Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

A1 - A2 - A3 !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
318 replies to this topic

#19
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
In restul Europei poti filma autostrazile din masina, numai in Romania ai nevoie de avion ca sa filmezi o autostrada  :lol: !

#20
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View Postadriano1978, on 21st November 2011, 19:01, said:

Ai dreptate, in Romania sa arati ca cineva munceste ca incearca sa schimbe ceva, e penibil...
E mult mai frumos cand vezi cum munceste "Dorin"...ca doar suntem obisnuiti cu autostrazi care nu se mai termina de construit.
Sa mai amintim ca autostrada - Timișoara - Lugoj - Lot 1, e construita de o firma romaneasca si ca bani raman astfel in Romania nu cred ca intereseaza pe multi...


Ce blasfemie ai spus! Raman banii in Romania! Sigur esti si tu un fanatic politic!

Omul vrea mii de km, dar nici macar 1000 nu-s de la nadlac la buc... dar el e plin de aprecieri la care nu se pricepe.

ERA MULT MAI BINE CAND NU SE FACEA ABSOLUT NIMIC, CAND SE FURA ABSOLUT TOT!
Adevarat!
Cum era pana in 2007!




View Postkodiak, on 21st November 2011, 19:09, said:

In restul Europei poti filma autostrazile din masina, numai in Romania ai nevoie de avion ca sa filmezi o autostrada  :lol: !


si nu se vede mai misto din avion?
B)

#21
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

View Postbudrom, on 21st November 2011, 17:11, said:

asta e un lucru foarte bun in primul rand pentru ca nu vor mai muri (atatia) oameni in accidente. Cred ca e una din cea mai sangeroase sosele din tara.
offtopic: pe vremea cand intre Ploiesti si Campina era doar o banda/sens si pe margini erau copaci, s-a facut o statistica in care se arata ca fiecare copac a fost lovit cel putin o data de o masina. Si erau aproape 2000.

mai degraba apreciez bucuria ta la vederea unor utilaje muncind decat politizarea topicului asta, ceea ce m-ar scarbi.
si mie imi place cand vad ca romania progreseaza in unele domenii, iar pe unul dintre ele cel putin la mine in oras il vad si il miros: curatenia. s-a mai civilizat lumea, dar meritul apartine in cea mai mare masura societatii care face curatenie, si ca si tine, imi dau seama cum atatia ani practic am fost si cu banii luati si... tinuti in mizerie. si prin curatenia care se incearca se mai rezolva si o buna parte din eduactia poporului asta, asa cum imagini cu lume care munceste ii poate crea la un moment dat imaginea muncii.

#22
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007

View Postbudrom, on 21st November 2011, 19:13, said:

Adevarat!
Cum era pana in 2007![/b]
Ceva mai bine, daca ii intrebi pe aia care tocmai ce au ramas fara servici dupa restructurari.
Ce spanac esti asa infocat ca au reusit astia sa faca 5 km de autostrada/an.
Din 2005 pana acum n-au fost in stare sa termine un rahat de autostrada pana la mare si tu o arzi aici ca ce buni sunt astia.
Cat a fost Basexu la transporturi ce a facut? Hai sa nu deviem si sa vedem realitatea asa cum este .Mai iesi din casa.

#23
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
[quote name='budrom' date='21st November 2011, 20:13' post='10714392']
Ce blasfemie ai spus! Raman banii in Romania! Sigur esti si tu un fanatic politic!

Pt tine ca acea bucata de autostrada e facuta de o firma romaneasca stiu ca nu inseamna nimic, e normal ... dar pt mine conteaza . Ce stii tu despre acea companie nu are rost sa te intreb, poate ai citit cateva lucruri pe net, atat.
Continua sa te bucuri de cateva imagini , eu ma bucur de banuti ramasi in Romania in urma acestiei investitii...si poate peste catva ani de drumuri mai bune...

#24
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Voi sunteti reali?
Cica te bucuri de banii ramasi in tara :lol:

#25
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postbudrom, on 21st November 2011, 10:33, said:

Iatã cã SE POATE!!!

Mã simt mândru cã si-n România existã într-o zi de lucru, atãtea utilaje în miscare, LA O AUTOSTRADÃ !!!
Este o filmare din avion fãcutã pe tronsoanele Timisora-Lugoj, Tim-Arad, ale A1, în luna noiembrie 2011.

Autostrada A1 (Tim-Lugoj)

A1 (Timisoara - Arad)

Sant aproape gata. Inca zece ani si poti sa circuli pe ele. Cine se grabeste si are Hummer sau M1A1 Abrams poate sa circule de maine  :OK:
Ce nu inteleg eu pe bucata Timisoara - Lugoj : de ce sunt "nodurile" alea din 1 km in 1 km , doar nu o sa faca intrari si iesiri asa dese. Probabil se gandesc ca trebuie preluat traficul de carute din satele adiacente :D

#26
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Guys, mereti si cititi pe skyscrapercity, ma doare capul sincer cand vad atatea aberatii la a treia mana aici. :)

@4398cmc: TM-Lugoj are noduri numa bine. S-asa Timisoara e fubiptuta pentru ca descarcarile de pe autostrada se fac la distanta si/sau pe drumuri inguste...

#27
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Fara politica!
Raman bani si-n Romania, poate stii despre subcontractari...
Dar este EXCELENT, daca o firma serioasa si 100% romaneasca a castigat o licitatie, cum ai spus tu!

:thumbup:




View PostN62B44, on 21st November 2011, 21:38, said:

Sant aproape gata. Inca zece ani si poti sa circuli pe ele. Cine se grabeste si are Hummer sau M1A1 Abrams poate sa circule de maine  :OK:
Ce nu inteleg eu pe bucata Timisoara - Lugoj : de ce sunt "nodurile" alea din 1 km in 1 km , doar nu o sa faca intrari si iesiri asa dese. Probabil se gandesc ca trebuie preluat traficul de carute din satele adiacente :D

daca vin iar aia la guvernare, care au furat TOT, intre 1990-2007, cei 10 ani de care spui, sunt un vis.
ai priceput exact!
:)
sunt poduri pt acces intre tarlale, sa nu mai vezi, carute, oi si vaci pe autostrada.
si nu au exit din autostrada catre ele.

View PostAlexIP, on 22nd November 2011, 02:03, said:

@4398cmc: TM-Lugoj are noduri numa bine. S-asa Timisoara e fubiptuta pentru ca descarcarile de pe autostrada se fac la distanta si/sau pe drumuri inguste...


n-ar strica sa mai vizitezi Timisoara, sa vezi si tu cu ochii tai cum arata drumurile de legatura...
apoi, te reversi linistit aici cu aprecieri... ca un moderator adevarat.
delecteaza-te cu intrarea spre breteaua constantei

[ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/200905/w460/image_124377751868366100_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by budrom, 22 November 2011 - 08:51.


#28
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View PostNicu90, on 21st November 2011, 19:50, said:

Ceva mai bine, daca ii intrebi pe aia care tocmai ce au ramas fara servici dupa restructurari.
Ce spanac esti asa infocat ca au reusit astia sa faca 5 km de autostrada/an.
Din 2005 pana acum n-au fost in stare sa termine un rahat de autostrada pana la mare si tu o arzi aici ca ce buni sunt astia.
Cat a fost Basexu la transporturi ce a facut? Hai sa nu deviem si sa vedem realitatea asa cum este .Mai iesi din casa.


Cine? La puscarie cu toti politicienii!

Realitatea la mine pe strada e asa:
- un amic care avea firma prospera pana in 2007, a dat faliment saracul, caci el traia din recuperari ilegale de tva, de fapt.
- o vecina care avea pensie de invaliditate pt orbire, dar ea conducea o masina, a ramas fara pensie.
- un fost coleg de fac care avea grija de mama sa, a ramas fara indemnizatie de sprijin, cred ca asa ii spune. (dar mi-a zis ca banii tot ii ia, dar acum pe numele mamei, nu stiu..)
- un amic cu spalatorie, zice ca-i merge rau, ca nu mai ploua afara.

In rest, toti vecinii muncesc la stat sau privat ca inainte, trec prin criza strangand din dinti, ca ni-i greu la toti..

#29
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostXrainX, on 21st November 2011, 14:41, said:

eu te cred ca arata frumos (cele pe care le-ai pus tu, dar sunt si alte filmulete in care se vede ca nu e construit nimic aproape), doar ca sunt mai circumspect din fire.
stadiul lucrarilor imi arata ca vor mai trece cativa ani din viata mea (care este unica) pana sa pot merge normal, ca un om modern al secolului 21 pe o autostrada pe care 100% voi fi nevoit sa o platesc desi acea autostrada s-a facut si din banii mei. si fiecare utliaj de acolo cara in mare parte un profit necuvenit unor profitori ai diferitelor regimuri conducatoare, bani care ajung la ei si ca urmare al platilor mele catre diferite impozite catre stat.
oare pana in 2020 va fi gata? voi trai pana atunci?

in legatura cu iesitul din tara, am iesit si inainte de 1990, deci sunt umblat si am vazut ceva istorie moderna. ;)

Pana una alt poti circula pe orice autostrada de la noi fara sa o platesti. Deja iti plangi de mila pentru ceea ce crezi tu ca o sa ti se intample daca se face nu stiu ce !
Da, arata bine, si se face ceva, mult mai mult decat in alte regimuri. Te supara asta ?


View Postcadillac, on 21st November 2011, 17:18, said:

Hai sa mutam topicul pe skycrapercity, sau in poiana. :wacko:

De ce ? Nu are legatura cu domeniul auto ? Sau crezi ca ar fi bine sa ne ordonezi tu putin !?

View Postcrz, on 21st November 2011, 17:29, said:

Prietene, nu pricep de ce esti tu atat de entuziasmat pentru o chestie atat de banala. E ca si cand m-as duce maine dimineata in statia de metrou si m-as bucura ca vin metrourile o data la 15 minute dupa ce in ziua precedenta a fost greva. Da, e mai bine decat ieri, dar e tot ridicol raportat la cum ar trebui sa fie.
O sa ma bucur in momentul in care vom avea mii de kilometri de autostrada si cand vom putea da turul Romaniei cu o viteza medie decenta. O sa ma agit asa daca vor aparea intr-un interval foarte scurt de timp.

Pana atunci as aprecia daca fanaticii politici si-ar pastra rahaturile pentru Poiana sau, de preferat, pentru ei. Sa prezinti o zi normala de lucru drept o mare scofala e penibil.

Acum ca se face este o chestie banala. Daca nu se face este cataclismic, nu mai este banal. Ce-mi plac mie cei care judeca cu mai multe unitati de masura !
Da, daca 15 ani metroul este in greva, te duci pe peron si te bucuri ca un copil cand isi deschide iar portile, daca vrei bineinteles, nu este nimic anormal.
Dar stai, am uitat, voi sunteti aia vesnic nemultumiti, care vreti metro din minut in minut, gaze si canalizare in orice sat de 5 case, iluminat stradl si in camp, autostrazi pana la bunicii vostri in poarta si pensii de 1000 Eu.

#30
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008

View Postbudrom, on 22nd November 2011, 08:46, said:

n-ar strica sa mai vizitezi Timisoara, sa vezi si tu cu ochii tai cum arata drumurile de legatura...
apoi, te reversi linistit aici cu aprecieri... ca un moderator adevarat.

Poate ca tu ar trebui sa dai o tura pe aici sa vezi cu ochisorii proprii cum sta treaba, nu cu citate luate de pe site-ul ministerului.....
Dupa aia, vino si spune-mi la ce distanta de Timisoara e accesul la autostrada, si ce fel de drum de legatura (cu o banda pe sens) ai pana acolo.

#31
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

View Posttavktm, on 22nd November 2011, 10:47, said:

De ce ? Nu are legatura cu domeniul auto ? Sau crezi ca ar fi bine sa ne ordonezi tu putin !?

Are legatura cu domeniul auto, dar din start e legat de politic!
Si ca sa continuam tot politic, in ce an a inceput constructia la A2? In ce an s-a dat in folosinta primul tronson? Cu ce bani a fost construit? In ce an a intrat Romania in UE? Cate fonduri "mocca" a reusit ministerul transporturilor sa asimileze pentru constructia de autostrazi?
@budrom raspunde la acele intrebari si dupa aceea vezi daca te mai umezesti ca s-a dat in folosinta 50 km de autostrada cu sulite si trambite mai ceva ca la deschiderea transfagarasanului!
Crezi ca ma incanta cu ceva ca o firma romaneasca construieste un petic de autostrada?! Chiar deloc! Am sa fiu incantat cand am sa plec de la Ploiesti si am sa ajung la Constata in ~2 ore jumatate!

#32
hippyotu

hippyotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.03.2009
Eu nu stiu voi cum sunteti, dar eu sunt dea dreptu socat de "entuziasmul" colegului in relatie cu autostrada. Ca sa fac o asimilare, am acelasi sentiment ca si cand ma uit la telenovele sau la teleshoping, exact acelasi lucru: cu cat e mai prost "filmu" cu atat te uiti mai mult, doar de curiozitate sa vezi ce poate sa-i iasa din cap unuia.

Rog a nu se lua ca o jignire, Duamne' feri! E doar conteptia mea si ma mir ca scriu randurile astea, nici nu merita.pfff...mie ciuda pe mine.

P.S: inca imi fac cruce cu viteza luminii

#33
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postbudrom, on 22nd November 2011, 08:46, said:

n-ar strica sa mai vizitezi Timisoara, sa vezi si tu cu ochii tai cum arata drumurile de legatura...
apoi, te reversi linistit aici cu aprecieri... ca un moderator adevarat.

Delecteaza-te aici, romonule: Iesirea din Timisoara spre autostrada.

Deocamdata e singura. 2 benzi pe inca 8 km din care 5 sunt in localitate (2 sate) pana in A1.

@tavktm: degeaba are legatura cu domeniul auto daca 1/4 din ceea ce se scrie aici sunt niste aberatii sinistre si 2/4 sunt chestii care tin mai mult de politica. Data fiind natura subiectului, legatura cu politica e inevitabila, dar aberatiile alea ne doare.

P.S. Post scris din Timisoara. :lol:

Edited by AlexIP, 22 November 2011 - 12:02.


#34
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
N-au interzis astia etnobotanicele ?

#35
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
dupa cum vezi, te poti baga in seama singur, asa ca esti liber sa te intrebi tot ce poti... daca, poti.

(oricum, despre analfabetii cu permis auto, numai bine!)



pe norc, cu plata, poti gasi si imagini proaspete.

mai bine, intrebati primarul de ce nu face el legatura?
decat sa fie unicul  sustinator al unui partid national cu banii timisorenilor...
oricum, la ce e bun ocolulul acela de 70 km? era mai buna autostrada Arad-Savarsin-Deva!

cand va arata traficul din Tm ca acesta, vor fi si acolo 3 benzi pe sens!
Live Otopeni


pana atunci, all the best !

Edited by budrom, 22 November 2011 - 16:26.


#36
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008

View Postbudrom, on 22nd November 2011, 16:15, said:

mai bine, intrebati primarul de ce nu face el legatura?
decat sa fie unicul  sustinator al unui partid national cu banii timisorenilor
...
oricum, la ce e bun ocolulul acela de 70 km? era mai buna autostrada Arad-Savarsin-Deva!

Aloooo, tati, pai ce facem? Parca nu era cu politica pe acilea? Sau te contrazici singur? :huh:

View Postbudrom, on 22nd November 2011, 16:15, said:

cand va arata traficul din Tm ca acesta, vor fi si acolo 3 benzi pe sens!
Live Otopeni
pana atunci, all the best !


Dadadaaaaaaaaa......
3 benzi pe sens, pana la autostrada. :roflmaofast:
Serios, repet ce am zis mai sus, lasa saiturili, ca e grele
Fa o excursie pana la TM sa vezi situatia din teren :console:

Edited by calinkgb, 22 November 2011 - 16:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate