Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

(radu_vasile59) Casa in Maramu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#1
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Buna seara la toata lumea!

Dupa aproape un an de bobinat forumul SP si rasfoit jurnale, deschid si eu un jurnal pentru constructia casei noastre.
Suntem 2 imaturi care spera sa fie mai multi si care s-au socotit ei ca o casa pe pamant ar fi raspunsul la ideea de a avea _casa ta_.
Am cautat 3 luni si am gasit o locatie in apropiere de Baia Mare, cu acces la asfalt si autobus, dar suficient de ferita de DN si traficul de pe el. Parcela este cea din imagine, are 1000 mp, front la 2 strazi, una asfaltata, cu linie de autobus preurban, functionala, si cealalta un drum secundar catre un fost CAP. Ca dimensiuni - 20x50 m, de forma de mai sus.
Dupa o taraganare cu actele de aprox 2 luni am devenit proprietari si am inceput cautarea arhitectului si a proiectului-minune.

Ce avem: terenul imprejmuit (asa l-am cumparat), cu studiu geo facut pe bune.
Ce dorim: casa P+1 E (nu mansarda) sau doar P, cam 100-120 mp util (deci cam 160 mp construiti - maxim). Asta ar trebui sa ajunga pentru 3 dormitoare + living + bucatarie + CT (lemne) + bai + grup sanitar + spalatorie.

Acest jurnal se doreste unul de primit bobarnace, ca sa corectez preventiv anumite vicii. Initial viciile de proiectare/gandire/compartimentare & stuff, apoi cele de executie. Deci, nu ezitati sa aratati cu degetul. Imi place sa cred ca accept usor critici si sugestii.
Proiecte de net am gasit o gramada, nici unul care sa fie 100% satisfacator. Si am mers la arhitect. Ne-a fost facuta o propunere, preliminara, ca punct de inceput discutiile. Stilul arhitectural ne place, problema este compartimentarea, care a dus la o casa imensa si cu destule spatii moarte sau sacrificate. Pun mai jos 2 randari, ca pdf cu compartimentarea le-am distrus din greseala si trebuie sa fac rost de ele iar, pe maine sper. Pana atunci astept orice sugestii considerati binevenite.

Attached File  Locatie_MM.png   735.08K   530 downloads
Attached File  Render_01.jpg   405.69K   685 downloadsAttached File  Render_03.jpg   388.3K   674 downloads

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,537
  • Înscris: 10.05.2007
Frumusica casa, pune si niste compartimentari.
E frumos la Baia Mare, am si eu niste prieteni pe-acolo, un stomatolog renumit prin zona, Tataru ii zice.

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
terase si balcoane la etaj
1-nu o sa le folosesti
2-mananca prea multi bani ca sa le faci
3-prea multe termoizolatii la tavane ca sa nu arunci banii pe caldura
eu as mai compacta casa un pic
ce amprenta ai in varianta actuala ?
si cati mp terase+balcoane la etaj ?

#4
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Mersi de aprecieri.
Estem, Dr Tataru inca lucreaza, si bine.

Compartimentari pe maine, ca azi am reusit sa fiu erou cu fisierele  -_-
Ce se vede are o amprenta de aproximativ 15/9 m. Cam 250 mp construit si cam 140-150 mp util. Mult pentru nevoile noastre si care mai poate fi optimizat bine de tot.

Ca accesorii la teren:
- apa - magistrala trece prin fata portii
- gaz - magistrala satului trece pe cealalta parte a drumului, tot prin fata portii
- curent - 2 stalpi langa mine, am un contor deja pe gard (al organizarii de santier precedente - inca nu am contract pe mine, dar cand primesc AC-ul mai trebuie platita taxa de bransare si gata, pot consuma, ca instalatia functioneaza - am verificat deja asta).

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 radu_vasile59, on 29th November 2011, 23:53, said:

Compartimentari pe maine, ca azi am reusit sa fiu erou cu fisierele  -_-
Ce se vede are o amprenta de aproximativ 15/9 m. Cam 250 mp construit si cam 140-150 mp util. Mult pentru nevoile noastre si care mai poate fi optimizat bine de tot.
cu sau fara compartimentari eu terasele alea de la etaj le vad inutile tinand cont ca vor costa destui bani si sa fie nefolosite
nici macar rufe nu o sa pui la uscat ca banuiesc ,ca masina de spalat va fi la parter
----doar parerea mea ---
indiferent de parerile mele pe care ti le voi da vreau sa stii ca nu sunt nici arhitect si nici strucurist , deci nu lua de bune si corecte aceste pareri
spor la treaba

#6
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011

 petre69, on 29th November 2011, 23:49, said:

terase si balcoane la etaj
1-nu o sa le folosesti
2-mananca prea multi bani ca sa le faci
3-prea multe termoizolatii la tavane ca sa nu arunci banii pe caldura
eu as mai compacta casa un pic
ce amprenta ai in varianta actuala ?
si cati mp terase+balcoane la etaj ?
1 - Foarte adevarat. Eu tin sa am o terasa (nu exagerata, mai micuta) cat sa pot privi peisajul de acolo cand ma apuca. Dar nu mor fara ea. De gandit bine daca merita efortul.
2. - La fel de adevarat. Compartimentarea trebuie reluata, dupa mine de la 0. O pozitie decenta are doar centrala termica in versiunea actuala.
3. - Daca numai asta ar fi nu e rau. Buba cu ele este ca in timp aproape invariabil va aparea igrasia, ca va fi o diferenta de tenperatura pe tavan intre terasa si camera de langa. Unde mai pun 1-2 grinzi care brazdeaza camerele de la parter si ici-colo cate 1-2 stalpi.
Amprenta = 15x9m = 135 mp => foarte aproape de o casa doar parter pt ce spatii avem nevoie.
Terasa principala (aia cu coloane) are cam 21 mp.

 petre69, on 29th November 2011, 23:58, said:

cu sau fara compartimentari eu terasele alea de la etaj le vad inutile tinand cont ca vor costa destui bani si sa fie nefolosite
nici macar rufe nu o sa pui la uscat ca banuiesc ,ca masina de spalat va fi la parter
----doar parerea mea ---
indiferent de parerile mele pe care ti le voi da vreau sa stii ca nu sunt nici arhitect si nici strucurist , deci nu lua de bune si corecte aceste pareri
spor la treaba
Am urmarit jurnaul tau si de acolo am extras ceva invataminte legate de structura (partea tehnica ca vietii). Bag la cap, si o parte din ideile tale le agreez. De aia nu imi place deja compartimentarea. Dar nah, trebuie sa incep de undeva.
Hainele la uscat => in spalatorie, ca de aia se face. Sunt satul de haine uscate in casa pe tot felul de kestii rabatabile.

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 radu_vasile59, on 29th November 2011, 23:59, said:

Terasa principala (aia cu coloane) are cam 21 mp.
e ca si cum ai face o garsoniera ca sa o tii degeaba
stii cand o sa admiri tu natura de acolo ?
atunci cand eu voi veni la tine si ma voi rataci pe drum, te sun din masina si tu o sa-mi zici stai sa urc la terasa poate te vad de acolo sa te directionez

#8
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
:kisstogether:  Asa zice si nevasta. Foarte probabil sa fie asa. Oricum este foarte mare si imi intuneca celelalte camere de la etaj. Va fi cel putin micsorata, daca nu desfiintata.

Edited by radu_vasile59, 30 November 2011 - 00:06.


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 radu_vasile59, on 30th November 2011, 00:06, said:

: desfiintata.
bingo

#10
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Daca o desfiintez, atunci toata vraja etajului dispare. Si asta trebuie compensata cu ceva la parter (ca elemente arhitecturale).
Casa va trebui obligatoriu sa imi placa SI estetic, altfel nu o construiesc. Despre utilitate si economie in folosire, astept sugestii.
Daca te rog, si stii din experienta, cat de scumpa este folosirea unei case numai pe parter? Ca mie mi se pare mai usor de incalzit (nu urca toata caldura pe casa scarii catre etaj) si de intretinut (mai putine spatii moarte care trebuie curatate). Eu stau si ma gandesc daca ideea cu etajul salveaza bani sau nu. Ma gandesc ca doar cu 1 m in plus pe o dimensiune, casa scarii poate deveni inca o camera, deci la aceleasi suprafete construite ai mai multa suprafata utila doar pe variata strict parter.

#11
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Din pacate/fericire sunt de acord cu ce scrie petre69 cu o singura exceptie.

 petre69, on 29th November 2011, 23:58, said:

nici macar rufe nu o sa pui la uscat ca banuiesc ,ca masina de spalat va fi la parter
Daca nu proiectezi in mod special un spalator la parter (am facut asa ceva la prima mea casa si i-am pus topogan ca sa nu ne caram cu cosul cu rufe murdare in brate pe scari), bine e ca masina de spalat rufe sa fie acolo unde apar rufele murdare, adica la etaj.

#12
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Spalatorie sigur va fi, si va fi la parter, ca pe langa hainele murdare se mai aduna si alte chestii mizerabile pe langa casa, de afara, si alea nu ar trebui carate pe scari. O spalatorie nu este numai un loc pt masina de spalat si 3 sarme pt intins hainele. Mai are ceva chiuvete/lighene maxi & related pt obiecte murdare, apoi curate.

Edited by radu_vasile59, 30 November 2011 - 10:56.


#13
carcotasuyz

carcotasuyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 24.11.2011
arata frumos , dar fara balcoanele din lateral . eventual acolo ori cate un mic acoperis sau decalat etajul pana in fata .

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu daca ar fi dupa mine nu as construi nici un etaj
casele fara scari sunt cele mai ergonomice case si eu pun mare accent pe asta
iti spun din experienta
o casa fara etaj cu o terasa mare in spate bate la cur orice casa cu etaj
daca ai si vedere la ceva munti,ape ,boscheti sa faci niste geamuri panoramine in directia aia si tot acolo sa fie si living si ,si terasa esti imparat
a ,sa nu uit ,minim tavanele dupa finisaj la 2,8-3 m in living
eu as face 2,75 dormitoare
living + buc +dining + intrare 3 m
o intrare putin iesita in fata cu o coloana doua
acoperisul cu mici artificii ici colo si gata smecheria

#15
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
1. La 250 mp construiti e cam mare, cat ai spus tu initial (160 mp) e foarte bine.
2. Terasa de 21 mp de la etaj e mult prea mare. Sugestia mea, daca tot tii neaparat sa ai un balcon (de admirat privelistea etc), fa-l deasupra intrarii (cum l-am facut eu) si ai doua rezolvari dintr-un foc... ;)
3. Arcadele de la geamuri costa destul de mult, in plus. Valabil si pentru terasa aceea, in caz ca o mentii.

#16
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Multumesc de sugestii. Am trimis un mail arhitectului cu dorintele de modificare. Sa vedem ce iese.
Ader si eu la ideea de casa ergonomica doar pe parter. Priveliste am doar spre nord, deci nu pot orienta prea multe in directia aia. Plus ca tot pe la nord trece un drum secundar. Deci, terasa la etaj, orientata spre NV, sau NE ar rezolva treaba asta. Dar ramane de vazut daca va fi. Asta daca nu ma hotarasc pe casa strict parter pana luni. Data limita pt mine sa ma decid (asta mi-am pus-o eu, functie de raspunsul primit pana atunci). La terasa peste intrare ma gandesc si eu, sau daca nu, atunci peste centrala +spalatori + camara. Sa nu fie critica izolatia.

#17
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
succrs cu alegerea variantei optime  :OK:

si sa vedem cat mai repede poze de pe santier

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 NordMan, on 30th November 2011, 19:41, said:

si sa vedem cat mai repede poze de pe santier
fara alea eu nu mai trec paici

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate