Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Ghid de encodare cu x264

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Merci mult !

Edited by TupaC, 11 August 2007 - 23:26.


#20
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005
o intrebare
daca iau filme x264 si pe pun pe dvd, mi le recunoaste dvd-playerul?
multumesc

#21
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Din cite stiu eu, nu. Merg doar Divx si Xid. Nu poti sa faci o proba cu un clip scurt sin un disc RW ?!

#22
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Spor la munca. O sa incerc si eu ghidul, daca imi da ceva errori postez :) Nu era nici un ghid compresie x264 pe aici. @ Aditz - felicitari pentru efort.

Edited by lopi, 02 October 2007 - 20:58.


#23
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005

View Posttomycta, on Oct 2 2007, 13:43, said:

daca iau filme x264 si pe pun pe dvd, mi le recunoaste dvd-playerul?
Din pacate raspunsul e nu. Unul din (foarte) putinele playere care suporta h.264 este Kiss 1600, un review este postat aici. Nu stiu daca suporta toate functiile oferite de x264. Probabil viitoarele playere BD/HD-DVD vor oferi suport mai bun.

#24
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
am si eu o intrebare legata de x264. am un film hdrip de pe hddvd care contine asa :

SiZE..........: 7.9 GB                                                  
ViDEO.CODEC...: x264                                              
FRAMERATE.....: 23.976                                            
BiTRATE.......: 6420 kbps                                          
RESOLUTiON....: 1280x532 (OAR)                                          
AUDiO1........: English DTS 5.1 1536 kbps (from TruHD track)            
AUDiO2,3,4,5..: English vorbis 2.0 80 kbps - 4 commentary tracks        
SUBTiTLES.....: Eng,Ro,Dut,Fin,Swe,Dan,Nor,Fre,Ger,Slv,Pol,Hun,Cze,Heb - all ASS                                                
SOURCE........: HD-DVD 1080p VC-1 Dolby TrueHD 5.1-CtrlHD    

vreau sa il transform in 2*dvd5 pastrand evident toate subtitrarile, pistele audio. practic imi trebuie sa fac doar un cut la mijloc si atat. nu stiu ce program sa folosesc ca sa taie totul la acelasi timp si sa ramana sincronizat. ma gandeam la virtualadub mob, dar nu stiu daca stie mkv.

#25
nestiutoru'

nestiutoru'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.03.2007
dau o bere virtuala dak imi zice si mie cineva de ce nu-mi ia convertxtodvd nici un fel de subtitrare.am pus acelasi nume cu filmu' le-am facut in toate felurile cu subtitle workshop si tot nu vrea;imi zice mereu in jurnal ca fisierul  "este incompatibil sau nu este fisier A/V"

#26
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Vlad, daca vrei doar sa-l imparti in 2, recomand MKVToolnix. Daca vrei sa-l vizionezi pe un DVD player va trebui reencodat.

#27
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Iaca am reinviat si eu acest thread. M-am lovit de o problema. Am incercat sa convertesc un mpeg2 de 2.5 Gb (adica 45 de minute de fotbal) pe un CD de 700 Mb/s cu codec x264, folosind cateva programe pe care le-am gasit pe doom9 sau alte site-uri. Pana acum am incercat MeGui, MediaCoder si AutoMKV. N-am reusit cu niciunul foarte multe. Desi sunt un novice, cu codecurile Xvid sau DivX nu am avut probleme de encodare cu AutoGK.

In schimb la x264, imi duce procesorul pana in 100 % si intepeneste in timpul encodarii. Am un calculator destul de bun, procesor Q6600, 2 Gb DDR2 si totusi, vreau sa encodez in x264 si nu reusesc deloc. Ce programe folositi ?

#28
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Am un PC zic eu destul de performant astfel incat sa pot encoda un fisier cu x264. Procesor Intel Core 2 Quad 6600 - 2.4 Ghz, 2 GB DDR2, si totusi atunci cand encodez cu x264 imi ajunge procesorul la 90 - 99 %. N-am stat pana la sfarsitul encodarii, probabil urmeaza un freeze, si mi-e frica sa nu se arda si procesorul. Exista vreo problema sau sistemul meu nu mai duce? Am cautat pe net si am vazut altii cu sisteme mai slabe ca pot encoda, insa la mine nu merge. Imi duce procesorul la maxim si se blocheaza.

#29
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Pai, se blocheaza sau nu?!
Ori ai virusi, ori vreo componenta defecta.
Ce hard ai ?
Oricum, poti sa-l lasi sa mearga lejer asa, daca merge....
Si eue tot asa am, plus hard SATA de 250 Gb.
Rulez diverse programe ce forjeaza toate 4 core la 100% si nu e nici o problema !!

#30
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Nu e de la virusi queensoft. Am facut un test, de obicei encodez cu xvid cu AutoGK iar procesorul imi sare la maxim 30 - 45 % load iar temperatura ajunge pe la 50-60 de grade. Insa cand incerc sa encodez cu x264 imi ajunge la peste 70 de grade procesorul + celelalte core-uri, si imi da BSOD. Mi se mai intampla si la alte aplicatii care solicita procesorul mai mult. Totusi am cautat pe net, si temperaturile acestea pe care le am eu nu sunt normale pentru Q6600, am sa incerc sa iau un cooler bun pe la un milion si sa folosesc niste pasta termoconductoare buna, intrucat de cand am luat PC-ul nu l-am desfacut fiindca era asamblat cu garantie si mai mult ca sigur ca procesorul si coolerul sunt pline de praf iar pasta n-a fost bine aplicata. Este o problema hardware, inainte credeam ca e de la XP, dar l-am instalat de multe ori si a facut la fel. M-am lamurit asupra situatiei.

#31
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Vezi sa nu ai procul defect din fabricatie. Asa am patit si eu cu unul care era usor ciobit la un colt.

enjoy,
Mtz

#32
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Ghidul ala cu x264 nu mai valabil poate altcineva sa faca altul si sa-l posteze undeva ?
Vreau sa schimb modul in care-mi pastrez filmele (DVD ripp cu Gordian Knot 1490 Mb AC3 codec Xvid) in container MKV encodate cu x264. Ce ati recomanda: meGUI, AutoMKV, StaxRip, Handbrake sau altceva care stie sa lucreze cu x264 ?

#33
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Chiar sunt si eu foarte interesat de un ghid cu softul si setarile pe care le folosesc cei care fac ripuri de pe blu-ray.

#34
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Eu recomand MeGUI, este mai complet ?i ai profile care te ajută dacă nu le ai cu setările. Ghidul nu mai există pentru că a fost ?ters contul meu de pe home.ro, probabil pentru că nu a fost utilizat. Pe calculator am doar o versiune mai veche a ghidului ?i nu cred că mai e utilă. Oricum cine vrea să encodeze cu MeGUI va folosi forumul Doom9 ?i nu tentativa mea de ghid :)

Edited by Aditz, 14 December 2008 - 22:15.


#35
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
treaba sta in felul urmator.am o captura facuta cu fraps de 1.5 gb,[email protected] sa o comprim la vreo 50mb,cam la aceasi rezolutie dar sa pastrez cat mai mult calitatea originala.un exemplu poate fi acest trailer sau asta (trebuie downloadate pt a le vedea la calitatea maxima).ideea e ca nu inteleg cum reusesc sa le faca sa se vada asa cu o durata de 1 min ocupand max 60mb.as vrea un tutorial sau ceva de genul

#36
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Incearca cu AutoMKV . La Resize alegi None, la Output File pui la Disk 50 Mb (casuta e editabila), Filters alegi none.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate