Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...

Mi-a disparut dock-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

florianro

florianro

Active Member

• Grup: Members
Salut,

iMac. Snow Leopard 10.6.8. Stand-by. Ii dau drumu. Merge un pic si apoi dispare dock-ul. deschid un terminal, dau killall Dock... nimic. reboot... nothing. Creez user nou, acelasi simptom. Cum fac sa reapara dock-ul? (nu mai gasesc dvd-ul cu care am luat iMac-ul :(). Sfaturi?
Am incercat si repararea permisiunilor... degeaba.
Multumesc.

florianro

florianro

Active Member

Update:

In Safe Boot, e ok.
Din ce vad in loguri pare a fi o problema de fonturi:

Nov 27 18:55:30 Florian-iMac Dock[210]: retry:2 common fonts return value[0,1,2]:0,0,0
Nov 27 18:55:31 Florian-iMac com.apple.launchd.peruser.501[103] (com.apple.Dock.agent[210]): Job appears to have crashed: Segmentation fault
Nov 27 18:55:31 Florian-iMac ReportCrash[213]: Saved crash report for Dock[210] version 1.7 (769.18) to /Users/florian/Library/Logs/DiagnosticReports/Dock_2011-11-27-185531_Florian-iMac.crash
Nov 27 18:55:33 Florian-iMac fontd[112]: 0 fonts loaded

Vreo idee?

Centris

Centris

Moderator

Intra in DiskUtility si repara permisiunile pe discul de boot, apoi reboot.

daca nu se intimpla nimic inspre mai bine, revino.

Ai adaugat fonturi manual?

florianro

florianro

Active Member

Reparat permisiuni - nimic, aceeasi situatie.
Nu am adaugat fonturi noi de mai bine de un an.

rulat:
sudo atsutil databases -remove
atsutil server -shutdown
atsutil server -ping  

Aceeasi situatie.
Clear la cache-uri - nimic.

Faza e ca nici in Font Book nu-mi arata vreun font... nici user nici sistem. cu toata ca fonturile sunt la locul lor.

Centris

Centris

Moderator

Incearca sa stergi plist-urile de mai jos. in mod normal se afla in /user/Library/Preferences.

com.apple.ATS.plist
com.apple.fontbook.plist

apoi, arunca

Library/Caches/ATS

apoi repede reboot, empty trash, reboot

de asemenea, poti incerca FontFinalger.

Edited by Centris, 28 November 2011 - 12:09.

florianro

florianro

Active Member

Hmmm... am facut asta... dar nu am sters din trash... cind ajung diseara la computer fac asta iar.
Recunosc ca am pus aceasta problema si pe alte forumuri, am mai primit un hint pe care il voi rula tot diseara:

atsutil fontprotection -files
atsutil fontprotection -fonts  

Revin pe seara cu mai multe detalii... sper sa rezolv si sa nu fie nevoie sa fac rost de DVD-ul cu 10.6.4.

Multumesc.

florianro

florianro

Active Member

Sters plist-urile, sters ATS, reboot, empty trash, reboot... neschimbat.

Fonturile mi le arata:

atsutil fontprotection -files
ALWAYS PROTECTED   /System/Library/Fonts/Keyboard.ttf
ALWAYS PROTECTED   /System/Library/Fonts/LastResort.ttf
ALWAYS PROTECTED   /System/Library/Fonts/LucidaGrande.ttc
ALWAYS PROTECTED   /System/Library/Fonts/Monaco.dfont
ALWAYS PROTECTED   /System/Library/Fonts/Geneva.dfont
MAY BE PROTECTED   /System/Library/Fonts/Helvetica.dfont
MAY BE PROTECTED   /System/Library/Fonts/HelveticaNeue.dfont

atsutil fontprotection -fonts
ALWAYS PROTECTED   .Keyboard
ALWAYS PROTECTED   LastResort
ALWAYS PROTECTED   LucidaGrande
ALWAYS PROTECTED   LucidaGrande-Bold
ALWAYS PROTECTED   Monaco
MAY BE PROTECTED   Geneva
MAY BE PROTECTED   Helvetica
MAY BE PROTECTED   Helvetica-Bold
MAY BE PROTECTED   Helvetica-BoldOblique
MAY BE PROTECTED   Helvetica-Oblique
MAY BE PROTECTED   HelveticaNeue
MAY BE PROTECTED   HelveticaNeue-Bold
MAY BE PROTECTED   HelveticaNeue-BoldItalic
MAY BE PROTECTED   HelveticaNeue-CondensedBlack
MAY BE PROTECTED   HelveticaNeue-CondensedBold
MAY BE PROTECTED   HelveticaNeue-Italic
MAY BE PROTECTED   HelveticaNeue-Light
MAY BE PROTECTED   HelveticaNeue-LightItalic
MAY BE PROTECTED   HelveticaNeue-Medium
MAY BE PROTECTED   HelveticaNeue-UltraLight
MAY BE PROTECTED   HelveticaNeue-UltraLightItalic

Font Book... 0 Fonts...

Centris

Centris

Moderator

daca "cache"-ul de fonturi este corupt, fonturile pot fi listate bine.

font finalger te ajuta cu ceva?

ai alte simptome "ciudate" ale MacOS?

ai Dock in lista de procese daca dai "top" in terminal?

daca ai vreun disc de instalare, ai putea incerca sa rulezi DiskUtility si sa dai un Repair disk.

Edited by Centris, 28 November 2011 - 20:08.

florianro

florianro

Active Member

Font Finalger imi arata 308 fonturi de sistem. Am sters cu el cache-ul.
Simptome ciudate - a lot: nu mai imi merge preview la poze, nu-mi mai apare icon-ul pentru foldere, se misca foarte greu.
Am rulat din single user fsck - disk ok.
Am dat cu OnyX Restore Defaults la Dock... cam asa arata logul...

Nov 28 21:12:30 Florian-iMac defaults[448]: \nThe domain/default pair of (com.apple.dock, mouse-over-hilite-stack) does not exist
Nov 28 21:12:30 Florian-iMac defaults[449]: \nThe domain/default pair of (com.apple.dock, contents-immutable) does not exist
Nov 28 21:12:30 Florian-iMac defaults[450]: \nThe domain/default pair of (com.apple.QuickTimePlayerX, MGUIVisibilityNeverAutoshow) does not exist
Nov 28 21:12:30 Florian-iMac defaults[451]: \nThe domain/default pair of (com.apple.QuickTimePlayerX, MGCinematicWindowDebugForceNoTitlebar) does not exist
Nov 28 21:12:30 Florian-iMac defaults[452]: \nThe domain/default pair of (com.apple.QuickTimePlayerX, MGPlayMovieOnOpen) does not exist
Nov 28 21:12:30 Florian-iMac defaults[453]: \nThe domain/default pair of (com.apple.QuickTimePlayerX, MGCinematicWindowDebugForceNoRoundedCorners) does not exist
Nov 28 21:12:30 Florian-iMac defaults[454]: \nThe domain/default pair of (com.apple.quicktimeplayerX, MGFullScreenExitOnAppSwitch) does not exist
Nov 28 21:12:30 Florian-iMac defaults[455]: \nThe domain/default pair of (com.apple.quicktimeplayer, QTPMovieInspectorShowPanel) does not exist
Nov 28 21:12:30 Florian-iMac defaults[456]: \nThe domain/default pair of (com.apple.Safari, WebKitOmitPDFSupport) does not exist
Nov 28 21:12:30 Florian-iMac defaults[457]: \nThe domain/default pair of (com.apple.Safari, WebKitCacheModelPreferenceKey) does not exist

... si continua...

Miine fac rost de un DVD de la un prieten cu care am luat iMac-ul in acelasi timp (eu le-am pierdut... deh... asa-i cind ai copii mici).

La top imi pare Dock:

PID  COMMAND   %CPU TIME #TH  #WQ  #POR #MREG RPRVT  RSHRD  RSIZE  VPRVT  VSIZE  PGRP PPID STATE UID  FAULTS   COW MSGSENT  MSGRECV  SYSBSD   SYSMACH
861  Dock 0.0  00:00.05 3 2 65   402   5600K  75M 11M 35M 2757M  861  101  sleeping 501  3296 1132   1087 429   1655 706
860  ReportCrash  0.0  00:00.38 5 2 70-  214-  14M-   34M 29M-   49M-   2454M- 860  101  sleeping 501  23637 476 4783+ 2345+ 6515+ 6175+
854  top   5.0  00:01.33 1/1  0 26   83 1968K  7516K  3808K  19M 2389M  854  336  running  0 13200+   138 916439+  458162+  4687+ 459527+

Si se pare ca se tot restarteaza Dock si imi face crash report.

florianro

florianro

Active Member

Update: nu merge cmd+tab, Expose (F3), widget-urile (F4) - adica sistemul a busit bine de tot :(.
Am instalat FontExplorer X Pro (trial), imi vede fonturile, am dezactivat unele din ele, le-am reactivat... Font Book nici nu stie de ele... ceea ce e ciudat.
Daca tot am patit patit chestia asta... ma gindeam... sa fac un upgrade la 10.7? sau sa pun iar 10.6.4?

Centris

Centris

Moderator

View Postflorianro, on 28th November 2011, 22:27, said:

Update: nu merge cmd+tab, Expose (F3), widget-urile (F4) - adica sistemul a busit bine de tot :(.
Am instalat FontExplorer X Pro (trial), imi vede fonturile, am dezactivat unele din ele, le-am reactivat... Font Book nici nu stie de ele... ceea ce e ciudat.
Daca tot am patit patit chestia asta... ma gindeam... sa fac un upgrade la 10.7? sau sa pun iar 10.6.4?

descarca de pe site-ul Apple 10.6.8 combo update si instaleaza-l.

daca dupa asta nu se schimba nimic inspre bine, te asteapta un reinstall de OS.

iti poti aminti ce s-a intimplat inainte de a avea toate problemele descrise?

Edited by Centris, 28 November 2011 - 22:36.

florianro

florianro

Active Member

am incercat cu combo update de 10.6.8 - nu il pot instala, imi da eroare.

Inainte de asta... Am sters Aperture si niste joculete luate prin AppStore. Asta a fost simbata. Am lucrat apoi fara probleme... duminica dimineata am dat drumu la comp, m-am dus sa maninc, a intrat in sleep mode, am dat sa intru in el, mi-a disparut dock-ul... si de atunci distractie....

florianro

florianro

Active Member

Intre timp am rezolvat problema: boot in safe mode, install 10.6.8 Combo Update si reboot. Totul si-a revenit la normal. Acum, ca mi-am vazut sistemul up & running, ce loguri sa iau la mina sa vad ce s-a intimplat?
Multumesc Centris de idee, eu incercam sa instalez in normal boot unde aveam probleme.

Centris

Centris

Moderator

View Postflorianro, on 29th November 2011, 08:13, said:

Intre timp am rezolvat problema: boot in safe mode, install 10.6.8 Combo Update si reboot. Totul si-a revenit la normal. Acum, ca mi-am vazut sistemul up & running, ce loguri sa iau la mina sa vad ce s-a intimplat?
Multumesc Centris de idee, eu incercam sa instalez in normal boot unde aveam probleme.

ti-as recomanda sa faci un backup al discului intern cit mai repede. este posibil ca hdd-ul sa aiba probleme.

de asemenea, ar fi foarte bine sa rulezi un disk utility pe discul de boot (cu DVD sau stick de instalare)

cit despre log-uri, o problema de marimea celei care te-a lovit este greu de gasit cu acuratete.

florianro

florianro

Active Member

Deja mi-am luat DVD-uri sa-mi fac back-up documentele pe care le am.
Am facut deja rost de DVD-ul original de 10.6.4, e primul lucru care o sa-l fac, sa scanez diskul.
Ma astapta o noapte lunga de sapat in loguri. Oricum se pare ca problema ar fi fost cu randarea fonturilor (cel putin asa imi spunea cineva pe un alt forum caruia i-am trimis logul de crash).
Adica din asta:

Thread 0 Crashed:  Dispatch queue: com.apple.main-thread
0   com.apple.CoreText                0x00000001023d2baa TFont::InitAdvanceCache() const + 34  

Oricum, multumesc de sprijin si idei. Daca nu avem probleme... ni le facem noi :).

Centris

Centris

Moderator

View Postflorianro, on 29th November 2011, 17:44, said:

Deja mi-am luat DVD-uri sa-mi fac back-up documentele pe care le am.
Am facut deja rost de DVD-ul original de 10.6.4, e primul lucru care o sa-l fac, sa scanez diskul.
Ma astapta o noapte lunga de sapat in loguri. Oricum se pare ca problema ar fi fost cu randarea fonturilor (cel putin asa imi spunea cineva pe un alt forum caruia i-am trimis logul de crash).
Adica din asta:

Thread 0 Crashed:  Dispatch queue: com.apple.main-thread
0   com.apple.CoreText                0x00000001023d2baa TFont::InitAdvanceCache() const + 34  

Oricum, multumesc de sprijin si idei. Daca nu avem probleme... ni le facem noi :).

randarea fonturilor se face de catre ATS. daca fontul e corupt, ATS poate sa cada. dar ATS tine cam tot ce inseamna font pe display sau in fisiere,
deci discutia devine lunga si arida. serios, lasa log-urile ca pierzi foarte mult timp.

"mai ales ca pe acest forum nu stie nimeni sa interpreteze un log", bineinteles.

Problema ta parea sa fie ceva mai adinca decit doar fonturi, si ce ti se intimpla putea sa fie un simptom colateral. e posibil ca computerul sa fi fost
oprit accidental sau hdd-ul are o zona cu bad-uri.

ma bucur ca totul merge bine acum

Edited by Centris, 29 November 2011 - 18:12.

florianro

florianro

Active Member

Ca sa revin cu problema mea, nu am observat ca-mi disparuse iconurile generale de system. Abia dupa ce problema cu fonturile s-a rezolvat, si am inceput sa lucrez pe el, mi-am dat seama ca nu mai am iconurile de Folder / Home / Aplication, etc.
Am sapat, am cautat, mi s-a recomandat Resources Fork (inca mai citesc de spre asta) totusi am zis ca nu poate fi asa de complicat sa modifici niste iconuri generale de sistem... undeva ceva trebuie sa le scrie si pe ele... asa ca pina la urma am instalat un soft pe de macupdate care se cheama LiteIcon, si care la lansare nu a gasit iconurile defaul si s-a oferit sa le restaureze... asa ca acum am si iconurile la locul lor. Oare ce surpriza ma mai asteapta?

Attached Files

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate