Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

[CUM] Primesc colete prin DHL/UPS

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Am vazut pe un site de vanzari de produse din Asia ca unii vanzatori ofera livrare prin DHL sau UPS (unii chiar si FedEx). Asemenea curieri livreaza coletul pana la domiciliu? Daca da, asta se intampla si cu coletele de provenienta non-UE?

#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostRandomHero, on 4th December 2011, 17:10, said:

Am vazut pe un site de vanzari de produse din Asia ca unii vanzatori ofera livrare prin DHL sau UPS (unii chiar si FedEx). Asemenea curieri livreaza coletul pana la domiciliu? Daca da, asta se intampla si cu coletele de provenienta non-UE?

Da, iti aduc coletul la usa.
Eu am avut o comanda din Londra prin UPS, si mi-au dat un telefon reprezentatii UPS peste 2 ziile, ca au drum prin zona la ora x, daca sunt acasa sa imi aduca coletul.

Edited by oauzor, 04 December 2011 - 17:33.


#3
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Bun, pentru tarile non-UE nu se percep taxe vamale, dar daca vine din alte tari, cine plateste vama?

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001

View PostRandomHero, on 4th December 2011, 17:34, said:

Bun, pentru tarile non-UE nu se percep taxe vamale, dar daca vine din alte tari, cine plateste vama?

E e invers.
Pt tarile UE nu se plateste vama/tva, pt ca se considera ca s-au paltit la sursa.

Pt coletele NON-UE ce depasesc valoarea de 50USD, teoretic se palteste TVA (24%) si Vama.

Daca cumperi ceva de pe Ebay, la Posta Romana nu platesti adesea nimic (daca nu e de valoare mare) si pare ceva personal.
Daca primesti de 500 EURO colet sau un sac, se schimba treaba.

Cu DHL/UPS etc, pretul transportului e usturator, si contracost se ocupa ei de TVA si Vama.

Cq sa vina prin DHL/UPS etc, ceri prin mesagerie vanzatorului cat te costa cu aceste servicii.

#5
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
de asemenea , prin dhl/ups nu exista nici o portita de a scapa de taxele vamele/tva

#6
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Multumesc pentru raspunsuri. Si in cazul unei astfel de comenzi unde platesc TVA si taxe vamale?

#7
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Cu DHL sau UPS TVA-ul si vama nu sunt contracost, sunt incluse in costul transportului. Platesti catre statul roman.
Doar ca ei platesc pentru tine catre stat iar apoi tu platesti catre ei. Te contacteaza un angajat pentru toate detaliile legate de vamuire si primesti coletul acasa. Daca suma de plata nu e foarte mare (pana pe la 400 ron), poti opta sa platesti direct curierului la livrare. Daca suma e mai mare, poti plati prin banca sau la un birou DHL/UPS.
Ca persoana fizica, nu platesti nimic pentru colete de pana la 10 euro. Intre 10 si 150 euro nu platesti vama dar platesti TVA iar peste 150 euro platesti si TVA si vama (daca produsele au taxe vamale, ca nu toate au). Toate astea sunt valabile daca expeditorul este persoana juridica iar destinatarul persoana fizica.
Daca expeditorul si destinatarul sunt persoane fizice, beneficiezi de scutire la plata taxelor vamale si TVA-ului pentru valori de pana la 45 euro.

#8
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Coletele prin coletărie rapidă DHL/UPS/TNT ajung în hub-urile lor (noduri de colectare) Otopeni, Cluj, Timișoara. Coletul nu este liber de vamă. Un angajat DHL/UPS/TNT va lua legătura cu tine și îți va spune cât ai de plată. Trebuie să faci plata și să le trimiți dovada plății (pe fax/ email). Ei se vor ocupa de vamă, apoi îți vor aduce coletul la adresă.
Cu poșta Română coletul ajunge în localitatea de destinație, la poștă. Coletul nu este liber de vamă. Vei fi informat când să te prezinți la poștă. Un vameș are un anumit orar când face vama la coletele de la poștă. Vă veți întâlni și îți va face vama. După ce plătești poți să îți iei coletul.

#9
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Am inteles. :D Multumesc pentru explicatie.

#10
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Eu am comandat pana acum cam 5 colete diferite de pe ebay cu pretul intre 2 si 5 dolari din tari non-UE.
De fiecare daca am platit TVA fie ca veneau din USA sau Hong Kong, asa ca nu stiu ce sa zic ca pana in 10 euro/dolari nu se percep taxe vamale.

#11
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Intre 2 si 5 dolari au fost doar produsele, la pretul lor se adauga si transportul si astfel ai trecut de cei 10 euro pentru care nu platesti nimic.

#12
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View Posticamaster, on 8th December 2011, 20:59, said:

De fiecare daca am platit TVA fie ca veneau din USA sau Hong Kong, asa ca nu stiu ce sa zic ca pana in 10 euro/dolari nu se percep taxe vamale.
TVA nu e totuna cu taxele vamale.

Pentru ce cumperi din UE, platesti deja TVA (la rata tarii de unde este magazinul online) la achizitia produsului, iar taxele vamale sunt zero.
Daca iei ceva din SUA, s-ar putea sa-ti ceara sa platesti atat TVA cat si taxe vamale! Depinde de produs si de cantitate.

#13
tyler1durden

tyler1durden

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.03.2014

View Postghevasalie, on 04 decembrie 2011 - 22:45, said:

Cu DHL sau UPS TVA-ul si vama nu sunt contracost, sunt incluse in costul transportului. Platesti catre statul roman.
Doar ca ei platesc pentru tine catre stat iar apoi tu platesti catre ei. Te contacteaza un angajat pentru toate detaliile legate de vamuire si primesti coletul acasa. Daca suma de plata nu e foarte mare (pana pe la 400 ron), poti opta sa platesti direct curierului la livrare. Daca suma e mai mare, poti plati prin banca sau la un birou DHL/UPS.
Ca persoana fizica, nu platesti nimic pentru colete de pana la 10 euro. Intre 10 si 150 euro nu platesti vama dar platesti TVA iar peste 150 euro platesti si TVA si vama (daca produsele au taxe vamale, ca nu toate au). Toate astea sunt valabile daca expeditorul este persoana juridica iar destinatarul persoana fizica.
Daca expeditorul si destinatarul sunt persoane fizice, beneficiezi de scutire la plata taxelor vamale si TVA-ului pentru valori de pana la 45 euro.

Buna!

Poti sa-mi zici te rog daca livrarea are loc prin intermediul DHL din afara UE, care am citit ca se ocupa ei singuri de taxele vamale, iar valoarea coletului e subestimata la 20 $ ...pot sa primesc coletul fara ca sa fie deschis si fara a achita taxe si TVA?
* e indicat pe colet - cadou
Multumesc!

#14
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
In primul rand, faptul ca e indicat pe colet ca e cadou este doar o gaselnita a comerciantilor, nu are nicio valoare in vama si nu tine nimeni cont de ea in procesul vamuirii.
N-am cum sa-ti spun eu daca se va deschide coletul sau nu sau daca vei plati taxe. Depinde de vames daca deschide coletul, depinde daca expeditorul este persoana fizica sau juridica, depinde la TVA daca transpotul e gratuit sau nu, daca produsul are sau nu taxe vamale, sunt multe variabile de care depinde daca, ce si cat platesti.
Si, nu in ultimul rand, daca subestimarea valorii coletului este mare, poti avea surpriza sa te taxeze la valoarea de catalog a produsului.

#15
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Am data comanda de niste sample-uri de produse din china, in valoare 18$ si 2,5 Kg si i-am zis la chinez sa verifice cat ma costa transportul, s-a interesat la DHL si cica ma costa 262$ (!!!&%&*) si ajunge in 3 zile. WTF?!

Mie nu trebuie sa-mi ajunga in 3 zile poate sa dureze si 2-3 saptamani doar sa ma coste mult mai ieftin,  pls help, cu ce e mai bine sa mi-l trimita ?

Edited by mariussoft, 09 May 2014 - 05:01.


#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Intreaba-l de Hong Kong Speedpost, e mai ieftina.

#17
loreen06

loreen06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2010
are cineva un nr de telefon al agentului ups cluj?

#18
georgiana-gd

georgiana-gd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2018
buna,
ma poate ajuta cineva cu niste informatii,va rog? zilele trecute am comandat de pe un site  http://www.blackhawk...awknet.com/  , care se pare ca ar fi din china( cel putin asta imi arata dupa tracking nb ). valoarea coletului este de 148.68 USD ( produse + transport DHL).ce taxe ar mai trebui sa  platesc? am mai citit tot felul de comentarii si pur si simplu nu mai stiu ce sa cred ,sau sa inteleg.si totusi acest site e chinezesc ,sau...?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate