Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Nerv scos, obturatie de canal, durere de 7 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
angel_dusk

angel_dusk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.12.2007
Salut
Observ ca forumurile sunt pline de persoane care au durere de masea dupa scoaterea nervului si obturatia de canal, ceea ce e un lucru anormal. Insa, nu am dat pana acum peste nimeni care sa spuna cum i-a trecut!! As vrea sa stiu daca exista printre noi persoane care au trecut prin asa ceva (si care s-au vindecat totusi, fara scoaterea dintelui):

- pansament cu arsenic pt omorarea nervului
- scoaterea nervului
- durere 4 zile
- inca o data lucru pe canal plus obturatie de canal
- durerea continua pt alte 4 zile ( in special noaptea si dimineata)
- antiinflamatoare, injectie cu antiinflamator

Ideea este ca atunci cand mi-a scos nervul dupa ce l-a omorat cu solutie, pe 2 canale nu simteam nimic cand lucra ("baga acele"), insa pe altul durea sus de tot foarte tare ( ca o impunsatura) cand impingea. Chiar si dupa ce a 'cimentat' canalele.

Problema mea: Ma doare maseaua cand calc pe ea. Nu pot sa manac nimic pe ea. Nu s-a umflat gingia. La radiografie totul e OK. Simt ca a mai ramas nerv. Am vazut si un alt stomatolog, care a spus ca lucratura e buna si va trece cu antiinflamatoare. Insa toate persoanele pe care le cunosc nu au avut problema mea. Dupa ce si-au scos nervul, nu au mai simti nimic. Eu cred ca nu a scos tot nervul. Voua vi s-a intamplat?

Ati trecut prin asa ceva? Ma intereseaza mai mult cum ati rezolvat, si-a revenit maseaua de la sine? Sau ce anume ati facut? O a treia interventie pe canale? Antiinflamatoare? Era infectie? Ati luat antibiotice? Orice informatie, pls.

Multumesc

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 angel_dusk, on 21st November 2011, 19:44, said:

Salut
Observ ca forumurile sunt pline de persoane care au durere de masea dupa scoaterea nervului si obturatia de canal, ceea ce e un lucru anormal. Insa, nu am dat pana acum peste nimeni care sa spuna cum i-a trecut!! As vrea sa stiu daca exista printre noi persoane care au trecut prin asa ceva (si care s-au vindecat totusi, fara scoaterea dintelui):

- pansament cu arsenic pt omorarea nervului Arsenicul e cel mai toxic material posibil, ar fi trebuit interzis demult. D-aia te doare!
- scoaterea nervului
- durere 4 zile
- inca o data lucru pe canal plus obturatie de canal
- durerea continua pt alte 4 zile ( in special noaptea si dimineata)
- antiinflamatoare, injectie cu antiinflamator Ia Nurofen Forte 2-3 pe zi, timp de 3 zile, va trece pana la urma daca radiografia zici tu ca e ok.

Ideea este ca atunci cand mi-a scos nervul dupa ce l-a omorat cu solutie, pe 2 canale nu simteam nimic cand lucra ("baga acele"), insa pe altul durea sus de tot foarte tare ( ca o impunsatura) cand impingea. Chiar si dupa ce a 'cimentat' canalele.

Problema mea: Ma doare maseaua cand calc pe ea. Nu pot sa manac nimic pe ea. Nu s-a umflat gingia. La radiografie totul e OK. Simt ca a mai ramas nerv. Am vazut si un alt stomatolog, care a spus ca lucratura e buna si va trece cu antiinflamatoare. Insa toate persoanele pe care le cunosc nu au avut problema mea. Dupa ce si-au scos nervul, nu au mai simti nimic. Eu cred ca nu a scos tot nervul. Voua vi s-a intamplat?

Ati trecut prin asa ceva? Ma intereseaza mai mult cum ati rezolvat, si-a revenit maseaua de la sine? Sau ce anume ati facut? O a treia interventie pe canale? Antiinflamatoare? Era infectie? Ati luat antibiotice? Orice informatie, pls. Nu lua niciun antibiotic, nu trebuie reintervenit pe canale.

Multumesc


#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Reusita unei obturatii a unui canal dentar depinde foarte mult de cum este executata pulpectomia (manevra de indepartare a nervului).
Oricat de profesional ar fi facuta, niciodata nu se poate indeparta TOT nervul din canal, tot mai ramane un "ciot".
Dupa obturatie, fiind lipsit de functie, acel ciot de nerv se mortifica, dar, un timp, mai poate da senzatii neplacute, care vor trece de la sine. Cimentul cu care se obtureaza canalul poate sa contina cate ceva care ajuta la anularea acestei functii.
Daca spui ca te durea in timp ce se intervenea pe canal, inseamna ca nervul nu a fost "omorat" complet si nu este vina nimanui, mai ales ca spui ca te durea "sus de tot", deci, in varful radacinii...
Da, mi s-a intamplat si abia acum mi-am adus aminte care e senzatia, ca mi-a trecut. Oricum, pe mine durerea (cand exista) dupa obturatie, ma tinea uneori si o luna.
Arsenicul are proprietatea de a "excita" local nervii si pana ii trece efectul, dureaza, mai ales ca arsenicul are proprietatea de acumulare si remanenta.

#4
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005

 bonygy, on 22nd November 2011, 12:53, said:

....
Oricat de profesional ar fi facuta, niciodata nu se poate indeparta TOT nervul din canal, tot mai ramane un "ciot".
Dupa obturatie, fiind lipsit de functie, acel ciot de nerv se mortifica, dar, un timp, mai poate da senzatii neplacute, care vor trece de la sine. Cimentul cu care se obtureaza canalul poate sa contina cate ceva care ajuta la anularea acestei functii.
...., inseamna ca nervul nu a fost "omorat" complet si nu este vina nimanui, ...
....
Arsenicul are proprietatea de a "excita" local nervii si pana ii trece efectul, dureaza, mai ales ca arsenicul are proprietatea de acumulare si remanenta.

bonygy, cu permisiunea ta, am pastrat numa' elucubratiile de interes major pentru omenire!
Am doar o intrebare, nu te supara: de unde le scoti ba tata?
... si iar imi aduc aminte de Catavencu! ... cu "din putul gindirii" si " ai nostrii e mai dastepti decit ai lor"!!!

#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Din atentele "studii" ale stomatologiei diversilor medici care "elucubreaza" asa.
Daca imi spunea numai unu', fii sigur ca taceam... ca nu-s in domeniu.

#6
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Eu cred ca arsenicul ala a dat o parodomtita apicala acuta. In traducere : durerea nu va trece de la sine.
Daca ar mai fi fragmente de nerv, durerea nu ar fi descrisa asa cum a descris-o angel_dusk . Dintele ar durea la rece/cald/dulce. Cand doare la masticatie, doare osul defapt.
In afara de asta nu este o taina pt nimeni ca acesta este efectul negativ al arsenicului. Din cauza asta este si interzis. Eu nu inteleg de ce-l folosesc cei ce-l folosesc.

Edited by Ana_Karr, 22 November 2011 - 16:39.


#7
angel_dusk

angel_dusk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.12.2007
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. A mai cedat durerea, dar tot exista. Nu am intentia sa o plombez pana nu cedeaza de tot. Pana atunci o sa stau cu plomba provizorie.

#8
Florina26B

Florina26B

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2019
Pe mine m-au luat durerile dupa cateva luni de la finalizarea obturatiei pe canal, am facut radiografie, nu aveam nimic. Doamna care mi-a facut-o nu a putut sa ma ia ca si urgenta si am mers la alt stomatolog care mi-a zis ca nu se vede nimic, dar hai sa scoatem tot afara, mi-a stricat plomba si mi-a lasat 2 zile gol ca sa se aeriseasca zona, mi-a trecut instant, ea a presupus ca probabil ceva substanta folosita de cealalta doctorita mi-ar fi cauzat o reactie chimica. Ulterior mi-am revenit, doar ca am platit de 2 ori aceeasi procedura :-S

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate