Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Credeti ca ar fi utila introducerea a doua noi bancnote: una de 2 lei si una de 20 de lei?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Koal, on 28th November 2011, 14:51, said:

- bancomatele nu vor mai putea elibera decat bancnote de valori mai mari.
Asta nu cred ca ar fi o problema asa mare, oricum nu iti trebuie prea multe valori in automate si de obicei sint alese valori mari pentru ca altfel ai cheltuieli prea mari. In US o buna parte din istorie automatele dadeau in general doar 20 de dolari si atit, nici mai mult nici mai putin. Acu' inteleg ca e frustrant in Romania pentru tanti Aglaia care se duce cum intra pensia sa-si ridice (toti cei) 637 RON si sa poata ridica numai 635 RON (daca am avea de exemplu fise de 1 si 2 lei). Dar sincer, mai poti sa iei in vreun oras din Romania un bilet de tramvai macar cu 1RON? Sint banii tai si daca stau la banca, scoate si tu macar 5 RON ca sa nu zic ca 50 mi se pare decent.
Problema secundara mare e ca daca ar face astia fise de 1 sau 2 ron probabil ca tot nu ar fi gasibile pe piata si totul s-ar rotunji mereu la 5 RON.

#20
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

 Seb, on 28th November 2011, 09:55, said:

... nu cine stie ce pictori obscuri.

Tattarascu nu este un pictor obscur,
si nu il propusesem intamplator tocmai pe el pentru o bancnota aniversara,
una din picturile sale, 'Portretul lui Nicolae Balcescu' a fost folosit pentru bancnota de 100 de lei emisiunea 1966.

Poate ca i-a venit si lui randul sa fie pe o bancnota.

Tattarascu a fost unul din cei doi fondatori (celalalt a fost Theodor Aman) ai "Scolii de arte frumoase" din Bucuresti, este practic parintele stilului neoclasic romanesc si de asemenea este unul din cei mai mari pictori de biserici din intreaga tara (controversat pentru ca imbina stilul bizantin cu cel renascentist, nu este un 'ortodox' pur, dar este un artist desavarsit).

Edited by Koal, 28 November 2011 - 16:06.


#21
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Am fost placut surprins sa primesc un raspuns din partea BNR vis-a-vis de aceasta chestiune:

"În faza de pregătire a acțiunii de denominare a monedei naționale, care a avut loc la 1 iulie 2005, au fost analizați diverși factori pentru stabilirea structurii pe cupiuri a noii emisiuni monetare, printre care: nivelul prețurilor, nivelul salariilor, cheltuielile legate de fabricație, depozitare, manipulare, procesare, transport etc., numărul de bancnote/locuitor, gradul de acceptare a diverselor valori nominale în sfera circulației etc.

Astfel, s-a avut în vedere și posibilitatea introducerii unor valori nominale care să înceapă cu 2, respectiv 2 lei sau 20 lei. Varianta nu a fost agreată, deoarece se cunoaște din experiența anterioară, dar și cea a altor bănci de emisiune, că astfel de valori nominale nu sunt foarte populare în rândul utilizatorilor. Singura variantă acceptată, ulterior denominării, a fost lansarea în 2006 a bancnotei de 200 lei, justificată de necesitatea introducerii unei valori intermediare între cea mai populară bancnotă, 100 lei și cea mai mare valoare nominală, 500 lei.

Din informațiile pe care le deține BNR, reiese că structura pe cupiuri a sistemului monetar românesc actual este corespunzătoare, permițând un flux facil de numerar între diverșii utilizatori, în sfera circulației monetare.

Conform strategiei băncii centrale, această structură se va menține nemodificată până la adoptarea monedei unice, euro."


#22
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,884
  • Înscris: 18.12.2011
La banca cand schimb 50 lei le zic sa imi dea 3 x 10 lei, 3 x 5 lei si 5 x 1 leu si astfel pot plati la piata

#23
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Asociatia AltFem promoveaza ideea unei noi bancnote romanesti, prima care sa infatiseze o personalitate feminina.
Petitia a strans pana acum aproximativ 900 de voturi.

Textul petitiei este la urmatoarea adresa:
http://www.altfem.ro...ie_bancnota.pdf

Amuzant: CNP-ul unei persoane de sex feminin nascute in secolul 20, incepe cu cifra 2.

#24
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Petitia AltFem are acum de 7 ori mai multe semnaturi decat in luna iulie.

Eu sper sa fie luata in seama de BNR si sa avem in sfarsit bancnotele pe care le dorim.

Regina Maria, Ana Aslan si Maria Tanase sunt dorite cel mai adesea pe noua bancnota.

#25
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Regina Maria conduce de la distanta, fiind un nume cu deosebita rezonanta internationala, fata de Maria Tanase, cunoscuta la nivel national, si Ana Aslan, una din multele femei care au avut ocazia sa fie primele...

Utila este introducerea unei monede de 1, 3 si 5 lei, si a bancnotei de 25 si 1000 lei
Bancnotele de 1 si 5 lei sunt in ultimul hal, imi provoaca scarba!

Edited by Highlander91, 13 October 2012 - 21:46.


#26
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012
cred ca bancota de 2000 lei a fost stric o editie limitata cu eclipsa de soare. din cate tin minte nu a fost destinata largii folosiri si nu a fost facuta in volume mari.

#27
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
-daca vreti ceva util e inlocuirea bacnotelor metalice cu cu cele de hartie, de 0.5 si 0.1 lei si eliminarea celor mai mici. S-ar inviora comertul...

#28
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

 toceprol, on 02 noiembrie 2012 - 18:18, said:

Cred ca bancota de 2000 lei a fost strict o editie limitata cu eclipsa de soare. Din cate tin minte nu a fost destinata largii folosiri si nu a fost facuta in volume mari.

A fost o bancnota dedicata evenimentului din 1999, insa a fost tiparita in cantitate mare, destinata platilor curente.
Imi aduc aminte ca primele 3 burse de la facultate le-am primit in decembrie 2001 numai in bancnote de 2000 de lei, un covrig era 1000 de lei asa ca am avut bani de covrigi cateva luni :)

 aazz, on 23 noiembrie 2012 - 18:08, said:

-daca vreti ceva util e inlocuirea bacnotelor metalice cu cu cele de hartie, de 0.5 si 0.1 lei si eliminarea celor mai mici. S-ar inviora comertul...

Unii sugereaza introducerea unor monede de 1 si 2 lei, iar tu vrei sa avem bancnote si pentru valori mai mici?

De acord ca nu avem nevoie de monede de 1 si 5 bani.

#29
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
A fost o decizie gresita taierea a doar 4 zerouri cand s-a facut denominarea din 2005. Rational ar fi fost sa taie 5 zerouri, astfel incat cea mai mica diviziune (1 ban) sa fie utilizabila. Ori din start 1 ban si 5 bani erau valori mult prea mici, iar acum, dupa ce inflatia a mai mancat din valoarea leului, incepe si moneda de 10 bani sa devina nesemnificativa ca valoare. Si nu au trecut nici 8 ani de la denominare.

#30
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
A trecut si 8 martie 2013 si inca nu avem o bancnota romaneasca pe care sa apara chipul unei personalitati feminine.

Petitia organizatiei Altfem a strans pana acum 18594 de semnaturi, si totusi nimeni nu a luat inca in considerare tiparirea unor noi bancnote pentru a le omagia pe cateva dintre personalitatile feminine care au avut o insemnatate in istoria noastra.

Edited by Koal, 11 March 2013 - 15:20.


#31
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 Koal, on 28 noiembrie 2011 - 02:24, said:

Voi ce parere aveti?
Ne-ar prinde bine o bancnota  de 20 de lei?

Dar una de 2 lei?
Asta era problema! Nu stiam de ce nu traim bine!

 Koal, on 11 martie 2013 - 15:20, said:

A trecut si 8 martie 2013 si inca nu avem o bancnota romaneasca pe care sa apara chipul unei personalitati feminine.
Cunosti vre-una? Ai vre-o propunere? Sa o puna pe Pauker sau savanta de renume mondial?

#32
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
@rinser

Din cate vezi mai sus pe acest fir de discutii exista vreo 3 propuneri populare: Regina Maria, Ana Aslan si Maria Tanase.

Imi pare rau ca BNR nu revine asupra deciziei si nu pune in circulatie noi bancnote.
O prima exceptie a fost deja lansarea in 2006 a bancnotei de 200 de lei.
Este o falsa problema popularitatea bancnotelor de 2 si 20 de lei.
Faptul ca bancnotele acestea ar putea fi introduse acum la 8 ani de la introducerea celorlalte bancnote le-ar ajuta sa devina populare.
Motivele pentru care aceste bancnote ar putea deveni populare sunt:
- noutatea lor, intotdeauna un lucru nou incita, starneste curiozitatea, platile vor fi facute cu mai multa placere cu aceste bancnote noi,
- introducerea lor va fi facuta in dauna unor bancnote de 1, 5, 10 si 50 de lei uzate, deci vor fi utile, vor umple un gol.
- bancnota de 50 de lei era ceva mai scumpa, mai dificil de realizat iar tiparirea ei nu se facea local, de aceea ar fi utila o bancnota de 20 de lei tiparita local, care sa inlocuiasca partial bancnotele de 50 de lei uzate.

#33
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

 Seb, on 11 martie 2013 - 12:04, said:

A fost o decizie gresita taierea a doar 4 zerouri cand s-a facut denominarea din 2005. Rational ar fi fost sa taie 5 zerouri, astfel incat cea mai mica diviziune (1 ban) sa fie utilizabila. Ori din start 1 ban si 5 bani erau valori mult prea mici, iar acum, dupa ce inflatia a mai mancat din valoarea leului, incepe si moneda de 10 bani sa devina nesemnificativa ca valoare. Si nu au trecut nici 8 ani de la denominare.

Cred ca atunci cand s-a facut denominarea s-a tinut cont si de cursul Euro/leu, la acel moment, daca se taiau 5 zerouri am fi avut 3 euro la un leu, iar cea mai mare bancnota ar fi fost cea de 50 de lei.

#34
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si ce daca ar fi fot 1 EUR = 0,35 RON? Argumentul meu de baza e ca cea mai mica diviziune (1 ban in cazul nostru) sa aiba cat de cat valoare. Cumparai o paine cu 25 de bani, nu cu 2,5 lei. Eu nu vad nici o problema in asta.

Cat de mare e valoarea nominala a celei mai mari bancnote iar nu e prea important. In cazul asta, poate chiar ar fi fost mai bine, ca socoteam cu numere mai mici.

#35
Razvan20k

Razvan20k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.11.2010
Offtopic: Mai bine ar introduce POS-urile la taxi-uri si peste tot la metrou.

Ontopic: Nu e neaparat o idee buna. Adica poate fi util dar nu ii vad neaparat justificarea. Mai degraba ar scoate moneda de 1 ban sau 10 bani din uz.

#36
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013

 tavitu, on 28 noiembrie 2011 - 02:39, said:

Ar fi util sa se introduca peste tot plata cu cardul/telefonul. Putin conteaza ce valoare are bacnota ...
Tu esti unu din ala pe care il injur eu la Mega Image cand cumpara un covrig si plateste cu cardul si tine in spate 20 de oameni? :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate