Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Credeti ca ar fi utila introducerea a doua noi bancnote: una de 2 lei si una de 20 de lei?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Si daca cumperi un covrig de 50 de bani intr-un supermarket cineva trebuie sa iti numere banii si sa iti dea un bon de casa, operatii care presupun aproximativ acelasi timp ca plata cu cardul.

Daca te duci intr-un supermarket inarmeaza-te cu rabdare.

#38
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Desigur, de-aia te plictisesti pana la moarte cand e cate un tampit de-asta cu cardul. Daca se mai intampla sa pice si comunicatia POS-ului, nici nu stie individul cat de aproape e sa plece acasa cu ochii vineti. Cardurile s-au inventat pentru alte treburi, nu ca sa cumperi salam si detergent. Cu cardul platesti online, produse IT, benzina, etc. etc., nu o paine si o felie de salam.

#39
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
De cateva luni nu mai folosesc nici eu cardul, pentru ca nu mai am unul de credit (pe acela il preferam pentru aproape orice cumparatura ca sa castig puncte, eram ca in reclama aia cu desteptul care impingea masina pana la urmatorul Peco ca sa nu piarda punctele) si am facut deseori tranzactii si pentru o iahnie de fasole si o chifla cumparate de la raionul de delicatese al hipermarketului, si nu am vazut nicio mutra stramba in spatele meu..

Singura data cand am suparat pe cineva a fost intr-un magazin de bricolaj, cand pentru ca nu gasisem ce cautam si pentru ca nu voiam totusi sa plec cu mana goala am platit cu cardul o sticla de suc de o jumatate de litru, iar cel care astepta in spatele meu avea mai multe materiale cumparate.

Daca cumparatorul si vanzatorul sunt utilizatori de card experimentati iar POS-ul isi face datoria si nu apar erori de comunicatie, plata cu cardul dureaza mai putin decat plata cu numerarul, chiar si pentru sume mici.

Daca unul din utilizatori o "lalaie" sau apar erori de comunicatie, asta e, aveti ghinion, inarmati-va cu rabdare.
In tarile nordice nu prea se mai folosesc bancnotele, as vrea sa il vad pe Mircea Badea acolo, sa vad daca se mai enerveaza sau nu asteptand dupa un ins care isi cumpara doar banane de la Peco.

#40
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu vreau o moneda de 99 de bani ca multe preturi se termina in 99.

#41
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008

 Clovis, on 05 noiembrie 2013 - 18:35, said:

Eu vreau o moneda de 99 de bani ca multe preturi se termina in 99.

Buna idee!
Si sa o aiba pe Nadia Comaneci pe ea!

Daca am avea o astfel de moneda ar fi oare prima din lume cu aceasta valoare?

#42
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Au trecut 9 ani de la deschiderea acestui fir de discuții.
Anul trecut BNR a promis că va lansa în acest an o nouă bancnotă, una de 20 de lei care va readuce în actualitate recunoașterea României Mari și omagierea unuia din eroii Războiului de Reîntregire (și Primul Război Mondial): Ecaterina Teodoroiu.

Din păcate până în acest moment nu avem vești legate de această lansare.

#43
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Păi e cam degeaba. Pentru colecționari doar.

#44
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Nu.
Va fi o bancnotă de circulație, nu una pentru colecționari.

Exista o propunere pentru reproiectarea bancnotei de 50 de lei, dar s-a considerat mai convenabilă lansarea unei bancnote noi, de 20 de lei, cu elementele de securitate pe care le are bancnota de 10 lei.

Nu știu de ce întârzie lansarea.

.

#45
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.04.2008
Mai plătește cineva cash? ;)

#46
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008

 blotunga, on 02 februarie 2020 - 18:11, said:

Mai plătește cineva cash? Posted Image

La momentul la care ai scris tu întrebarea (februarie 2020) erau foarte mulți cei care foloseau o astfel de metodă de plată.
Acum (aprilie 2020) avem deja 50 de zile de când în toate market-urile auzi îndemnul de a plăti cu cardul sau cu telefonul.

Cash-ul a primit o lovitură grea din partea Corona virusului, dar rezistă!

Numărul de ATM-uri în funcțiune era în stagnare la sfârșitul anului trecut față de anul precedent (de fapt chiar o foarte mică creștere), este posibil ca acum acesta să fie în scădere.

--

Revenind la topic,
Bancnota de 20 de lei va fi cel mai probabil lansată la 1 iulie 2020, la 15 ani de la denominare.

#47
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Banca Angliei a lansat la 20.02.2020 bancota de 20 de lire pe suport polimer.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o-rCjv4Oi5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Noi mai așteptăm...

#48
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
La 10 ani de la deschiderea acestui fir de discuție Banca Națională a României a lansat și bancnota de 20 de lei, prima pe care este imprimată efigia unui erou național feminin: Ecaterina Teodoroiu.

Apropo, vreau să amintesc că emiterea unei noi bancnote nu este generatoare de inflație:

- Totalitatea valorii banilor tipăriți (numerarul în circulație) - M0 - este mai puțin de 7% din întreaga masă monetară - M3 -, deci infimă, iar și în cazul în care noua bancnotă este lansată fără a scoate din uz bancnote mai vechi, M0 ar crește nesemnificativ față de M3,
- Însă noua bancnotă va fi introdusă cu precădere în locul bancnotelor uzate, cu precădere cele din cupiurile vecine, bancnotele de 10 lei și de 50 de lei, deci M0 nu va fi foarte afectat,
- Plățile electronice tind să devină și la noi preferate, în dauna plăților în numerar, deci numerarul în circulație va continua să scadă în raport cu masa monetară.

.

Attached Files



#49
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Aia de 2 lei chiar ar fi buna .
Dai 10 lei la paine , iei painea cu 1,5 lei si iti umple buzunaru de hartii de 1 leu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate