Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

A1 - A2 - A3 !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
318 replies to this topic

#1
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Iată că SE POATE!!!

Mă simt mândru că si-n România există într-o zi de lucru, atătea utilaje în miscare, LA O AUTOSTRADĂ !!!
Este o filmare din avion făcută pe tronsoanele Timisora-Lugoj, Tim-Arad, ale A1, în luna noiembrie 2011.

Autostrada A1 (Tim-Lugoj)

A1 (Timisoara - Arad)

Edited by budrom, 21 November 2011 - 11:45.


#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Daca ce ai postat este ironic nu citi ce scrie mai jos!
Spoiler

Edited by ccf_cristi, 21 November 2011 - 11:49.


#3
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
pai d-aia n-avem, frate, autostrazi in romania

daca:
A1 = o autostrada
A2 = o autostrada
A3 = o autostrada

A1 - A2 - A3 = -1

si cum -1 nu este egal cu 0, inseamna ca nu avem 0 autostrazi.

ontopic: in al doilea videoclip, de la minutul 16:46 autostrada este luminata  :punk:
offtopic: legat de videoclipuri, laudabila initiativa de a filma HD 720p si a pune pe site un clip codat AVC H264 si sunet AAC

AICI scrie ca autostrada Bucuresti-Brasov va fi terminata pe 15.12.2011. deci in mai putin de o luna. :coolspeak:

Edited by XrainX, 21 November 2011 - 12:17.


#4
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
nicio urma de intentie catre ironie...

chiar e minunat ca putem vedea stadiul lucrarilor, dupa ce TIMP de 15 ani, n-am vazut decat cum se fura direct ?din acte?,
pac o HG de urgenta semnata de bombonel, pac jdee milioane marci, dolari, euro, in buzunarele lor personale...

repet, sunt MÂNDRU ca se lucreaza asa !!!




View PostXrainX, on 21st November 2011, 12:04, said:

AICI scrie ca autostrada Bucuresti-Brasov va fi terminata pe 15.12.2011. deci in mai putin de o luna. :coolspeak:

priveste mai atent, se citeste asa, cred:
-penultima coloana de la dreapta la stanga inseamna nr km programati a se face in 2011.

Edited by budrom, 21 November 2011 - 12:30.


#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Prietene, ne-ai convis!
"Esti mandru ca se lucreaza asa!" Mai lasa si pe altu sa afirme asta, nu-ti ia decat 5 minute sa-ti mai faci un cont!

Hai bine, o fi gresit colegul cand a zis de tot sectorul Buc-Bv, dar in tabelul ala, pe care l-ai mentionat si tu, scrie ceva de 56 km!....
Ce inseamna "Capacitati cu termen de  finalizare in 2011" nu stiu, dar ceea ce stiu sigur este ca ACEI KILOMETRII NU SUNT GATA pana la acea data!

Nu stiu de ce am impresia ca acest topic este unu politic! Am sa-mi sacrific ~30 min din timp ca sa ma uit la cele doua videoclipul si sa inumar "multimea" de utilaje care "lucreaza"!

Edited by ccf_cristi, 21 November 2011 - 12:41.


#6
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View Postccf_cristi, on 21st November 2011, 12:37, said:

Prietene, ne-ai convis!
"Esti mandru ca se lucreaza asa!" Mai lasa si pe altu sa afirme asta, nu-ti ia decat 5 minute sa-ti mai faci un cont!

Hai bine, o fi gresit colegul cand a zis de tot sectorul Buc-Bv, dar in tabelul ala, pe care l-ai mentionat si tu, scrie ceva de 56 km!....
Ce inseamna "Capacitati cu termen de  finalizare in 2011" nu stiu, dar ceea ce stiu sigur este ca ACEI KILOMETRII NU SUNT GATA pana la acea data!

Nu stiu de ce am impresia ca acest topic este unu politic! Am sa-mi sacrific ~30 min din timp ca sa ma uit la cele doua videoclipul si sa inumar "multimea" de utilaje care "lucreaza"!



Nici urma de politica !!! (nu ma pricep, beah...)
Eu-s pasionat de constructii si atent observator a tot ce se construieste, prin Romania, dupa 1990.
Daca tot sacrifici ceva timp, numara si podurile (peste ape si sosele!!!) de pe bucata Buc - Ploiesti a A3. Vei vedea de ce dureaza asa mult. Sigur nu va fi gata decat in 2012.

ai filmul aici:
A3 Buc-Ploiesti, oct 2011

In plus, cauta tot pe site, cine a ”castigat” portiunea respectiva si anul licitatiei.(la asta aduga 2 ani de contestatii)
Daca ai deslusit acest aspect, vezi acum cine construieste in Banat.
De aceea acolo lucrurile stau mult mai bine...

#7
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

View Postbudrom, on 21st November 2011, 13:21, said:

Eu-s pasionat de constructii si atent observator a tot ce se construieste, prin Romania, dupa 1990.
ha-ha, deci cam somezi. pai e normal sa te emotionezi pana la lacrimi cand ai vazut 30 de basculante care munceau pe o distanta de... 50 de kilometri.
as fi vrut sa vad o filmare din asta in china, de exemplu.
plus ca filmuletele astea din lunile octombire si noiembrie sunt puse chiar inainte de sezonul de iarna, cand pe acolo se va munci mai deloc, dar sa avem la ce ne uita iarna.

#8
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View PostXrainX, on 21st November 2011, 13:27, said:

as fi vrut sa vad o filmare din asta in china, de exemplu.
plus ca filmuletele astea din lunile octombire si noiembrie sunt puse chiar inainte de sezonul de iarna, cand pe acolo se va munci mai deloc, dar sa avem la ce ne uita iarna.



Adevarat, am somat din 1990 pana prin 2007, n-am avut ce sa observ... din pacate!

China? daca muncesti si tu ca-n china :), avem un punct initial de discutie, altfel...

...noiembrie 2011... vrei de azi?!
sunt cele mai proaspete filme cu stadiul lucrarilor la autostrazi... in Romania.

Repet, constructii de AUTOSTRAZI in Romania!

#9
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
eu nu vreau filme la ultimul minut, dar am spus ca au fost facute chiar inainte de a veni o perioada improprie constructiilor si ca nu va mai fi atata agitatie pana la primavara. si ca vom dormi linistiti toata iarna ca basculantele alea lucreaza. ca in reclama cu fni.

e ca si cum mi-as filma eu hotelul de la munte si parcarea aferenta chiar de sarbatori si as spune: ia uitati-va ce bine imi merge!

#10
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
asa-i romanul, nimic nu-i mai place... absolut nimic.
daca ai fi mers pe afara, ai vedea probabil de ce ma bucur si eu ca se fac autostrazi si la noi!!!
iar, daca poti compara o afacere personala cu parcarea plina, cu o autostrada CONSTRUITA in Romania...
inseamna ca  ...dormi linistit.

:peacefingers:


pana la parcarea ta plina(chiar si Craciun)...priveste aici, ce frumos arata!

A1 Arad-Timisoara

#11
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
Probabil n-ai vazut si ce s-a intamploat la o zi distanta dupa ce o comisie a fost pe un santier ,cum erau doar 2 bulodezere pe acolo si cam atat iar cu o zi in urma era un furnicar.
Asa este,si cand termina autostrada din filmulete urmeaza inca o asfaltare de control,ca asa e pe la noi.

#12
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
eu te cred ca arata frumos (cele pe care le-ai pus tu, dar sunt si alte filmulete in care se vede ca nu e construit nimic aproape), doar ca sunt mai circumspect din fire.
stadiul lucrarilor imi arata ca vor mai trece cativa ani din viata mea (care este unica) pana sa pot merge normal, ca un om modern al secolului 21 pe o autostrada pe care 100% voi fi nevoit sa o platesc desi acea autostrada s-a facut si din banii mei. si fiecare utliaj de acolo cara in mare parte un profit necuvenit unor profitori ai diferitelor regimuri conducatoare, bani care ajung la ei si ca urmare al platilor mele catre diferite impozite catre stat.
oare pana in 2020 va fi gata? voi trai pana atunci?

in legatura cu iesitul din tara, am iesit si inainte de 1990, deci sunt umblat si am vazut ceva istorie moderna. ;)

Edited by XrainX, 21 November 2011 - 14:43.


#13
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View PostNicu90, on 21st November 2011, 14:35, said:

Probabil n-ai vazut si ce s-a intamploat la o zi distanta dupa ce o comisie a fost pe un santier ,cum erau doar 2 bulodezere pe acolo si cam atat iar cu o zi in urma era un furnicar.
Asa este,si cand termina autostrada din filmulete urmeaza inca o asfaltare de control,ca asa e pe la noi.


da, ai dreptate aici.
dar eu nu ma uit la tv, la stiri, NU AM CE SA VAD acolo.

tocmai de aceea va indemn sa vedeti ceva real, fara comentarii aiurea, decat un avion care filmeaza o realitate, ATAT.
poti eventual face o comparatie intre 2 filmari avand 1 luna de zile intre ele:

1) Tm - Arad   Octombrie 2011

2) Tm - Arad Nov 2011




View PostXrainX, on 21st November 2011, 14:41, said:

eu te cred ca arata frumos (cele pe care le-ai pus tu, dar sunt si alte filmulete in care se vede ca nu e construit nimic aproape), doar ca sunt mai circumspect din fire.
stadiul lucrarilor imi arata ca vor mai trece cativa ani din viata mea (care este unica) pana sa pot merge normal, ca un om modern al secolului 21 pe o autostrada pe care 100% voi fi nevoit sa o platesc desi acea autostrada s-a facut si din banii mei. si fiecare utliaj de acolo cara in mare parte un profit necuvenit unor profitori ai diferitelor regimuri conducatoare, bani care ajung la ei si ca urmare al platilor mele catre diferite impozite catre stat.
oare pana in 2020 va fi gata? voi trai pana atunci?

in legatura cu iesitul din tara, am iesit si inainte de 1990, deci sunt umblat si am vazut ceva istorie moderna. ;)


acum esti ingrijorat ca mori fara sa mergi pe autostrazi :)... dar 17 ani n-ai spus un cuvant! ti-au luat regimurile aceeasi bani, dar FARA vreun filmuletz.

hmmm, acum comentam... ca avem imagini!

Ai iesit dincolo sau polonia si urss? Si cum? ( in caz ca ai trecut zidul)

Edited by budrom, 21 November 2011 - 16:55.


#14
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View Postccf_cristi, on 21st November 2011, 12:37, said:

Prietene, ne-ai convis!
"Esti mandru ca se lucreaza asa!" Mai lasa si pe altu sa afirme asta, nu-ti ia decat 5 minute sa-ti mai faci un cont!

..

INAUGURARE AUTOSTRADA ARAD-TIMISOARA, OFICIAL!

#15
cadillac

cadillac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 26.11.2008
Hai sa mutam topicul pe skycrapercity, sau in poiana. :wacko:

#16
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Prietene, nu pricep de ce esti tu atat de entuziasmat pentru o chestie atat de banala. E ca si cand m-as duce maine dimineata in statia de metrou si m-as bucura ca vin metrourile o data la 15 minute dupa ce in ziua precedenta a fost greva. Da, e mai bine decat ieri, dar e tot ridicol raportat la cum ar trebui sa fie.
O sa ma bucur in momentul in care vom avea mii de kilometri de autostrada si cand vom putea da turul Romaniei cu o viteza medie decenta. O sa ma agit asa daca vor aparea intr-un interval foarte scurt de timp.

Pana atunci as aprecia daca fanaticii politici si-ar pastra rahaturile pentru Poiana sau, de preferat, pentru ei. Sa prezinti o zi normala de lucru drept o mare scofala e penibil.

#17
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View Postcrz, on 21st November 2011, 17:29, said:

Prietene, nu pricep de ce esti tu atat de entuziasmat pentru o chestie atat de banala. E ca si cand m-as duce maine dimineata in statia de metrou si m-as bucura ca vin metrourile o data la 15 minute dupa ce in ziua precedenta a fost greva. Da, e mai bine decat ieri, dar e tot ridicol raportat la cum ar trebui sa fie.
O sa ma bucur in momentul in care vom avea mii de kilometri de autostrada si cand vom putea da turul Romaniei cu o viteza medie decenta. O sa ma agit asa daca vor aparea intr-un interval foarte scurt de timp.

Pana atunci as aprecia daca fanaticii politici si-ar pastra rahaturile pentru Poiana sau, de preferat, pentru ei. Sa prezinti o zi normala de lucru drept o mare scofala e penibil.



*Eu am deschis subiectul la constructii, dar un moderator l-a mutat...

Dap,  chiar m-as bucura daca as merge maine la metrou in Ghencea si ar veni la 15 min...

Mai bine decat ieri? Cred ca era mult mai...ridicol sa raportezi un NIMIC, la cum ar fi trebuit sa fie! Asa erai fericit si tu: nu aveai nicio bucurie.

Fanatic politic...  :thumbup: yeah...right!  cum arata cineva ca s-a facut un pod, o sosea, gata, este fanatic politic!
Daca ar indemna la greva generala si jos guvernul, ar fi Jos palaria!
Repet, nu-mi place si nu-mi pasa de politica deloc, dar intre 1990 si 2007 oare nu se puteau face miile alea de km ai tai?
Apropos de poiana, de ce nu s-a facut macar vreun km...?! De ce?

Eu apreciez si bucata de centura din Voluntari, pana la Chitila si retur, zilnic... acum parcurg distanta in 12 min, inainte ”scoteam” un 40 min...



:thumbup:


View Postcadillac, on 21st November 2011, 17:18, said:

Hai sa mutam topicul pe skycrapercity, sau in poiana.


ai votul meu sa fii moderator!
propune-te!
te sustin!
(si vezi ca se pune virgula si dupa ”sau”, nu numai inainte)

#18
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

View Postcrz, on 21st November 2011, 18:29, said:

Prietene, nu pricep de ce esti tu atat de entuziasmat pentru o chestie atat de banala.

Sa prezinti o zi normala de lucru drept o mare scofala e penibil.

Ai dreptate, in Romania sa arati ca cineva munceste ca incearca sa schimbe ceva, e penibil...
E mult mai frumos cand vezi cum munceste "Dorin"...ca doar suntem obisnuiti cu autostrazi care nu se mai termina de construit.
Sa mai amintim ca autostrada - Timișoara - Lugoj - Lot 1, e construita de o firma romaneasca si ca bani raman astfel in Romania nu cred ca intereseaza pe multi...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate