Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Ciobanesc caucazian nu vrea sa stea in cusca lui

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

ccf_cristi

ccf_cristi

Asa si?!

• Grup: Senior Members
Dar nu e vorba numai de cine stie ce rasa de ciobanesc, sunt o gramada de maidanezi zburatori care dorm sub cerul liber sau cu un strat de juma` de metru de zapada deasupra lor si nu au nimic!
De exemplu al meu, atat timp cat sunt eu acasa nu se dezlipeste de usa de la intrare, e adevarat ca nu-l ninge si nici nu-l bate vantul din toate directiile dar in cotet nu calca! Dupa ce plec eu de acasa se duce si el la cotet! In fata usii nu e decat un pres dar in cotet ar avea conditiile unui hotel de 5* :)), este invelit cu scartaietoare si pe podea are doua gegi de iarna, care au ramas mici de mine, cu care mai mult prefera sa se joace decat sa doarma pe ele!

Alma83

Alma83

New Member

• Grup: Members

overseas, on 22nd November 2011, 23:28, said:

La marimea lui, ar trebui sa aiba o cusca maricica sa se simta confortabil. Esti sigura ca e pe marimea lui ?
Da, are o cusca destul de mare, i-am facut special, este nou nouta. Inaintea acestui caine am mai avut unul, iar acela la randul lui avea cusca si m-am gandit ca o sa stea in aceeasi cusca, dar nu a fost asa, eu m-am gandit ca poate simte miros de alt catel si de aceea nu vrea sa intre in ea. Tocmai din acest motiv i-am facut o cusca speciala....doar a lui....mare si frumoasa....dar se pare ca nu o vrea sub nicio forma

IdI1

IdI1

?????!!!!!!????

In trei ani de zile, de cand am un caucazian, acesta nu  intra mai mult de odata-doua ori pe an in cusca (cand este vre-un viscol extrem si/sau sunt artificii de Revelion ). Cusca este de 2x2 cu podea izolata si alte minunatii facuta degeaba pozitionata sa vada atat pe strada cat si prin curte, nu o baga in seama si doarme in fata ei. Bucuria lui cand ploua si ninge, parca rade daca are cu cine sa se joace. Nu il forta si lasal in pace stie el cand are nevoie de ea.

>ficus

>ficus

Senior Member

cusca nu are acustica buna -_- plus ca i-ai si format si o fobie impingandu-l fortat sa intre acolo

unidanad

unidanad

New Member

Buna. Si eu am aceeasi problema cu rottweilerul meu are 8 luni si nu prea vrea sa intre in cusca. Cand l-am luat avea 2 luni si atunci stateam in apartament acum ne-am mutat la casa si am avut ceva de muncit cu el sa stea acolo. I-am bagat perne pe care binenteles le-a rupt si multe paturici pt ca paiele am inteles ca fac purici nu stiu daca e si adevarat. Am avut o problema cu el acum o luna a fost bolnav iar medicul mi-a recomandat sa il tin in casa pana isi revine. pana atunci mai intra in cusca dar de cand a stat in casa se duce la cusca isi ia una din paturici o aseaza in fata casei si doarme pe ea. de 3 ori pe zi lo iau o pun la loc el se duce o ia iar nu stiu ce sa ii mai fac. Cred ca pana la urma ii mut cusca problema este ca este din lemn cu polistiren cu tencuiala etc si nu prea pot sa o mut :)):)) :thumbup: Daca aveti vreun sfat este binevenit. Mersi

brainium

brainium

Active Member

Ce prostie faza cu cstile :lol:. Eu am o panarama de catzel de juma de metru inaltime (ceva amestecatura de multe rase...are 3 ani jumate si e super destept) care nu a intrat in cusca niciodata. Si au fost dimineti cand erau -30 de grade celsius. Guess what? Nu are nimic! Si nu e foarte paros cum sunt ciobanestii. Are par scurt dar foarte des :)

Alma83

Alma83

New Member

IdI1, on 25th November 2011, 21:14, said:

In trei ani de zile, de cand am un caucazian, acesta nu  intra mai mult de odata-doua ori pe an in cusca (cand este vre-un viscol extrem si/sau sunt artificii de Revelion ). Cusca este de 2x2 cu podea izolata si alte minunatii facuta degeaba pozitionata sa vada atat pe strada cat si prin curte, nu o baga in seama si doarme in fata ei. Bucuria lui cand ploua si ninge, parca rade daca are cu cine sa se joace. Nu il forta si lasal in pace stie el cand are nevoie de ea.
M-am mai linistit in privinta intrarii in cusca a cainelui, dar daca ai caucazian, as vrea sa te intreb, ce fel de mancare ii dai? eu momentan ii dau Hill`s pt juniori si are varsta de 11 luni. Te intreb pentru ca am mai vb cu cineva care are o crescatorie de caucazieni si mi-a spus ca el le da MR. BEEF, care este mai accesibila la pret fata de Hill`s, dar ca si compozitie de proteine este la fel si as vrea sa stiu ce parere ai tu. Mersi

overseas

overseas

Guru Member

Iti recomand Bewi Dog Basic Croc, este made in Germany, cca 105 ron/ 15 kg.

Alma83

Alma83

New Member

overseas, on 29th November 2011, 15:22, said:

Iti recomand Bewi Dog Basic Croc, este made in Germany, cca 105 ron/ 15 kg.
Multumesc foarte mult pentru raspuns

Alma83

Alma83

New Member

Alma83, on 29th November 2011, 16:00, said:

Multumesc foarte mult pentru raspuns
Cu toate ca am comandat deja mancarica pe care tu mi-ai recomandat-o BEWI DOG BASIC CROC, cel care imi aduce aceasta mancare mi-a zis ca imi recomanda ca pe viitor sa ii iau  OK DOG GIGANT, si as vrea sa stiu daca ai incercat vre-o data si ce parere ai sau oricine alt cineva care are ciobanesc  caucazian.....
O seara buna tuturor

overseas

overseas

Guru Member

Eu am crescut ciobanescul meu carpatin pana la 40 kg numai cu Bewi Dog si mentin marca datorita raportului excelent pret/ calitate.

Alma83

Alma83

New Member

overseas, on 30th November 2011, 11:44, said:

Eu am crescut ciobanescul meu carpatin pana la 40 kg numai cu Bewi Dog si mentin marca datorita raportului excelent pret/ calitate.
Buna din nou, referitor la mancarea pe care i-am luat-o Bewi Dog, aseara i-am dat prima portie, a mancat putin si acum nu se mai atinge de ea. In mod normal el nu este un caine mofturos la mancare, dar acum este pentru prima data cand nu se atinge de mancare.
Crezi ca se va obisnui cu aceasta mancare?
Oare o fi din cauza ca a tecut brusc la alt gen de mancare?

richelieu

richelieu

Monsenior Members

Sa stiti ca nu-i nici foarte scump si nici foarte multa munca, sa iei niste rinichi de vita si/sau inimi si/sau ficat, niste orez, niste legume sa i le mixezi si sa-i dai sa manance sanatos......Cum naiba ar putea fi mai sanatoasa o mancare conservata?

IdI1

IdI1

?????!!!!!!????

Eu la caucazian ii dau mancare gatita, iar la maturitate mananca mai putin decat atunci cand era in crestere. In general ce mananc eu mananca si el. Evit sa ii dau varza, fasole, mazare, cartofi. Cel mai mult ii place mamaliga fiarta impreuna cu diverse legume +  carne ( orice fel de carne sau maruntaie, exclus mezeluri ). Deobicei iau un sac de malai si intr-o luna, o luna si jumatate, l-a papat.
Pana la un an am evitata sa ii dau oase care se sparg ascutit ( ex oasele de la copanul de pui ).
Daca poti  sa nu ii condimentezi mancarea in nici un fel ( gen vegeta, ustoroi, boia, sare exagerat ), iar verdeturile ii prind bine ( patrunjel, etc ), in mancare.
  Pana acum 20-30 de ani nici nu era mancare de caini. Daca ai timp gatestei altfel cu boabele este ca si cum tu ai manca toata ziua mezeluri.

anknic

anknic

Guru Member

Toby:

http://anknic.sunpho...o/Toby/16079852

nu intra in cusca decat sa-si alerge coada cand suntem noi prin preajma si nu ne jucam cu el (si-l si vedem ca-si alearga coada...si stie ca n-are voie). in tarcul lui are un loc mai mare acoperit (unde are hrana si apa) si am observat ca acolo doarme, direct pe ciment ca paturi/geci vechi le-a facut flenduri de cum le-a prins. cusca e super izolata cu extrudat si ii pune tata paie iarna...motiv in plus sa aiba cu ce se juca, nu pe ce sta...

nu mananca boabe decat ca solutie de avarie (daca nu are nimeni timp sa ii faca mancarea) si doar o zi...a doua zi daca ii dai tot boabe intra in greva foamei. la noi reteta e clara (1/3 carne/organe, 1/3 legume, 1/3 malai si orez), daca ramai fara orez si ii schimbi reteta se stramba...mananca o zi, dar a doua zi intra in greva foamei :)

LE: la ce blanosenie deasa si lucioasa isi face iarna nici nu cred ca-i trebe cusca...bucuria lui cand e zapada :)

Edited by anknic, 01 December 2011 - 11:13.

simonamona2

simonamona2

New Member

Buna as avea nevoie de un raspuns daca se poate, am un ciobanesc caucazian de aprox. 1 an si nu vrea sub nicio forma sa doarma in cotetul lui, momentan doarme undeva unde este protejat de ploaie si zapada, are si o mocheta pe care sta, stiu ca este o rasa de caine care iubeste frigul dar in acelasi timp ma gandesc si la gradele cu mult sub minus daca ii vor cauza.
Credeti ca ii va cauza frigul si cunoasteti vre-o metoda prin care sa il fac sa intre in cotetul lui?
Va multumesc mult daca m-ati ajuta cu un raspuns

E un viscol afara, masini blocate, drumuri blocate...am trei maidanezi, infiati. Le-am facut adaposturi, custi...le-am captusit, le-am pus paturici, blana, perne speciale...ei bine, toti trei dorm in zapada, colac, se depune zapada peste ei, dar in cusca nu vrea niciunul sa stea. Nu inteleg, poate ca le este frica sa nu se blocheze inauntru, dar nu au acces la tv, poate este doar instinctul de conservare asemanator eschimosilor, sau considera in mintea lor de caine ca bivuacul este mai sigur si mai calduros decat o cusca, unde eu m-as simti bine. Toata noaptea am patrulat pe afara, am dat zapada sa le fac poteca catre custi, eu am degerat la propriu la picioare, ei au dormit bine mersi afara in zapada. Cred ca renunt sa-mi fac griji, ei stiu mai bine decat mine ce le trebuie; daca temperatura va scadea, dupa cum se prognozeaza, sint curoasa daca tot in zapada vor dormi !

overseas

overseas

Guru Member

Daca ai luat maidanezii mai recent, inca sunt suspiciosi. Cand le va fi frig rau se orienteaza pe custi. Daca ii pui in lant fiecare la cusca lui s-ar putea sa intre mai repede.

richelieu, on 30th November 2011, 19:30, said:

Sa stiti ca nu-i nici foarte scump si nici foarte multa munca, sa iei niste rinichi de vita si/sau inimi si/sau ficat, niste orez, niste legume sa i le mixezi si sa-i dai sa manance sanatos......Cum naiba ar putea fi mai sanatoasa o mancare conservata?

De acord dar... la mine e o situatie speciala si cainele meu e hranit de un vecin, eu ajung in weekend.
Iar daca il obisnuiesc cu mancare gatita greu mai pune gura pe boabe.
Dintre o gramada de marci (mai) ieftine - dar nu chiar ieftine - Bewi Dog mi se pare super, chiar si la miros nu e respingatoare.
Orice caine caruia ii schimbi marca de mancare face figuri la inceput.

camsonat

camsonat

Senior Member

Presupun ca au binevoit cateii nazdravani sa intre in casute avind in vedere viscolul din ultimele zile. Daca nu, va relatez patania noastra. Avem un Ciobanesc German de 13 luni care nu voia sa intre in cusca indiferent de stratul de gheata format pe blana lui. Azi l-am momit aruncindu-i in interiorul casutei bucatele de piine. La inceput a intrat, a luat si a iesit instant. Dupa cca 10 min. a ramas pina a mincat in interior. Cit a stat inauntru, l-am laudat cu "bravo taticule". Dupa ceva timp, m-am dus sa inchid portile ce se deschisesera de la vint si am constatat ca "ambitiosul" statea de ceva vreme in cusca. L-am chemat afara, l-am mingiiat si i-am bagat o paturica uzata in casuta sa-i tina mai bine de cald. Ma bucur pentru el ca e mai protejat si pentru mine ca nu mai trebuie sa-l sar cind intru sau ies din casa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate