Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Ghid de encodare cu x264

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Salutare, aș dori să știu dacă dorește cineva să fac un ghid de encodare cu x264. Am văzut că nu este așa ceva pe aici și poate folosește cuiva. Poate nu o să fie cine știe ce de ghidul meu, sunt un biet începător:blush:, dar mă gândeam să încerc. Pentru cine nu știe, x264 comprimă mai bine, dacă vreți un film de peste 2 ore pe un cd e mai bun decât XviD sau DivX, de asemenea e foarte bun pentu desene animate, anime sau filme gen The Incredibles. Din păcate necesită ceva mai multă putere de calcul pentru decodare, aș zice minim un Pentium 3 pe la 1Ghz pentru o vizionare fără probleme.
Vă rog să-mi spuneți dacă e cineva curios.

Edited by Aditz, 07 October 2005 - 13:50.


#2
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
fa mosule, un ghid in plus nu strica niciodata.

spor la treaba!

#3
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Sunt deschis la nou... :)

#4
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Mâine mă apuc de treabă, dar o să dureze ceva timp.

#5
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Din păcate nu am avut timp să scriu mai repede ghidul, dar am făcut o versiune "alfa". E cam îmbârligat, dar poate reușesc să-l îmbunătățesc cu ajutorul vostru. De greșeli de ortografie să nu mai vorbim... Luați-l ca o primă încercare.
Aici e ghidul.

#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
felicitari pentru efort, arata bine!

:clapping:

#7
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Mulțumesc, am să încerc să-l mențin la zi și să-l mai corectez. M-am grăbit un pic cu el și nu prea am știut cum să-l structurez. La început am vrut să-l fac mai la obiect, fără detalii, dar m-am răzgândit și am să încerc să mai adaug câte ceva.

#8
Znuff

Znuff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 09.01.2006

View PostAditz, on Nov 6 2005, 22:44, said:

Mulțumesc, am să încerc să-l mențin la zi și să-l mai corectez. M-am grăbit un pic cu el și nu prea am știut cum să-l structurez. La început am vrut să-l fac mai la obiect, fără detalii, dar m-am răzgândit și am să încerc să mai adaug câte ceva.

Hints for readability:

foloseste un backgroud "light" (hint: ALB!)
foloseste o culoare de text tot light (hint: negru?)
Si scapa-ne de Comic Sans MS please  :worthy:
Mie unu mi-e greu sa citesc alb pe albastru cu linkurile alea rosii  ;)

good luck :-)

#9
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Cred că e timpul pentru o reîmprospătare a ghidului și am să țin cont și de sfatul lui Znuff. Sper să-l termin în 3-4 zile.

#10
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Am făcut o nouă tentativă de ghid, dar mai am de lucru la el. Sper să fie mai bun decât cel vechi.
Pagina este aceasta.

#11
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View PostAditz, on Jul 16 2006, 20:41, said:

Am făcut o nouă tentativă de ghid, dar mai am de lucru la el. Sper să fie mai bun decât cel vechi.
Pagina este aceasta.
mii de multumiri!  :worthy:

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostAditz, on Jul 16 2006, 20:41, said:

Pagina este aceasta.
Nu mere. :(

#13
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005

View PostMtz, on Jul 17 2006, 02:28, said:

Nu mere. :(
Mai încearcă, se mai poticnește uneori.

#14
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
masca esti offtopic.

Foarte interesant tutorialul, am vazut ca sunt f bine explicate setarile de la x264...voi testa ce nu foloseam eu, ca idee sa vedem ce iese.
Problema este ca acest x264 este intr-adevar un codec H264 (xvid e H263) dar la bitrate-uri mici nu prea are rezultate atat de bune incat sa fie considerat mai bun decat xvid, poate cu setarile de care vorbeam mai sus o fi vreo diferenta, totusi greu de crezut...daca ar fi fost asa ar fi fost inlocuit in releasurile de scena de ceva timp, insa nu am vazut. Deci voi vorbiti aici despre folosirea acestuia pentru a face DVDRIP, ori pt acest procedeu de realizarea a rip-ului de pe dvd se foloseste alt codec H264 si anume coreAVC, exista mai multe versiuni dezvoltate separat.
Puterea acestui x264 este canalizata in realizarea unui alt fel de rip si anume HDTV RIP, unde fisierul sursa este ts (un fel de mpeg2) iar produsul finit avi sau mkv, insa bitrate-ul este unul mare, aproximativ 4-5000 kbps. Fisierul .ts ocupa mult ca spatiu, pe undeva pe la 9 giga o ora jumatate de film si ideea rip-ului este de a-l realiza pe un blanc DVD5.
Am testat in paralel megui cu virtualdubmpd ultima versiune si produsele finite sunt identice din punctul meu de vedere. Chiar daca in virtualdub nu ai acces la toate setarile codecului, in urma encodarii in 2 pasi fisierele rezultate de dimensiuni aproximativ identice se vad LA FEL.
Informativ, rezolutia ts-ului este 1920*1200 si rip-ul x264 fie el avi sau mkv are 1280*720. Este internetul plin de astefel de ripuri, deci e vorba de scene release.

#15
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca vreti sa folositi VirtualDubMod
Attached File  vdm.jpg   69.59K   442 downloads
aveti aici un link unde veti gasi cele necesare precum si un ghid.

enjoy,
Mtz

#16
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Scuze că nu am răspuns de mult și nu am actualizat ghidul, dar am renunțat la Windows și am trecut pe Linux. Momentan am renunțat la encodări, aștept Avisynth 3. Dar nu prea am răbdare și cred că o să folosesc Avisynth 2.56 emulat cu Wine.
Diferența între x264 și XviD este vizibilă tocmai la bitrate mic și mai ales la anime. Dacă urmărești forumul Doom9 ai să vezi că la anime folosec bitrate-uri de 400-600 kbs, e drept că sunt redimensionate. Pentru 720p eu folosesc bitrate în jur de 2000 kbs și se vede foarte bine, dar depinde de sursă. Indiferent de sursă(DVD, captură HDTV) fac un test cu --crf 20 pe o mostră de 5-10 min și în funcție de rezultat aleg bitrate-ul.
Nu știu de ce x264 nu e folosit în release-urile de scenă (nu știu exact ce sunt astea, presupun că sunt filmele piratate apărute înaintea DVD-ului cu filmul original, și care arată groaznic de obicei) dar în general e preferat DivX sau XviD pentru compatibilitatea cu DVD playerele.

Edited by Aditz, 31 March 2007 - 20:21.


#17
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Pentru ca scena nu stie nimic despre calitate.
Conteaza doar viteza cu care apar release-urile :(


Pentru 720p ideal ar fi un bitrate de 5000 kbps .
Iar pentru 1080p undeva la 10000 kbps .

#18
adrianstratulat

adrianstratulat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 04.08.2005
Eu am folosit FairUse. Un program care isi face treaba incet si bine :). Bineinteles calitatea costa.  :rolleyes:  Eu am fost supermultumit de rezultat. In comparatie cu un divx sau xvid se vede diferenta (in bine).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate