Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

cum pot demonta capul de printare la canon pixma ip3000

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mirceasida

mirceasida

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.07.2011
Buna ziua ,

    Am o imprimanta Canon Pixma IP 3000 de mai multi ani , am tiparit saptamanal o pagina cu toate culorile si nu am avut probleme cu ea . In timp ce imprimam cateva pagini de documente ( in negru ) pe una din pagini a aparut textul partial , ca si cand era terminata cerneala din cartus . Cartusul era plin pe jumatate . Am schimbat cartusul si tot nu am putut tipari in negru nimic . Cum pot demonta capul de printare pentru al spala cu alcool izopropilic .
Va rog sa-mi spuneti cat mai amanuntit  cum sa procedez .
Cu deosebita stima  

                  Mircea

#2
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
nu stiu sa-ti raspund, scriu aici deoarece am un epson d92 care a fost lasat pe dreapta cca 2 ani in situatie asemanatoare, si poate avem noroc de un raspuns ajutator.

#3
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010
Nu mai ai instructiunile imprimantei, cu punerea in functiune. Acolo trebuie sa fie ceva sfaturi asupra modului  in care se monteaza capul de imprimare, si nu ai decat sa faci operatiunile in ordine inversa. Dar atenti, nu este suficianta o simpla spalare cu alcool polizoprenic. De cele mai multe ori operatia nu are succes , si cea mai buna solutie este sa megi la o firma specializata in curatari de cartuse, care folosesc aparate cu ultrasunete si solutii speciale pentru asa ceva. Eventual intra pe Mediatec.ro, unde vei gasi asemenea solutii iar pe forumul siteului gasesti si multe sfaturi privind problema care te preocupa. Este o firma si un forum specializat numai pe imprimante. Vezi http://www.mediatec....6f55b3590aa8d5f.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
La imprimanta ta capul nu este un consumabil ce se schimba sau curata usor si ca urmare trebuie desfacuta imprimanta si curatat capul. Dupa cum povestesti pare ca a muncit destul de mult.

#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
din cate stiu eu, "capul de scriere" ESTE cartusul. cartusul comunica cu imprimanta prin contacte aflate in locul in care infigi cartusul. incearca mai intai sa cureti acolo.
exemplu in poza:
Attached File  inkjet_printer10.jpg   29.57K   31 downloads

PS: daca ai schimbat cartusul cu unul nou, si locurile lipsa de cerneala sunt identice (printare la aceiasi pagina) atunci sigur e de la imprimanta. daca ai instalat un cartus folosit, si locurile sunt diferite, atunci e de la cartus (inclusiv cel de-al 2-lea)

Edited by shmu, 28 November 2011 - 16:37.


#6
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
La ce imprimanta?
La Canon capul de imprimare e demontabil de catre utilizator (cartusele fiind separate de acesta); pentru informatii a se vedea ghidul de montare/manualul. Operatia nu e mai complicata decat scoaterea unui cartus de cerneala; atentie insa sa nu strici capul...
La Epson capul de imprimare afaik nu e demontabil de catre utilizator (cartusele fiind separate); doar in service poti sa ai acces la el.
La HP, daca n-au schimbat ceva intre timp, la asemenea imprimante cartusele contineau si capul de imprimare.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostKunzite, on 28th November 2011, 17:07, said:

La ce imprimanta?

View Postmirceasida, on 27th November 2011, 14:29, said:

Am o imprimanta Canon Pixma IP 3000 de mai multi ani ...


#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Cum ziceam, e foarte usor accesibil si teoretic il si poti schimba (asta daca merita sa o faci, si daca intr-adevar el e de vina). Cam asa ceva trebuie:
http://www.amazon.co.../ref=pd_sim_e_3

Presupun ca s-au incercat cateva cicluri de curatare, si ca e totul in regula cu cartusele de cerneala.

#9
niku2

niku2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.09.2007
Eu am avut IP5000. I-am nenorocit capul dintr-o gresala( incercand sa-l curat). Intrebarea mea este daca mai folosesti cerneala originala sau iti faci refil. Cea originala, adica cartusul original contine "ceva"ce desfunda capul. Cerneala replace infunda capul mult mai repede.
Apropo, eu mai am un set de cartuse originale sigilate, mai putin cel negru mare care abia era inceput, dar tot original, si nu am ce face cu el. Imprimanta am dat-o gratis http://forum.compute...-capul-ars.html .

LE Sa eviti curatarea prin spalare cu apa calduta, cel putin sa il lasi sa se usuce f bine, ca daca il bagi inauntru si il foloseti asa il arzi, eu asa am patit.

Edited by niku2, 30 December 2011 - 00:16.


#10
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
Buna!
Se pare ca am o problema asemanatoare ,la acelasi model de imprimanta.
Este prima oara cand se blocheaza complect si as vrea niste sfaturi.
O mai pot salva sau este sfarsitul...?

Attached Files



#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
salut. la tine problema este alta. ai citit ce scrie in mesajul de eroare? stii ce inseamna?
si mai mult, ai incercat sa cauti? click aici si apoi aici

Edited by shmu, 24 May 2012 - 12:01.


#12
popcorn13

popcorn13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.03.2011
Am o imprimantă Canon Pixma MP250. La imprimarea unei pagini nu se tipărește al treilea rând, deci tipărește două, unul lipsă. Plus de asta liniile pe verticală le scoate strâmb. Am dat aliniere și curățare și degeaba. Vă rog să-mi spuneți dacă ați întâlnit așa ceva și ce-i pot face în afară de a cumpăra alta. Mulțumesc.

Edited by popcorn13, 14 September 2019 - 12:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate