Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ciobanesc caucazian nu vrea sa stea in cusca lui

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
E regula standard sa hranesti cainele la cusca daca vrei sa-l inveti sa stea acolo. Numai la cusca.

#38
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
abia de cand a dat viscolul doarme si al meu carpatin in cusca. asta cand doarme si nu latra ca nebunul in viscol...

referitor la mancare, ai mei mananca dimineata boabe (nu sunt morti dupa ele, pana seara golesc ei castroanele) si seara manacare gatita pentru ei. nevasta-mea le-o si incalzeste...ceea ce pe frigul asta cred ca este misto, mananca de rup.
mancarea gatita este compusa din orez fiert, gaturi de pui/inimi/pipote, ceva morcovi si parca nu mai pune si altceva...la asta adaugam ceva paine cand incalzim...
le facem cam 15 kg la saptamana...si mananca mancare gatita doar seara.

Edited by borreddog, 08 February 2012 - 14:43.


#39
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 21.12.2006
Buna ziua. Am si eu un Ciobanesc Caucazian, de fapt e o domnisoara de un an si 2 luni si nu am putut sa o bag in cusca nici in ruptul capului. Am crezut ca o data cu venirea zapezii va intra singura. din contra, dormea pe gheata. Insa cum s-a topit zapada, a aprarut noroi si cateaua s-a bagat singura in cusca. Cum a disparut noroiul, iarasi doarme pe afara. Nici nu ma mai stresez. Insa am o alta problema. Poate am gresit topicul si ma indrumati. Catelusa a mancat si mananca numai Pro Plan Puppy Robust si ii place mancarea. In ultima vreme nu prea mananca cum a mancat dar mi s-a spus ca e ok. Nu e grasa si nici nu e slaba. E potrivita. Pana acum i-am dat, la recomandarea veterinarului, PetPhos Grand Chien si il manca ca pe o delicatesa. La ultima vizita, doctorul mi-a spus sa trec pe K9 Complete Movement (cred ca asa se numeste). Am cumparat o cutie insa cateaua nu vrea sa manance. Mananca toata mancarea iar pastilele le arunca/ascunde prin cusca. Ati avut asemenea probleme? Cum sa o fac sa manance K9? Pet Phos are ceva pentru ligamente ca sa-i dau acelea?

#40
all6

all6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.04.2011
Salut !
Doresc sa-mi cumpar caucazian sau ciobanesc de bucovina.
Am 25.000 mp de curte ingradita la munte si prin  zona trec lupi, ursi si mistreti.
Imi doresc un caine care sa nu fuga cand vede lupul mai repede ca mine, dar nu stiu daca imi permit sa-i cresc ( imi doresc 2 caini).
Imi puteti spune la ce suma se ridica cheltuielile pentru mancare la un astfel de caine ? ( atat cand este pui , cat si la maturitate).
Cate kg de mancare gatita consuma intr-o zi un caine ?
Exista si alte rase care sa aibe aceleasi aptitudini insa costurile de intretinere sa fie mai mici ?

#41
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 all6, on 12 ianuarie 2013 - 16:09, said:

Salut !
Doresc sa-mi cumpar caucazian sau ciobanesc de bucovina.
Am 25.000 mp de curte ingradita la munte si prin  zona trec lupi, ursi si mistreti.
Imi doresc un caine care sa nu fuga cand vede lupul mai repede ca mine, dar nu stiu daca imi permit sa-i cresc ( imi doresc 2 caini).
Imi puteti spune la ce suma se ridica cheltuielile pentru mancare la un astfel de caine ? ( atat cand este pui , cat si la maturitate).
Cate kg de mancare gatita consuma intr-o zi un caine ?
Exista si alte rase care sa aibe aceleasi aptitudini insa costurile de intretinere sa fie mai mici ?
sa sti ca animalele salbatice la care faci tu referinta nu vor fi puse pe fuga de nici o rasa de caine atat timp cat numarul lor este de doar 2,poate un porc mistret solitar sa se sperie de 2 caini dar un urs si nu mai zic de lupi ca aia sunt in haita nici atata.
Iti poti rezolva problema si cu maidanezi de talie mai mare,atat timp cat sunt cel putin 4-5,chiar si ciobanesti de la stana pun un urs pe fuga pt ca sunt in mul;ti pentru ca daca ar fi doar 2 ursul nu are nici o problema sa plece cu oaia la subrat.
Nu de alta dar daca vor fi doar 2 risti sa tii gasesti raniti sau mai rau.

in cazul in care decizi aspra raselor mentionate de tine nu trebuie sa iti pui problema mancarii ca doar pe munte la stanii nu le da nimeni nu stiu ce marca de boabe care mai de care de lux si calitate,sa fim seriosi,mancarea de caini si pisici este doar o alta fita a omului evoluat si fatarnic,poate chiar si lenes si comod.
Ciobanescul de bucovina la originea lui vede de mancare doar zer si mamaliga sau paine uscata,nu boabe de 10ron/kg.

Edited by mardraaxi, 13 January 2013 - 00:45.


#42
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Si ai impresia ca zerul ala e o chestie de ignorat?
Ai idee cit de hranitor este si ce contine? Mamaliga e extra, balast pentru stomac, zerul este baza. Valabil pentru toti cainii de stina.
Si da, poate unii n-au timp sa gateasca nici pentru ei, si boabele sint o inventie buna, daca sint suplimentate din cind in cind cu o halca de carne de vaca.
Si boabele de 10 ron/kg sint niste gunoaie ambalate frumos. O mincare de calitate e cam 15-16 ron/kg.

#43
all6

all6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.04.2011
„Ciobanescul de bucovina la originea lui vede de mancare doar zer si mamaliga sau paine uscata,nu boabe de 10ron/kg.”

Multumesc de  raspuns.

Am citit tot felul de articole care m-au speriat, toti puneau accentul pe carne.  Nu am pretentia sa ma rezum doar la zer si mamaliga, dar friptura nici eu nu mananc tot timpul.

Carnea de porc nu este buna , de ce oare ? Dar , de mistret ? J)

„Si ai impresia ca zerul ala e o chestie de ignorat?”

Lapte si zer am din belsug, mamaliga nu este o problema si nici painea uscata.

Iar cand sunt mici o sa fac si eu un efort financiar.

„daca ar fi doar 2 ursul nu are nici o problema sa plece cu oaia la subrat.”

Eu nu doresc sa pazeasca animale domestice, doresc sa m-a pazeasca pe mine sa nu stau singur acolo. Cabana este intr-o „vagauna” inconjurata de padure. Nu am drum de acces pana in zona si nici vecini. Iarna sunt lupi, iar vara ursi. O sa am o capra si cateva gaini, pe care am sa le bag in grajd noaptea,iar  ziua o sa le las pe pasune. Am sa fac un gard din plasa in jurul  grajdului si al casei asa poate o sa le fie mai usor sa pazeasca.

"O mincare de calitate e cam 15-16 ron/kg."

Si  cate kg consuma pe zi (cu aproximatie) ?

    Edited by all6, 13 January 2013 - 02:04.


    #44
    mardraaxi

    mardraaxi

      Senior Member

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 4,898
    • Înscris: 22.11.2009

     all6, on 13 ianuarie 2013 - 01:55, said:



    Eu nu doresc sa pazeasca animale domestice, doresc sa m-a pazeasca pe mine sa nu stau singur acolo. Cabana este intr-o „vagauna” inconjurata de padure. Nu am drum de acces pana in zona si nici vecini. Iarna sunt lupi, iar vara ursi. O sa am o capra si cateva gaini, pe care am sa le bag in grajd noaptea,iar  ziua o sa le las pe pasune. Am sa fac un gard din plasa in jurul  grajdului si al casei asa poate o sa le fie mai usor sa pazeasca.

      am inteles ca vrei sa te pazeasca pe tine,dar eu vreau sa spun ca pe urs nu il sperie 1-2 caini ci minim 4-5,iar daca nu il sparie sa il puna pe fuga va fi invers si nu va fi placut sa tii gasesti raniti sau chiar morti,asta este diferenta ca intr-o astfel de intalnire variantele sunt doar 2 ori ursul ori cainii,mai ales ca ursul din fire e capos si daca mai e impins si de foame nu va ceda usor.

       dan78rom, on 13 ianuarie 2013 - 01:08, said:

      Si ai impresia ca zerul ala e o chestie de ignorat?
      Ai idee cit de hranitor este si ce contine? Mamaliga e extra, balast pentru stomac, zerul este baza. Valabil pentru toti cainii de stina.
      Si da, poate unii n-au timp sa gateasca nici pentru ei, si boabele sint o inventie buna, daca sint suplimentate din cind in cind cu o halca de carne de vaca.
      Si boabele de 10 ron/kg sint niste gunoaie ambalate frumos. O mincare de calitate e cam 15-16 ron/kg.
      nu am idee cat de hranitor este dar vazunt caini de stana hraniti numai cu asa ceva cred ca este foarte nutritiv.
      pai daca nu au timp sa le faca de mancare inseamna ca nu trebuiau sa isi ia caine pt ca timp pt educatie,joaca,plimbari nici atat nu au,parerea mea
      lume care da 15ron/kg de hrana pt caini sunt foarte nestiutori ca sa nu zic altfel si incredibil de putori,pt ca la bani astia ai dai de mancare ce nici macar nu a vazut fabrica aia de boabe,la bani astia ai iau cate o oaie sau vitel,nu mai zic de orez si legume,ai dau cel mai scump orez de la riso scoti.

      #45
      miromulus

      miromulus

        c'mon inner peace...!

      • Grup: Senior Members
      • Posts: 9,613
      • Înscris: 25.01.2006

       all6, on 13 ianuarie 2013 - 01:55, said:

      Si  cate kg consuma pe zi (cu aproximatie) ?

        Nu e o regula exacta dar, ca sa-ti faci o idee, cam 10 grame de mancare uscata pentru fiecare kilogram de caine. Avand in vedere ca un caucazian poate ajunge si la 90 de kilograme..... cam ai de hranit la ei.

         mardraaxi, on 13 ianuarie 2013 - 02:54, said:

        am inteles ca vrei sa te pazeasca pe tine,dar eu vreau sa spun ca pe urs nu il sperie 1-2 caini ci minim 4-5

        N-am vazut eu prea multi ursi dar majoritatea erau cam fricosi. Cel putin astia de vin prin orase, sunt speriati tare rau de caini. Prin paduri, singurel, nu stiu nici eu daca 2 caucazieni sunt suficienti. Chiar daca-s mari cat balaurii. Mai multi insa, nu cred ca e economic daca nu ai si cateva sute de oi cu tine.

        Edited by miromulus, 13 January 2013 - 03:42.


        #46
        all6

        all6

          Junior Member

        • Grup: Members
        • Posts: 49
        • Înscris: 10.04.2011
        "eu vreau sa spun ca pe urs nu il sperie 1-2 caini ci minim 4-5"

        am inteles. Trebuie sa gasesc alta solutie.


        "Mai multi insa, nu cred ca e economic daca nu ai si cateva sute de oi cu tine"

        Atunci, ce este de facut ? Fara caine ?

        "Nu e o regula exacta dar, ca sa-ti faci o idee, cam 10 grame de mancare uscata pentru fiecare kilogram de caine. Avand in vedere ca un caucazian poate ajunge si la 90 de kilograme..... cam ai de hranit la ei."

        aproape 800 lei lunar. Nu-mi permit sa-ti spun drept nici jumatate.

        Multumesc de raspunsuri.

        #47
        richi_e

        richi_e

          Senior Member

        • Grup: Senior Members
        • Posts: 2,901
        • Înscris: 02.02.2007
        Daca folosesti o mancare de calitate, 500g/zi la un caine adult e ok, daca primesc si ceva pe langa: un orez, o mamaliga, niste gatiri de pui sau spinari..

        #48
        dan78rom

        dan78rom

          in omnia paratus

        • Grup: Senior Members
        • Posts: 5,070
        • Înscris: 28.02.2008

         all6, on 13 ianuarie 2013 - 04:21, said:

        "eu vreau sa spun ca pe urs nu il sperie 1-2 caini ci minim 4-5"

        am inteles. Trebuie sa gasesc alta solutie.


        "Mai multi insa, nu cred ca e economic daca nu ai si cateva sute de oi cu tine"

        Atunci, ce este de facut ? Fara caine ?

        "Nu e o regula exacta dar, ca sa-ti faci o idee, cam 10 grame de mancare uscata pentru fiecare kilogram de caine. Avand in vedere ca un caucazian poate ajunge si la 90 de kilograme..... cam ai de hranit la ei."

        aproape 800 lei lunar. Nu-mi permit sa-ti spun drept nici jumatate.

        Multumesc de raspunsuri.
        Eu nu de urs mi-as face griji in principiu...
        Lupul este mult mai periculos, chiar daca nu pare.
        Nu e nevoie sa cresti cateii cu boabe deloc, atita timp cit ai zer, mamaliga, un ou din cind in cind.

        Ah, si inca o chestie. Daca vrei sa te pazeasca pe tine, trebuie sa stea cu tine in permanenta, sa fie copii tai.

        #49
        IdI1

        IdI1

          ?????!!!!!!????

        • Grup: Senior Members
        • Posts: 5,595
        • Înscris: 01.12.2007
        Câinii de la stână primesc doar zăr şi nu primesc carne dintr-un motiv simplu: să nu atace oile. Urşii bătrâni ca să poată fura oile în linişte rup o oaie şi o împart la câini, după ce au luat gustul cărnii deabia aşteaptă să vina ursul să le servească o masă gratis "în linişte" atunci este momentul în care ciobanul îi scoate la pensie ( deobicei îi coboară în sat să păzească gospodăria că de stână nu mai sunt buni ). Un caucazian mănâncă pe zi aproximativ cât un om adult in putere ( cât un prânz+ cină ) fără să facă mari mofturi. Când este în creştere trebuie neapărat date suplimente de calciu + alte minerale ( PetPhos Grand Chien ) să nu iasă cu şasiul strâmb ( deformaţii ale scheletului) datorită creşterii rapide.

        #50
        all6

        all6

          Junior Member

        • Grup: Members
        • Posts: 49
        • Înscris: 10.04.2011

        Quote

        Nu e nevoie sa cresti cateii cu boabe deloc, atita timp cit ai zer, mamaliga, un ou din cind in cind.

        ok !Posted Image
        Pot sa inlocuiesc zerul cu lapte ? Lactatele nu le face rau ?
        Ou zilnic imi permit sa le pun, iar coaja o macin si o amestec in mancare.
        Fructe ( mere, pere ) sunt bune pentru ei ?
        Ciuperci de padure or manca ?
        Oase de mistret le prieste ? am inteles ca porc nu am voie sa le dau ?

        Quote

        Lupul este mult mai periculos, chiar daca nu pare.

        Lupii vin doar in  noptile de iarna. Iar eu noatea am sa-i tin lanca caza. O sa fac un gard de 2 m de jur imprejurul cabanei din plasa de buzau( ex. 500 mp), iar ziua ii las liberi pe tot terenul.

        Quote

        Când este în creştere trebuie neapărat date suplimente de calciu + alte minerale

        ok.
        In primul an ?

        Edited by all6, 13 January 2013 - 13:31.


        #51
        dan78rom

        dan78rom

          in omnia paratus

        • Grup: Senior Members
        • Posts: 5,070
        • Înscris: 28.02.2008
        Laptele este mult mai sarac nutritiv decit zerul, deci nu. In plus, multi caini au intoleranta la lactoza.
        Oul se da fara albus!!!
        Ceva carne si oase din cind in cind nu strica. Preferabil nu porc, dar daca ai mistret ai si caprioare in zona.
        Fructe, unii maninca, altii nu. Oricum, strict interzis struguri, stafide, mazare, fasole, nuci si alune, ceapa si usturoi.
        Suplimente doar la recomandarea medicului veterinar.
        Si vezi cum deparazitezi aria in care vor sta cainii de capuse. Babesioza nu iarta...

        #52
        all6

        all6

          Junior Member

        • Grup: Members
        • Posts: 49
        • Înscris: 10.04.2011

        Quote

        "dar daca ai mistret ai si caprioare in zona"

        caprioare am, dar nu imi doresc sa ma ating de ele sub nici o forma. Eu ma bucur ca am in zona animale: ursi, lupi, caprioare etc.. Eu doresc sa fiu in armonie  cu ele, daca se poate sa nu le "deranjez" deloc.
        Carnea o am de la iepuri si iezi, iar daca dau de un mistret ce doreste sa-mi "strice" sera,,,cine stie.
        Zer iau gratis de la stana. Iar daca ouale nu-mi ajung suplimentez nr. de gaini Posted Image


        Quote

        "Si vezi cum deparazitezi aria in care vor sta cainii de capuse. Babesioza nu iarta...
           " am sa consult un veterinar.

        Quote

        Suplimente doar la recomandarea medicului veterinar.
        cand sunt mici suplimentele nu sunt obligatorii ? "Când este în creştere trebuie neapărat date suplimente de calciu + alte minerale ( PetPhos Grand Chien ) să nu iasă cu şasiul strâmb"

        Aici imi doresc sa-i "cresc".

        Attached Files


        Edited by all6, 13 January 2013 - 17:03.


        #53
        dan78rom

        dan78rom

          in omnia paratus

        • Grup: Senior Members
        • Posts: 5,070
        • Înscris: 28.02.2008
        Daca ai carne de iepure si ied, n-ai nevoie de carne de vinat.
        Apropo, aia de stina ce suplimente primesc? Suplimentele astea completeaza carente in alimentatia cainilor "de oras", hraniti cu boabe de proasta calitate.
        Nu exagera cu ouale, tot asa, consulta veterinarul. Ar fi bine sa ai un vet ok, e foarte important.

        #54
        all6

        all6

          Junior Member

        • Grup: Members
        • Posts: 49
        • Înscris: 10.04.2011

        Quote

        Apropo, aia de stana ce suplimente primesc ?

        Nu stiu.
        Dar pe ce cite m-am uitat toti insistau pe carne si boabe. Nu am vazut pe nimeni sa puna accent pe zer si mamaliga.

        Eu mancare gatita fara ceapa mai rar vad.
        Pastele le priesc ?

        "Cainele se trage din lup : este carnivor."

        Edited by all6, 13 January 2013 - 22:04.


        Anunturi

        Bun venit pe Forumul Softpedia!

        0 user(s) are reading this topic

        0 members, 0 guests, 0 anonymous users

        Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
        Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate