Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Schimbare LNB

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Bună, aș dorii să-mi schimb antena satelit cu una de 80 și LNB-ul în același timp deoarece recepția nu este tocmai bună, imaginea la mișcări rapide se vede pixelată. Sunt pe Dolce și bănuiesc că mi-au montat care LNB era mai ieftin. Întrebarea este: pot să pun alt LNB în locul celui actual? Întreb asta deoarece știu că receptorul este împerechat cu cartela și mă gândeam că este împerecheat în vreun fel și cu LNB-ul și dacă îl voi schimba nu voi mai recepționa nimic. În acest domeniu sunt 0.

Edited by freekidro, 29 November 2011 - 15:22.


#2
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postfreekidro, on 29th November 2011, 15:17, said:

Bună, aș dorii să-mi schimb antena satelit cu una de 80 și LNB-ul în același timp deoarece recepția nu este tocmai bună, imaginea la mișcări rapide se vede pixelată. Sunt pe Dolce și bănuiesc că mi-au montat care LNB era mai ieftin. Întrebarea este: pot să pun alt LNB în locul celui actual? Întreb asta deoarece știu că receptorul este împerechat cu cartela și mă gândeam că este împerecheat în vreun fel și cu LNB-ul și dacă îl voi schimba nu voi mai recepționa nimic. În acest domeniu sunt 0.
Si daca schimbi LNB-ul crezi ca se va vedea HasD? :) . In primul rand ar trebuii sa verifici cum stai cu nivelul semnalului in al 2 - lea daca numai la miscari rapide se vede pixelat si in rest ok e de la transmisia de cacao (bitrate) pe care o fac romtelefonisti si schimbarea lnb-ului si a antenei nu va aduce nici o schimbare.

Edited by Bobby_ro, 29 November 2011 - 15:51.


#3
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Cu semnalul stau la 80 si ceva la sută, normal că nu voi vedea HD, nici nu am spus asta, ci doar mai bine. Eu zic că este de la semnal problema, am văzut cum se vede Dolce pe un TV cu o diagonală cu mult mai mare ca a mea care și la mișcări rapide se vedea foarte bine.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Nu LNB-ul conteaza. (in foarte mica masura doar)
Doar felul transmisiei: SD sau HD.
Bineinteles ca pt HD iti trebuie si STB HD si cablu HDMI si TV HD.
Insa daca compari doar transmisia SD pe 2 TV-uri diferite, conteaza f mult tehnologia lor: CRT, LCD sau LED.

Daca numai la miscari rapide se vede pixelat si numia pe un singur TV inseamna ca celalalt TV e de vina.
Daca se vad artefacte mari, poate sa fie de la calitatea semnalului. Asta depinde de reglarea antenei.
Am pus si un LNB de 10 lei pe o antena de 60 cm la parintii mei si se vede OK.

#5
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postdorin_2k, on 29th November 2011, 20:14, said:

Nu LNB-ul conteaza. (in foarte mica masura doar)
Doar felul transmisiei: SD sau HD.
Bineinteles ca pt HD iti trebuie si STB HD si cablu HDMI si TV HD.
Insa daca compari doar transmisia SD pe 2 TV-uri diferite, conteaza f mult tehnologia lor: CRT, LCD sau LED.

Daca numai la miscari rapide se vede pixelat si numia pe un singur TV inseamna ca celalalt TV e de vina.
Daca se vad artefacte mari, poate sa fie de la calitatea semnalului. Asta depinde de reglarea antenei.
Am pus si un LNB de 10 lei pe o antena de 60 cm la parintii mei si se vede OK.

Exact, artefactele care se observă sunt aproximativ niște pătrate mai mari de 5-10 cm latura (ochiometric). Antena am reglat-o foarte foarte fin și tot am lasat-o fixată la puterea semanalului la maxim. OK, un LNB mai bun să zic așa nu m-ar ajuta, dar o antenă mai mare? Am două televizoare CRT pe care se vede la fel, televizorul pe care se vedea foarte bine și cu diagonală mai mare era un LCD. Semnalul este SD, poate voi trece pe HD dar nu asta mă preocupă momentan ci faptul că îmi voi achiziționa un TV LCD cu o diagonală măricică iar dacă pe o diagonală mică , cum am precizat că sunt CRT-urile, se vede pixelat, mi-e groază cum se va vedea pe un pe un display cu mult mai mare, de aici toată problema. Un vecin spre exemplu a trecut și el pe Dolce dar lui i-au montat din start o antenă de 80, acum nu știu dacă el a cerut asta s-au cei de la RTC așa au considerat.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001

View Postfreekidro, on 29th November 2011, 21:16, said:

Antena am reglat-o foarte foarte fin și tot am lasat-o fixată la puterea semanalului la maxim. OK, un LNB mai bun să zic așa nu m-ar ajuta, dar o antenă mai mare?
Nu "putere semnal" conteaza. Ci "calitate semnal". Iar BER sa fie tot timpul 1E-7. Sa nu fluctueze deloc.
O antena de 80 e mai buna decat cea mica de 60.

#7
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postdorin_2k, on 30th November 2011, 15:00, said:

O antena de 80 e mai buna decat cea mica de 60.

Pot monta LNB-ul actual pe o antenă de 80? Întreb deoarece căutând pe net după LNB-uri și antene am văzut la unele specificații de LNB-uri că sunt pentru antene de 80.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu au treaba lnb-urile (SINGLE, TWIN, QUAD, OCTO) cu diametrul antenei... trebuie doar respectate unele conditii mai exact la antene offset se monteaza lnb-uri pentru offset iar la antenele circulare (prime focus) se pun  lnb-uri de alta constructie (cu flansa)

Ce ai vazut tu probabil a fost un lnb cu feed dual, pentru sateliti alaturati (la 3 sau 6 grade)

Cat despre problema cu imaginea pixelata la cadre rapide mai bine intrebati providerul...

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001

View Postfreekidro, on 29th November 2011, 21:16, said:

Exact, artefactele care se observă sunt aproximativ niște pătrate mai mari de 5-10 cm latura (ochiometric).
Alea nu sunt sigur de la provider... (artefacte de 10 cm).
Sunt de la calitatea semnalului de la antena (reglarea antenei).

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Poate e un contact imperfect dar omul a spus ca face asa numai la miscari rapide pe imagine... daca e contact imperfect ori defectiune la lnb (posibil si soft receptor dat peste cap) trebuie sa faca mereu asa, nu numai la cadre in miscare rapida

Edited by rz, 30 November 2011 - 19:57.


#11
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
M-am uitat la calitate semnal și variază intre 1E-7 - 2E-7  din câteva în câteva secunde. Totuși nu mi se pare normal să se vadă așa nici la mișcări rapide. Dacă de la Dolce este problema atunci mai bine trec din nou pe analogic de la providerul din localitate. Contact imperfect nu cred că am LNB twin și la amândouă TV se vede așa, oricum am verificat toate contactele, antena am reglat-o dar mai mult de cât am acum la semnal nu am putut scoate. Cred că voi împrumuta antena de 80 a vecinului pentru teste iar dacă se vede mai bine voi achiziționa și eu una.

Edited by freekidro, 30 November 2011 - 20:21.


#12
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postfreekidro, on 30th November 2011, 20:16, said:

M-am uitat la calitate semnal și variază intre 1E-7 - 2E-7  din câteva în câteva secunde. Totuși nu mi se pare normal să se vadă așa nici la mișcări rapide. Dacă de la Dolce este problema atunci mai bine trec din nou pe analogic de la providerul din localitate. Contact imperfect nu cred că am LNB twin și la amândouă TV se vede așa, oricum am verificat toate contactele, antena am reglat-o dar mai mult de cât am acum la semnal nu am putut scoate. Cred că voi împrumuta antena de 80 a vecinului pentru teste iar dacă se vede mai bine voi achiziționa și eu una.
recomadare:antena de 80(de preferinta cu bratul pt lnb din profil de aluminiu!!!),lnb de 0,2dB,cabu coaxial special(adica se exclude cel clasic recomandat de electricieni de regula)si reglare sistem antena pt putere si mai ales calitate maxima.necesita rabdare,indemanare si fara ...tigari.succes!

#13
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postunchiujim, on 30th November 2011, 23:51, said:

recomadare:antena de 80(de preferinta cu bratul pt lnb din profil de aluminiu!!!),lnb de 0,2dB,cabu coaxial special(adica se exclude cel clasic recomandat de electricieni de regula)si reglare sistem antena pt putere si mai ales calitate maxima.necesita rabdare,indemanare si fara ...tigari.succes!

Merci de recomandare!

#14
Viorel_sax

Viorel_sax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.12.2017
Salutare ma puteti ajuta si pe mine vreau sa cumpar un LNB ptr Antena Parabolica  modelul acesta ?, Foloseste cineva asa ceva merita sa-l cumpar Multumesc frumos

Attached Files



#15
ElTren

ElTren

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.10.2016

 Viorel_sax, on 19 iulie 2020 - 09:16, said:

Salutare ma puteti ajuta si pe mine vreau sa cumpar un LNB ptr Antena Parabolica  modelul acesta ?, Foloseste cineva asa ceva merita sa-l cumpar Multumesc frumos

LNBurile Inverto sunt foarte bune.
Asta pare un inverto-lnb-triple-feed, care are o utilizare f specifica https://www.inverto....e-for-85cm-dish
Daca intr-adevar vrei sa prinzi 3 sateliti cu un LNB si un singur receiver, probabil ca e solutie f simpla dar mai mult ca sigur necesita ceva munca pt reglaj f fin, cablu de calitate samd

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate