Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Nemurirea biologica a omului este posibila ?

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#37
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

View PostMotanu13, on 27th December 2011, 18:34, said:

Fericirea suprema e eternitatea pe care ti-o poti trai intr-o realitate virtuala programata de tine ( tu fiind o entitate digitala cu posibilitati mentale infinite independenta de orice sursa de energie, independenta de ceva sau de cineva ) o realitate virtuala in care nu te mai plictisesti niciodata. Poti sa te scoli intr-o dimineata insorita undeva in jurassic si sa te plimbi cu barca pe un lac respirand exact ca un om obisnuit fara a avea un corp fizic, doar sa simti senzatiile si sa te poti deplasa cu viteza luminii sau instantaneu, apoi accesezi o holograma virtuala si iti creezi o alta realitate intr-un joc ca need for speed dar real sau mergi pe diferite planete din univers si ajungi intr-un zgarie nor cu 10.000 de etaje intr-o camera si asculti ceva muzica faina din asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GvZNiX98k_M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. Am uitat sa precizez ca nu ai un corp fizic ci esti doar un program virtual care poate avea si simturi sau se poate transforma in orice, chiar si intr-o cuanta ( dupa cum le accesezi sau le programezi mental ). Poti sa faci un milion de lucruri fara sa obosesti, poti sa le faci pe rand sau deodata. Nu te mai plictisesti niciodata.

pai OK daca am putea trai intr-o realitate virtuala si implicit n-am avea limite(am putea sa fim cine vrem si sa facem ce vrem) atunci poate ar fi cool aceasta nemurire dar numai cu conditia sa "simtim" la fel ca intr-un corp biologic, altfel ar fi si mai groaznic...
in plus cei care vor supraveghea aceasta realitate virtuala ar trebui sa ne fie prieteni sa nu ne bage vreun virus sau sa nea delete :P
ce te faci daca dai peste un moderator mai sever? :roflmaofast:

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnimrod_II, on 27th December 2011, 23:19, said:

stiu ca sint offtopic acum dar se pare ca initial omul traia spre 1000 de ani, apoi acel dumnezeu bun si iubitor a scurtat durata de viata la 120 de ani. mi se pare clar ca a fost o interventie in codul genetic.
Povesti sf...

#39
nimrod_II

nimrod_II

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.12.2010

View Postandreic, on 27th December 2011, 23:35, said:

Povesti sf...
fiecare crede ce vrea, diferenta intre noi e ca io am ca argument o relatare istorica.

#40
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,874
  • Înscris: 10.02.2011

View Postpaulone, on 28th December 2011, 00:34, said:

pai OK daca am putea trai intr-o realitate virtuala si implicit n-am avea limite(am putea sa fim cine vrem si sa facem ce vrem) atunci poate ar fi cool aceasta nemurire dar numai cu conditia sa "simtim" la fel ca intr-un corp biologic, altfel ar fi si mai groaznic...
la fel si nu numai ; poti simti si ce simte un foton de exemplu, adica sa ai doar constiinta lui,  ''sa vezi'' culoarea frecventei lui si atit fara sa auzi sau sa pipai nimic, ai fi infinit de usor, fara masa, avand doar energie.

View Postpaulone, on 28th December 2011, 00:34, said:

in plus cei care vor supraveghea aceasta realitate virtuala ar trebui sa ne fie prieteni sa nu ne bage vreun virus sau sa nea delete :P
realitatea asta virtuala ar fi perfecta si indestructibila, adica s-ar baza pe structura eterica a spatiului subcuantic alcatuit dintr-un fel de tuburi bidimensionale, acesta ar fi hardul, suportul realitatii virtuale care nu poate fi distrus de nici un fel de energie, iar softul ar fi alcatuit din particule virtuale care se multiplica dupa niste reguli clare de tipul dilatarii spatiului cosmic la infinit sub forma de fractali perfecti si energia asta creata din nimic prin inflatie ( la fel ca big-bangul ) si care se dilata sub forma de fractali si se contracta in acelasi timp la infinit prin vidul cuantic s-ar afla intr-un echilibru punctiform perfect, :P  deci nu s-ar produce dezechilibre subcuantice iar virusi n-ar exista nici macar sub forma de cuante de informatie, pt. ca programul antivirus ar fi alcatuit dintr-un soft perfect si indestructibil sub forma de fractali perfecti. :P Ce mai, realitatea asta virtuala ar fi perfecta si infinita, adica s-ar baza pe o fizica abstracta. :P

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnimrod_II, on 27th December 2011, 23:51, said:

fiecare crede ce vrea, diferenta intre noi e ca io am ca argument o relatare istorica.
Stii cum e cu relatarile istorice cu cat sunt mai vechi... eu nu cred ca Ardi sau primii hominizi "moderni" traiau prea mult :) Singurul mod in care poti trai mult este in amintirea altora. 1000 ani din perspectiva biochimica nu prea arata bine.

Edited by andreic, 28 December 2011 - 00:08.


#42
nimrod_II

nimrod_II

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.12.2010
am zis io ceva de ardi? io ziceam de adam , de matusalem si gasca asta. pot fi de acord cu tine ca 1000 de ani in perspectiva biochimica nu arata prea bine daca imi explici ce determina procesul de imbatrinire.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnimrod_II, on 28th December 2011, 00:25, said:

io ziceam de adam , de matusalem si gasca asta.
A bine gasca imaginata... corect, pot trai si 2000 ani... inca traiesc in amintirea din carti a unora.

View Postnimrod_II, on 28th December 2011, 00:25, said:

daca imi explici ce determina procesul de imbatrinire.
Nu am asa ceva, este un proces sofisticat si greu de explicat. Cand ziceam ca nu arata bine ma refer si la faptul ca limitarea ar putea sa nu fie legata de factori interni bine determinati cu toate teoriile actuale... se pare ca suferim de uzura si reactionam cu mediul.

Edited by andreic, 28 December 2011 - 00:37.


#44
nimrod_II

nimrod_II

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.12.2010
vezi tu andrei, si de troia se credea ca e doar o inchipuire pina un nebun a descoperit-o. nu avem nici un motiv sa credem acele "legende" dar nici sa nu le credem. parerea mea fara foc nu iasa fum.
asa-i ca-i greu? uzura e o poveste din ce moment noi in decurs de 200 de zile avem un corp nou in care nu mai gasim nici un atom din cel de acu 200 de zile.

#45
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View Postnimrod_II, on 28th December 2011, 00:48, said:

vezi tu andrei, si de troia se credea ca e doar o inchipuire pina un nebun a descoperit-o. nu avem nici un motiv sa credem acele "legende" dar nici sa nu le credem. parerea mea fara foc nu iasa fum.
asa-i ca-i greu? uzura e o poveste din ce moment noi in decurs de 200 de zile avem un corp nou in care nu mai gasim nici un atom din cel de acu 200 de zile.
Da,parerea ta e ca fara foc nu iese fum.Bun rationament,merge aplicat si pentru vampiri nu ?

Edited by moartelaprosti, 28 December 2011 - 00:52.


#46
nimrod_II

nimrod_II

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.12.2010

View Postmoartelaprosti, on 28th December 2011, 00:51, said:

Da,parerea ta e ca fara foc nu iese fum.Bun rationament,merge aplicat si pentru vampiri nu ?
evident

#47
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View Postnimrod_II, on 28th December 2011, 00:58, said:

evident
Dupa rationamentu asta ajungi la concluzia ca toti dumnezei religiilor exista.Nasol pt tine ...care esti crestin..(presupun.)

#48
nimrod_II

nimrod_II

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.12.2010

View Postmoartelaprosti, on 28th December 2011, 01:07, said:

Dupa rationamentu asta ajungi la concluzia ca toti dumnezei religiilor exista.Nasol pt tine ...care esti crestin..(presupun.)
ma ficior, tu pe mine ma amuzi, altfel nu ti-as raspunde. ca sa-ti imbogatesc cultura generala afla ca nu apartin nici unei religii crestine. in rest iti recomand sa citesti cit poti in timpul tau liber si sa nu-ti pierzi vremea aici ca aici sint uneori discutii de oameni mari.

Edited by nimrod_II, 28 December 2011 - 01:14.


#49
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View Postnimrod_II, on 28th December 2011, 01:14, said:

ma ficior, tu pe mine ma amuzi, altfel nu ti-as raspunde. ca sa-ti imbogatesc cultura generala afla ca nu apartin nici unei religii crestine. in rest iti recomand sa citesti cit poti in timpul tau liber si sa nu-ti pierzi vremea aici ca aici sint uneori discutii de oameni mari.
Mă mizerie,în timpu' liber îți propun să citești puțin ceva legat de logică și argumentare.....

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnimrod_II, on 28th December 2011, 00:48, said:

uzura e o poveste din ce moment noi in decurs de 200 de zile avem un corp nou in care nu mai gasim nici un atom din cel de acu 200 de zile.
Aceasta este o perspectiva ingusta din "stiinta pentru toti", treaba e mai copmplexa iar atomii nu dispar ci sunt refolositi/convertiti constant iar la fiecare conversie exista si o pierdere (termodinamica) :) Nu mai zic ca suntem bombardati constant de particule subatomice din radiatia de fundal sau cosmica... in teorie nu afecteaza dar in practica exista coliziuni, cand acestea se produc intr-un punct critic cum este ADN-ul... urmarile se pot presupune. E ca si cu furnicile, incet da sigur.

Iar apropo de treaba cu 200 zile... de ce nu dispar semnele in 200 zile daca tot sustii ineptia cu alti atomi ? :)

Edited by andreic, 28 December 2011 - 10:52.


#51
nimrod_II

nimrod_II

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.12.2010

View Postandreic, on 28th December 2011, 10:47, said:

in teorie nu afecteaza dar in practica exista coliziuni, cand acestea se produc intr-un punct critic cum este ADN-ul... urmarile se pot presupune. E ca si cu furnicile, incet da sigur.

Iar apropo de treaba cu 200 zile... de ce nu dispar semnele in 200 zile daca tot sustii ineptia cu alti atomi ? :)
poti sa-mi dai niste detalii sau o sursa........deci sa inteleg ca procesu de imbatrinire se datoreaza bombardamentului cu particule subatomice? rogu-te da-mi niste surse. nu-mi place carnea de porc, prefer sa inghit o tona de carne de porc decit explicatia asta.

ce semne? fi mai explicit.

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnimrod_II, on 28th December 2011, 21:27, said:

poti sa-mi dai niste detalii sau o sursa........deci sa inteleg ca procesu de imbatrinire se datoreaza bombardamentului cu particule subatomice? rogu-te da-mi niste surse.
N-am spus ca e singura cauza ci un factor, nu am cum sa listez surse pentru ca nu le mai tin minte de cand am citit treburile astea si e posibil ca site-urile sa se fi schimbat intre timp, ce ti-am spus este strict din bagajul de cunostinte si nu am usb la creier sa transfer :) Incearca sa gasesti singur, eu recunosc, nu ofer explicatii comode si nu oblig la acceptarea lor :) Eu doar vreau ca fiecare sa judece singur cu "modelul clasic" in fata (care a fost confirmat si rasconfirmat in ultimii 40 ani).

Edited by andreic, 28 December 2011 - 21:44.


#53
nimrod_II

nimrod_II

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.12.2010
realitatea e ca avem un fenomen pe care nu-l putem explica si nu facem altceva decit speculatii, da' acest fenomen a ajuns asa de banal incit ne complacem cu el si refuzam parca instinctiv sa il combatem.

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Tot timpul trebuie sa fim sceptici si sa punem in discutie... asta e fundamentul cercetarii insa acest lucru se face constructiv, nu pentru demolarea unor concepte probate si ras probate in lipsa unor explicatii coerente si argumentate intr-un mod extraordinar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate