Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

fierastrau electric cu lant vs motofierastrau

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Singura problema este ca trebuie sa aduci lemnul mai langa priza, pe cand cu motoferastraul te duci acolo unde e lemnul. Il tai, il incarci, il aduci acasa ...etc.

#38
Manzat

Manzat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2013

 horia66, on 29 august 2013 - 13:41, said:

Singura problema este ca trebuie sa aduci lemnul mai langa priza, pe cand cu motoferastraul te duci acolo unde e lemnul. Il tai, il incarci, il aduci acasa ...etc.


Ba mai mult motofierastraul e si mai puternic.

Dar totusi as recomanda un fierstrau electric pentru uz casnic, pentru ca e mai eficienta treaba daca nu ai de taiat multe lemne.XXXXXXX

Edited by scaiba, 09 September 2013 - 14:50.


#39
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cică pe octombrie 2014 ăstea ar fi cele mai bune :http://bestreviews.c...ctric-chainsaws Posted Image

#40
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pt a nu mai deschide alt subiect,...o intrebare pt cei care mai mesteresc cate ceva.Se merita sa folosesc o lama de drujba (ruseasca-comunista)cu lant (tip fierastrau manual) in locul discului de taiat cu  Ø38cm actionate de un motor trifazic 3kw/3000rot/min?
Lant asemanator cu asta,insa cu dintii mai mari.

Attached Files


Edited by gcom61, 18 October 2014 - 19:30.


#41
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu se merita, fiindca lama de drujba nu o poti tine in mana ca atare (in functiune), ea trebuie montata neaparat pe un suport care sa permita si o anumita culisare in suruburile de strangere, pentru intinderea lantului. Si decat sa stai sa mesteresti un astfel de suport pe care sa montezi motorul, sa-i pui si sproket (roata aceea dintata care antreneaza lantul), mai bine ii pui un disc de circular, si ai terminat problema. Plus ca e si mai fiabil (nu ai atatea imbinari unde pot aparea jocuri), iar daca ti se blocheaza intr-un bustean si ti se rupe lantul, risti sa-ti arunce cateva zale in crestet.....

Eu am la tara un circular montat separat pe un suport cu fulie si antrenat printr-o curea de la motor (acest motor se mai "duce" si la uruitor, sa faca treaba....). In felul acesta, in cazul blocarii panzei in lemn, aluneca cureaua, nu besteleste motorul.

Edited by horia66, 26 October 2014 - 14:05.
Niste litere mancate ......


#42
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ma gandeam sa folosesc acea lama+lant ,fixe, pe masa circularului,in locul panzei(discului)de taiat.M-ar ajuta la lemne foarte groase(peste 30cm diametru).Nici nu ma gandeam sa fac o ...drujba cu motor de 3kw/3000(trifazic)~35kg(numai motorul)...Nu stiu daca motorul ar duce aceasta sarcina cu pinion direct pe ax.

#43
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Merge sigur !
Mai ales atunci la despicatul bustenilor (grinda) pe lungime.....
Uite pentru inspiratie si pe aici :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-pgxp6OEFBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian68n, 26 October 2014 - 16:39.


#44
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010
http://www.kress-ele...pi1[showUid]=84

Sper sa te ajute.

Grig

#45
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
...si eu imi faceam probleme pt putere si turatie...
Multumesc ...

#46
-Zamolx-

-Zamolx-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 01.05.2009
Pana la urma ce ti-ai luat? Una electrica ( http://www.scule.ro/...ip-uc4030a.html )sau un stihl hobby, gen D170 ???

#47
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am deja o benzinara einhell de 4-5ani si merge ok ,insa pt acasa pt taiat si spart trunchiuri peste 30cm diametru voi folosi o lama de drujba ruseasca cu un lant ce arata exact ca panza unui fierastrau de mana(joagar).Pt trunchiuri sub 30cm diametru folosesc circularul a carui panza(disc taiere) il pot cobora fata de nivelul mesei pana la -(minus) 5cm ,pt discul de taiat cu diametrul de 550mm-practic sub masa.Actionarea,cum am spus 3kw/3000/trifazic

Edited by gcom61, 01 November 2014 - 16:17.


#48
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010

 focusufd, on 29 august 2013 - 09:24, said:

daca puterea este similara nu vad de ce ar fi performantele diferite mai ales ca  cea electrica are cuplul disponibil instantaneu.si eu inclin spre cea electrica pt ca am avut o experienta cu una no name de 1600 w si s-a comportat acceptabil avand lantul ascutit.
ma gandesc ca una de 2000 de W ar fi chiar ok mai ales ca si eu fac parte din categoria utilizatorilor ocazionali (1-2 mc/zi lemn de foc) relax fara graba .
e drept ca am folosit si un sthill mai micut pe benzina (nu stiu exact modelul)si a fost fara greseala.
Dar si diferenta de bani este notabila si trebuie sa tinem cont si de timpul in care ne amortizam investitia.
E clar ca pt cineva care taie lemne pentru bani cea electrica este exclusa,dar pt unul care isi taie lemne de foc pt iarna si are timp eu cred ca e ok
diferenta de turatii.

 -Zamolx-, on 01 noiembrie 2014 - 09:04, said:

Pana la urma ce ti-ai luat? Una electrica ( http://www.scule.ro/...ip-uc4030a.html )sau un stihl hobby, gen D170 ???
Parerea mea e ca nu se merita o electrica de 1000lei in defavoarea unei benzinare decat daca faci lucrari specifice in spatii inchise. In rest ms 170 si ulterior vre-o electrica no-name daca ai nevoie si in spatii inchise.

#49
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Buna, am cumparat de la un magazin un fierastrau electric Makita. Dorinta mea a fost unul UC4051AX1, insa vanzatorul a luat unul expus la raft, avand eticheta cu seria UC4051A, spunandu-mi ca de fapt, nu exista produsul cu AX1, si ca , de fapt, denumirea de AX1 vine de la faptul ca in cutia cu AX1 mai este un lant in plus, si ca AX1 exista doar pe cutie.Pe site-ul celor de la Makita exista ca fiind un produs distinct. Le-am trimis si lor  email, intrebandu-i care este de fapt realitatea, am primit un raspuns ambiguu, ca , intradevar, nu exista diferenta, si ca descrierile lor sunt aproximativ identice, insa nu au spus, concret, nici ca sunt produse diferite, nici ca in cutia de AX1 se livreaza un pridus cu seria UC4051A. Asi dori sa returnez produsul (e nou, inca nu l-am folosit), insa as avea nevoie de o poza cu seria AX1 ( (poate sa fie si de la UC4050AX1, UC 403551AX1, orice se termina cu AX1. Consider ca nimanui nu ii place sa fie pacalit  ?daca o fj asa). Va multumesc daca puteti sa posrati o poza, vanzatorul nu recunoaste, ( cutia nu era sigilata), si returul e mai greu fara dovezi, fiindca nu l-am cumparat online.

Edited by vasidaniel, 19 November 2022 - 19:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate