Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Ghid de encodare cu x264

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Nu stiu de ce nu ma lasa in Megui sa aleg File Size nu am nevoie de average bitrate pentru ca vreau sa pic exact pe 1485 Mb (3 DVD rip pe 1 DVD), pur si simplu dau click pe FileSize dreapta si din lista derulanta nu pot alege nimic. Idei ?

Attached Files



#38
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Am citit si eu topicurile pe aici, insa sunt linkuri spre ghiduri vechi (care nu mai sunt bune), sau mai stiu eu ce... Ideea este ca eu caut un program de conversie video (neaparat capabil multicore) care sa aiba codecuri de preferat pentru x264 + alte formate si sa fie stabil, si nu foarte complicat de utilizat pe cat posibil. Mersi! :)

#39
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
AutoMKV: ghid aici: http://automkv.wiki-site.com/ eventual ceva informatii pot sa-ti dau ca pe asta il folosesc de cand am trecut de la Xvid la x264 si e foarte bun poti sa faci cam ce conversii vrei cu el. MeGUI inexplicabil sta enorm de mult la pasul 2 encodare x264 asa ca l-am abandonat nu-mi mai bat capul cu el desi se zie ca ar fi cel mai bun.

#40
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Cei care aveti procesoare quad: x264 va ocupa 100% din procesor daca-i dati prioritate realtime in ambele pass-uri ?

#41
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Nimeni ? Toti sunteti in epoca de piatra cu Xvid, Divix, MPEG2 :) ?

#42
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Huh, huh... DivX? Ce e aia? Noi vanam bizon...

#43
table_74

table_74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.03.2007
eu am un procesor I7 si sta in 100% numai la anumite programe de encodare, de exemplu la premiere, powerdirector..dar la altele gen pinnacle 12 sta cam in 40%;
cine ma poate ajuta, ca am cumparat o placa de encodare video Leadtek PxVC1100 http://www.altshop.r...100-p-5871.html si nu-i dau de cap;
am gasit ceva pe aici http://forum.doom9.o...p/t-141070.html
dar tot nu sesizez nici o diferenta;
am cautat codecurile "cri spurscoder" dar nu le am gasit;
poate are cineva idee ce sa-i fac

Edited by table_74, 05 March 2009 - 11:34.


#44
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 table_74, on Mar 5 2009, 11:29, said:

eu am un procesor I7 si sta in 100% numai la anumite programe de encodare, de exemplu la premiere, powerdirector..dar la altele gen pinnacle 12 sta cam in 40%;
cine ma poate ajuta, ca am cumparat o placa de encodare video Leadtek PxVC1100 http://www.altshop.r...100-p-5871.html si nu-i dau de cap;
am gasit ceva pe aici http://forum.doom9.o...p/t-141070.html
dar tot nu sesizez nici o diferenta;
am cautat codecurile "cri spurscoder" dar nu le am gasit;
poate are cineva idee ce sa-i fac

Ai dat vreo 200 Euro pe placa aia.
După specificații știe să encodeze hardware, fără să ia toate resursele mai ales în H264.
Explică mai clar ce vrei să faci/să obții, fără să ne trimiți pe alte forumuri.
Deci....

Edited by vgabi, 05 March 2009 - 13:08.


#45
table_74

table_74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.03.2007

 vgabi, on Mar 5 2009, 13:06, said:

Ai dat vreo 200 Euro pe placa aia.
După specificații știe să encodeze hardware, fără să ia toate resursele mai ales în H264.
Explică mai clar ce vrei să faci/să obții, fără să ne trimiți pe alte forumuri.
Deci....
am incercat sa encodez sd to hd , hd to bd si nu se vede nici o diferenta; din contra cu progrmele de le recomanda producatorul, pc-ul merge foarte greu  si calitatea rezultata este destul de slaba iar timpul este mai mare decat cel initial; nu-mi dau seama cum te poti folosi de placa, cum vezi daca lucreaza programul respectiv cu ea...etc

#46
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Am dat de un program fenomenal la viteza de encodare cu x264: Ripbot. In pass1 am 110-130 FPS fata de AutoMKV 60FPS, din pacate e cam spartan in optiuni nu se poate compara cu MeGUI sau AutoMKV .

#47
kery23k

kery23k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.06.2007
Eu folosesc Virtual Dub pentru compresii x264 ! Imi fac treaba cu el chiar daca nu am container MKV !

#48
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 Aditz, on 16th July 2006, 19:41, said:

Am făcut o nouă tentativă de ghid, dar mai am de lucru la el. Sper să fie mai bun decât cel vechi.
Pagina este aceasta.
Adresa pe care ati tastat-o nu exista pe server-ul HOME.RO.

#49
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Ghidul ala e perimat cel mai bine folosesti un profil pentru encodare care face toata treaba pentru tine cele mai bune sunt cele din MeGUI si numele lor este  sugestiv de ex x264:DXVA-HD-Balanced un profil pentru material HD care va avea accelerare DXVA in urma encodarii, profilul face un compromis intre calitate si viteza de encodare. Sunt zeci de profile pentru x264, xvid si conversii audio.

#50
tpsjo

tpsjo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.11.2006
Guys, folositi cu incredere MeGui (ultima versiune 0,35 ,cea fara installer, e doar arhiva care se copiaza). Eu am fost si inca mai sunt fan GordianKnot pentru Xvid/AVI, dar credeti-ma, lucrez cu MeGui de bubuie quadul Q6600 (care sta 100% cand encodeaza) si Core™i7-720QM pe laptop... Nu da erori, lucreaza fisierele fara erori in ele iar dimensiunea aleasa din calculatorul de bitrate intern o respecta cu strasnicie. In cel mai "rau" caz face fisierul mai mic putin, cu cativa MB. In rest numai de bine sau cum zicea cineva "restul e tacere". Astept impresii si idei.

#51
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Eu folosesc StaxRip si Ripbot. Toate fac acelasi lucru hranesc x264.exe cu niste parametrii in urma carora iese materialul finit.

#52
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu folosesc MediaCoder, optiunea de codare CUDA - pentru ca am placa video GTS250:

[ http://www.mediacoderhq.com/screenshots/mc-cuda.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca as avea nevoie de ceva mai serios poate ca m-as uita la Nero Video care si el face uz de CUDA.

Edited by SuperDuper, 12 December 2010 - 07:58.


#53
Mkay

Mkay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2010
"MediaCoder is a free universal media transcoder" ( Source: http://www.mediacoderhq.com/ )

Cu alte cuvinte ii un program one-click-encoding.
Pe cand MeGUI, RipBot sunt programe pt encoding care iti permit sa faci setari mai amanuntite.
Si spre deosebire de MediaCoder nu sunt programe one-click-encoding.

#54
nitoium

nitoium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.02.2013
Salutare!
Unde gasesc un ghid cat mai complet si recent al formatelor video cu descrierea caracteristicilor fiecaruia? Multumesc!
p.s. Sunt cam offtopic dar nu am stiut unde sa intreb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate