumi.


daca tot esti in Berlin iti recomand sa vizitezi aceste 4 locuri unde poti sa mananci ieftin si excelent de bine. Pofta buna!


P.S. si da, este adevarat ca poti sa iti faci la Supermarketuri sandwichuri cu mezelurile dorite. Pur si simplu te duci unde sunt toate mezelurile varsate si ceri ce paine doresti cu ce mezel doresti.

Edited by business11, 29 June 2015 - 16:21.


#70
iulisan1970

iulisan1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.02.2010
Buna !
Nu s-a mai intors  nimeni din vacanta ?
Informatii noi ?

#71
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postentity22, on 29 iunie 2015 - 11:49, said:

Gasesti doner, produse de panificatie/patiserie si carnati peste tot! Chiar si in zonele urltra turistice, de ex, daca mergi pe Wilhelmstrasse sa vezi pe unde era cancelaria lui Hitler s.a.m.d, chiar vis-a-vis de unde este panoul care indica locul in care era respectiva cancelarie, e(sau, ma rog, cel putin era anul trecut)un fast food d-asta cu doner unde am mancat, pretul bun si mi-a placut. La gara/statia de metrou Friedrichstrasse, sunt multe standuri cu mancare, de la dunkin donuts la carnati. Chiar si langa Poarta Brandenburg era o ghereta cu carnati,

Cat costa o portie de carnati?Presupun ca se poate bea si o bere.Asta cat costa?

View Postiulisan1970, on 29 iulie 2015 - 07:28, said:

Buna !
Nu s-a mai intors  nimeni din vacanta ?
Informatii noi ?

In perioada 18-22.08.2015 voi fi in Berlin.Revin cu amanunte la intoarcere.

#72
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postfredy2007, on 09 august 2015 - 22:14, said:

In perioada 18-22.08.2015 voi fi in Berlin.Revin cu amanunte la intoarcere.
Din pacate, din motive medicale, anul asta a cazut excursia mea la Berlin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate