Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

LIBERUL ARBITRU

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
581 replies to this topic

#559
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica2, on 12 octombrie 2012 - 13:46, said:

Corect. Iar congregatia pamanteasca=biserica vazuta este Ierusalimul "ce acum este"

Galateni 4

24 Lucrurile acestea trebuiesc luate într'alt înţeles: acestea sînt două legăminte: unul depe muntele Sinai naşte pentru robie şi este Agar, -
25 căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -şi răspunde Ierusalimului de acum, care este în robie împreună cu copiii săi.
26 Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, şi el este mama noastră.

Asta nu intelegeti voi cand este cuvantul biserica: sunt doua intelesuri. Cand e de bine este numai biserica cereasca, deoarece aia au toate pacatele platite, iar cand e de rau este congregatia pamanteasca, infiltrata de neghina lui satan.

Nu vezi că Pavel, vorbind despre Ierusalimul de sus spune că "el este mama noastră".
Noi înţelegem doar ce scrie în Scriptură, nu filozofiile omeneşti ...

#560
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 15 octombrie 2012 - 14:24, said:

Nu vezi că Pavel, vorbind despre Ierusalimul de sus spune că "el este mama noastră".



Mama noastra daca esti de sus

Iesit de la Dumnezeu



caci noi nu putem sa nu vorbim despre ce am vazut si am auzit." (Fapt.4:20)

vorbim cu inima curata, din partea lui Dumnezeu, inaintea lui Dumnezeu, in Hristos. (2Cor.2:17)




Marturiseste dupa cum aude vorbind sus

pe cand Fiului I-a zis: "Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este in veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate; (Evr.1:8)


9. De aceea si Dumnezeu L-a inaltat nespus de mult si I-a dat Numele care este mai presus de orice nume;
10. pentru ca, in Numele lui Isus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de sub pamant,
11. si orice limba sa marturiseasca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul.


Bre mie mi-ar fi rusine cu o doctrina stricata, stiind ca Dumnezeu imi da timp sa ma pocaiesc iar eu refuz.

Vai mama noastra.

Aici daca nu intervine Dumnezeu sa-ti taie liberul arbitru esti mort se pare stimabile. Am ajuns grozav si pup poala unor invatatori mincinosi nu pe cea a dreptei marturisiri din fata lui Dumnezeu


Rusine.

Edited by husand, 16 October 2012 - 10:34.


#561
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 16 octombrie 2012 - 10:29, said:

Mama noastra daca esti de sus

Iesit de la Dumnezeu



Rusine.

Te-a numit cumva Dumnezeu judecător?
De unde ştii tu dacă cineva este "de sus" sau nu?
Lasă-l pe Dumnezeu să stabilească acest lucru ....

#562
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 15 octombrie 2012 - 14:24, said:

Nu vezi că Pavel, vorbind despre Ierusalimul de sus spune că "el este mama noastră".
Noi înţelegem doar ce scrie în Scriptură, nu filozofiile omeneşti ...
A "noastra"? A lui Iuda si Simon vrajitorul? Sau cum generalizezi tu asta?

#563
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 19 octombrie 2012 - 12:16, said:

A "noastra"? A lui Iuda si Simon vrajitorul? Sau cum generalizezi tu asta?

Pavel spunea că Ierusalimul de sus este mama creştinilor care trăiau în timpul său, inclusiv a lui.
Cum explici asta?

#564
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 22 octombrie 2012 - 08:29, said:

Pavel spunea că Ierusalimul de sus este mama creştinilor care trăiau în timpul său, inclusiv a lui.
Cum explici asta?

Insa trebuie sa cauti in rtestul Scripturii ca sa gasesti intelesul, iar concluzia nu tr5ebuie sa contrazica NIMIC ALTCEVA DIN SCRIPTURA.

Evrei 12
22 Ci v'aţi apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,
23 de Biserica celor întîi născuţi, cari sînt scrişi în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniţi, făcuţi desăvîrşiţi,

In orice caz nu este adunarea de duminica cu care ai vrea tu sa te dai mare.

#565
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 22 octombrie 2012 - 08:52, said:

In orice caz nu este adunarea de duminica cu care ai vrea tu sa te dai mare.

Cine s-a dat mare cu "adunarea de duminica" până acum?  Nu te înţeleg ...

#566
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 22 octombrie 2012 - 08:55, said:

Cine s-a dat mare cu "adunarea de duminica" până acum?  Nu te înţeleg ...

Pai daca spui "Ierusalimul de sus este mama creştinilor care trăiau în timpul său" asociat cu cliseul iehovist "primii crestini", cam asta inteleg.

Ierusalimul de sus este mama si a lui Abel, Enoh, Noe, Avram, etc.... Ca si ei sunt drepti, nu? Sau, acuma i-ati facut voi nedrepti si nu au voie in cer?

#567
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 22 octombrie 2012 - 08:58, said:

Ierusalimul de sus este mama si a lui Abel, Enoh, Noe, Avram, etc.... Ca si ei sunt drepti, nu? Sau, acuma i-ati facut voi nedrepti si nu au voie in cer?

Zexe, tu trebuie să înţelegi că în cer vor merge doar cei care au fost aleşi direct de Dumnezeu pentru a guverna alături de Fiul său, Isus Cristos.  

(Luca 22:28–30) . . .voi sunteţi cei care aţi rămas întotdeauna cu mine în încercările mele. 29 Eu închei un legământ cu voi, aşa cum Tatăl meu a încheiat un legământ cu mine, pentru un regat, 30 ca să mâncaţi şi să beţi la masa mea, în regatul meu, şi să staţi pe tronuri ca să judecaţi cele douăsprezece triburi ale lui Israel.

(2 Timotei 2:12) dacă vom persevera, vom şi domni cu el; dacă îl renegăm, şi el ne va renega;

(Evrei 12:28) De aceea, fiindcă vom primi un regat care nu poate fi clătinat, să avem parte în continuare de bunătate nemeritată, prin care putem să îndeplinim un serviciu sacru pentru Dumnezeu într-un mod plăcut lui, cu teamă sfântă şi cu veneraţie!

(Daniel 7:27) Şi regatul, stăpânirea şi măreţia regatelor de sub toate cerurile au fost date poporului sfinţilor Celui Suprem. Regatul lor este un regat de durată indefinită şi toate stăpânirile le vor sluji şi vor asculta de ei».

Toţi slujitorii lui Dumnezeu din vechime, care au trăit înainte de Cristos, vor fi înviaţi după Armaghedon aici pe pământ şi vor primi darul vieţii veşnice.

Isus a spus clar că în cei aproximativ 4000 de ani de istorie umană care trecuseră până să vină el pe pământ, NU URCASE NIMENI LA CER!

(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.

(Faptele 2:34) De fapt, David n-a urcat la ceruri, ci spune: «Iehova i-a zis Domnului meu: „Stai la dreapta mea

(Evrei 9:8) Astfel, spiritul sfânt arată clar că, atât timp cât era în picioare primul cort, calea care duce la locul sfânt nu fusese încă deschisă.

Edited by Eugen3, 22 October 2012 - 12:29.


#568
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, tu citezi aiurea si pe langa subiect.

Niciun OM n-a urcat la cer.
Omul este asta:

1 Tesaloniceni 5

23 Însuși Dumnezeul păcii să vă sfințească în toate și să vă păstreze întreaga ființă - duh, suflet și trup - fără pată la venirea Domnului nostru Isus Cristos!

Da, in aceasta formula nu a urcat niciun om la cer, intr-adevar.
Insa duhul omului si sufletul? Scrie clar ca sunt cu Hristos.

Evrei 12
22 ci ați venit la muntele Sion, la cetatea Dumnezeului cel viu, Ierusalimul ceresc, la miile de îngeri adunați pentru sărbătoare,
23 la Biserica întâilor născuți scriși în ceruri, la Dumnezeu, Judecătorul tuturor, la duhurile desăvârșite ale celor drepți,

Apocalipsa 6

9 Când Mielul a rupt al cincilea sigiliu, am văzut sub altar sufletele celor înjunghiați din cauza Cuvântului lui Dumnezeu și din cauza mărturiei pe care au depus-o.
10 Ei au strigat cu voce puternică: "Stăpâne sfânt și adevărat, cât mai este până când îi vei judeca și pedepsi pe locuitorii pământului pentru moartea noastră?"

Coloseni 1

13 și care ne-a scăpat de sub autoritatea întunericului și ne-a adus în Împărăția Fiului Său iubit,

Deci, stimabile, mai sterge si tu versurile astea de prin biblia voastra, poate fraierii nu se prind. Insa cine studiaza, te prinde cu minciuna.

#569
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 22 octombrie 2012 - 12:26, said:

(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.







Numai ca omul nu mai este pamantesc cu moartea si separarea de Dumnezeu si nu poate trai la vederea lui Dumnezeu

El ne-a inviat impreuna si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus, (Efes.2:6)


Cum este cel pamantesc, asa sunt si cei pamantesti; cum este Cel ceresc, asa sunt si cei ceresti. (1Cor.15:48)



Locuieste cu Dumnezeu prin nasterea din El.




.

Edited by husand, 24 October 2012 - 17:46.


#570
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 24 octombrie 2012 - 17:41, said:

El ne-a inviat impreuna si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus, (Efes.2:6)


Locuieste cu Dumnezeu prin nasterea din El.



În acest context, expresia „locurile cereşti“ nu se referă la promisa lor moştenire cerească, ci, mai degrabă, la poziţia spirituală înaltă de care se bucură deoarece au fost „sigilaţi cu spiritul sfânt promis“.

(Efeseni 1:13, 14) . . .Dar şi voi aţi sperat în el după ce aţi auzit cuvântul adevărului, vestea bună despre salvarea voastră. Tot prin el, după ce aţi crezut, aţi fost sigilaţi cu spiritul sfânt promis, 14 care este un acont al moştenirii noastre, pentru eliberarea prin răscumpărare a proprietăţii lui Dumnezeu, spre lauda gloriei sale.

#571
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 25 octombrie 2012 - 09:34, said:

În acest context, expresia „locurile cereşti“ nu se referă la promisa lor moştenire cerească, ci, mai degrabă, la poziţia spirituală înaltă de care se bucură deoarece au fost „sigilaţi cu spiritul sfânt promis“.


exact, si toti primii crestini erau sigiliati cu DS, toti fiind infiati devenind copii ai lui Dumnezeu:

Caci toti sunteti fii ai lui Dumnezeu, prin credinta in Hristos Isus. (Gal.3:26)

Ioan 1:12. Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;

toti cei ce cred in Isus, botezandu-se, au dreptul sa se cheme copii ai lui Dumnezeu, pentru care se ofera darul Duhului Sfant - Fapte 2:38

#572
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 25 octombrie 2012 - 09:34, said:

În acest context, expresia „locurile cereşti“ nu se referă la promisa lor moştenire cerească, ci, mai degrabă, la poziţia spirituală înaltă de care se bucură deoarece au fost „sigilaţi cu spiritul sfânt promis“.

(Efeseni 1:13, 14) . . .Dar şi voi aţi sperat în el după ce aţi auzit cuvântul adevărului, vestea bună despre salvarea voastră. Tot prin el, după ce aţi crezut, aţi fost sigilaţi cu spiritul sfânt promis, 14 care este un acont al moştenirii noastre, pentru eliberarea prin răscumpărare a proprietăţii lui Dumnezeu, spre lauda gloriei sale.
Tu nu demonstrezi ca "nu se refera la", ci doar afirmi asta, citand din brosurica bisericii.
Eu ti-am dat versuri unde se arata ca sufletele si duhurile celor salvati sunt cu Hristos.

#573
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 25 octombrie 2012 - 16:23, said:

Eu ti-am dat versuri unde se arata ca sufletele si duhurile celor salvati sunt cu Hristos.

"Ai dat versuri", dar eşti în stare să explici cu Scriptura "CE SUNT SUFLETELE?"

Ca să poţi face o afirmaţie despre suflet, trebuie mai întâi de toate să înţelegi ce este acesta ...

Dacă nu înţelegi ce este sufletul, interpretarea pe care o dai anumitor versete poate fi eronată, aşa cum se şi întâmplă în cazul tău de altfel ...

#574
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 02 noiembrie 2012 - 11:29, said:

"Ai dat versuri", dar eşti în stare să explici cu Scriptura "CE SUNT SUFLETELE?"

Ca să poţi face o afirmaţie despre suflet, trebuie mai întâi de toate să înţelegi ce este acesta ...

Dacă nu înţelegi ce este sufletul, interpretarea pe care o dai anumitor versete poate fi eronată, aşa cum se şi întâmplă în cazul tău de altfel ...

Coloseni 1
13 El ne -a izbăvit de supt puterea întunerecului, şi ne -a strămutat în Împărăţia Fiului dragostei Lui,

Stramutat....ai in dictionarul tau?

#575
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 02 noiembrie 2012 - 11:29, said:



Dacă nu înţelegi ce este sufletul, interpretarea pe care o dai anumitor versete poate fi eronată, aşa cum se şi întâmplă în cazul tău de altfel ...

pe mine nu ma priveste sa interpretez ca nemernici tai invatatori ori alti de oriunde .

Eu cred Scriptura cum scrie da ?


El ne-a inviat impreuna si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus, (Efes.2:6)


Si una stiu.

Ce spun eu, fratilor, este ca nu poate carnea si sangele sa mosteneasca Imparatia lui Dumnezeu; si ca putrezirea nu poate mosteni neputrezirea. (1Cor.15:50)

Asa ca putrezirea si descompunerea sufletului tau trambitat de faimosi tai studenti o dai sub pamant ca miroase.

#576
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 02 noiembrie 2012 - 16:22, said:


Coloseni 1
13 El ne -a izbăvit de supt puterea întunerecului, şi ne -a strămutat în Împărăţia Fiului dragostei Lui,

Stramutat....ai in dictionarul tau?

zexe, au fost aleşi să guverneze împreună cu Isus din cer, peste oamenii care aveau să primească darul vieţii veşnice pe pământ. vezi Daniel 7:27; Matei 19:28; Luca 22:29; Revelaţia 5:10.

Deşi au fost aleşi să facă parte din acest guvern ceresc, ei nu au mers la cer înainte să moară şi să fie înviaţi de Dumnezeu la timpul stabilit de el!

(2 Timotei 2:18) . . .Oamenii aceştia au deviat de la adevăr, spunând că învierea a avut loc deja, şi distrug credinţa unora. . .

Conform cărţii Apocalipsa, învierea urma să aibă loc "în ziua Domnului".  Evenimentele din cartea Apocalipsa urmau să aibă loc în această zi sau perioadă.  Când urma să înceapă această zi?

Observă ce spunea apostolui Ioan, unul dintre cei care era "părtaş la regat":

(Revelaţia 1:9–11) . . .Eu, Ioan, fratele vostru şi părtaş cu voi la necazuri, la regat şi la perseverenţă în calitate de continuator al lui Isus, am ajuns pe insula numită Patmos pentru că am vorbit despre Dumnezeu şi am depus mărturie despre Isus. 10 Prin inspiraţie am ajuns în ziua Domnului şi am auzit în spatele meu un glas puternic, ca de trompetă, 11 zicând: „Scrie într-un sul ce vezi şi trimite-l celor şapte congregaţii: din Efes, din Smirna, din Pergam, din Tiatira, din Sardes, din Filadelfia şi din Laodiceea“.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate