Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

(radu_vasile59) Casa in Maramu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#19
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Promit planuri, macar alea vechi, chiar azi.
Poze de pe santier la primavara, sper ...  :rolleyes:

#20
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Revin cu planurile promise. Timpul nu mi-a permis sa ajung la calculator. Pe maine ma intalnesc iar cu arhitectul pentru o regandire a compartimentarii. Eventual pentru varianta doar parter.
Stie cineva cam cu cat urca pretul versiunea numai cu parter fata de cea cu etaj, la aceeasi suprafata utila? In ideea in care neavand casa scarii, castigi aproape inca o camera la aceeasi amprenta la sol.

Attached File  Plan_P.JPG   221.72K   383 downloads Attached File  Plan_E.JPG   171.02K   362 downloads
Si o imagine cu locatia.
Attached File  Poza_locatie.JPG   274.3K   331 downloads

#21
carcotasuyz

carcotasuyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 24.11.2011

 radu_vasile59, on 4th December 2011, 11:34, said:

pentru o regandire a compartimentarii.
ia in calcul si scara pentru ca nu da prea bine cu forma aia . practic "impusti 3 iepuri" cu o schimbare :
- suprafata mai mare pentru depozitul de sub scara
- suprafata mai mare la holul de la etaj
- si cel mai important , scapi de senzatia aia claustrofoba pe care ti-o da terminarea scarii ..intr-un ...perete ! e o chestie pe care nu am suportat o niciodata.

Attached Files



#22
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Mersi de idee. Chiar la asa ceva nu mi-a picat fisa azi.
Am lucrat pe planuri si am mai mutat/scazut suprafete.
Rezultatul:
Attached File  Plan_E2.JPG   86.21K   215 downloads

Attached Files


Edited by radu_vasile59, 04 December 2011 - 14:26.


#23
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Dupa lungi framantari, ne-am hotarat sa schimbam abordarea. Vom merge pe o constructie doar parter, terenul avand cam 20x50 m, cu vecini putini si jos situati.
Suprafata va fi de maxim 180 mp construiti, inclusiv terasele, deci cam 160-170 mp cladirea, din care cam 120 mp util, maxim. Pe saptamana viitoare o sa am o prima varianta, in acelasi registru stilistic ca cea cu etaj, dar versiune numai pe parter.
Suntem cam sensibili la confortul locuirii, si versiunea asta pare sa o impace cel mai bine.
Ca si compartimentare, am gasit, tot aici pe forum, un link catre un site austriac.
Il inserez, sper sa nu fie considerat reclama (daca da, rog un moderator sa scoata linkul). Au multe modele interesante de case, mai ales compartimentarea, designul mai nemtesc asa, anost putin....
Elk Osterreich
La sectiunea kataloge/bungalow, cele ce aprox 125-120 mp sunt cele mai interesante.

#24
woodhouse

woodhouse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2011
mi se pare ca ti-ar placea stilul acesta...

Attached Files



#25
carcotasuyz

carcotasuyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 24.11.2011

 woodhouse, on 9th December 2011, 10:44, said:

mi se pare ca ti-ar placea stilul acesta...
lipseste ..din fundal , intrarea in beci/crama  :naughty:

#26
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Place ultima imagine! Subiect de gandire pentru elevatie si fatade. Mersi de pont! Va fi aratat la arhitect.

#27
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Revin cu randari dupa o versiune preliminara, de data asta doar parter. Compartimentarea se mai schimba usor fata de ce este acum (nu am cum s-o postez, ca pe foaia respectiva s-au facut modificarile si pdf-ul nu il am). Fata de imagini se va renunta la prispa pe toata lungimea casei (va lasa o curte de 6-7 m latime = prea putin) si se va modifica partea cu terasa cu masa afara, astfel ca ea sa fie sub acoperis. Plus o intrare in casa mai protejata.
Ca si design exterior, va primi si o fata noua, despre care deja am stabilit ce si cum.
Suprafata utila acum (asa ca in poze) este de aprox 125 mp, construit cam 160 mp fara terase sau 180 mp cu terase. Amprenta 17/11 m (cam lata), care va deveni 17/9 m.
Daca aveti alte pareri, idei, sfaturi, va rog, sariti cu ele.
Attached File  Render_1_Parter.JPG   289.24K   344 downloads Attached File  Render_2_Parter.JPG   310.9K   327 downloads

#28
woodhouse

woodhouse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.10.2011
parerea mea este ca o casa cu un singur cat are prestanta daca elevatia este inalta si spatiul dintre tocul superior al ferestrelor si sarpanta este mai mare decat se obisnuieste.

#29
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
In ce zona ii terenu'?

#30
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
@woodhouse:
Casa va avea o elevatie de aprox 80 cm, de la nivelul terenului sistematizat.
@edy_wheazel:
Zona Busag/Merisor, mai exact la aprox. 500 m de fabrica de lapte Calitatea.

#31
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Nu am mai scris demult pe aici. Noutati: am o versiune preliminara a proiectului. Inca oscilam intre 2 tipuri de compartimentare. Estetica este deja rezolvata in mare parte la una din variante (care are si poze), la cealalta inca este in lucru, pentru ajustari.
Poze deci:
  Versiunea 1 (fara poze, fatade inca in lucru):
Attached File  Plan___Ver_1.pdf   106.04K   134 downloads

  Versiunea 2 :
Planul: Attached File  Plan___Ver_2.pdf   105.87K   115 downloads

Imagini:
Attached File  IMG_Ver_2___1.jpg   89.56K   202 downloads Attached File  IMG_Ver_2___2.jpg   150.63K   186 downloads Attached File  IMG_Ver_2___3.jpg   105.54K   191 downloads Attached File  IMG_Ver_2___4.jpg   96.46K   196 downloads

Astept pareri, sugestii, va rog ...  :huh:

#32
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Update.
Azi am primit ceva randari si planuri de la prima varianta, finisata de data asta.
Sunt in dilema acum, ca nu stiu pe care sa o aleg. Prima varianta are cam 172 mp, cea de a doua 162 mp - suprafete construite desfasurate, fara terase.

Plan: Attached File  Plan_Ver1_Nou.pdf   114.94K   88 downloads

Randari:
Attached File  1.jpg   109.79K   208 downloads Attached File  3.jpg   104.02K   172 downloads Attached File  5.jpg   76.7K   130 downloads

#33
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Imi place f mult arhitectura. Parca si vad iobagii fugariti de jandarmi prin batatura :))

#34
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Jandarii nu au sediu pe aproape, dar este biserica - intr-o parte - si bufet - in cealalta  ;)

#35
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
de ce nu faci terasa aia undeva in spate ?

#36
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
La ambele variante terasa este in spate. Ca sa dea bucataria catre gradina. Atat ca din drum se vede o intrare cu coloane (var_2) sau continuare cu coloane la terasa - dar catre gradina aka "fundu' curtii" in var1_nou.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate