Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Laptopul Apple

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postglumetu, on 24th November 2011, 08:43, said:

daca vrei rezistenta mare, iti iei unul rugged. Si BTW, am ceva intamplari cu laptopuri scapate, pe colturi, din genti uitate deschise. Lenovo-ul n-a patit nimic (eventual o crapatura minuscula in plastic - practic invizibila). Dell-ul s-a facut varza in coltul ala :lol:

daca vrei doar sa arate bine... deja vorbim de cu totul alti motivatori. Totusi, vad la colegii din jur cum arata Macbook-urile dupa ceva foiala - it's not pretty. Da, la inceput arata bine, dar apoi aluminiul ala cu semne pe el...

Si da, puterea de procesare conteaza... cand esti la 11 noaptea in birou sa termini un business plan foarte complex si faci niste analize de scenarii, ai nevoie si de memorie si de CPU. Nu e vorba neaparat de secundele castigate intre recalcularile automate din Excel, ci de faptul ca nu-ti pierzi sirul gandurilor asteptand recalculele.

De asta am ales (din nou, saptamana asta) X220-ul.


foarte bine ai facut!

si ce mai cauti atunci pe aria asta?... :naughty:

#20
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
am o "parlitura" ;) de laptop apple, core 2 duo.
jaf. are "doar" 4 giga de ram si n-are ssd. oare nu stie? :lol:
a costat de 3-4 orii mult decat un laptop pc cu aproximativ aceeasi configuratie.

mi se rupe-n 3,14!
zbarnaie! alea cu 3 tone de ram crapa, pica, se blocheaza etc.
asta n-are nici pe dracu'!
fecior de lele nebuna! :lol:

#21
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postthe_beast, on 21st November 2011, 14:14, said:

Si in Logan probabil ca e regele prin mai multe tari daca te iei dupa vanzari. Does this make it better ? B)
Analogie mai ridicola nu cred ca puteai face.
Dacia e una dintre cele mai ieftine, simple si neperformante masini.

Sony Vaio-Z este cel mai performant mini laptop(13") si unul dintre cele mai scumpe (poate sari de 4000 euro).
Plus e unul dintre cele mai usoare si rezistente, din fibra de carbon, nu din aluminiu care se indoaie si nu se mai dezdoaie.

View Postthe_beast, on 21st November 2011, 14:14, said:

Si lasati-o mai usor cu Asus si Acer, cu totii stim ce prastii de laptopuri au scos. Ce se naste din pisica tot soareci manaca. Am vazut un asus(sau acer?!) dinasta expus la un magazin, se vedea ca incearca sa copieze Air - un plastic chior, touch-ul mergea ca naiba, mi-a ajuns sa-mi fac o impresie.
Asus produce printre cele mai fiabile laptopuri. Acer printre cele mai ieftine. Apple baga tehnologie ce sa gasesc pe Aceruri medii, le pune in carcasa de aluminiu si le vinde de 4-5-6 ori mai scump.
Asusurile si Acerurile de top depasesc orice Mac.

Daca e sa vorbim insa de firme de prestigiu mai mare, Sony, HP si Dell cu produsele lor de varf bat Apple de departe la absolut toate capitolele! Chiar si la preturi uneori. Insa mai ales capitolul raport pret/calitate/performante.

Laptopurile Mac sunt cel mult mediocre dpdv tehnic. Procesoarele nu sunt dintre cele mai puternice, iar i7-urile au fost introduse tarziu. Placile video sunt mediocre, iar pana nu demult erau praf total. Displayurile sunt niste WLED-uri slabe cu gamutul binisor sub AdobeRGB - nici nu exista termeni de comparatie cu RGBLED-urile de la HP si Dell! RAM-ul e limitat, se ofera 4 si accepta maxim 8 la pro17. Cam orice laptop respectabil de 17 accepta 16 si de obiecei are 6-8 oferiti standard. Nu mai zic de usb 3.0, blu-ray, slot express, conectivitate in general sau alte facilitati.  

View Postthe_beast, on 21st November 2011, 14:14, said:

De ce faceti voi comparatii de-astea daca nu ati pus vreodata mana pe vreun Mac?
Cine ti-a zis tie asta? :lol:
O dati in ridicol cu toate presupunerile astea si cu neobositul "strugurii sunt acrii", nepricepand ca sunt unii care nu doar "au pus mana" pe macuri, dar ca au laptopuri mai scumpe ca macurile voastre! :lol:

View PostCentris, on 23rd November 2011, 23:42, said:

nu, dar e rezistenta mai mare,
Asta e una dintre cele mai mari pacaleli! In realitate macbook-urile sunt printre cele mai fragile laptopuri. Aluminiul se indoaie usor si nu se mai dezdoaie! Iar sticla de la display se sparge. :naughty:
Singurul avantaj e look-ul si feeling-ul. In rest e inselator, foarte inselator. Materialele nu sunt potrivite deloc pt. laptopuri care sunt utilizate in mod portabil, ci mai degraba pt. desktop replacement - si ala utilizat cu grija.

Edited by gtk, 25 November 2011 - 03:47.


#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
iar stupizenia asta cu apple vs restu lumii? :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate