Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Credeti ca ar fi utila introducerea a doua noi bancnote: una de 2 lei si una de 20 de lei?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Am vazut un comentariu postat pe saitul unui ziar si mi s-a parut buna ideea asta.
Cele mai frecvent utilizate bancnote sunt cele de 1, 5, 10 si 50 de lei.
Credeti ca ar fi util sa avem inca doua bancnote de valori apropiate celor frecvent utilizate?

Imi lipsesc lansarile de noi bancnote, au trecut deja cativa ani de cand nu a mai fost lansata niciuna :)
In anii "90 aveam in medie cate una in fiecare an, mai ceva ca IPhone-urile.
Nu ne-am vindecat nici in anii 2000 - 2003 de acest obicei, insa lansarea noului leu la 1 iulie 2005 a facut sa nu avem nevoie de noi bancnote ceva timp,
Bancnota de 200 de lei a aparut abia in 2006 pentru ca BNR si-a dat seama intr-un tarziu ca cea de 500 de lei este prea mare valoric si cvasiinutila, iar in 2008 a fost lansata o varianta mai ieftina a bancnotei de 10 lei

In fine, au trecut mai bine de 3 ani de zile si BNR nu a mai tiparit nimic nou, doar a pus in circulatie bilete necirculate tiparite acum cativa ani in locul celor uzate.
Pentru ca nu avem nicio speranta sa aderam la Euro pana prin 2017-2018 cred ca e momentul potrivit pentru lansarea unor bancnote noi.

Anul acesta s-au implinit 130 de ani de la lansarea primei bancnote romanesti, aceasta bancnota fiind chiar una de 'doue dieci' lei (era un d taiat care se pronunta intre d si z, la fel ca in englezescul 'the').

http://www.rtv.net/b...e-ani_3490.html

Am putea celebra acest lucru lansand o noua bancnota (sigur pe suport polimer, ca si celelalte din noua serie) care sa aiba inscrisa aceeasi valoare si aceeasi culoare ca cea de odinioara, si sa preia chiar si cateva elemente grafice de la prima bancnota, dar sa nu fie doar o bancnota comemorativa ci si una de uz curent care sa fie introdusa treptat in locul altor bancnote uzate.



Voi ce parere aveti?
Ne-ar prinde bine o bancnota  de 20 de lei?

Dar una de 2 lei?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
si bancnota de 2000 lei cand a disparut?.

http://www.colectum....00-lei-1999.jpg

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ar fi util sa se introduca peste tot plata cu cardul/telefonul. Putin conteaza ce valoare are bacnota ...

#4
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008

 MarianG, on 28th November 2011, 02:34, said:

si bancnota de 2000 lei cand a disparut?.

http://www.colectum....00-lei-1999.jpg

Oficial, in 2007 la 1 ianuarie cand au fost retrase toate cele din vechea serie, dar nu mai circula demult.

 Nemesis-, on 28th November 2011, 02:29, said:

una de 4.99 ar fi utila.
sau 9.99

Si eu ma gandeam la una de 19,99 :)



 tavitu, on 28th November 2011, 02:39, said:

Ar fi util sa se introduca peste tot plata cu cardul/telefonul. Putin conteaza ce valoare are bacnota ...

Am discutat aceste aspecte pe un alt thread (cel cu retelele de bancomate).
Nu e rentabil pentru toata lumea un POS, iar la piata/tirg este imposibil.




----

On:
Personalitatea care cred eu ca s-ar potrivi cu stilul decoratiunilor de pe vechea bancnota (decoratiuni in stil renascentist) ar fi pictorul Gheorghe Tattarascu (pictor neoclasic, insa cu influente renascentiste).

Edited by Koal, 28 November 2011 - 03:23.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Oricit de multe hirtii emit astia nu cred ca o sa se rezolve vesnica problema cu "n-am rest". Si nu ma refer la restul ala unde fac si ei un bacsis (desi paradoxal de citiva ani incoace au inceput vinzatorii sa rotunjeasca in favoarea clientului, mi s-a intimplat de nenumarate ori) ci ma refer la "rest la 50 sau 100". Si in urma lipsei de rest pur si simplu sa nu faca o vinzare - pentru mine frustrant pentru ei gaura in buzunar.
Culmea e ca problema era prezenta si cind aveam atit RON cit si ROL pe piata (un timp enorm de lung de altfel).

#6
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 f300, on 28th November 2011, 09:14, said:

desi paradoxal de citiva ani incoace au inceput vinzatorii sa rotunjeasca in favoarea clientului, mi s-a intimplat de nenumarate ori
Asta pentru ca oricum te fura la cantar. Daca tu crezi ca iti vinde kilu mai ieftin, de fapt ti-l da mai usor.

#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
eu nu vad utilitatea unei bancnote de 20 ron ... si nici a uneia de 2 ron. la fel de bine pot sa am doua de 10, respectiv 1 ron. e total useless. asa cum e useless si cea de 200 ron ...

mai degraba a uneia de 2,5 ron, ca-s multe preturi de genul x,5 ron. da nici de asta n-am chiar asa nevoie.

#8
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Eu cred ca o sa se scumpeasca unele lucruri cu bancnota asta de 2 lei daca ar fi.
Gen covrigii, se vor face 2 lei bucata.

Edited by v3lsatis, 28 November 2011 - 09:35.


#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Inutile ambele. O bancnota de 1.000 de lei poate s-ar justifica, deoarece ar acoperi o necesitate reala. Propun sa fie cu pozele lui Basescu si Udrea, personaje reprezentative, nu cine stie ce pictori obscuri.

Edited by Seb, 28 November 2011 - 09:56.


#10
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
[ http://www.tion.ro/2010/05/Bancnota-de-0-lei-cu-chipul-lui-Traian-Basescu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://lh5.ggpht.com/_0UC5LzXos2U/THvxZoYnQyI/AAAAAAAABNg/Na0ELE-bWs4/O%20NOUA%20BANCNOTA%20PE%20PIATA%20VALUTARA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i.ziare-pe-net.ro/upload/stiri/large/11/16/Bancnota_8861b1ff09.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by v3lsatis, 28 November 2011 - 10:01.


#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Nu ar fi util tocmai pentru ca sunt apropiate de alte bancnote. Daca este necesar sa fie mai multe bancnote de 1 leu sa zicem, BNR poate "transforma" bancnote de 5 lei in 1 leu. Totusi nu cred ca ar face asta, pentru ca ar creste mobilitatea banilor si asta ar avea efect inflationist. Probabil unul din motivele pentru care citeodata e criza de maruntis. :)

#12
MosNicolae

MosNicolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 21.11.2011

 MarianG, on 28th November 2011, 02:34, said:

si bancnota de 2000 lei cand a disparut?.

http://www.colectum....00-lei-1999.jpg
Asta a fost a mai urâta bancnota, a mai proasta ca materiale + cerneala, ceva de genul cum erau aia 5 mii de metal, forma aia ciudata, toata lumea îi pastra.

#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
In stabilirea valorilor monedelor/bancnotelor sunt doua aspecte (ma voi referi numai la monede):

1. Compunerea oricarei sume sa se faca din cat mai putine monede - rezulta economie la producerea lor. Moneda de 2 ajuta la acest aspect.
2. Sa fie cat mai putine valori distincte in circulatie - mai usor de calculat. Moneda de 2 complica lucrurile.

Trebuie gasit un echilibru intre cele doua puncte.

Edited by TLGsoft, 28 November 2011 - 10:17.


#14
DarkPassenger

DarkPassenger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 20.11.2011

 Koal, on 28th November 2011, 02:24, said:

Pentru ca nu avem nicio speranta sa aderam la Euro pana prin 2017-2018

N-ai somn ?  :console:

Daca mai exista euro pana atunci.....  :naughty:  Se zice ca nu va mai exista dupa Craciunul anului curent, 2011.  :rolleyes:

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 TLGsoft, on 28th November 2011, 11:14, said:

1. Compunerea oricarei sume sa se faca din cat mai putine monede - rezulta economie la producerea lor. Moneda de 2 ajuta la acest aspect.
Asta e ultimul considerent. Cu mult in fata lui se situeaza obisnuinta, indiferent ce avantaje ai avea te asigur ca n-ai putea sa emiti o bancnota de-asta de circulatie larga de 124 RON (de exemplu, 100 RON+TVA). De asemenea mai e un considerent mult mai important decit numarul de monede si anume algoritmul prin care alegem monedele. Noi consideram ca e foarte simplu sa faci o suma anume: iei intotdeauna cea mai mare valoare care inca incape in suma pe care o ai de dat si o pui din casa de marcat pe masa (algoritmul greedy). Doar ca asta nu ar fi valabil intr-un sistem optimizat sa minimizeze numarul de monede/hirtii pe care il folosesti pentru o suma anume. Ba chiar pentru anumite sume ar fi o problema matematica destul de complicata sa generezi partitionarea aia optima. In plus chiar si la sistemele in care greedy este algoritmul optim tot nu poti folosi orice valori deoarece nu multi pot face socoteli complicate in cap. O lectura interesanta despre necesitatea monedei de 18 centi: http://www.cs.uwater...ers/change2.pdf

#16
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 f300, on 28th November 2011, 11:38, said:

Asta e ultimul considerent. Cu mult in fata lui se situeaza obisnuinta, indiferent ce avantaje ai avea te asigur ca n-ai putea sa emiti o bancnota de-asta de circulatie larga de 124 RON (de exemplu, 100 RON+TVA). De asemenea mai e un considerent mult mai important decit numarul de monede si anume algoritmul prin care alegem monedele. Noi consideram ca e foarte simplu sa faci o suma anume: iei intotdeauna cea mai mare valoare care inca incape in suma pe care o ai de dat si o pui din casa de marcat pe masa (algoritmul greedy). Doar ca asta nu ar fi valabil intr-un sistem optimizat sa minimizeze numarul de monede/hirtii pe care il folosesti pentru o suma anume. Ba chiar pentru anumite sume ar fi o problema matematica destul de complicata sa generezi partitionarea aia optima. In plus chiar si la sistemele in care greedy este algoritmul optim tot nu poti folosi orice valori deoarece nu multi pot face socoteli complicate in cap. O lectura interesanta despre necesitatea monedei de 18 centi: http://www.cs.uwater...ers/change2.pdf

Ordinea in care le-am scris nu denota importanta. Argumente se pot aduce in favoarea ambelor aspecte. Dupa cum spunea cineva mai sus, o moneda de 0.99 ar face sens. La fel si moneda de 18 centi la canadieni. Insa cred ca am fost destul de clar: trebuie un echilibru intre economia de monede si simplitatea calculelor.

De exemplu: introducerea monedei de 2 - autoritatile noastre au refuzat emiterea; Bruxell-ul a emis moneda de 2. Bine, volumul de Euro in circulatie este enorm fata de RON, asa ca economia realizata este imensa.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La chestia cu moneda de 2 euro e si mai mult de discutat: moneda aia impinge o mai mare parte din plati sa se faca in monede, presupun in mod intentionat (nu stiu exact care or fi considerentele, sint monedele mai rezistente, mai usor de manipulat de orbi, habar n-am). De asemenea usureaza destul de mult platile la automate in anumite scenarii: automate numai cu fise (eventual care pot merge chiar si fara curent), automate care dau restul numai in fise, etc.

#18
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@f300
Da, bancnotele de valori mici se uzeaza foarte puternic, mai ales daca sunt de hartie, de aceea pentru a economisi banii destinati unor tipariri periodice de bancnote au ales sa emita monede chiar si pentru valori mai mari.

Insa ce economisesti pe o parte cheltuiesti pe alta parte, pentru ca:
- ai nevoie de mai multe casete de monezi in casele de marcat,
- aceeasi valoare nominala  va cantari mai mult in monezi decat in bancnote, prin urmare va fi mai dificil de transportat.
- bancomatele nu vor mai putea elibera decat bancnote de valori mai mari.

Avand in vedere ca bancnotele noastre sunt tiparite pe un suport de polimer plastic de 3-4 ori mai rezistent decat hartia, cred ca noi putem continua cu bancnote de 1 leu, (eventual si 2 lei), 5 lei si 10 lei si nu cu monede pentru aceste valori.

--

Nu numai euro are monede/bancnote de '2' si '20' (sau echivalente) ci mai toti vecinii nostri:

Bulgarii au atat bancnota de 2 leva cat si pe cea de 20.
Polonezii au moneda de 2 zloti si bancnota de 20 de zloti.
Cehii au monede de 2 si 20 de coroane si bancnote de 200 si 2000.
Ungurii au monede de 20 si 200 de forinti si bancnote de 200 si 2000 (da, au si moneda si bancnota de 200).
Ucrainieni au bancnote de 2, 20 si 200 de grivne.
si asa mai departe.

Eu unul nu cred ca o bancnota de 20 de lei ar incurca lucrurile ci dimpotriva ar usura tranzactiile, ar scadea numarul mediu de bancnote necesare pentru o tranzactie

@f300
Legat de: http://www.cs.uwater...ers/change2.pdf
Algoritmul acela e valabil si pentru noi, insa cum 18 sau 39 - valorile optime pentru minimizarea numarului mediu de bancnote necesare pentru o tranzactie - nu sunt valoari comune, bancnota de 20 pare compromisul acceptabil.

Daca am adopta si aceasta bancnota am fi mai putin 'particulari', am fi intocmai cu zona euro si cu tarile vecine.



 Seb, on 28th November 2011, 09:55, said:

Inutile ambele. O bancnota de 1.000 de lei poate s-ar justifica, deoarece ar acoperi o necesitate reala.


Nu stiu de unde incepe gluma ta asa ca iti spun ca bancnota de 1000 de lei nu se justifica.

Nici cele de 200 si 500 de lei nu sunt frecvent utilizate.
Avem necazuri la piata chiar si cu cea de 100 de lei (multe vanzatoare nu au rest nici pentru aceasta).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate