Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ciobanesc caucazian nu vrea sa stea in cusca lui

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Alma83

Alma83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2011
Buna as avea nevoie de un raspuns daca se poate, am un ciobanesc caucazian de aprox. 1 an si nu vrea sub nicio forma sa doarma in cotetul lui, momentan doarme undeva unde este protejat de ploaie si zapada, are si o mocheta pe care sta, stiu ca este o rasa de caine care iubeste frigul dar in acelasi timp ma gandesc si la gradele cu mult sub minus daca ii vor cauza.
Credeti ca ii va cauza frigul si cunoasteti vre-o metoda prin care sa il fac sa intre in cotetul lui?
Va multumesc mult daca m-ati ajuta cu un raspuns

#2
Lyrical

Lyrical

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 27.07.2008
Cainele tau si-a ales singur locul ....poate poti sa-i pui cusca acolo.

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
cainele meu desi are o cusca frumoasa doarme in ploaie sau zapada, rar l-am vazut in cusca.

#4
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Eu am avut "noroc" cu ciobanescul german. a 2 zi de sedere a venit o furtuna cu grindina, ploaie si vant puternic, s-a dus in cusca ca un glonte:). Incearca sa-i pui niste bobite, si cum s-a spus mai sus, sa ii muti cusca unde e locul lui. Frigul nu cred ca il baga in cusca:)

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,030
  • Înscris: 09.01.2007
Am un ciobanesc carpatin. Daca-l las liber in curte doarme pe pragul casei. Daca-l pun in lant doarme in cusca (lantul este atasat la cusca).

View Postrasistu, on 22nd November 2011, 16:41, said:

cainele meu desi are o cusca frumoasa doarme in ploaie sau zapada, rar l-am vazut in cusca.

Asta e diferenta intre psihologia canina si cea umana  :naughty:
El nu o percepe ca "frumoasa" sau necesara. Trebuie sa intelegi ce gandeste cainele.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
am un colie foarte putin corcit si si-a luat cusca in primire imediat de l-am bagat in tarc cand l-am adus acasa la 2 luni. daca-l las liber prin curte doarme intr-un loc unde are buna vedere la strada ca sa aiba ocupatie. iarna trecuta si-a carat si un pres din fata usii pe locul ala sa nu doarma direct pe zapada. :)

Edited by Fane, 22 November 2011 - 17:23.


#7
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAlma83, on 22nd November 2011, 16:28, said:

Buna as avea nevoie de un raspuns daca se poate, am un ciobanesc caucazian de aprox. 1 an si nu vrea sub nicio forma sa doarma in cotetul lui, momentan doarme undeva unde este protejat de ploaie si zapada, are si o mocheta pe care sta, stiu ca este o rasa de caine care iubeste frigul dar in acelasi timp ma gandesc si la gradele cu mult sub minus daca ii vor cauza.
Credeti ca ii va cauza frigul si cunoasteti vre-o metoda prin care sa il fac sa intre in cotetul lui?
Va multumesc mult daca m-ati ajuta cu un raspuns

Ce sa-i cauzeze frigul? :huh:.



Lasand la o parte exprimarea deficitara, lasa-l in pace. Cainele stie foarte sa se adapteze situatiilor, daca va avea nevoie de cusca, se va duce singur in ea. Dar sunt slabe sanse, cu rasa respectiva. Suporta extraordinar de bine frigul.

#8
Alma83

Alma83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2011

View PostAlma83, on 22nd November 2011, 16:28, said:

Buna as avea nevoie de un raspuns daca se poate, am un ciobanesc caucazian de aprox. 1 an si nu vrea sub nicio forma sa doarma in cotetul lui, momentan doarme undeva unde este protejat de ploaie si zapada, are si o mocheta pe care sta, stiu ca este o rasa de caine care iubeste frigul dar in acelasi timp ma gandesc si la gradele cu mult sub minus daca ii vor cauza.
Credeti ca ii va cauza frigul si cunoasteti vre-o metoda prin care sa il fac sa intre in cotetul lui?
Va multumesc mult daca m-ati ajuta cu un raspuns

Iti multumesc pentru raspuns si totodata va multumesc tuturor, este destul de dificil sa ii amplasez cusca unde doarme acum pentru ca este chiar in fata usii bucatariei......dar sa vad ce pot face in acest sens....cat despre bobite in cotet.....am pus si hrana umeda care este preferata lui si nu am avut nicio sansa macar sa bage un pic boticul. Iar cand il leg si atunci se intampla foarte rar,  poate sta acolo si 5 ore dar in cotet sa intre nici vorba.....deci concluzia este "si-a ales singur locul" afara in aer liber.
Sper doar sa nu ii dauneze frigul si sa pateasca ceva.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,030
  • Înscris: 09.01.2007
Sa ma vezi cu ciobanescul meu cand era mic, il bagam fortat in cusca, el astepta sa plec si iesea in zapada sau ploaie, era circul de pe lume  :naughty:
Pune-i niste paie in cusca si obisnuieste-l sa-l hranesti numai la cusca (apa, boabe). Cu timpul va apela la adapost daca simte nevoia.

#10
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Cand era micut, m-am baga in cusca cu el si am stat pana a adormit:)) (Cusca e destul de mare si chiar faina:) )

#11
Alma83

Alma83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2011

View PostAlex-AR, on 22nd November 2011, 18:06, said:

Cand era micut, m-am baga in cusca cu el si am stat pana a adormit:)) (Cusca e destul de mare si chiar faina:) )
Sincer m-am gandit si eu sa ma bag cu el in cusca dar el ar fi in stare sa stea afara si eu acolo.....ultima faza de circ a fost acum vre-o 2 sapt cand m-am chinuit sa il imping  din spate fortat pentru a intra in cotet si nu am avut nicio sansa pt el are peste 60 de kg iar eu sub......asa ca .....il las sa stea unde vrea poate daca il razbeste frigu poate se va duce singur......dar sunt cam rezervata in aceasta privinta de a se duce singur

#12
Lyrical

Lyrical

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 27.07.2008
Pune in cusca paie sau talaj mai mare. Acolo sa-i dai de mancare si acolo sa-l legi daca e nevoie . Nu-l forta sa intre si nici nu-l pedepsi . Daca o sa fie frig si zapada mare , o sa fie cel mai bucuros caine ca poate sa stea afara toata ziua ....sigur nu are nevoie de cusca iarna .

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,030
  • Înscris: 09.01.2007
La marimea lui, ar trebui sa aiba o cusca maricica sa se simta confortabil. Esti sigura ca e pe marimea lui ?

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai oameni buni, lasati animalele in pace ca nu sunt gaini sa se urce pe culme cand apune soarele. Mai rau le faceti daca ii tot fortati asa.

Si da, am avut parte in viata mea pe unde am stat de multi caini. Acum am mai ramas cu o catea, masa a murit de batranete, si respecta cam acelasi orar, daca nu sunt afara -15 grade nu se baga in cusca. Cusca fiind a 3 a, confectionata acum 1 luna de zile, din scandura de brad, izolata cu polistiren de 5 si peste imbracata in placaj hidrofug, adica o cusca de lux as putea zice. Singurul lucru care il face e sa intre pe jumate in cusca, ia patura de lana si o duce in alta parte a curtii, in plin spatiu deschis si ce culca acolo colac.

Cu ceva ani inainte am avut si un ciobanesc german, o bestie super desteapta. Primit de la cineva care s-a mutat din localitate. Avea vreo 8 ani si aceeasi faza la cusca. Alta bineinteles, ca m-am cam saturat sa tot fac custi dupa poftele lor. Am fost plecat la bunici pentru sarbatorile de iarna si bineinteles ca l-am luat cu mine sa stea si el la aer curat si spatiu mai mare. I-am trantit si acolo o cusca la repezeala, nema, afara -18 grade, dimineata era colac pe o haina veche care o scosese din cusca si strat de 20 cm de zapata pe el. Cand l-am strigat a tasnit de sub zapada ca in filme.

O verisoara a avut un maidanez, maricel, corcitura in procent mai mare din ciobanesc german si mioritic dar avea si flocosenii de par pe bot cum au sarmosii, parca asa le zice. E, rupea usa seara cand se facea un pic de racoare. Iar din cusca dupa ce i-am miscorat intrarea iesea doar sa isi faca nevoile sau sa manance, pana cand dadea caldura si atunci statea mai mult pe afara. Chiar si dezlegat, il gaseam mereu inauntru.

Urmatorul caine va fi un Saint Bernard.  :naughty:

#15
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
eu am un carpatin si am aceeasi dilema.

a avut vreo 5 paturi in cusca pe parcurs de cateva luni. le-a scos afara, le-a rupt bucati si doarme pe ele in aer liber. cand ploua sta in ploaie si n-are nicio treaba. chiar nu am cum sa controlez asta. poti sa-i faci super cusca, tot cum il taie capul face el.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
cred ca conteaza si daca de unde l-ai de la catea aceasta statea cu ei intr-o cusca.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Temperatura optima pentru caini este intre 5 si 15 grade asa cum pentru oameni e intre 18 si 27-30. Oamenii provin din Africa iar lupii din emisfera nordica cand la vremea respectiva era mai frig decat e acum. Sigur, exista si rase care provin din zonele calde si care nu suporta frigul(chihuahua, de exemplu) dar nu e cazul la caucazian cu cojocul ala gros. Mai rau sufera cainii din cauza caldurii decat din cauza frigului. De altfel, mi-a si spus un vet ca in timpul verii mor mult mai multi caini decat iarna. La oameni e invers.

#18
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostAlma83, on 22nd November 2011, 17:28, said:

Buna as avea nevoie de un raspuns daca se poate, am un ciobanesc caucazian de aprox. 1 an si nu vrea sub nicio forma sa doarma in cotetul lui, momentan doarme undeva unde este protejat de ploaie si zapada, are si o mocheta pe care sta, stiu ca este o rasa de caine care iubeste frigul dar in acelasi timp ma gandesc si la gradele cu mult sub minus daca ii vor cauza.
Credeti ca ii va cauza frigul si cunoasteti vre-o metoda prin care sa il fac sa intre in cotetul lui?
Va multumesc mult daca m-ati ajuta cu un raspuns
la ce blana are...nici nu i nevoie sa doarma in cusca
eu am avut un ciobanesc si avea blana jumate cat un caucazian,ala dormea in zapada,ningea pe el,nu avea treaba

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate