Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

LIBERUL ARBITRU

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
581 replies to this topic

#73
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 zexelica, on 5th December 2011, 12:06, said:

Stimabile, pentru ce sa ma chinui eu? Daca te roade subiectul, vei cauta singur. Daca nu, tot aiai e.
Ma Zexe, eu nu va inteleg. Cand nu intereseaza pe nimeni, umpleti forumul cu versete. Dati cu ele de ecran in toate culorile posibile.
Insa cand devine cineva interesat de o tema anume - pe care voi o sustineti- dati bir cu fugitii. Ce dracie sa mai inteleg? :huh:
Pe bune acu, chiar nu se poate discuta cu voi? Aveti un punct de vedere. Foarte bine. Argumentati-l. Voi trantiti aici referinta biblica, apoi fuga in barlog.  Argumentati bre intr-o maniera rationala, astfel incat sa inteleaga si prostanacii ca mine.
Concursul de probe biblice e un fel de prosteala de copii mici.
Ptiu dracie, ce ti-e si cu crestini astia.

Bai, pe bune acu, chiar nu e nimeni in stare sa dezvolte teza determinismului divin intr-o maniera rationala?

#74
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

Alesi si apoi stersi din Cartea Vietii. (Ps.69:28)

Ce folos?

Chematii sunt cei scrisi in Cartea Vietii,alesii sunt in Cartea vietii Mielului ,iar Dumnezeu nu alege pe cineva ca apoi sa-l abandoneze .Vezi Saul si David !Saul a fost chemat ,iar David a fost ales .Mai studiaza ...sau lasa .

Și toți locuitorii pământului i se vor închina, toți aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului care a fost junghiat.
Cine are urechi să audă! Apoc 13'8-9

Nimic întinat nu va intra în ea(Cetatea Sfanta ), nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului. Apoc 21;27

#75
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 ady_maris, on 5th December 2011, 15:04, said:

Chematii sunt cei scrisi in Cartea Vietii,alesii sunt in Cartea vietii Mielului ,iar Dumnezeu nu alege pe cineva ca apoi sa-l abandoneze .Vezi Saul si David !Saul a fost chemat ,iar David a fost ales .Mai studiaza ...sau lasa .

Și toți locuitorii pământului i se vor închina, toți aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului care a fost junghiat.
Cine are urechi să audă! Apoc 13'8-9

Nimic întinat nu va intra în ea(Cetatea Sfanta ), nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului. Apoc 21;27



Vezi tu Cuvantul nu pamflete de genul salvat forever.


Doamne, nadejdea lui Israel! Toti cei ce Te parasesc vor fi acoperiti de rusine. - "Cei ce se abat de la Mine vor fi scrisi pe pamant, caci parasesc pe Domnul, Izvorul de apa vie." - (Ier.17:13)


Sa fie stersi din Cartea Vietii, si sa nu fie scrisi impreuna cu cei neprihaniti! (Ps.69:28)


Cel ce va birui va fi imbracat astfel in haine albe. Nu-i voi sterge nicidecum numele din Cartea vietii si voi marturisi numele lui inaintea Tatalui Meu si inaintea ingerilor Lui." (Apoc.3:5)


Invata pe idolatri stimabile ori pe pseudonimi lui Zexe , etc..

Numele poate fi sters , punct?

Edited by husand, 05 December 2011 - 15:39.


#76
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 husand, on 5th December 2011, 08:50, said:

Dupa ce ai fost salvat atarna si de tine sa intri in viata ,da ?
Poate ne raspune pseudonimul tau.
Deschide-ti topicuri sa va aratati muschi nu ? Ca sa sariti prin alte parti cu cine sunt eu
Husand, citeste intreg contextul. Eu ceram lui stokkolm sa-mi explice chestiunea aia.
Clone nu am.
Asa ca daca ai chef sa te ciondanesti cu diversi nu ai decat.
Dar nu ma invinovatii pe mine pe nedrept.

Edited by ThinkAbout, 05 December 2011 - 16:21.


#77
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

 husand, on 5th December 2011, 15:38, said:

Vezi tu Cuvantul nu pamflete de genul salvat forever.


Doamne, nadejdea lui Israel! Toti cei ce Te parasesc vor fi acoperiti de rusine. - "Cei ce se abat de la Mine vor fi scrisi pe pamant, caci parasesc pe Domnul, Izvorul de apa vie." - (Ier.17:13)


Sa fie stersi din Cartea Vietii, si sa nu fie scrisi impreuna cu cei neprihaniti! (Ps.69:28)


Cel ce va birui va fi imbracat astfel in haine albe. Nu-i voi sterge nicidecum numele din Cartea vietii si voi marturisi numele lui inaintea Tatalui Meu si inaintea ingerilor Lui." (Apoc.3:5)


Invata pe idolatri stimabile ori pe pseudonimi lui Zexe , etc..

Numele poate fi sters , punct?


In Cartea vietii sunt trecuti toti care s-au nascut pe acest pamant ,in Cartea Vietii Mielului sunt trecuti toti alesii lui Dumnezeu ,care sunt biruitori prin Miel.

Chematii sunt cei scrisi in Cartea Vietii,alesii sunt in Cartea vietii Mielului ,iar Dumnezeu nu alege pe cineva ca apoi sa-l abandoneze .Vezi Saul si David !Saul a fost chemat ,iar David a fost ales .Mai studiaza ...sau lasa .

Și toți locuitorii pământului i se vor închina, toți aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului care a fost junghiat.
Cine are urechi să audă! Apoc 13'8-9

Nimic întinat nu va intra în ea(Cetatea Sfanta ), nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului. Apoc 21;27

Nu vorbesc despre voi toți; cunosc pe aceia pe care i-am ales. Dar trebuie să se împlinească Scriptura care zice: „Cel ce mănâncă pâine cu Mine a ridicat călcâiul împotriva Mea.”Ioan 13 ;18

Înainte de praznicul Paștilor, Isus, ca Cel care știa că I-a sosit ceasul să plece din lumea aceasta la Tatăl, și, fiindcă iubea pe ai Săi, care erau în lume, i-a iubit până la capăt. :clapping:
Mai studiaza ....sau lasa ...ca nu e ptr tine Biblia ,oricum doar un ales ,crede in alegere ,te inteleg!Și dacă este prin har, atunci nu mai este prin fapte; altminteri, harul n-ar mai fi har. Și dacă este prin fapte, nu mai este prin har; altminteri, fapta n-ar mai fi faptă.Romani 11;6
Nexxttttttttttttt!

#78
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Stokkolm, on 5th December 2011, 13:29, said:

Ma Zexe, eu nu va inteleg. Cand nu intereseaza pe nimeni, umpleti forumul cu versete. Dati cu ele de ecran in toate culorile posibile.
Insa cand devine cineva interesat de o tema anume - pe care voi o sustineti- dati bir cu fugitii. Ce dracie sa mai inteleg? :huh:
Pe bune acu, chiar nu se poate discuta cu voi? Aveti un punct de vedere. Foarte bine. Argumentati-l. Voi trantiti aici referinta biblica, apoi fuga in barlog.  Argumentati bre intr-o maniera rationala, astfel incat sa inteleaga si prostanacii ca mine.
Concursul de probe biblice e un fel de prosteala de copii mici.
Ptiu dracie, ce ti-e si cu crestini astia.

Bai, pe bune acu, chiar nu e nimeni in stare sa dezvolte teza determinismului divin intr-o maniera rationala?
Stimabile, ti-am dat destula proba biblica unde scrie ca nu depinde de VOIA OMULUI. Daca aia nu e de ajuns.....nu mai am altceva pt tine.

 ThinkAbout, on 5th December 2011, 16:18, said:

Husand, citeste intreg contextul. Eu ceram lui stokkolm sa-mi explice chestiunea aia.
Clone nu am.
Asa ca daca ai chef sa te ciondanesti cu diversi nu ai decat.
Dar nu ma invinovatii pe mine pe nedrept.
Omul nu intelege ca eu nici daca as avea clone, tot nu as conversa cu el, care insista sa ma asocieze cu unii si altii in mod gratuit.

 ady_maris, on 5th December 2011, 15:04, said:

Chematii sunt cei scrisi in Cartea Vietii,alesii sunt in Cartea vietii Mielului ,iar Dumnezeu nu alege pe cineva ca apoi sa-l abandoneze .Vezi Saul si David !Saul a fost chemat ,iar David a fost ales .Mai studiaza ...sau lasa .
Nu inteleg ei Scriptura, care spune ca:

1. Pacatele sunt platite TOATE (inclusiv greselile ulterioare primirii Duhului, vezi David si Solomon)

Coloseni 2
13Pe voi, cari erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viață împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greșalele.

2. In momentul salvarii esti PECETLUIT cu Duhul Sfant
2 Corinteni 1:22
El ne -a și pecetluit, și ne -a pus în inimă arvuna Duhului.

Efeseni 1:13
Și voi, după ce ați auzit cuvîntul adevărului (Evanghelia mîntuirii voastre), ați crezut în El, și ați fost pecetluiți cu Duhul Sfînt, care fusese făgăduit,

Efeseni 4:30
Să nu întristați pe Duhul Sfînt al lui Dumnezeu, prin care ați fost pecetluiți pentru ziua răscumpărării.

3. Cand esti salvat, Dumnezeu te MUTA IN IMPARATIA LUI.

Coloseni 1
13El ne -a izbăvit de supt puterea întunerecului, și ne -a strămutat în Împărăția Fiului dragostei Lui,

4. Din mana Tatalui nimeni nu te mai smulge

Ioan 10
29Tatăl Meu, care Mi le -a dat, este mai mare decît toți; și nimeni nu le poate smulge din mîna Tatălui Meu.

Romani 8
      1Acum dar nu este nici o osîndire pentru ceice sînt în Hristos Isus, cari nu trăiesc după îndemnurile firii pămîntești, ci după îndemnurile Duhului.
29Căci pe aceia, pe cari i -a cunoscut mai dinainte, i -a și hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulți frați.

    30Și pe aceia pe cari i -a hotărît mai dinainte, i -a și chemat; și pe aceia pe cari i -a chemat, i -a și socotit neprihăniți; iar pe aceia pe cari i -a socotit neprihăniți, i -a și proslăvit.

    31Deci, ce vom zice noi în fața tuturor acestor lucruri? Dacă Dumnezeu este pentru noi, cine va fi împotriva noastră?

    33Cine va ridica pîră împotriva aleșilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este Acela, care -i socotește neprihăniți!

    34Cine -i va osîndi? Hristos a murit! Ba mai mult, El a și înviat, stă la dreapta lui Dumnezeu, și mijlocește pentru noi!

    35Cine ne va despărți pe noi de dragostea lui Hristos? Necazul, sau strîmtorarea, sau prigonirea, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia sau sabia?

    38Căci sînt bine încredințat că nici moartea, nici viața, nici îngerii, nici stăpînirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare,

    39nici înălțimea, nici adîncimea, nici o altă făptură (Sau: zidire.), nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.

Am mai multe versuri aici:

Psa. 37:2; 51:9, 10, 11,12: Isa. 1:18; 38:16, 17;43:13, 25; 44:22; Jer. 31:34; 32:40; 33:8; Eze. 33:16; Lk. 12:33; Jo.5:24; 6:37, 39, 40; 10:28,29; 14:17, 20, 23; 16:22;
17:12; Rom. 6:7, 10; 8:1,10, 28, 29, 30, 33, 35, 39;9:23, 24; 11:29; 1Cor.2:15; 2Cor. 1:22; 5:19,21; Gal. 4:6, 7, 6, 31;
Eph. 1:13; 2:6,19; 4:30,32; Phil. 1:16; Col. 1:13,29; 2:10, 13; 1Thes.1:10; Titus 2:14; Heb.9:12, 13, 14, 15; 10:10,14, 17, 18; 12:2; 13:5;1Jo. 1:7; 3:3, 9, 14, 24;5:11, 18; 4:17

Edited by zexelica, 06 December 2011 - 11:57.


#79
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 zexelica, on 6th December 2011, 11:57, said:

a. Stimabile, ti-am dat destula proba biblica unde scrie ca nu depinde de VOIA OMULUI.

b.  Daca aia nu e de ajuns.....nu mai am altceva pt tine.
a. Ok. Asta am inteles.
Intrebarea era: "Ce anume nu depinde de vointa omului?"
Pentru a raspunde, presupun ca ar trebui luat fiecare verset in parte si inteles in contextul in care a fot enuntat. Eu nu pot accepta pur si simplu niste inscrisuri. Ele trebuiesc argumentate.

b. Pai asta as vrea de la voi. O discutie normala, cu intrebari si raspunsuri, pe marginea acelor versete care exprima faptul ca ceva anume nu depinde de vointa omului.
Este cat se poate de evident faptul ca, conform acelor texte, exista ceva anume care nu atarna de vointa omului, dupa cum si in viata reala exista foarte multe lucruri care se intampla independent de vointa unui om sau altul.
Dar asta implica neaparat faptul ca omul nu are o vointa proprie si , in consecinta, un liber arbitru?
Despre asta e vorba! Chiar nu puteti dezvolta un astfel de subiect, de vreme ce il sustineti atat de mult? Pai  atunci care e diferenta intre voi si zapacitul ala de pe aria ortodoxa ( is1) care deschide tot felul de subiecte imbecile?

#80
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Stokkolm, on 6th December 2011, 13:56, said:

a. Ok. Asta am inteles.
Intrebarea era: "Ce anume nu depinde de vointa omului?"
Pentru a raspunde, presupun ca ar trebui luat fiecare verset in parte si inteles in contextul in care a fot enuntat. Eu nu pot accepta pur si simplu niste inscrisuri. Ele trebuiesc argumentate.
Pentru a raspunde, trebuia sa citesti tot versul, care spune si de "Dumnezeu care miluieste". Daca nu stii inca ce miluieste Dumnezeu, atunci pune mana si citetste, te rog, inainte sa porti discutii.

Edited by zexelica, 06 December 2011 - 15:11.


#81
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 5th December 2011, 15:38, said:

Numele poate fi sters , punct?

Atunci ești de acord că nu există predestinare și că perspectiva eternității depinde de ascultarea de Dumnezeu?

Adevărul este că Dumnezeu ne-a creat cu darul liberului arbitru.

O persoană poate "alege" să i se închine lui Dumnezeu, sau poate decide că nu dorește să i se închine.

Dumnezeu nu obligă pe nimeni să i se închine.

Edited by Eugen3, 06 December 2011 - 15:14.


#82
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 6th December 2011, 15:12, said:

Atunci ești de acord că nu există predestinare și că perspectiva eternității depinde de ascultarea de Dumnezeu?
Nu. Asta e o invatatura demonica.

Romani 3:28
Pentrucă noi credem că omul este socotit neprihănit prin credință, fără faptele Legii.

Romani 4:6
Tot astfel, și David numește fericit pe omul acela, pe care Dumnezeu, fără fapte, îl socotește neprihănit.

Ascultarea este ROADA Duhului.

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

Quote

Dumnezeu nu obligă pe nimeni să i se închine
Pe bune? Adica nu este pacat sa nu ma inchin lui Dumnezeu si numai lui?

#83
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 6th December 2011, 15:30, said:

Nu. Asta e o invatatura demonica.

(Marcu 3:35) . . .Cine face voința lui Dumnezeu, acela îmi este frate, soră și mamă“.

(1 Ioan 2:17) . . .cine face voința lui Dumnezeu rămâne pentru totdeauna.

(1 Ioan 2:3–5) . . .Prin aceasta știm că am ajuns să-l cunoaștem: dacă și în continuare respectăm poruncile sale. 4 Cel care spune: „Am ajuns să-l cunosc“, dar nu respectă poruncile sale, este un mincinos și adevărul nu este în el. 5 Dar cine respectă cuvântul său, în acest om a fost făcută perfectă iubirea de Dumnezeu. . . .

(1 Ioan 5:3) . . .Căci iată ce înseamnă iubirea de Dumnezeu: să respectăm poruncile sale, iar poruncile sale nu sunt grele. . .

O persoană își poate dovedi iubirea față de Dumnezeu "făcând" voința sa și "respectând" învățăturile sale .....

Deși nu putem spune că ne putem "câștiga" salvarea prin faptul că respectăm voința lui Dumnezeu, nu putem fi aprobați de El dacă nu ținem cont de învățăturile sale.

Edited by Eugen3, 06 December 2011 - 15:37.


#84
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

 ady_maris, on 5th December 2011, 20:44, said:

In Cartea vietii sunt trecuti toti care s-au nascut pe acest pamant ,in Cartea Vietii Mielului sunt trecuti toti alesii lui Dumnezeu ,care sunt biruitori prin Miel.

Chematii sunt cei scrisi in Cartea Vietii,alesii sunt in Cartea vietii Mielului ,iar Dumnezeu nu alege pe cineva ca apoi sa-l abandoneze .Vezi Saul si David !Saul a fost chemat ,iar David a fost ales .Mai studiaza ...sau lasa .

Și toți locuitorii pământului i se vor închina, toți aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului care a fost junghiat.
Cine are urechi să audă! Apoc 13'8-9

Nimic întinat nu va intra în ea(Cetatea Sfanta ), nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului. Apoc 21;27

Nu vorbesc despre voi toți; cunosc pe aceia pe care i-am ales. Dar trebuie să se împlinească Scriptura care zice: „Cel ce mănâncă pâine cu Mine a ridicat călcâiul împotriva Mea.”Ioan 13 ;18

Înainte de praznicul Paștilor, Isus, ca Cel care știa că I-a sosit ceasul să plece din lumea aceasta la Tatăl, și, fiindcă iubea pe ai Săi, care erau în lume, i-a iubit până la capăt. :clapping:
Mai studiaza ....sau lasa ...ca nu e ptr tine Biblia ,oricum doar un ales ,crede in alegere ,te inteleg!Și dacă este prin har, atunci nu mai este prin fapte; altminteri, harul n-ar mai fi har. Și dacă este prin fapte, nu mai este prin har; altminteri, fapta n-ar mai fi faptă.Romani 11;6
Nexxttttttttttttt!

Recititi please.

#85
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 zexelica, on 6th December 2011, 15:10, said:

Pentru a raspunde, trebuia sa citesti tot versul, care spune si de "Dumnezeu care miluieste".

Daca nu stii inca ce miluieste Dumnezeu, atunci pune mana si citetste, te rog, inainte sa porti discutii.
bun. pune aici versetul  si criteriile dupa care putem sa-l evaluam.

pai si care mai e atunci rostul  vostru?  Nu sa ne spuneti noua, astora mai prosti, despre ce-i vorba?
spune-mi,asadar, ce miluieste dumnezeu? eu n-am nici cea mai vaga idee.

 ady_maris, on 6th December 2011, 16:24, said:

Recititi please.
ultima data ti-ai incheiat pledoaria racnind "neeext". Inainte sa ai pretentia de a fi bagat in seama, invata sa comunici si sa spui lucruri cu sens.

Edited by Stokkolm, 06 December 2011 - 16:56.


#86
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
Neamurile se bucurau când au auzit lucrul acesta și preamăreau Cuvântul Domnului. Și toți cei ce erau rânduiți (predestinati in limba greaca si engleza )să capete viața veșnică au crezut.Fapte 13;48 And when the Gentiles heard this, they were glad, and glorified the word of the Lord: and as many as were ordained to eternal life believed. Ἀκούοντα δὲ τὰ ἔθνη ἔχαιρον καὶ ἐδόξαζον τὸν λόγον τοῦ θεοῦ καὶ ἐπίστευσαν ὅσοι ἦσαν τεταγμένοι εἰς ζωὴν αἰώνιον·



„ Dar Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii și Dumnezeu a ales lucrurile josnice ale lumii, și lucrurile disprețuite, ba încă lucrurile care nu sînt pentru ca nimeni să nu se laude înaintea lui Dumnezeu ” (1 Cor. 1, 26-29).

„ El a fost cunoscut mai înainte de întemeierea lumii, și a fost arătat la sfîrșitul vremurilor pentru voi.” (1 Pet. 1, 20)Și răscumpărații au fost văzuți dinainte în El, de aceea numele lor au fost scrise înainte de întemeierea lumii în cartea vieții Mielului jertfit. „ ...și toți locuitorii pămîntului i se vor închina (Antihristului), toți aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului, care a fost înjunghiat” (Apoc. 13, 8).Nimic întinat nu va intra în ea(Cetatea Sfanta ), nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului. Apoc 21;27

Edited by ady_maris, 07 December 2011 - 07:58.


#87
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 6th December 2011, 15:12, said:

Atunci ești de acord că nu există predestinare și că perspectiva eternității depinde de ascultarea de Dumnezeu?

Adevărul este că Dumnezeu ne-a creat cu darul liberului arbitru.

O persoană poate "alege" să i se închine lui Dumnezeu, sau poate decide că nu dorește să i se închine.

Dumnezeu nu obligă pe nimeni să i se închine.

Da dupa ce ai fost inviat din morti nascut din Dumnezeu esti liber sa slujesti in puterea care locuieste in tine.

Nu esti obligat dar asta dupa nastere din Dumnezeu. Inainte de a te  salva harul lui Dumnezeu nici vorba.


Cand esti luminat conform scripturii:

3. Si vom face lucrul acesta, daca va voi Dumnezeu.

4. Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant,

5. si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor -

6. si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit.




 Stokkolm, on 6th December 2011, 13:56, said:

Intrebarea era: "Ce anume nu depinde de vointa omului?"


Salvarea, mantuirea.


14. Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate in Dumnezeu? Nicidecum!

15. Caci El a zis lui Moise: "Voi avea mila de oricine-Mi va placea sa am mila; si Ma voi indura de oricine-Mi va placea sa Ma indur."

16. Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila.



Sau.

Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre (Efes.2:1)
Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)

nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. (Ioan.1:13)


 zexelica, on 6th December 2011, 11:57, said:

Omul nu intelege ca eu nici daca as avea clone


Deci tot cu minciuni da ?

"eu nici daca as avea clone"


Cine isi ascunde faradelegile nu propaseste, dar cine le marturiseste si se lasa de ele capata indurare. - (Prov.28:13)

Cum sa recunoasca ade varul . Nu-i nimic are cine sa se ocupe de el.


nicio minciuna nu vine din adevar. (1Ioan.2:21)

Edited by husand, 07 December 2011 - 08:36.


#88
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 ady_maris, on 7th December 2011, 07:57, said:

Și toți cei ce erau rânduiți.
Foarte bine. Avem asadar predestinare. Daca doar cei ce erau randuiti au crezut, atunci ceilalti, care n-au fost randuiti, n-au crezut. Va rog sa confirmati.

Acum spuneti-mi si mie care sunt regulile dupa care evaluati un text al bibliei? N-are niciun sens sa insiram aici texte biblice, daca fiecare intelege din ele exact ce-l taie capul. Trebuie sa existe niste reguli agreate de orice om rational care intra sa citeasca tredu asta. Altfel ne pierdem vremea

 husand, on 7th December 2011, 08:41, said:

Salvarea, mantuirea.
in sfarsit unul care raspunde.
De acord.  Daca mantuirea sta in puterea omului, intruparea, viata, moartea si invierea lui Iisus devin  lipsite de sens.

Edited by Stokkolm, 07 December 2011 - 09:08.


#89
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Stokkolm, on 7th December 2011, 09:06, said:

De acord.  Daca mantuirea sta in puterea omului, intruparea, viata, moartea si invierea lui Iisus devin  lipsite de sens.
Pe bune? Uite ca nu m-am gandit la asta. Prin Scriptura scrie ca Isus a venit sa-si salveze POPORUL SAU. Tu probabil esti cu cliseele bisericesti in care Hristos a platit pacatele intregii oameniri. Si atunci cine mai este pedepsit, daca tot ce am facut si vom face este platit?

Matthew 1
21And she shall bring forth a son, and thou shalt call his name JESUS: for he shall save his people from their sins.

Romani 8

  28De altă parte, știm că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celorce iubesc pe Dumnezeu, și anume, spre binele celorce sînt chemați după planul Său.

    29Căci pe aceia, pe cari i -a cunoscut mai dinainte, i -a și hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulți frați.

    30Și pe aceia pe cari i -a hotărît mai dinainte, i -a și chemat; și pe aceia pe cari i -a chemat, i -a și socotit neprihăniți; iar pe aceia pe cari i -a socotit neprihăniți, i -a și proslăvit.

    31Deci, ce vom zice noi în fața tuturor acestor lucruri? Dacă Dumnezeu este pentru noi, cine va fi împotriva noastră?

    32El, care n'a cruțat nici chiar pe Fiul Său, ci L -a dat pentru noi toți, cum nu ne va da fără plată, împreună cu El, toate lucrurile?

#90
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 zexelica, on 7th December 2011, 10:49, said:

Prin Scriptura scrie ca Isus a venit sa-si salveze POPORUL SAU. Tu probabil esti cu cliseele bisericesti in care Hristos a platit pacatele intregii oameniri.

Si atunci cine mai este pedepsit, daca tot ce am facut si vom face este platit?
Domle, 'mneata intelegi ce am scris eu? Ce rost are viata, moartea si invierea lui Iisus, daca omul se poate mantui singur? La  asta m-am referit. Nu trage tu concluziile pe care le vrei, din ceea ce scriu eu.

Sa-ti raspund totusi.
Pai treaba lui. daca a venit sa salveze poporul sau, inseamna ca doar poporul sau - adica aia pe care i-a ales - vor fi salvati
Ailalti, care nu sunt poporul lui si care n-au fost alesi, nu vor fi salvati. Nu mai conteaza daca ei cred sau nu. Asta rezulta din versetele voastre. Dumnezeu actioneaza discretionar si  conteaza mai putin ce se intampla cu aia pe care nu i-a ales.
Daca eu, in calitate de agnostic, nu sunt ales, pot sa cred in dumnezo pana ma fac vanat, ca tot dracu ma ia. C-asa vrea Dumnezeu.. Iar daca asa stau lucrurile, atunci dumnezo asta, din punctul meu de vedere,  se poate duce dracu cu tot cu optiunile lui arbitrare.

pai aia care nu vor sa asculte. Adica aia care care au vointa si fac optiuni diferite de vointa divina.

Ps. fa bine si pune aici regulile dupa care interpretezi un text din biblie; altfel ratacim pana devenim nauci.

Edited by Stokkolm, 07 December 2011 - 11:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate